Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

dragozow

Цигани се мятат под коли, за да изнудват шофьорите

Препоръчан отговор

Е кво искаш да кажеш , че ние сме виновни или сме една от главните причини , че циганите са такива така ли?Ми може. :rolleyes: Няма вече да споря...

Ами кой се връзва и им плаща, кой в полицията кара хората да не се разправят, а да си платят, кой е избрал политиците, които си затварят очите... Има за какво и ние да се плеснем по челата - не съм казал, вината е изцяло наша, ама не бива и на слепи да се правим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де ади малко да се отклоним от темата според тебе какво трябва да се направи за да се решат тези проблеми със циганите?Дай някой друга идея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре де ади малко да се отклоним от темата според тебе какво трябва да се направи за да се решат тези проблеми със циганите?Дай някой друга идея.

Пропуснах да прочета последните 2 страници. Според мен, идеите и решенията трябва да идват от властта. За какво иначе ги избираме.

Ади :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пропуснах да прочета последните 2 страници. Според мен, идеите и решенията трябва да идват от властта. За какво иначе ги избираме.

Добре кажете кой да изберем.Дайте една партия с добра политическа платформа,която да реши проблемите ни.Ами няма такава.Гласувахме за БСП,после ги свалихме от власт,дойде СДС,същата работа,после НДСВ,никакъв напредък,после тройна коалиция- положението в момента пак е зле.Вече хората има омръзна да гласуват за партии.За това и народа вече търси моралните качества на даден кандидат,то само това му остана да вярва...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре кажете кой да изберем.Дайте една партия с добра политическа платформа,която да реши проблемите ни.Ами няма такава.Гласувахме за БСП,после ги свалихме от власт,дойде СДС,същата работа,после НДСВ,никакъв напредък,после тройна коалиция- положението в момента пак е зле.Вече хората има омръзна да гласуват за партии.За това и народа вече търси моралните качества на даден кандидат,то само това му остана да вярва...

Колкото и да гласуваш няма да дойде партия с вълшебна пръчица, по принцип основната работа на управляващите е да дават благоприятна среда за развитие, всеки сам трябва да си оправя положението!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично, за жалост гласувах за БСП. От първите свободни избори... Е, не мога да върна времето назад... От 2-3 години ми опротивяха. Татяна Дончева, Румен Овчаров... и особено този, как му беше името, министъра на МВР... Човек се променя, не в смисъл от добър към лош, но с времето узрява и добива опит. Никога не съм поддържал партия като цяло, но съм харесвал малко или много определени хора, или съм гласувал за партия, която съм мислил, че ще прокарат един или друг закон. Т.е. гласувал съм ужким за някакъв интерес. Честно казано, само факта, че в БСП е тази п..ка Татяна Дончева, за мен е достатъчен, да отблъсне всеки нормален човек от тази партия. Сами виждате, каква социална политика провеждат "всички вкупом". Оп... Сетих се за Емилия Масларова, и вече ми се доповръща...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Колкото и да гласуваш няма да дойде партия с вълшебна пръчица, по принцип основната работа на управляващите е да дават благоприятна среда за развитие, всеки сам трябва да си оправя положението!

Е аз не говоря ли за същото,аз не искам никой да дойде да ме оправя.Искам да има работни места,да няма корупция,да няма престъпления,да има лекарства за болните,да има хляб за гладните,да ида на почивка без да се притеснявам,че после 2 месеца ще трябва да се лишавам от това или онова.Ето това искам - не искам Сергей Станишев да ми позвънни на вратата и да каже,а ти имаш ли нужда от нещо и да извади торбата и да ми го даде...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предлагах аз в една друга тема :

