Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Извинявам се ако темата е разисквана тук, и ако модератора желае, да я помести където и е мястото, но искам да попитам и да ми обясните на чист български, за какво служи бутона "phase selector switch" на активните субуфери! Какво му е предназначението? Какъв е ефекта в/у баса. При натискането на моя има промяна в баса и звученето като цяло, но немога да разбера към по добре, висок ли става баса или по заглушен, като че ли и при 2те възможности(включен или изключен) си звучи добре. Променя се звука, но не мога да констатирам в кое е разликата и как тр да работи?! рабрах, че обръща хода на движението на конуса на баса, но в звученето това какво променя точно и за какво се ползва?!

e.jpg

a.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, marti76 написа:

Извинявам се ако темата е разисквана тук, и ако модератора желае, да я помести където и е мястото, но искам да попитам и да ми обясните на чист български, за какво служи бутона "phase selector switch" на активните субуфери! Какво му е предназначението? Какъв е ефекта в/у баса. При натискането на моя има промяна в баса и звученето като цяло, но немога да разбера към по добре, висок ли става баса или по заглушен, като че ли и при 2те възможности(включен или изключен) си звучи добре. Променя се звука, но не мога да констатирам в кое е разликата и как тр да работи?! рабрах, че обръща хода на движението на конуса на баса, но в звученето това какво променя точно и за какво се ползва?!

e.jpg

a.jpg

http://manual.kenwood.com/files/B61-1073-00.pdf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Колев60 написа:

Мислиш ли че нямам ръководството на баса!? Там просто е написано че служи за обръщане на фазата, а въпросаже съвсем различен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, marti76 написа:

Там просто е написано че служи за обръщане на фазата, а въпросаже съвсем различен

Именно това е, според мен  е по - добре да се слуша в нормален  режим. При нормална фаза говорителя излиза на вън при ниски честоти, при обърната фаза движението е в обратна посока. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не е това.
На тази снимка, взета от PDF-а, се вижда + и - на гърба на озвучителното тяло и съответните полюси на изхода на усилвателя.

spacer.png

а по-надолу в симптоми за слаб звук се дава предположение за решение.

spacer.png

Те го наричат фазова селекция. С думи прости + отива на +, съответно с минусите чрез корда/кабел и то ако уловиш влошен звук, значи си объркал фазите.

Ако твоето предположение е вярно, излиза, че този бутон прави сигнала огледален, измества го на 180'С, което е вид аудио-плацебо за по-вярна картина.
Истината ще лъсне, като заиграе отверката и се види отблизо що за чудо-юдо е.

поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, AAUUXX написа:

Именно това е, според мен  е по - добре да се слуша в нормален  режим. При нормална фаза говорителя излиза на вън при ниски честоти, при обърната фаза движението е в обратна посока. 

😉 Да де, но каква е разликата, и в кои случаи се ползва този превключвател. Какво тр да се търси от баса когато го използваме. От далече ли тр да се чуе разликата, защоо натискайки бутона аз съм до самия бас, ефекта може би е по-добър когато си на 2-3 метра!? Сега го слушам усилен на без 10. Все пак съм в кооперация и няма как, баса се усеща меко гухо, се едно идва отвсякъде в помещениетои е в позиция нормал, т.е изключен.

преди 28 минути, Profruit написа:

Не, не е това.
На тази снимка, взета от PDF-а, се вижда + и - на гърба на озвучителното тяло и съответните полюси на изхода на усилвателя.

spacer.png

а по-надолу в симптоми за слаб звук се дава предположение за решение.

spacer.png

Те го наричат фазова селекция. С думи прости + отива на +, съответно с минусите чрез корда/кабел и то ако уловиш влошен звук, значи си объркал фазите.

Ако твоето предположение е вярно, излиза, че този бутон прави сигнала огледален, измества го на 180'С, което е вид аудио-плацебо за по-вярна картина.
Истината ще лъсне, като заиграе отверката и се види отблизо що за чудо-юдо е.

поздрави!

