Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Можеш да претендираш за всичко...твое право е! Но ...не зависи от теб и от твоето желание, кой измервателен уред ще отчита доставчика на услугата! Той измерва количествата от СОБСТВЕНИТЕ си уреди... не само ВиК дружествата, които на много места са частни!

Обяснили са ти процедурата - от там натаък, съда може да назначи експертизи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така!   Можели са просто да Ви поставят нов, оборотен за ВиК оператора, водомер в старата шахта, без да правят  нова шахта в тротоара.  Шахтата в тротоара се явява необоснована и неправомерна по смисъла на Наредба 4.  Тази наредба регламентира правила за ползването на ВиК мрежите в България.  Търсете си правата с искане-възражение едновременно до общината и ВиК оператора.  Нормативните регламенти следва да се спазват.   Искайте да Ви монтират нов оборотен водомер в старата шахта - от ВиК са длъжни да удовлетворят искането.   А Общината не следва да харчи пари за глупости.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, засега е достатъчно. Все пак, утре ще поставя снимка на проблемният водомер, за да изясня дали самият той отговаря на нормативите, по отношение на начина по който е монтиран и на това което трябва да представлява. Защото, дори да се съобразят и да ми сменят старият в границите на имота с нов, вероятно той ще проблемен от същата партида като този, заради който пуснах темата и проблемът с неправилното отчитане и на плащането на виртуален разход, който в повече над реалният направен от мен, не би се променил.

ПС, Старият водомер доколкото последно гледах, си е изправен и си работи.

ПС2. Наредба 4, член 7, алинея 4, точки 1 и 2. На това ли да се позова? Или има нещо по-ново, което да им дава основания, да не се съобразят с описаните точки?

ПС3 Хм...

(Доп. -ДВ, бр. 63 от2012 г., в сила от17.08.2012 г., изм., бр. 95 от2013 г., в сила от1.11.2013 г.)Водомерният възел на водопроводните отклонения в урбанизираните територии и селищните образувания се разполага в урегулирания поземлен имот в защитена срещу нерегламентиран достъп шахта на разстояние до 2 m от уличната регулационна линия.

Ей тук виждам проблем, явно тъй наречената улична регулационна линия, май не е външната граница на имота?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, sliderum написа:

Ей тук виждам проблем, явно тъй наречената улична регулационна линия, май не е външната граница на имота?

Точно това е.   Обикновено уличната регулация указва улиците и тротоарите.До тротоарите са имотните граници.   Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, NEY написа:

Точно това е.   Обикновено уличната регулация указва улиците и тротоарите.До тротоарите са имотните граници.   Успех!

Благодаря! Другият възможен вариант е да претендират изнасянето, с това че от моя страна не се осигурява достъп на инкасаторите, което категорично не е вярно, пък и не е изведен само моят водомер...Обаче действително имам съседи, които са на работа и обикновено до техните водомери последните няколко години често се случва да няма достъп. Така, че се е налагало да пишат инкасаторите по преценка. Като се има предвид колко се разви технологията и че има уреди предаващи показанията си по безжичен път, нещата в това отношение и нуждата от физически достъп е морално остаряла, но пък няма как да поискам, или по-скоро има как, но едва ли ще бъда удовлетворен, да ни се сменят водомерите в границите на имотите с толкова високотехнологични, защото е допълнителен и вероятно сериозен разход. Същевременно, водомерите са изведени като част от проект на общината, а общината няма какво да претендира в това отношение. ВиК дори не са на нашата община, тук е само местният офис. Централата им, е в град Пазарджик. Въобще, ситуацията е доста заплетена и наистина може да се окаже, че са ми нужни пожелания за успех и благодаря за тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Пазарджик е областният ВиК оператор.   Не зная проекта на общината дали е съгласуват с тях - обаче Вие сте техни абонати и имате свои права.  Търсете си ги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споменавате някакви наредби....но не ги знаете.Водомера трябва да е в шахта която отстои ,,максимум" на 2 метра от тротоарния кран.

преди 42 минути, sliderum написа:

Благодаря! Другият възможен вариант е да претендират изнасянето, с това че от моя страна не се осигурява достъп на инкасаторите, което категорично не е вярно, пък и не е изведен само моят водомер...Обаче действително имам съседи, които са на работа и обикновено до техните водомери последните няколко години често се случва да няма достъп. Така, че се е налагало да пишат инкасаторите по преценка. Като се има предвид колко се разви технологията и че има уреди предаващи показанията си по безжичен път, нещата в това отношение и нуждата от физически достъп е морално остаряла, но пък няма как да поискам, или по-скоро има как, но едва ли ще бъда удовлетворен, да ни се сменят водомерите в границите на имотите с толкова високотехнологични, защото е допълнителен и вероятно сериозен разход. Същевременно, водомерите са изведени като част от проект на общината, а общината няма какво да претендира в това отношение. ВиК дори не са на нашата община, тук е само местният офис. Централата им, е в град Пазарджик. Въобще, ситуацията е доста заплетена и наистина може да се окаже, че са ми нужни пожелания за успех и благодаря за тях.

