Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Bryca03

Препоръка за програмен език

Препоръчан отговор

Четох по форуми и сайтове за най-лесният програмен език, с който един начинаещ програмист да започне. Аз не съм никак навътре с нещата. Искам да започна и да имам познания, защото смятам да продължа с програмиране като завърша училище, но ми казват, че за да влезеш в колеж/университет с програмиране ще трябва да имам познания. Моля Ви за съвет къде мога да си набавям знания (да ясно ми е - от интернет), но говоря за специфичен сайт/форум. Предлагаха ми да започна с JavaScript или Python. По-късно започнаха да ми предлагат да започна с C# или C++ и visual studio. Ако има някой сайт, в който нещата да са обяснени разбираемо (ако има как и на български, защото разбира се, че на английски ще отнеме повече време). Благодаря предварително. (П.С. Общо взето искам и приложения и игри да мога да създавам (тоест да имам познанията за направата им и т.н.), предполагам, че другите знания в колеж/университета ще усвоя).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Bryca03 написа:

Четох по форуми и сайтове за най-лесният програмен език, с който един начинаещ програмист да започне. Аз не съм никак навътре с нещата. Искам да започна и да имам познания, защото смятам да продължа с програмиране като завърша училище, но ми казват, че за да влезеш в колеж/университет с програмиране ще трябва да имам познания. Моля Ви за съвет къде мога да си набавям знания (да ясно ми е - от интернет), но говоря за специфичен сайт/форум. Предлагаха ми да започна с JavaScript или Python. По-късно започнаха да ми предлагат да започна с C# или C++ и visual studio. Ако има някой сайт, в който нещата да са обяснени разбираемо (ако има как и на български, защото разбира се, че на английски ще отнеме повече време). Благодаря предварително. (П.С. Общо взето искам и приложения и игри да мога да създавам (тоест да имам познанията за направата им и т.н.), предполагам, че другите знания в колеж/университета ще усвоя).

Няма лесен или труден програмен език. Иска си четене и доста работа. Освен това нещата станаха доста комплексни, така че човек трябва да се запознае с програмирането като цяло и след това да си избере език за програмиране. Тези колежи за мен вече са пълен т....к По-добре си търси платени курсове, които ти дават сертификат след това. 

Другият вариант е да се обучаваш сам. В интернет има огромно количество материали, учебници, уроци и каквото още искаш.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започни с типовете данни и алгоритми, след това си избирай език. Може да погледнеш тук:

https://introprogramming.info/bg-java/news/2017/06/7-new-programming-books-from-nakov-and-his-team/

https://introprogramming.info/intro-java-book/

Има доста добре представен материал като за начинаещи, включени са задачи и упражнения след всеки урок. Разгледай и това:

https://www.makeuseof.com/tag/easiest-programming-languages-beginners/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи какво искаш. Ако търсиш лесния начин - да понауиш отгоре-отгоре малко и да придобиеш самочувствие на програмист - можеш да започнеш и с Python, и с Java (да не се бърка с Java Script), и с PHP... Но ако смяташ да станеш истински програмист, задължително се тръгва отдолу нагоре. Първо учиш асемблер. Защото нямаш ли представа как се изпълнява написаният от теб код на машинно ниво - за чеп за зеле не ставаш! След това минаваш към езика Pascal, създаден специално за обучение на начинаещи програмисти, който да те научи правилно да подхождаш към проблемите, да създаваш алгоритми и да спазваш определена дисциплина при писане на код. После започваш с обектното програмиране - C++/C#. Като овладееш и него, научаването на всеки друг език ще ти отнема максимум седмица.

На мен на времето, след като съм преминал такава подготовка, ми се наложи да пиша задача на LISP! Език, от който и понятие си нямах. В който не само че нямаш инструкция за цикъл, ами нямаш право и да два последователни оператора! Всичко се прави със списъци и тяхната рекурсивна обработка! Ами... написах нужната програма за една седмица...