http://www.kaldata.com/forums/index.php?sh...mp;#entry247350

Но да дам пример от реалния живот за смислен подход към интеграцията на малцинствени групи. В САЩ примерно на работодателя му се опрощават част от данъците ако има чернокож служител, ако са 2 до 10, данъците падат по-сериозно, ако са над 10 и са 2% от работниците, данъците падат главоломно. Кой работодател ще подмине с лека ръка такива облаги. Пак в САЩ, на социално слабите се дава жилище със силно занижен наем, като наемателите плащат всички консумативи. Това жилище се ползва докато доходът не се повиши до съответния праг, но не повече от 2.5 години. Ако не си плащаш потребителските сметки, ти спират, тока, водата или каквото не си си платил. Не се прави разлика, какъв е недоимащия - бял, черен или афганистанец. Цялата тази ситема е мъдра, помагат ти, но те карат и да си отговорен за себе си. Ако не искаш да си отговорен за себе си ставаш бъм. Бъмовте в САЩ изглеждат като просещите цигани в България, дори и по-зле, но никой не ги съжалява, защото всеки знае, че шанс им е даден, но те не го искат. За това и бъмовете не просят, защото знаят, че няма да им се даде. От друга страна училищата са отворени за всички деца, ако не си дадеш детето на училище може и да ти го вземат и е улеснен приема на деца от малцинствените групи в колежи и университети.

Това наричам, аз опити за интеграция и реална помощ, другото е предразполгане към лежачество!

Така е, но ако идването на решенията се забави много, трябва ние да си ги искаме - ако не ни ги дадат - има начини да се поискат и по-твърдо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
....Искам да има работни места,да няма корупция,да няма престъпления,да има лекарства за болните,да има хляб за гладните,да ида на почивка без да се притеснявам,че после 2 месеца ще трябва да се лишавам от това или онова....

Май искаш да се върне времето от преди 89-та... biggrin.gif По мои спомени, тогава беше така...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето какво е измислило Министерството на социалните грижи или там както е с министър Емилия Мсларова.В момента в повечето държавни структури се взимат като временно заети лица, които са били постоянно безработни т.е. били са безработни доста време.Няма нужда да казвам, че всичките са цигани.Наемат се на минимална работна заплата и са неквалифицирана работна ръка.Няма да ви казвам, че не могат да пишат и да се подписват и е истинска лудница с тях.Много от тях дойдоха първия ден и се почнаха едни самоотлъчки, едни болнични, неявяване на работа и т.н.Уволниха доста, на уволнените им се спират всякакви социални помощи, прекъсват им се безплатните помощи за отопление за зимата и за вода.Това им се възстановява ако работят на трудов договор повече от 8 месеца без прекъсване.Много от циганите не го знаеха и сега увиснаха.Като погледнеш не е нищо нали, но е някакво начало.И незнам защо, но в мен има една надежда, че ще ги отрежат яко!(ДАНО, ДАНО)

От там идва и далаверата с ниската безработица, която отчита министерството заради временно заетите.

Редактирано от magito (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както аз си плащам сметките, така и те трябва да си ги плащат или ако не са ги платили, да им спрат тока, водата, парното. Аз съм с българин, сбългарско гражданство. Те също са с българско гражданство. Живеем в една и съща държава и сме подвластни на едно и също законодателство. Каквото е за мен, такова трябва да е и за циганите. Някой зададе риторичен въпрос "Как да се оправим...". Ами аз предлагам да изберем президент и премиер цигани, българите да се обявим за дискриминиран етнос, да не плащаме нищо, да трошим полицейските коли с тояги, брадви, мотики, когато дойдат насила да ни вземат нещо, което им дължим; да ревем във Хага, че управляващия мангалски етнос ни тормози, не ни позволява да си говорим майчиния език, дискриминира ни в училищата, на работа, по обществените места (и даже нямаме новини на български по ТВ-то) и т.н. Просто всичко, което правят циганите.

П.П. Абе все се чудя, що трябва да им викаме роми, а не цигани?!? В цял свят са цигани, само в България са роми!?! Че пък и като каже някой по ТВ-то "циганин" и почват да плюят по него, че обиждал ромския етнос!? Кви пет лева бе?? Ква милиция?? Ква пожарна бе??

Редактирано от nighty (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ето какво е измислило Министерството на социалните грижи или там както е с министър Емилия Мсларова.В момента в повечето държавни структури се взимат като временно заети лица, които са били постоянно безработни т.е. били са безработни доста време.Няма нужда да казвам, че всичките са цигани.Наемат се на минимална работна заплата и са неквалифицирана работна ръка.Няма да ви казвам, че не могат да пишат и да се подписват и е истинска лудница с тях.Много от тях дойдоха първия ден и се почнаха едни самоотлъчки, едни болнични, неявяване на работа и т.н.Уволниха доста, на уволнените им се спират всякакви социални помощи, прекъсват им се безплатните помощи за отопление за зимата и за вода.Това им се възстановява ако работят на трудов договор повече от 8 месеца без прекъсване.Много от циганите не го знаеха и сега увиснаха.Като погледнеш не е нищо нали, но е някакво начало.И незнам защо, но в мен има една надежда, че ще ги отрежат яко!(ДАНО, ДАНО)

От там идва и далаверата с ниската безработица, която отчита министерството заради временно заетите.