Луди пари е инвестицията за дистанционно отчитане.И то не само за дружествата,но и за всеки един абонат.В близките петдесет години тая работа няма да стане.

Тука в някои случаи,в самия комплекс,някои собственици си направиха шахтите до самия тротоарен кран,защото втория метър им се падаше баш в средата на гаража.И предпочетоха да е извън.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, _nib_ написа:

тротоарния кран

Какво е туй и къде е написано в наредбата? Не се заяждам, но не съм я изчел от край до край. Поне в това, което съм прочел, няма такъв термин. Да поясня, индивидуален потребител съм,  в свой имот, къща с двор, партидата на моят водомер, се отнася само за мен. Правилата за общи сгради тип кооперации, с няколко различни потребителя на ВиК услуги живеещи в тях и  блокове, не ме касаят, там има неща като общ водомер на сградната инсталация, може да има и тротоарен кран, който е част от връзката на уличният водопровод към тази сградна инсталация. Тези неща не се отнасят до моят случай и не ме засягат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, sliderum написа:

Какво е туй и къде е написано в наредбата? Не се заяждам, но не съм я изчел от край до край. Поне в това, което съм прочел, няма такъв термин. Да поясня, индивидуален потребител съм,  в свой имот, къща с двор, партидата на моят водомер, се отнася само за мен. Правилата за общи сгради тип кооперации, с няколко различни потребителя на ВиК услуги живеещи в тях и  блокове, не ме касаят, там има неща като общ водомер на сградната инсталация, може да има и тротоарен кран, който е част от връзката на уличният водопровод към тази сградна инсталация. Тези неща не се отнасят до моят случай и не ме засягат.

За къщите е същото.Ясно.Грижата ти е за повечето кубици.Ще си търсиш правата.Това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, _nib_ написа:

За къщите е същото.

Ами покажи де, цитирай го тук. Защото при мен уличен кран има само един, в пределите на близкото кръстовище, който спира водата на цял сектор от улицата, до следващото кръстовище  и изнесените отвън водомери, повечето са на над 2 метра, а някои от тях на  много пъти по 2 метра далеч от него. Бака че, изнасянето им извън границите на имотите на потребителите на услугите, което е нарушение, в никакъв случай не решава въпроса с твърдяното от теб отстояние, което уж трябвало да има от тротоарният кран, или каквото там си написал, ако такова нещо въобще съществува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

Ами покажи де, цитирай го тук.

Чакай сега.Не съм юрист-консулт.Но бригадата за извънградски район бяха до нашата работилница.От тях знам.Отделно видях и такова чудо-две еднакви шахти,на една къща,кв.Ветрен,но втората,познай-50 сантиметра по-навън към тротоара.Няма тън-мън.

Някъде за цялото село има един кран.

Е и.Това за една вечер няма да стане.

Малко,по малко.Ще се заръбат с единия,после с другия.

И така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, _nib_ написа:

Чакай сега.Не съм юрист-консулт.Но бригадата за извънградски район бяха до нашата работилница.От тях знам.Отделно видях и такова чудо-две еднакви шахти,на една къща,кв.Ветрен,но втората,познай-50 сантиметра по-навън към тротоара.Няма тън-мън.

Ето къде се споменава, ще  дам като отново като цитат частта която ме засяга  и за която ме подсети колежката:

Цитат

Глава втора

ПОЛЗВАНЕ НА ВОДОСНАБДИТЕЛНИТЕ МРЕЖИ В УРБАНИЗИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ ....

..... Чл. 11.

Алинея 3) (Доп. -ДВ, бр. 63 от2012 г., в сила от17.08.2012 г., изм., бр. 95 от2013 г., в сила от1.11.2013 г.)Водомерният възел на водопроводните отклонения в урбанизираните територии и селищните образувания, се разполага в урегулирания поземлен имот в защитена срещу нерегламентиран достъп шахта, на разстояние до 2 m от уличната регулационна линия

Запетайките в цитатът са от мен, законодателите  "ни", така и не се научиха да пишат. Удебеляването и оцветяването, на някои части от текста, е също от мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, sliderum написа:

Ето къде се споменава, ще  дам като отново като цитат частта която ме засяга  и за която ме подсети колежката:

Запетайките в цитатът са от мен, законодателите  "ни", така и не се научиха да пишат. Удебеляването и оцветяването на текста, е също от мен.

