Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

_ramus_

Самозаблуда - що е то, роля и значение за ежедневието на всички хора.

Препоръчан отговор

преди 12 минути, _ramus_ написа:

философските клишета не са наука, Стефане. Фиолософията - също. Така, че - и изразяването ти е спряло някъде преди няколко десетилетия.

Стига се ежи и инати като козел на мост - в тия теми философиите ти не вървят. Поне да беше прочел антрето, ( с очила ) , за да опиташ да схванеш че самозаблуда - има друга стойност и смисъл, сред психодисциплините.

Пореден балон ! Направо си се издухал да надуваш балони.... ! :lol6:

https://medpedia.framar.bg/заболявания/мкб-r064-4/хипервентилация

Този линк би могъл да ти помогне ! Никак обаче не е сигурно , че ще можеш ......:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, _ramus_ написа:

Мазалото пак е пълно. Едно изречение след горната 'блага заявка", е написано това:

очевидно е невежи хора като вас как намират утеха сред народните форуми - намират си начин за маскировка и имитират интелигентност. Няма значение че пишат пълни глупости - то сред битово-народния сговор такива неща и без това нямат нужда от познавателна стойност, а само утешителна, емоционална, митологична и да спомага изживявания. Чудесен подходящ таргет сте подбрал. Сред друг няма как да ви минат номерата, пък и сред подбрания, вие се имате за "водещ", значим... само с няколко елементарни трика.

А това как имитирате интелигентност... си го пишете всеки коментар. Подредбата на словореда, типичните повторителни емотикони, отделянето в абзаци, лего от заучени натруфени думички и готови схеми за тяхното съчетание...

Реторичните трикове се свеждат до няколко, като примерно "разбирам добре", "напълно ви разбирам", обръщения, меки форми на ироничност, опити за представяне на загриженост, в добавка с непрекъснати заявки за оценки спрямо 'другия', спрямо контекста... шаблонното ползване на множественото число, със скрити обръщения към виртуалния таргет, налучкване на неговите форми на резонанси и подбора на точния стил на послание и обръщение.

В когнитивен смисъл - реч, изпълнена с утвърждения и насочена единствено към личният театър в който някой е пред огледалото си и говори на някакви изображения в него, които се менят. Ту са публика, ту е някой си... важното е да се намира стимул, който да се ползва в монолога и да подаде нужното изживяване. няма никакво значение дали е нелепица - целта е просто да служи за личният театър и за тази цел се редуват повторения и утвърждения.

И глупостите се множат... Не че за вас има значение.

А глупостите относно изповедта и откровението... са чудесна рисунка на аматьорщината и невежеството. А вие сте направо майстор в тия... Горкия Алеко - щеше да си намери много по-добър еталон за героя си... Но то това е повторяем фактор сред народните хитреци - имало го е, винаги ще го има...

:) 

Глупостта и всички неща свързани с възприемането си на даден човек като Homo sapiens, т.е. разумен е присъща единствено на интелект който не посредством опознаване, а чрез своя своето Его го интерпулира. Егоизмът е също вид самозаблуда. ;) Психологическия момент е когато трябва да подходиш с "Родителско его", но при повечето разумни хора това им отбягва. Те постъпват както своите родители са ги възпитали. Нормално, т.е. те следват съответния свой регент. За тях всяко нещо което е различно от тяхното е глупост. Една от често срещаните заблуди е, че ти си умен, а всички останали са невежи. Вашето поведение е типично за хора които не могат да надживеят, да се абстрахират от своето Его. Там в съответното те се чувстват добре. Извън него обаче те изпитват дискомфорт. Сблъсъкът Ви обаче с обективната реалност води желанието Ви да се опитате да изразите своето убеждение и затова отявлено влизате в съответната конфронтация, за да докажете своята значимост към въпросната обективна реалност. И нека по-силния победи ... :) Де факто Вие се лутате между детското и възрастово его. Това е характерно за хората от пубертета, т.е. където те се изграждат като личност. Липсва Ви опита, рутината и ред други неща, за да сте личност. Ако бяхте личност, то не бихте нарекли даден човек глупак или пък да му кажете, че е глупост това което говори. Вие се самозаблуждавате, че нещата които изписвате тук са умни неща, че това е разума и т.н.

