Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

По-рано един от «бащите-основатели» на интернет Тим Бърнърс Лий заяви в интервю за списание Vanity Fair, че интернет е претърпял крах, вместо да служит на човечеството. По данни на СМИ, сега екипът на Бърнърс-Лий работи над проект за «алтернативен» децентрализиран интернет с кодово название DWeb.

На третата Децентрализирана уеб среща, която се състоя по-рано в СанФранциско с участието на около 800 специалиста, Бърнърс Лий представи проект за създаване на децентрализирани социалноо приложение Solid (social linked data), разработено в Масачузетския технологически институт, съобщава ИА REX. «В интернет може да съществоува друго общество, ако предоставим на хората анонимност и им върне контрола над данните им. Ние строим цяла екосистема», — казва Бърнърс-Лий.

https://solid.mit.edu/

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за чудесната новина!

Стигнах до Third, just open your preferred browser and type http://localhost:8080/ipfs/ plus the most recent hash of Dweb.page.  и не мога да продължа.  Откъде да взема този хаш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, дръндю написа:

поредния църен нет

Нещо мноого си се объркАл

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 минути, DarkEdge написа:

Нещо мноого си се объркАл

може и да съм се объркал
просто се поразрових и не знам къде ме прати с тези странни кодове
не бях попадал на такива, а страницата е постната с преводача на хрома

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Децентрализиран интернет значи всеки да може сам да си е провайдър, всичко друго е пунтамара.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.09.2019 г. в 17:27, Bubbles написа:

Децентрализиран интернет значи всеки да може сам да си е провайдър, всичко друго е пунтамара.

Че ти можеш. Пусни си DNS и Apache/PHP/MySQL/FTP сървър, както и DHCP и си готов. А после включи когото искаш. И си си направил Интранет.
Интернет не е нищо повече от свързани мрежи, обединени от DNS сървъри и кеш, синхронизирани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, GTI написа:

Интернет не е нищо повече от свързани мрежи, обединени от DNS сървъри и кеш, синхронизирани.

И смяташ ли, че ако иде реч за такова нещо, ще се шуми толкова около изказването му? При наличието на толкова мрежови експерти по света. А?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

И смяташ ли, че ако иде реч за такова нещо, ще се шуми толкова около изказването му? При наличието на толкова мрежови експерти по света. А?

Интернет и сега е децентрализиран. Достъпът до него обаче не е. DNS сървърите, които свързват IP и домейн и рутерите, които свързват мрежи и държави служат за координация. Никой не може да изключи дадена подмрежа, може само да я изключи от списъка, който можеш да достъпиш глобално. Т.е мрежите, които образуват Интернет са децентрализирани, достъпът до тях обаче не е. И трябва да има ауторити, което да е централизирано или синхронизирано, за да може всеки да има един и същи списък с достъпни ресурси.

преди 8 минути, DarkEdge написа:

Спрете да четете новини от Блиц.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, GTI написа:

Спрете да четете новини от Блиц.

Ти и ясновидец ще дойдеш...Да, ама не! В иунтерес на истината не следя (почти) техно новините от български уеб източници.
И как мислиш - дали един от основоположниоиците на мрежовата свързаност не е наясно с материята, а и тези, които са присъствали на уебинара не са наясно с материята та да се шуми около този доклад?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, DarkEdge написа:

Ти и ясновидец ще дойдеш...Да, ама не! В иунтерес на истината не следя (почти) техно новините от български уеб източници.
И как мислиш - дали един от основоположниоиците на мрежовата свързаност не е наясно с материята, а и тези, които са присъствали на уебинара не са наясно с материята та да се шуми около този доклад?