Стига бе, не ми казвайте че за пръв път виждате този бутон на активен субуфер😉😊 То не е "чудо", този бутон го имат почти всички сериозни макови субуфери! Субуфера е 100W RMS , тежи около 15 кг. Това си е опция, да някъде четох, но не схванах понеже техническия англииски ми е далечен и там видях тези 180* които си упоменал. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, marti76 написа:

😉 Да де, но каква е разликата, и в кои случаи се ползва този превключвател. Какво тр да се търси от баса когато го използваме. От далече ли тр да се чуе разликата, защоо натискайки бутона аз съм до самия бас, ефекта може би е по-добър когато си на 2-3 метра!? Сега го слушам усилен на без 10. Все пак съм в кооперация и няма как, баса се усеща меко гухо, се едно идва отвсякъде в помещениетои е в позиция нормал, т.е изключен.

Щом фазов не ви говори нищо няма смисъл да ви се обясняват технически детайли. Намерете си един тестов диск и го слушайте. И преценете кога звука е естествен (от мястото от което обикновено слушате)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, marti76 написа:

Стига бе, не ми казвайте че за пръв път виждате този бутон на активен субуфер😉😊 То не е "чудо", този бутон го имат почти всички сериозни макови субуфери! Субуфера е 100W RMS , тежи около 15 кг. Това си е опция, да някъде четох, но не схванах понеже техническия англииски ми е далечен и там видях тези 180* които си упоменал. 

Явно си продукт на инкубатор или си рожба на пепси-поколението.
Единият ми суб е Jamo. Tежи 56кг с трансформаторно захранване и 180W консумация. Модел 2001г. Другият ми суб е Canton, 35kg/150W консумация, модел 2011г. Имената на двете марки са култ в аудиотехниката. Забележи, консумация, а не маркетингова RMS. Те нямат подобен бутон. При тях всичко е отзад. Потенциометър за усилване и за честота, бутон включване. Отзад.

Kenwood - японска марка за ширпотреба глътната от JVC през 2008г. На вид модела ви е извращение в парадигмата. Пластмаската отпред е като раково образование.
Това фазоизместване е патент отпреди 40г за борба с машинния шум. Не е новост. Просто в марковата ти пърдялка е класически маркетинг. Тя дори не става за убиец на таракани. Говорителят създава акустическо налягане към фронта, а не към пода и с това се свършва марковостта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, marti76 написа:

С две думи просто казано, когато слушаш при ниски нива субуфера натискаш споменатия бутон, когато си пуснал да свири Наско Ментата на макс изключваш бутона да не се счупи високоговорителя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Profruit написа:

Явно си продукт на инкубатор или си рожба на пепси-поколението.
Единият ми суб е Jamo. Tежи 56кг с трансформаторно захранване и 180W консумация. Модел 2001г. Другият ми суб е Canton, 35kg/150W консумация, модел 2011г. Имената на двете марки са култ в аудиотехниката. Забележи, консумация, а не маркетингова RMS. Те нямат подобен бутон. При тях всичко е отзад. Потенциометър за усилване и за честота, бутон включване. Отзад.

Kenwood - японска марка за ширпотреба глътната от JVC през 2008г. На вид модела ви е извращение в парадигмата. Пластмаската отпред е като раково образование.
Това фазоизместване е патент отпреди 40г за борба с машинния шум. Не е новост. Просто в марковата ти пърдялка е класически маркетинг. Тя дори не става за убиец на таракани. Говорителят създава акустическо налягане към фронта, а не към пода и с това се свършва марковостта.