Изказвайки, че някой или някои играят театър, то се изживявате било то като някой естет който е този който казва какво е красиво и кое е грозно. Да, тук в един свободен форум всеки може да се представя за какъвто си иска, а дали играе театър или друга игра, то в случая касае Вашите познавателни способности, а не на другия.

Цитат

ПС е зависима от възможността на хората да си представят обекти или събития, които не са налице в даден момент. ПС включват функции като внимание, възприятие, мислене, преценка, вземане на решение, решаване на проблеми, запаметяване и езикови способности.

от тук

Вие към момента не можете да си представите и определено Ви липсва въображение. Вашите решения изцяло са на базата на вашето Его, а не на базата на обективната реалност било и то до известна степен виртуална. Не възприемате човек като съвкупност от компоненти, а го свеждате до определен брой компоненти които Ви са познати. Не приемате обективната реалност, а се класифицирате като единствена субективна такава, а това е вид самозаблуда.

За да изисквате хората да Ви възприемат като личност, то трябва да покажете личностни характеристики, а до момента въпросните са сведени до една: Аз се противопоставям. Това не е обективна реалност, а театър. Явно не сте си позволявали такива културни мероприятия. Мда .... колко беден сте ... от към култура ... търсите навсякъде театър, не може да приемете, че някой не играе ... (особено по Вашата свирка... :) ) ... Уви освен вашата субкултура има и други субкултури и т.н. и възмущението Ви идва от това, че в обективната реалност освен Вашата култура има и други. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, _ramus_ написа:

...  заиграват и с рамус  ...

Ето и още една типична самозаблуда.

Човек се самозаблуждава, че другите играят. За него живота е игра в която трябва да спечелиш.

Въпросните хора си живеят удобно в тази илюзия и изобщо не ги интересува обективната реалност, но за сметка на това я обрисуват в какви ли не сценарии и т.н.

Въпросните не могат да различат искреността от фалша, затова първо към всичко непознато подхождат, че е фалшиво.

За тях има две положения: Има добри артисти и лоши. Има деца с които да си играят и такива с които не искат. За тях живота е игра и въпроса е да стигнеш до следващото ниво. Въпроса при тях се свежда и до, да са главния герой и то силния. Самозаблуждението при тях е че са силни. Всеки който им каже, че са слаби бива оприличен на враг.

Репликата която се използва в много случаи е: Ей сега ще ви покажа аз силата си ... :) Какво си въобразявате вие, че съм слабак ли. Какви ли не епитети спрямо антипатичните за него хора се избълват само и само да докаже своята по-важност в "измислената игра". :) Дали е негова или не, е без значение.

Образно казано: това са тролове от среден род. Те не са сложни, но не са и прости.

Той си вярва, че е така и не допуска, че истината може да е нещо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

айде бе... алооо

Минаха ли овациите или още не са почнали? При такъв напън за социално говорене на глупости, ред е на овациите на публиката, която да аплодира радушно и развълнувано въпросната "реч"... И чрез нея "великия Говорещ".

Може би не му е нужна такава "награда", нито публика - той тия си ги изиграва пред огледалото, докато твори личните си самозаблуди и житейски приказки.

Звученето на пастор в проповед пред неделното училище, си е само начинът. Пък и блага роля, с елемент на спасяване, помагане... вечния родителски спомен - колко е бил важен, нужен, значим... Идилия!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, _ramus_ написа:

айде бе... алооо

:offtopic_s:

Ко ... :)

Кю! :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Флиг-глаг, някакъв? Или двойно салто? Червен нос и костюм на червени точки?... Не за друго - в опит да стане смешно, вероятно. Не се получава, но това Излагащия се кво да го интересува.