Освен ако не наложиш нов стандарт, то основата на мрежите е IP/TCP. За да можеш да достъпваш ресурси ти трябва да знаеш, че са там. За да можеш да достъпваш отвсякъде едни и същи ресурси, то препратките между тях трябва да са синхронизирани. Наистина не знам какво означава децентрализиран интернет. Защото трябва да има "директория" с връзки, която да се споделя с всички DNS-и, за да работи всичко.
Те и около Кеше ли кво беше шумяха, оня иранец с безплатната енергия, ама нещо иху иху после тиху.
Интернет си е децентрализиран, но има много централизирана инфраструктура, за да можеш да  цъкнеш адрес и отвсякъде да ти се отвори някакъв сайт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък четох преди три-четири години една идея на Лий, може би това е еволюция на идеята му, за нещо като лични контейнери с лични данни. Някаква доста сложна идея. Компания иска достъп до личните ти данни и ти делегираш защитен достъп до тях без да го предоставяш на трети страни (в момента предоставяме данните си сигурно и на четвърти и пети). Нещо такова беше.

Иначе според мен децентрализираните приложения са бъдещето, а с това и децентрализираната мрежа - Web 3.0.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Мальчик Бананан написа:

Иначе според мен децентрализираните приложения са бъдещето, а с това и децентрализираната мрежа - Web 3.0.

И как смяташ, че децентрализирано ще работи...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, GTI написа:

И как смяташ, че децентрализирано ще работи...?

"Отдолу" по-същия начин. "Отгоре", като app-ове. Без връзка с централизирани структури и зависимости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Мальчик Бананан написа:

"Отдолу" по-същия начин. "Отгоре", като app-ове. Без връзка с централизирани структури и зависимости.

Наистина си лаик. За да фукнционира един app, който работи с отдалечена база данни той трябва да се обърне към нея. Трябва да резолвне domain към ip към порт и да се свърже към нея.
Дори да се обърне по IP, трябва изрично да има маршрут от мрежата, в която се опитваш да използваш app-а до мрежата с ресурсите за работата му.
Няма такъв филм като децентрализация, но синхронизация. Стане ли децентрализирано, всеки може да си реши дали да се синхронизира с останалата част от мрежата.
И става интернет феодализъм, т.е интранети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Мальчик Бананан написа:

Блокчейн.

Използва съществуваща инфраструктура и протоколи. Ако като администратор отрежа твоя сегмент мрежа и забраня достъпа до нея от останалата част от мрежата - каквото искаш се пробвай да направиш, ама няма да има път към нея отдругаде. Не разбирате, че базата е една и съща и децентрализацията стига точно дотам, докъдето ви е подадено сиренцето и докъдето вие може сами да администрирате.
Защото тия рутери, които свързват държави се управляват централизирано.  Който не му харесва - сам да си направи и управлява инфраструктурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали говорим за WWW (онова "отгоре"), не за Интернет (онова "отдолу"). Например GNU Social е интересен проект, знам ли...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Мальчик Бананан написа:

Нали говорим за WWW (онова "отгоре"), не за Интернет (онова "отдолу"). Например GNU Social е интересен проект, знам ли...

Няма разлика. Цензурата я създават тези, които владеят инфраструктурата и ограничават достъпа до ресурси. Който администрира инфраструктурата - у него и ножа и хляба.
WWW  е просто услуга, предоставена в интернет мрежата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Zami Dexter
      Привет,
      Питането ми е за кв. Света Троица, гр София.
      Знаете ли доставчици, които предлагат интернет без дългосрочен договор? С други думи - безсрочен договор. месец за месец да се плаща. Както са надежда.нет, които нямат покритие за блока ми.
      Благодаря предварително.
    • от Велико Русанов
      Здравейте
      Взех си рутер, моделът е Netgear N150. Влязъх в настройките на рутера вкараха ip-адресите и mac-адреса и Wi-Fi тръгна. Но проблема е че на компютъра нямам интернет а незнам каква е причината, понеже и не съм много на "ти" с тия работи, ще кача снимка с това какво ми излиза на компютъра. Благодаря! 