Дано ти свърши работа при оспорването на сметката за вода....но едва ли.Те пък могат да контрират с това че са в кутии до които достъп има само инкасаторката.Абееее.....да не те отчайвам,ама се хващаш на голямо хоро.Да си знаеш.И как така водомера техен,а претенциите ги плащаш ти?Не може ли само едно заявление за смяна на водомера с друг,оборотен да се разминеш?Да избегнеш тези ненужни плащания за дамонтаж,проверка,монтаж?Пък и немските водомери грешка нямат.За пет години грешките бяха само в българските.Всяко дружество си е башка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, _nib_ написа:

Не може ли само едно заявление за смяна на водомера с друг,оборотен да се разминеш?

Може, само при авария на уреда, който дефект, да е от естество което може да се установи на място, примерно ако се е спукал водомера, или блокирал и въобще не измерва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този водомер,  последно на самия тротоар ли е монтиран,  или между тротоара и оградата на имота.  

Ако е на тротоара, няма как да е в УПИ и е незаконен.  Ако е между тротоара и оградата си е наред законово и ще трябва да търсиш други решения. 

Качи снимка, NEY да каже дали имаш за какво да се хванеш,  макар че водомер без кранове на тротоара си звучи достатъчно пиратски. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, _nib_ написа:

Споменавате някакви наредби....но не ги знаете.Водомера трябва да е в шахта която отстои ,,максимум" на 2 метра от тротоарния кран.

По норми и правила тротоарният спирателен кран се монтира в тротоара при сградното  водопроводно отклонение - трябва да може да се спира водата само за имота, не и заедно за много имоти в квартала.  Водомерната шахта не следва да отстои спрямо изглежда липсващ в случая ТСК - двата метра са спрямо имотната граница, която в същност е уличната регулационна линия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3jnCNr0.jpgr455eW3.jpgPw40ojz.jpg

Честно казано, това в страни от водомера, може да е все пак спирателен кран, а не изпускателен клапан, вчера не съм догледал, пък и бях афектиран защото ми казаха, че ще трябва да спрат водата на улицата за демонтажа. Сигурно, за да ме уплашат и откажат да се занимавам. На най-горната снимка е централният кран(който е буквално в асфалта на кръстовището) от който се спира водата на всички след него, до краят на улицата, а не до следващото кръстовище. Всичко е пластмаса, тръбите съответно са залепени с нагряване. Водомерът е завит на резба на кутия отдолу, която не се вижда, отдолу на кутията, излиза тръбата към мен и влиза тази от централният водопровод към кутията. Кутията вероятно е преградена от вътре. Водата от едната част на кутията през отвор отгоре  и чрез елемента с клапана(или с крана) е вързана и минава през водомера, а излиза отдолу в другият отсек на кутията, към който е присъединена(залепена?) тръбата към мен. Както и да е, вероятно ще се опитам да оспоря въобще това че водомерът е на улицата, защото другият вариант е да си платя демонтажа, за моя сметка да го транспортирам до мерки и теглилки в Пловдив, да си платя измерването и евентуално, след като съм похарчил няколко десетки лева и загубил поне няколко часа от живота си, да ми изплатят, или компенсират по друг начин от ВиК няколко лева разлика в сметката от предходният месец ,или от периода в който работи този най-нов поставен водомер(?) на чието място междувременно ще е поставен пак същият, от същата партида, защото няма как да се постави различен и вероятно пак да продължат да ме цакат в сметките за водата и за в бъдеще. Не ме устройва  така, очевидно. Затова ще атакувам въобще изнасянето. Макар че, дори да успея, вероятно ще се опитат просто да сменят старият водомер в моята шахта в имота ми, с такъв от новият тип, а може и да ги разубедя да не го правят. Поне няма да съм плащал демонтажи, транспорт и измерване.

ПС, Не търсете тротоар на снимките, очевидно още не е направен :mad: Евентуално чак следващата година, поне кмета ми каза, че за тогава е предвидено и сигурно няма да е с плочки, а както е по последна мода тук, ще налеят бетон между имотите на хората и бордюра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази странна водомерна шахта е в несъответствие с българските норми за проектиране на сградни водопроводни отклонения. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, sliderum написа:

Както и да е, вероятно ще се опитам да оспоря въобще това че водомерът е на улицата

Съвсем близо е до оградата.  Убеди се първо на 100%, че не е в УПИ. Защото ако е, оспорването няма да мине.  Просто не винаги границата на УПИ върви по оградата и може да се окаже в имота,  тоест законен. 