Дали съм продукт на инкубатор или на "пепси поколението"" това са си твои критерии, не знам за какво говориш, а и да знам ще се направя на непрочел ги, понеже е....безсмислено,  тона ми е приятелски, по никакъв начин не съм заслужил да ме приравняваш с птица и т.н,,, Знам какво е "Джамо"😄 сараунд телата са ми "Джамо" датско при това. И за "Кантон съм чувал и виждал". Mай нещо подпали мотора, що се палиш? Така си и знаех. 😄😅.....казах просто стига бе,не казвай че не си го виждал в това има дори доза лъскателство! Има емотикони, aкo не разбираш, те са за подразбиране! Казал съм нещо не сериозно, а със шегаджийско разговорен тон! Текста е пред теб, погледни добре!!! Да, колкото и да е "аматъорски суб-а" баса му е парадоксален, дори усилен на говорителя не се вижда ход! За едно домашно кино е малко повечко дори!!! При настройка на херцовете дори става непоносимо нисък без вибрация и кривене. диапазона му е от 20 до 200хз а на настройка е от 60 до 200. ДА, този същия! А РМС-а като компетентен, би тр да знаеш, че не е ""маркетинговата мощнос", а реалната дълготрайна! Т.е тази която е важната в едни характеристики! За това си има точни определения и аз колкото и некомпетен да съм, съм попрочел тук там. За която си искаш мощност казвай, че е рекламна, но за RMS е смехотворно да го напишеш.... да и аз ще вярвам на специалистите дали тези определения ,не на теб. Ми не знам,какво мислиш за fase ботона, аз го гледам ежеседмично на различни субуфери, дори и на нови модели, като ида в технополис, примерно или в Зора, всеки самостоятелно продаван суб, марков, без домашно кино, включително и автомобилните има този бутон, е не на 100% но доста голям процент са с такъв бутон!!!Виж сам, от както го имам моя,се уверявам, че много субуфери го имат...и другите четящи темата ще ти кажат че го има на много активни басове. просто исках да се усветля подобрява или влошава звука или как тр и в какво случаи се ползва.нищо повече....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, marti76 написа:

Знам какво е "Джамо" сараунт телата са ми "джамо" датско при това. и за "Кантон съм чувал и виждал" Mай нещо подпали мотора, що се палиш? Така си и знаех. 😄😅.....

Преди да пишете кой какво разбира или не разбира, влезте в профила на @Profruit и вижте постовете му във форума след това пак ще говорим кой колко разбира и от какво! Всичко което ви е казал е самата истина дали искате да вярвате или не не я променя.

Останалата част от поста няма да коментирам, след обяснението за херците и RMS мисля че каквото и да напиша ще е излишно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, capnemo написа:

Щом фазов не ви говори нищо няма смисъл да ви се обясняват технически детайли. Намерете си един тестов диск и го слушайте. И преценете кога звука е естествен (от мястото от което обикновено слушате)

Имам такъв диск, за настройка на баса в колата съм го правил... бас тест съм го кръстил. То си е това всъщност и ще видя с него, но въпроса е тр ли да е включен с оглед безопасната работа на говорителя или се превклюва с оглед добро звучене...

преди 2 часа, AAUUXX написа:

С две думи просто казано, когато слушаш при ниски нива субуфера натискаш споменатия бутон, когато си пуснал да свири Наско Ментата на макс изключваш бутона да не се счупи високоговорителя. 

ше го имам в предвид особено при Наско Ментата, а за Фики дали да го включвам, да ме посъветваш?!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, marti76 написа:

Имам такъв диск, за настройка на баса в колата съм го правил... бас тест съм го кръстил. То си е това всъщност и ще видя с него, но въпроса е тр ли да е включен с оглед безопасната работа на говорителя или се превклюва с оглед добро звучене...

Превключването е за да може в някаква степен да има по-вярно възпроизвеждане.

И не, не този диск, който вероятно не е направен от висококачествен изходен материал (музика). Намерете си референтен диск за целта (колкото и да не ви харесва и да не слушате музика от такива жанрове)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите, за Наско Ментата и за "инкубаторите". Не знам с какво предизвиках "гнева на местните" но и ми е през...просто попитах опитах се да се шегувам, но форумите с тва се славят уж са за помощ, разискване и т.н но понякога простащината е в огромни количества...сигурно информацията си я позлвате за личен обмен...продължавайте в същия дух, с добри пожелания, живота продължава!😃

преди 6 минути, capnemo написа:

Превключването е за да може в някаква степен да има по-вярно възпроизвеждане.

