Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

HollowDemon

Искам да се специализирам към системната администрация. От коя OS да започна?

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно Windows те влече повече ...

Истината е, че трябва да знаеш всичко или поне всичко което се ползва в компанията в която работиш ...

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз търся да се специализирам в тази област само че в Юникс / Линукс. Не че имам особени шансове, защото съм момиче. Най-добре научи и двете операционни системи - мога да помогна с Линукс -скоро взех сертификат.  Най-често работата е в смесена среда- и Юникс/Линукс и Уиндоус,  Ще ти трябват и добри познания по хардуер и мрежи, вече е почти изключено да срещнеш компютър, който не е свързан с дадена мрежа. Трябва ти много желание, упоритост, старание - желание да допускаш грешки и да се учиш от тях-  един вид да си чупиш главата със всякакви казуси. Иначе системната администрация е изключително интересна и динамична област - всеки ден научаваш нещо ново. Иначе  според мен бъдещето е в отворения код. Предимство е и да научиш някоя екзотика - Solaris , AIX HP-UX, че и FreeBSD.  И най-важното когато не знаеш нещо не се отказвай - колкото повече навлизаш в този занаят - толкова повече осъзнаваш че нищо не знаеш. Трябва и малко да умееш да програмираш и да автоматизираш обичайни повтарящи се задачи. Добър избор е да наблегнеш на shell scripting , python и perl .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, HollowDemon написа:

може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux.

Linux , защото болшинството сървъри се базират на него.

Не е пречка успоредно с това да се образовате и с другите ОС-ми.

Принципно съм привърженик на хартиените носители.

Ето един такъв или този. За он-лайн материали може да си потърсите сам.

Успех.

п.п. Винаги се почва с "по-трудното". По този начин се виждат нещата на "ниско ниво".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...