По сайтове и форуми се търсят решения за конкретни проблеми.  Започнал си да правиш нещо, стигнал си до някъде, нещо не ти се получава и не можеш да разбереш къде ти е грешката. Но за цялостно обучение си има учебници. Купуваш си (или си изтегляш от някъде в електронен формат) съответния учебник и започваш от началото, бавно и упорито, да четеш, да учиш и да правиш упражненията с края на всеки урок. Като понатрупаш малко умения, добре е да си намериш собствена задачка за решаване - примерно да направиш на програма някой психологически тест, или да напишеш своя програма за визуализиране на множеството на Манделброт, или програма, която да се опита да определи вероятния маршрут на всеки посетител в стая с гости въз основа на въведените предпочитания на всеки гост... :) Едно време в списание Scientific American в края на всеки брой имаше по някоя такава симпатична задачка. Като започнеш да пишеш програми по 10-15 000 реда, добре е да постъпиш на работа в някоя фирма като програмист. Там се научаваш да работиш в екип (което е много, много по-различно от работата сам) и най-важното - да работиш с клиенти. След няколко години вече ще си истински програмист, който може сам да си избира работодател (ако държи повече на парите) или да се реализира като фрилансър (ако за него е по-важна свободата).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И наблягай и залягай над математиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, A.com написа:

И наблягай и залягай над математиката.

Стига с тази математика. Не е задължитено да учиш програмен еззик и да си експерт по математика. Нещата вече ги има готови. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Стига с тази математика. Не е задължитено да учиш програмен еззик и да си експерт по математика. Нещата вече ги има готови. 

С грешно впечатление си останал. :) Математиката е повече от нужна. И не случайно в университетите за специалностите, изучаващи основно програмни езици, поне единия изпит е по математика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, A.com написа:

С грешно впечатление си останал. :) Математиката е повече от нужна. И не случайно в университетите за специалностите, изучаващи основно програмни езици, поне единия изпит е по математика.

Не казах, че не трябва да се учи математика, но пък чак да се набляга на нея няма смисъл. Доста от нещата са готови и е нужно просто да ги използваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не бих казал, че математиката ми е най-силният предмет, а като се сетя, че съм и по новият закон ми става още по-лошо. Не се случихме на кадърен учител в 8ми клас. Изкарахме го с някакъв, който уж от университет дошъл, ама.. После една стара моя учителка, но нещата не се получиха.. Дойде една друга.. Но при нея нещата също зле.. До колкото знам сега сме с някаква дето се брои за кадърна учителка, но нещата ги обеснява по сложен начин.. То всъщност сигурно и английски би ми потрябвал.. Там поне съм окей.. Ама математиката.. Благодарности. Голямо желание имам за програмиране.. Надявам се да не се убие ей така..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Bryca03 написа:

Не бих казал, че математиката ми е най-силният предмет, а като се сетя, че съм и по новият закон ми става още по-лошо. Не се случихме на кадърен учител в 8ми клас. Изкарахме го с някакъв, който уж от университет дошъл, ама.. После една стара моя учителка, но нещата не се получиха.. Дойде една друга.. Но при нея нещата също зле.. До колкото знам сега сме с някаква дето се брои за кадърна учителка, но нещата ги обеснява по сложен начин.. То всъщност сигурно и английски би ми потрябвал.. Там поне съм окей.. Ама математиката.. Благодарности. Голямо желание имам за програмиране.. Надявам се да не се убие ей така..

Не е необходимo да ми вярваш. Като дойде ден в който видиш, че една твоя функция, която си разписал в 40 реда някой друг я е написал в 4 просто защото "поназнайва" математика може и да се запиташ едни въпроси. Пък ако установиш, че твоят код се изпълнява за 4 секунди, а другият за 0,2 секунди и... А най-интересно е когато търсиш решение на някакъв проблем, намериш го ама във вид на пдф файл, създаден и публикуван от някой математик, където няма и грам програмиране. Чиста математика. И като тръгнеш да преобразуваш разните там уравнения и решения в код и става весело.

А е вероятно математиката никога да не ти потрябва в програмирането. Зависи какво програмираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом иска да прави игри, ще му трябва математика. Ти един часовник не можеш да нарисуваш без математика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Bryca03 написа:

Моля Ви за съвет къде мога да си набавям знания

Виж тук.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължително започваш първо с C(не C++, той е за мазохисти).Този с паскал и асемблер не го отразявай.C#, Java, C++ и тем подобни въобще не ги препоръчвам за начинаещи.C e много прост и лесен език и е идеален за начинаещи.Освен това ще ти даде всички необходими знания, за да станеш истински програмист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво пречи да почне с Java? Аз така направих, дори почнах да правя андроид приложения, при които нативния език е java.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.09.2019 г. в 20:51, Bryca03 написа:

Излъгали са те, още преди да почнеш. Няма лесен език. Всеки език е направен с някаква цел и подходящ за определни неща. Не съм от сектата на Наков, но има 4 часа видео в което разяснява кое как защо с кой език и т.н.
Изгледай го , може би ще ти е от полза. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...