Ролята на "глас на народа" е гласът на посредствеността. В раздел за наука и познание, невежия получил позив да изпише и той, щото и той имал лично мнение и имало свобода на словото и форумът бил отворен. 

Няма значение че ще са глупости, но да се троли там... Кво ще ми се разписват разни многознайковци и да се праят на велики. И аз имам мнение, щото ги знам нещата - психо-михо, когни... там, нещо си. Даже и цитат от уики, съставена от една книга, дето някой си докопал, за да си напише нещо. И друг - веднага постнал думички от същото, за които си няма "хал хабер"

Манифестация на посредствеността, раздута до степен - да видите че и дедо ви е много готин, че има мнение и нема тва-онова - поназнайва ги нещата и само четете кви работи може да плещи, докато чака овациите и бурните аплодисменти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, _ramus_ написа:

мдаа - те чудесата край нямат.

Мен пък не ми е чудно, но не го правя на въпрос. Освен това - не ми е чудно че някои не могат да спрат да се изживяват на спасители, защитници и помагачи (каръщисани порядъчно в общо тесто). В темата никой досега не е представил личния си проблем, нито вопъл за помощ - по-скоро точно обратното - демонстрация кой, колко  спасения вече си е намерил.

Хора за помагане няма, а за ролята на помагачите стана опашка от желаещи и валят заявки и цели представления. Още съм в очакване да се появи Малвина, Буратино... или пък Дулсинея или Санчо. Макар че ДедоИд се справя чудесно с няколко от тях, като ги реди в моноспектакъл. А най-веселият момент е че същия пусна клипчето от песента на Васко - за клоунът. :) Те така - "чудесата"  ( и излагациите ) край нямат, пък мен не са ми никак чудни. :)

Аз за разлика от вас не се учудвам в процесите. ;) Всичко се свежда до кой е предизвикал процесите. ;) 

В другата тема не се поставя проблем, а се изповядва нещо. ;) 

В тази тема какъв е проблема?! Вашето самозаблуждение ли?! :) 

Съвсем нормална моя реакция ... да Ви помогна. Да разберете в какво Ви се състои самозаблуждението Ви.

Вие сте този който има проблем, а не аз.

Нормално е да отричате своя проблем и да го дефинирате, че на някой друг. Първа фаза.

Спокойно.
Не е голям дерт, че се самозаблуждавате. Трудно се лекува, но се лекува, не е физиологически за който се налага специализирана помощ.

Ето още едно парче от него тогава:

преди 1 час, _ramus_ написа:

Флиг-глаг, някакъв? Или двойно салто?

Самата тема е такава ... :)

Работим с кожа на клиента. :) 

Аз съм волна пеперуда, душа, дух и т.н.  ... ;) Набирам емпирични данни, а не имперски ... ;) 

Моята посредственост ми дава способността да се разгранича от индивида който е в доста сложна психична картина. :) Ако аз се оприлича в него, то не бих могъл да му помогна. ;) 

Да, троли се. Обективна действителност. Ето още едно мое "учудване" ... хм ... защо се обръща внимание на един трол?!

:) Това е за Вас специално, че иначе ако не е някакво чудо, то за какво ли щяхме да дискутираме с Вас. :) 

Кой е огледалото, а?! Кой нормален човек ще обръща внимание на троленето.

Културния човек, т.е. знаещия знае кога да спре. Аз не съм културен, но поне покажете Вие какво е култура.

Вашата основна самозаблуда е, че считате Вашата халтура за култура. Всякакъв вид друга култура вие ... хм ... как я наричате ... хм ... гавроши ... :)

Тук в тоя форум сме равни пред администрацията на същия. Това е свободата драги ми умнико ... ;) 

Една от самозаблудата в тоя форум, че има свобода, т.е. де факто няма ... ;), но за сметка на това има свобода на словото! Повтарям на словото, не на идеологията. Идеологията на самия сайт е в правилата които е определила. Който ги спазва, ще му се даде да се чуе и неговия глас. Това е много ценно драги ... Да можеш да споделиш нещо което те тормози и да видиш, дали някой ще ти покаже неговия метод за справяне със съответната твоя проблематика.   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ДиоиД написа:

да дискутираме с Вас.

