Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ngb

Линукс Минт избор на версия

Препоръчан отговор

Здравейте

решил съм да си инсталирам линукс минт, но съм нов в линукс и имам някой въпроси. В сайта на линукс минт има няколко версии на Linux Mint 19.2 "Tina" - Cinnamon (64-bit) за България:

IPACCT, Netix ltd, Telepoint, University of Ruse

Коя от тях да избера, или да се насоча към друга?

Ще го инсталирам на отделен хард. На другия хард съм с Win 7. Доколкото разбрах ако искам да ми дава буутващо меню и да си изборам коя ОС да ми стартира трябва да се инсталира допълнителна програма. Моята идея е, че когато съм стартирал едната ОС няма да влизам в другия хард с другата ОС да отварям файлове. В такъв случай не мога ли просто да си изключвам хардовете? Кое ще е по-добрият вариант?

Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаех си аз, че в Русенския университет правят магии, ама чак такива... ;)

Това са места от които може да свалиш образ (исо) на Линукс Минт (той ще е един и същ на всичките тези места), от де ще го свалиш е твой избор, може и като торент, сам ще провери дали се е изтеглил правилно.

За допълнителната програма за избор на стартираща ОС - не е така, както го мислиш. В зависимост дали си с UEFI или е по-стара машината ти има нюанси, но Линукс Минт ще ти инсталира нужната "допълнителна" програма.

Изключването на хардовете е идея, ако те е страх да не объркаш нещо - направи го така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под линукс няма да имаш проблеми да си монтираш windows дял и да го ползваш, докато за обратното ще трябва да инсталираш допълнителен софтуер. Най-добре при инсталацията да зададеш да инсталира всичко само на отделния диск, ако искаш изключи другия физически. След това си извикваш boot меню-то на bios и от там си избираш ос/диск. Относно версиите, нищо не ти пречи да ги тестваш всички, може да го направиш и във виртуална среда - vmware, qemu и така нататък, дори може да заредиш и да ползваш linux без да го инсталираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Различни версии или от различно място да свалиш едно и също нещо?

Аз предпочитам Mate, но избора си е твой.

Когато инсталираш е най-добре физически само единия диск да е закачен, а после от биос-а можеш да избираш кой диск да е зареждащ.

С Linux в дяловете на Windows можеш да пипаш, но обратното не. Важно е да си изясниш кое, как и за какво ще ползваш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

С Linux в дяловете на Windows можеш да пипаш, но обратното не.

Може, що да не може?

https://thelinuxcode.com/mount-linux-partition-ext4-ext3-ext2-windows-10-8-7/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ngb написа:

Здравейте

решил съм да си инсталирам линукс минт, но съм нов в линукс и имам някой въпроси. В сайта на линукс минт има няколко версии на Linux Mint 19.2 "Tina" - Cinnamon (64-bit) за България:

Ще го инсталирам на отделен хард. На другия хард съм с Win 7. Доколкото разбрах ако искам да ми дава буутващо меню и да си изборам коя ОС да ми стартира трябва да се инсталира допълнителна програма. Моята идея е, че когато съм стартирал едната ОС няма да влизам в другия хард с другата ОС да отварям файлове. В такъв случай не мога ли просто да си изключвам хардовете? Кое ще е по-добрият вариант?

Благодаря

Здравей,

Тук във форума има хора, които са много опитни в Линукс света.

Аз ще ти отговоря като обикновен потребител.

IPACCT, Netix, Telepoint, University of Ruse са така наречените "огледала" или сървъри от където може да си изтеглиш дистрибуцията Linux Mint 19.2 "Tina".

А допълнителното име "Cinnamon" е така наречената графична среда. Иначе казано, как ще изглежда графично Линукс Минт 19.2. Какви икони, бутони и т.н. ще има и по какъв начин ще изглежда на монитора когато го включиш. Има различни графични среди: Cinnamon, Xfce, KDE, Mate, Gnome и още много други. 

Можеш да си направиш "жива флашка" с някоя графична среда например с Канела (Cinnamon) и преди да инсталираш на компютъра да видиш как изглежда и дали върви добре на машината. 