Ем... дават им помощи безплатна вода и отопление само и само да побачкат малко ама...че и работата им намират.Ама пак нищо.И сега тези които са ги уволнили почват да крадат. ;)

Както аз си плащам сметките, така и те трябва да си ги плащат или ако не са ги платили, да им спрат тока, водата, парното

Ха е да ама например тез дет мерят тока не смеят да припарят до ЦК-ато.Ако си спомняте отдавна даваха по телевизията , по новините за тези дет ти изчисляват тока като ходе ли в ЦК-ато се ги биели или ги гонели, та се зе едно решение да ходят с патлаци.

Плюс това и да им резнат жичките циганите пак ще се закачат някаде.Бях чел някаде , че някакво моче техните го накарали да се катери по един стълб за да се закачат за няква друга жица, защото няма ли ток.Ама ко станало и момчето паднало и пукнало от напрежението.

Редактирано от neck (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде пак прословутите ви сметки и прочее. Напомням че темата е "Цигани се мятат под коли, за да изнудват шофьорите".

П.П. Абе все се чудя, що трябва да им викаме роми, а не цигани?!? В цял свят са цигани, само в България са роми!?! Че пък и като каже някой по ТВ-то "циганин" и почват да плюят по него, че обиждал ромския етнос!? Кви пет лева бе?? Ква милиция?? Ква пожарна бе??

Английски - Roma

Немски - Roma

Френски - Rom

Италиански - Rom

и т.н.

Употребата на роми и цигани вече беше обяснявана в една тема. Думата ром [rōm] е официалното наименование на етническата група. Преобладават циганите, наричащи се roma. Това са така прословутите роми от индийски произход. Думата "цигани" идва от гръцкото ασἰγγάνος, което значи "неверник" или "гадател". С това име те стават известни във Византия още ок. 1050 г., защото придошлите по това време цигани в Източната Римска империя не били християни и де факто нямали единно върховно божество. Вярванията им били по-скоро архаични езотерични практики, непознати за византийците.

Сред ασἰγγάνος обаче присъстват и т.нар. чергари, не всички от които са роми. Някои от тях са просто индустриални номади. Освен това някои групи като синтите и мануш не се самоопределят като роми, въпреки че са установени езикови корелати между силно изменения от немския език диалект на синтите и санскрита. Най-ярко това личи по самото им име "синти".

Най-общо може да се каже, че не всички цигани са роми. Византийците не използват думата като име на етнос, а като категоризацията на ерес - "безбожници, магьосници". "Ацинганите" влизат в езика ни като "цигани".

А "навсякъде по света" където твърдиш че се наричат цигани, всъщност ги наричат или "роми" или производно на думата "египтянин" - английското разговорно gipsy, испанското gitano и т.н. (през средновековието в Западна Европа мислели че идват от Египет).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък ще ви кажа какво казва моя вуйчо "ром е на ромски,на български е циганин".Не е обидно,повечето които познавам се определят като цигани.

@Stalik ,къде задълба чак по енциклопедиите бе vacation1.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
@Stalik ,къде задълба чак по енциклопедиите бе vacation1.gif

Винаги съм бил на принципа, че е полезно и образователно някой някога все пак да обясни, вместо да си подмятаме басни и залъгалки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето на какво съм попадал пък аз:

Може би затова, че в миналото много от гъдуларите са били цигани – мечкадари, с израза цингу-мингу се означават и циганите като цяло. В Encyclopaedia britanica се посочва, че етнонимът "цигани" има неясна етимология и семантика, може би произлизаща от китайската дума "цинг". Не е изключено, този изгубен старобългарски глагол "цинг" - пея, свиря, да е свързан с етнонима на циганите, които представляват всъщност четвъртата каста (варна) от Северна Индия, т.н. шудри или недосегаеми. В този си смисъл, етнонимът цигани - "музиканти" напълно отговаря на историческите традиции на тази каста, която е намирала смисъл не в натрупване на богатство чрез труд, а в пътуване, пеене, гадаене и кражби. Циганите наричат себе си "роми", което значи "хора, съпруги, мъже", а околните народи - "гаджо" или "гадже", което значи "простаци, дървеняци". От тук идва жаргонната напоследък дума "гадже" вместо старото "драговник, драговница, любовник, любовница, либе". От своя страна, изглежда че циганите помнят етническия произход на българите, защото ги наричат с думата "даса". От край време с тази дума "даса" индийците наричат персите и иранците като цяло. Всъщност, "даса" е древна индоарийска дума, означаваща "враг, слуга". След религиозното разделяне на индийците от иранците, при което "девите" са станали богове при едните и дяволи при другите, иранците станали "даса" за индийците.

източник - тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жипсито трудно ще е достигнало до братята руснаци. biggrin.gif То е в западна европа. А за роми... Цыгане (ромы).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Жипсито трудно ще е достигнало до братята руснаци. biggrin.gif То е в западна европа. А за роми... Цыгане (ромы).

Stalik, има ли нещо да не знаеш. :P

Казват, че ромите са безверници, нямат Бог.Аз съм чувала че сред тях има петдесетници, или нещо, в което те все пак вярват.Имат някакви обреди.Сигурно пак ти ще обясниш...би ми било интересно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Stalik, има ли нещо да не знаеш. :P

Казват, че ромите са безверници, нямат Бог.Аз съм чувала за някакви петдесетници, или нещо, в което те все пак вярват.Имат някакви обреди.Сигурно пак ти ще обясниш...би ми било интересно.

Нямат единен бог, както нямат и единен водач. Някога отделните им групи са се водели от воеводи по време на преселенията им. В бощи линии вярванията им съвпадат типологично с българските народни вярвания - сиреч говорим за една "народна митология" - смесица от религия и фолклор. Само дето при ромите тя се разслоява още повече - имаме налице разнородни религии примесени с езотерични (и опасни - това е известен факт) практики, които те са събирали и осъвършенствали по пътя от Индия през Персия и Византия към Европа. Циганите (не само ромите) приемат религиозните вярвания на народа с който съжителстват, въпреки че в езика им все още има реминисценции от хиндуизма. Тези петдесетници за които говориш предполагам са движението "Петдесятна църква". В глобален мащаб много цигани са негови последователи. Всичко започва от Франция някъде през 50-те години. Манушите са сред първите покръстени цигани на Петдесятната църква. Това е евангелска организация (pentecôtisme). Роми евангелисти има предимно във Франция и Испания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко цигани си видял с очила/не за слънце/.Е когато станат ,поне един на десет, смятай въпроса за решен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Манушите не са ли така наречените човешки Будди?

Във Франция има и синти.

Чели ли сте циганска поезия? :wors:

Не ме отби,

мой път,

от бялата магия на кръвта ми.

Остави ме

пиян до козирката

да се наливам с виното на трезвите.

отивам си,

ще мина през махлата

да целуна стъпките на майка ми.

* * *

Свири,

докато слънцето

облива с жажда

красивите момичета.

Превземай с музика

и мургави копнежи

оня връх,

все още недостигнат

от братята ми музиканти,

умиращи с отворени очи.

Свири!

Нали сърцето ти е струна...

Що си мислите, че само могат да крадат :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Манушите не са ли така наречените човешки Будди?

Във Франция има и синти.

Знам че имате и синти. Синти, мануш, някакви влахи и чергари. Май общото название на чергарските групи беше voyageurs (от тук се сетих се за песента на Desireless ;) ).

За понятието "човешки Бедди" не бях чувал. Ето нещо ново за мен. Самото име "мануш" значи "човек".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Знам че имате и синти. Синти, мануш, някакви влахи и чергари. Май общото название на чергарските групи беше voyageurs (от тук се сетих се за песента на Desireless ;) ).

За понятието "човешки Бедди" не бях чувал. Ето нещо ново за мен. Самото име "мануш" значи "човек".

В теосовския речник на Блаватска има това понятие-човешки Будди.

Манушши Будди от санскрит означава човешки Будди, Бодхисатви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...