Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

texnika

Препоръчайте ми 8-портов суич с контрол

Препоръчан отговор

преди 5 часа, texnika написа:

Филтрация на Мак ареси и нещо като защитна стена.Но най важно е седемте физически машини да имат нет.

По така описаните нужди то спокойно можите да мините с обикновен гигабитов суич , защото всичко останало се конфигурира в рутер !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хмм.А нещо такова били ми свършило работа.За да не се занимавам и с рутер цък.А след него да сложа рутер?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, texnika написа:

Хмм.А нещо такова били ми свършило работа.За да не се занимавам и с рутер цък.А след него да сложа рутер?

Ти не разбра ли, че при всяко положение, първо е РУТЕР-а - между теб и доставчика.

Това "нещо" също е рутер....но световно безизвестен и със съмнителни възможности!

Закачай, след твоя рутер еди обикновен тъп гигабитов суич, свързвай си клиентите и толкова - поне м/у клиентите ще имаш гигабитова свързаност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха.Добре тогава.Ще търся гигабитов суич.Мерси  много и извинявай ,че те ядосах с глупостите си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, texnika написа:

Аха.Добре тогава.Ще търся гигабитов суич.Мерси  много и извинявай ,че те ядосах с глупостите си.

Ето един не лош 8 портов - остават ти точно 7 свободни порта за клиенти. При нужда от повече, добавяш още един и толкова....или направо (с цел разширяване на мрежата) вземаш направо 16 портов

ПС: Линковете са примерни!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.09.2019 г. в 17:39, street racer написа:

Най ефтиния за който се сещам е TL-SG108PE - с 4 РоЕ порта, без L3 функционалност - около 140 лв.

За суич L2/L3 ти трябват поне 250 лв - примерно UniFi US-8-60W - аз съм с такъв. Държи 4 VLAN-а (2 за видео наблюдение, "домашен" LAN, "работен" LAN)

В определени моменти към него има общо около 40 устройства - никакви ядове

За 100 лв.....не знам, търси нещо втора ръка

Има и под 100! Микротик с рутер ОС! Чисто нов!

Poe ако ще ще компенсира с пое адаптери ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо седни и поразгледай от какво имаш нужда като скорост. Тук влизат две неща - скорост на нета от доставчика ти и скорост на връзка между отделните ти устройства. Спомена файлов сървър, да не се окаже, че на него имаш филми и по някое време на денонощието от 3-4 устройства искате да гледате 4К филм? Та помисли каква скорост при пиков трафик искаш. После, съобрази мрежовите устройства и кабелите с това. Кабелите също не са маловажни - може да имаш гигабитова врръзка, ама и 100 мегабита, ако кабелът е менте. После прецени къде и как ще е най-оптимално да са свързани устройствата. Според мен, от техническа гледна точка, сам си направи или плати някому да ти направи един стар комп. Примерно с две лан карти по 4 порта всяка - общо 8. Ако искаш, и WiFi адаптор и има място - на PCI, ако искаш отделно в осмия порт и стандартния рутер сапунерка с изключени рутиране, DHCP сървър и т.н. Може и комп с два лан порта, ама после ти трябва суич. Тук лошото е, че на всичи устройства трафикът ще минава само през един кабел (този от рутера до суича) със ъответните ограничения. Може да ползваш и ефин готов рутер  (дефакто е рутер и суич в едно), пак със съответните недостатъци. Гигабитова връзка ще има до едно устройство, ама ако от 2-3 компа почнеш да смучеш торенти, през още 2-3 да мяташ в същото време големи файлове до файловия сървър, тоз гигабитов рутер ще резне скоростта. В смисъл, гигабитова е общо, ама не и на отделен интерфейс. И като вържеш 7 устройства с повечко трафик - греда. То, това важи и за повечето лан карти за PCI, ама масово работят по двойки. В смисъл на една карта с 4 порта, може да имаш гигабитова връзка на 1-2 и на 3-4 едновременно. Другото лошо на готовите рутери е опцията за контрол, която почти липсва. Има само базови настройки и то на по-спецялизираните като dd-wrt. Ефтините tp-link и т.н имат опции като за Бог да прости. Нямаш шанс да ги настроиш да си теглшт и обновяват блеклисти, да филтрираш трафик и т.н. Е, има да пренасочваш портове, DMZ и общо взето това. open-wrt/dd-wrt дават доста повече контрол, но пак недостатъчен. Другото е, че тез въшки са осакатени откъм хардуер. Има варянт и да не ти достигне памет, ако наблъскш много информация. Та, за мен най-добре е един стар десктоп с 8 RJ45 порта и WiFi рутера като суич за телефоните. И хем бърза локална мрежа, хем 100% контрол на всичко (ип-та, пакети,DNS, VPN и т.н.), хем ще имаш шанс значително да си подобриш сигурността посредством допълнителен софтуер като Суриката, а не да лежиш само на iptables/nftables, които не са точно защитни стени, а филтри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Masakra написа:

Та, за мен най-добре е един стар десктоп с 8 RJ45 порта и WiFi рутера като суич за телефоните

Извинявай не разбрах това какво ще рече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...