Може да не съм добър в поясненията, но се постарах. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато си с два хард диска е добре grub- /това е зареждащия линукс файл/ да е на диска със уиндоус .........така няма да има нужда всеки път да избираш кой диск да зареди от биос .Лично аз използвам една програма под Уиндоус.... Easy BCD върши прекрасна работа .Но за всеки случай имам и grub на диска с линукс ,така дори и да се скапе уиндоус диска мога да си заредя другия .Успех .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тези дни си качих 19.2 xfce 64bits за в работа а довечера ще метна 32 бита за у нас. мене си ме радва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А тази програма grub как се инсталира? Като отделна програма под Windows или като започна инсталацията на линукс да не изключвам харда с win-а  и да задам да я инсталира там?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре си тествай live, както ти казах или си го инсталирай отделно на диска и си ползвай функционалния клавиш за boot меню-то на BIOS, да не повредиш после основната система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтегляне на Минт от някое от българските "огледала", има начин за проверка дали iso-то с образа е оригинално (обяснено е тук). След това запис на изтегления образ върху DVD или флашка, за флашката става примерно с Rufus. Добре е двете операционни системи да са на отделни дискове. Първо се инсталира Уиндоус, след това Минт. Уиндоус има навика да затрива записите на инсталацията на Линукс, докато Линукс не прави такива фокуси. Линукс си прави автоматично инсталацията, иска само настройване на часовата зона (София - за България), сверяване на часовника по местно време или UTC, и създаване на потребител. Може да се въведе автоматично влиазне, особено ако е за домашен компютър. По време на инсталацията Линукс си създава GRUB, това е програмата, която дава възможност за избор на операционна система при стартиране на компютъра. По подразбиране автоматично стартира Линукс, но може да избереш Уиндоус или да смениш настройките.

Когато и двете операционни системи са инсталирани, инсталационният диск/или флашка се изважда, рестарт, зареждане на GRUB и се избира коя от двете да се стартира. От Линукс се виждат всички дялове, включително и тези на Уиндоус, така че оттам може да влизаш в C и D и каквото там имаш. Може да копираш файлове, да триеш и т.н. Уиндоус не може да вижда линукските файлове, така че за него Линукс е невидим.

Сигурно знаеш, инсталирането и премахването на програми в Минт става най-лесно от Software Manager в главното меню, или алтернативно през Synaptic (графичен интерфейс) или конзолата. Exe-та няма, както и няма дял C и дял D. Безплатната книга на Ангелин Лалев "Въведение в Линукс" на български език може да изтеглиш от ТУК.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте
Благодаря

Защо да изключваш физически каквото ида е? Преди да стигнеш до зареждане на съответната ОС - ножеш да со избереш коя ОС (от кое устройство/дял) да се зареди. Обикновено е от F12, но бе винаги.

С Linux в дяловете на Windows можеш да пипаш, но обратното не.

Глупости! Дяловете и устройствата си се виждат от всяка активна ОС. Друг въпрос е, че Линукса не може да изпълнява exe-файлове, а Windows - не разпознава Линукските файлове.
Когато си с два хард диска е добре grub- /това е зареждащия линукс файл/ да е на диска със уиндоус .........така няма да има нужда всеки път да избираш кой диск да зареди от биос.

Ако в биос, boot-менюто - си подредиш устройствата - няма да те пита.
При мен са: USB, оптично у-во (ако има носители), SSD и накрая - HDD. Понеже на SSD-то имам няколко буутващи дяла - grub пак пита „Ко ши прайм ся?”
Но даже и само един Линукс да имаш - пак са 4 опции. Директно зарвждане, рековери и два вида мемтест.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, jhoro написа:

Глупости! Дяловете и устройствата си се виждат от всяка активна ОС

С кой чист Windows можеш да влизаш в linux дялове и с коя файлова система бих били те?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Глупости! Дяловете и устройствата си се виждат от всяка активна ОС. Друг въпрос е, че Линукса не може да изпълнява exe-файлове, а Windows - не разпознава Линукските файлове.

Я, новости. Искаш да кажеш, че Windows разчита ext4? Последно (преди 10-тина години) имаше такава опция, ама само за ext2 и се инсталираше допълнително нещо на Windows 7. Иначе нямаше шанс да отвориш дяла, да не говорим да разглеждаш файлове. А линукс си разчиташе ntfs. Не знам как е сега с Windows 10 и там коя ntfs е въобще. Жоро, сигурен си, че с "двупосочно", а не само линукс да маунтва, чете и пише по ntfs, ама не и обратното? Явно ми е обягнала тази новост.

От няколкото статии, които погледнах, Уиноус все още не може да борави с ext3/4 . Единственият шанс за споделен дял е да ползва ntfs за склад през Линукс и после като рестартира и зареди Уин, да борави с файловете. Ама от Уиндоус не може, няма шанс да борави с ext3/4, и т.н. Вероятно същото важи за f2fs, btrfs, reiserfs, hfs, xfs, jfs, zfs и т.н.