ау... "дискусия"?!!! Наистина ли? :)

Нормално е да отричате своя проблем и да го дефинирате, че на някой друг. Първа фаза.

чудесно се съчетава с отрицанието:

Вие сте този който има проблем, а не аз.

Разбира се - как вие ще имате проблем, мнееееее. Жаме!

Дедоид не може да има проблеми - той е толкова нахакан, благ, успешен, умен, мъдър, знаещ, посочващ. определителен. От скука той вече дори се е отказал да е 'когнитивен", като само 'от време на време".  :)

Той е свободословен, но не словесносвободен, щото имало митове. Той помни - "като много му писне на на тоя 'проблемник рамус' пак ще си уреди да му  затворят темата, защо да не я оакам и омириша, в края на краищата виртуала е свободен и дава права дори и за това". Нека му - да види "с кого си има работа, да се занимава"

Той говори чрез речи пред публиката, той си говори с образи, с намигащи емотикони. На кого точно намигат - ясно е - той сам е говорител, той сам е и публиката. Той сам определя и задава въпроси... на които сам си отговаря, като симулира "разговор", който след това нарича "дискусия". Както вече споменах един безкраен моноспектакъл - пред огледалото.

Чудесен пример за раздел и тема като тази. А и напълно доброволен, обширен... Дедоид просто помага на учащите психодисциплини, с цел да онагледи няколко различни синдромни явления, чрез няколко симптоматики. Онагледява животът, културата и нивото на знания на обикновеният народен битовизъм, и тежестта на годините, които вече отдавна са отминали...

Браво на него - това е народното добро сърце - да се помага винаги в (голяма) нужда, за да не се 'запъва", а да си "тече" гладко.  :yanim:

Поклон за истинската добра душа, с призив за още от нейните благини в темата. Благодаря ви благодетелю! Светът ще запомни вашата жертвоготовност. Дори нещо повече - в главата ми се оформя наченка на предложение - нека мерната единица за алтруизъм, успешност, мъдрост, начетеност, осведоменост... се нарече ДиД .

Йеееессссс!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да разберем, че някой се самозаблуждава.

Човек реагира при две положения: Нещо му харесва или нещо не му харесва. Неадекватна реакция е признак на самозаблуждение.

Просто трябва да подразните някой, т.е. да му привлечете вниманието си към вас. Това става чрез израз на някаква емоция.

Тук е интересно едно друго, кое ви кара да разберете дали човек се самозаблуждава или не?! ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.10.2019 г. в 15:02, ДиоиД написа:

Човек реагира при две положения: Нещо му харесва или нещо не му харесва.

Неадекватна реакция е признак на самозаблуждение.

доста почаках публиката да вземе участие, поне от уважение към говорителя, защитника, обяснителя, поучителя и учителя си...

И Никой... тва кофти хора, ей. Може ли да оставят благия си ДонКихот сам насред битка с враговете (вятърните мелници)? Да го оставят сам пред огледалото си, да се напъва да пише тия кръчмарски тъпизми.

И как въобще се говори че образованието през соца било "на ниво" - като гледам какво "наследство" е оставил... Въобще дали Вдетиняващия се е завършил средно образование. Макар че по негово време, това, дето сега децата го учат в средните класове, той го е зубрил в университет, макар че е доста съмнително да е стигнал до него. Ако е стигнал - е тотална катастрофа... за образованието, за държавните пари които са хвърлени за да "учи, за да сполучи". Мъъъъката на вселената е безкрайна като нея самата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, _ramus_ написа:

доста почаках публиката да вземе участие, поне от уважение към говорителя, защитника, обяснителя, поучителя и учителя си...

Продължавайте да си чакате. Няма да има. Просто самозаблуждението си е за Вас.

Вашето самозаблуждение вече не ми е интересно. ;) 

Преместих антагонизма другаде ... :) Темата вече е изцяло Ваша. Тя вече е морално стара.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...