И не, не този диск, който вероятно не е направен от висококачествен изходен материал (музика). Намерете си референтен диск за целта (колкото и да не ви харесва и да не слушате музика от такива жанрове)

Колко изписахме, а първият ти ред ми даде това което исках да знам!!това ми трябваше! мерси и се извинявам за това, че ви подразних отново, няма да се появявам тук обещавам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сфазирането на сигнала е по-важно за високочестотната и средночестотната област защото дължината на вълната е съизмерима с размера на помещението. При ниските честоти е въпрос на личен избор дали ни звучи по приятно с обърната фаза на 180С. Въпреки това в качествените трилентови колони всички говорители свирят във фаза и не се допуска изместваве и ва 90С.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, AGD написа:

Сфазирането на сигнала е по-важно за високочестотната и средночестотната област защото дължината на вълната е съизмерима с размера на помещението. При ниските честоти е въпрос на личен избор дали ни звучи по приятно с обърната фаза на 180С. Въпреки това в качествените трилентови колони всички говорители свирят във фаза и не се допуска изместваве и ва 90С.

балгодаря ти, добивам горе долу представа! Значи да си избера сам звученето, тъй като говорим за нискочестотно тяло!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, marti76 написа:

Значи да си избера сам звученето, тъй като говорим за нискочестотно тяло!?

Това,което трябва да знаеш е,че тази функция се използва за да подобри баса,когато има неприятен резонанс,получаващ се при специфично местоположение на субуфера.Т.е. на едно място може да звучи по-добре в нормалното положение,на друго с обърната фаза.Имай на предвид,че при обърната фаза,вероятноста да издухаш говорителя е по-голяма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е за разделителната честота между суба и средните. Понеже не са на едно място и в общия случай пътят на звуковите вълни от съответните говорители до мястото на слушане е различен трябва да се направи така, че на разделителната честота, която се възпроизвежда и от двата звукът да идва с еднаква фаза (синфазно). В противен случай са в противофаза и се получава дупка във възпроизвеждането. Обикновено има превключватели за избор на тази честота - примерно е около 100 - 200Hz. Та си намираш източник за нея, сядаш си на мястото и избираш положението, при което се чува по-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, AGD написа:

Дължината на вълната при ниските е съизмерима със стаята, примерно 100 Hz е 3 метра и нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, capnemo написа:

Дължината на вълната при ниските е съизмерима със стаята, примерно 100 Hz е 3 метра и нещо.

Ами то 100 Hz само се води ниска честота. При субовете се гонят 20-30 Hz, това че горната им граница е 180-250 Hz не представлява интерес, защото тези честоти се покриват от всеки широколентов. Имам 3 см. широколентова блутут колонка дето преко сили вади 100 Hz.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Димитър 59 написа:

Това,което трябва да знаеш е,че тази функция се използва за да подобри баса,когато има неприятен резонанс,получаващ се при специфично местоположение на субуфера.Т.е. на едно място може да звучи по-добре в нормалното положение,на друго с обърната фаза.Имай на предвид,че при обърната фаза,вероятноста да издухаш говорителя е по-голяма.

благодаря за коректния отговор, добивам леко предства!!

преди 10 часа, Филипов написа:

Това е за разделителната честота между суба и средните. Понеже не са на едно място и в общия случай пътят на звуковите вълни от съответните говорители до мястото на слушане е различен трябва да се направи така, че на разделителната честота, която се възпроизвежда и от двата звукът да идва с еднаква фаза (синфазно). В противен случай са в противофаза и се получава дупка във възпроизвеждането. Обикновено има превключватели за избор на тази честота - примерно е около 100 - 200Hz. Та си намираш източник за нея, сядаш си на мястото и избираш положението, при което се чува по-добре.

мерси много опеделено инфото ми беше полезно!! Хем технически, хем за функционалност ми дадохте отговор!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...