И Линукс може да изпълнява .exe посредтвом Wine

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Я, новости. Искаш да кажеш, че Windows разчита ext4? Последно (преди 10-тина години) имаше такава опция, ама само за ext2 и се инсталираше допълнително нещо на Windows 7. Иначе нямаше шанс да отвориш дяла, да не говорим да разглеждаш файлове. А линукс си разчиташе ntfs. Не знам как е сега с Windows 10 и там коя ntfs е въобще. Жоро, сигурен си, че с "двупосочно", а не само линукс да маунтва, чете и пише по ntfs, ама не и обратното? Явно ми е обягнала тази новост.
От няколкото статии, които погледнах, Уиноус все още не може да борави с ext3/4 . Единственият шанс за споделен дял е да ползва ntfs за склад през Линукс и после като рестартира и зареди Уин, да борави с файловете. Ама от Уиндоус не може, няма шанс да борави с ext3/4, и т.н. Вероятно същото важи за f2fs, btrfs, reiserfs, hfs, xfs, jfs, zfs и т.н.
И Линукс може да изпълнява .exe посредтвом Wine
Чел си казваш? Хмммм …
Набързо написах в търсачката „Windows Ext” и ето ти първия резултат.
3 Ways to Access Your Linux Partitions From Windows
Има и други, но оставям ти да си ги видиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че откриваш в нета, значи че не ползваш такива програми, нямаш фаворит, не знаеш какво се получава ако се ползват, не знаеш дали може да има проблеми ако се ползват, кога могат да се появят...

Със сигурност има и знам от първо лице, че можеха да работят  и с ext3, за по-късни версии на ext - не знам, не ме интересува и не бих ползвал, пробвах колкото "да убия любопитството на котката" на УйнХП.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересни твърдения: "Глупости! Дяловете и устройствата си се виждат от всяка активна ОС. Друг въпрос е, че Линукса не може да изпълнява exe-файлове, а Windows - не разпознава Линукските файлове."

В интернет пише много неща, примерно имало живот на Марс - виж "Марсиански хроники" на Рей Бредбъри. Дали е така - практиката ще покаже.

На компютър НР с два отделни твърди диска ползвам дуал-бут между Линукс Минт Канела и Седмицата на Уиндоус. Каквам каквото виждам - уиндоуса дори не подозира за съществуването на друга операционна система. Доколкото видях от линка, "трите възможности" за четене на дяловете на линукса от страна на уиндоус са помощни програми-посредници, не са нещо вградено в ОС. Как е при Десятката, не знам. Не бих си причинил това чудо на техниката доброволно.

От друга страна, Линукс Минт вижда като дялове всичко от уиндоуса, може да чете, да копира, отваря и изтрива файловете в тези дялове. Стартиране на ехе-та с Wine, правя го без проблем. - Толкова по въпроса. Ако някой не вярва, ще кача снимки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.10.2019 г. в 9:17, бат'начо написа:

Това, че откриваш в нета, значи че не ползваш такива програми, нямаш фаворит, не знаеш какво се получава ако се ползват, не знаеш дали може да има проблеми ако се ползват, кога могат да се появят...

Първо - вчера (когато  написах коментара) тъкмо си лягах и нямах желание за подробности.
Второ - в момента ситуацията е подобна - „само минавам“.
И трето -  темата е „Линукс Минт избор на версия“ и прекалено се отдалечихме от нея!

преди 6 часа, vmonev написа:

Доколкото видях от линка, „трите възможности" за четене на дяловете на линукса от страна на уиндоус са помощни програми-посредници, не са нещо вградено в ОС. Как е при Десятката, не знам. Не бих си причинил това чудо на техниката доброволно.

От друга страна, Линукс Минт вижда като дялове всичко от уиндоуса, може да чете, да копира, отваря и изтрива файловете в тези дялове. Стартиране на ехе-та с Wine, правя го без проблем. - Толкова по въпроса. Ако някой не вярва, ще кача снимки.

Wine също е ... помощна програма - посредник.  😀

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. Човекът вече е избрал, направил каквото е решил за необходимо и повече не се е обадил. И ако се върнем най-най-в началото - искаше да са на различни дискове, които да превключва както той си реши, без дори и "далечна среща на видовете". Обачее ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...