• от Bashmachkin
      Здравейте,
      Ще гледам да съм максимално кратък, но мисля, че няма да ми се получи, защото и аз незнам как точно да обясня проблема си. Общо взето тази програма InstallShield Update Service Scheduler  съм я забелязал, че ми работи на background-a от доста време, не ми създаваше проблеми, затова я игнорирах, но от няколко дена насам се случи нещо много сериозно, просто ми спря достъпът до определни уеб-сайтове с грешки от сорта:
      400 Bad Request
      Bad Request
      Your browser sent a request that this server could not understand.
      Също:
      This site can't be reached

Освен това, някой сайтове, които мога вече да отворя - не ми позволява да виждам никакви изображения, само рекламите си стоят и текста, мястото където трябва да има снимка и пр. си стои сивичко..
      Ако изключа гореспоменатата програма, изцяло ми спира нета - имам интернет връзка, но не мога да вляза никъде.
      В опита си да оправя проблема направих следното:
      Отвярям regedit--->Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Mic rosoft\Internet Explorer\Control Panel "Connection Settings" 1--->0 
      След това отидох в Control Panel\Internet Options\Connections и смених LAN settings от use proxy на automat detect. И ето тук се случва това, което ме притеснява, щом затворя прозореца за LAN настойките, последното си се връща както си е било - proxy-to си става тикнато, a аutomat detect - не, пробвах да си ресна компа след смяната 1-0 , но без ефект, забелязах също и, че се е върнала и тази настройка (пак си е на 1)
      Ако трябва да съм честен, не знам какво прави това 1-0, само знам че като е на 0, ми позволява да си отворя LAN настройките, иначе си стои сиво.
      Ще съм благодарен на всички, които ми дадат някакъв съвет относно как да оправя нещата, защото в момента се чувствам наистина в безизходица. Някои от сайтовете, които ми блокирва тази програма са ми важни, а не мога да вляза в тях поради една така глупава причина..
      Благодаря на всички ви предварително.

• от Simply Red
      Здравейте!
      Тъй като наскоро прочетох някои статии и изгледах видеа за вредата от електромагнитното облъчване на рутерите вкъщи и вредата им върху здравето на хората (въпрос за който още не се говори у нас) решихме да преминем на кабелен интернет на всички устройства. Речено-сторено. Изключих копчето на Wi-Fi на рутера и техник ми свърза кабели от него към всички стаи където ми беше необходима интернет връзка. След няколко дни почувствахме разлика в съня и здравословното състояние: съня на всички стана по-дълбок, главоболието на майка ми изчезна, раздразнителността ни също намаля и т.н. и т.н. да не ви занимавам. Всичко беше просто чудесно. Имам обаче един проблем - не мога да пусна интернет на мобилните устройства, на които искам. В кухнята имам един смартфон, който искам да държа като домашен телефон. В спалнята ми също имам такъв. И двата искам да ги използвам като домашни телефони, но да имам и интернет на тях. Купих от магазин това което ми препоръчаха - USB устройство с LAN вход, купих и адаптор с букси - женско USB към микро USB, за да влезе във входа на смартфона. Свързах ги, последва съобщение: вашата карта е еди кой си номер с ПИН еди кой си номер и... нищо. Нямам връзка с интернет. Опитвах какво ли не. Не става и не става. Прилагам снимки на закупените от мен устройства и свързването им с телефона. 
      Освен това ще помоля и за съвет дали е възможно чрез USB разклонител да пусна едновременно интернет сигнала от LAN адаптера и да включа захранващия кабел, който идва от адаптера за захранването за да не изключвам постоянно интернета за да включвам зареждането на смартфона. Така правех преди - не го изключвах и си беше постоянно включен в захранването. Това обаче - само ако е технически възможно.
      Моля компетентните тук специалисти за помощ. За мен е наистина важно да пусна интернет и на мобилните си устройства. Благодаря на всички ви предварително!

• от rinawow
      Купих си Wi-Fi удължител на обхват, за да имам интернет в другия край на апартамента, но пинга непрекъснато се повишава от 30-40 до към 150 и после пак пада. Някакъв съвет?
  • Дарение

• Добави ново...