Изпълнението че  е калпаво,  калпаво е,  но само по себе си няма да се приеме за основание за оспорване законността на поставяне на водомера.

Ако се окаже законен ще се търсят други начини на въздействие върху дружеството,  това със замерванията и делата трябва да  последната опция. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, NEY написа:

Тази странна водомерна шахта е в несъответствие с българските норми за проектиране на сградни водопроводни отклонения. 

Да, освен това се оказа, или поне така ме посъветва общинарят, да подам искане, или заявления в офиса на ВиК с копие и до общината, за да има входящ номер и екземпляри и на двете места. Проблемът е, че собствеността на водомерите, на теория е на ВиК макар не да не са ги купували и те не са ги поставяли и не са поръчвали да бъдат поставяни, проектът чисто технически е изготвен от тях, понеже са технически грамотни(уж) и все пак това така или иначе е тяхна собственост. Проектът(след като в техническата му част е изготвен от ВиК служители) е осъществен и прокаран от общината, като подпроект към финансираната и с европейски средства подмяна на водният цикъл, или както там се наричаше, на града. Специално най-последната подмяна на водомерите и "шахтите" им, е възложено от общината на фирма изпълнител. Т.е  проблема с измерването, ако се установи официално, вероятно си измият ръцете с тая фирма и ще претендират, че водомерите са повреждани от работниците на фирмата докато са ги монтирали и затова не измерват правилно, поне така предполагам че би станало...Иначе другият начин за толкова масово надписване на сметки вследствие неправилно измерване от водомерите, навява на мисълта, че цялата партида е манипулирана, за да измерва повече от реалното потребление, дали след метрологичният контрол на партидата, дали предварително и контролът е бил фиктивен и подписването че партидата е ОК, е било предшествувано от промяна собствеността на някакво количество финикийски знаци, не знам. Знам обаче, че по времето когато всичко това се случва, държавата е собственост на герп и герп чиновници участват в целият път на партидата, в това число поръчката,  метрологичният контрол и всичко останало, докато се стигне до самият монтаж.

преди 2 минути, Michigan111 написа:

Съвсем близо е до оградата.  Убеди се първо на 100%, че не е в УПИ. Защото ако е, оспорването няма да мине.  Просто не винаги границата на УПИ върви по оградата и може да се окаже в имота,  тоест законен. 

Изпълнението че  е калпаво,  калпаво е,  но само по себе си няма да се приеме за основание за оспорване законността на поставяне на водомера.

Ако се окаже законен ще се търсят други начини на въздействие върху дружеството,  това със замерванията и делата трябва да  последната опция. 

На мястото, където трябва да има тротоар е разположението. Ако действителната граница на имота ни, минава не там където е оградата, моите и на съседите ми деди, които са строили тези огради, мислиш ли че нямаше да си искат своето и да се прежалят да оградят имота си с ограда, която е на почти  две педи навътре в собствеността ни и по този начин да не могат да ползуват пълноценно цялата площ на имота? Че то съседи се карат и ще се изтрепят за сантиметър, ако им навлезеш в територията, пък видиш ли ,ще харижат на държавата десетина, или повече, квадратни метра, ей така. Освен това, има и водомери на отклоненията към други съседи, които са още по-далеч от оградите на имотите им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Старото водопроводно отклонение със старите водомерна шахта и водомер са законни спрямо българските норми и правила.  Давност на ползване над 10 години също е доказателство.    Старият водомер вероятно е български и ВиК безпроблемно още дълги години могат да го поддържат. Как така ще Ви монтират шахти-измишльотини със съмнителни водомери -  та да не можете  и сами да си спирате водата дори!?   Ако нещо се повреди посред нощите - на кого ще се молите да спира водата на целия квартал и срещу колко пари някой ще дойде да спира водата или да демонтира това чудо на техническата мисъл?   Че аз като  гледам - не мога да бръкна вътре дори с обикновени гаячен или тръбен ключ.  Нямам думи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, NEY написа:

Старото водопроводно отклонение със старите водомерна шахта и водомер са законни спрямо българските норми и правила.  Давност на ползване над 10 години също е доказателство.    Старият водомер вероятно е български и ВиК безпроблемно още дълги години могат да го поддържат. Как така ще Ви монтират шахти-измишльотини със съмнителни водомери -  та да не можете  и сами да си спирате водата дори!?   Ако нещо се повреди посред нощите - на кого ще се молите да спира водата на целия квартал и срещу колко пари някой ще дойде да спира водата или да демонтира това чудо на техническата мисъл?   Че аз като  гледам - не мога да бръкна вътре дори с обикновени гаячен или тръбен ключ.  Нямам думи.

Старият водомер, е доста по-стар от 10 години, от гледна точна на поколението родено след 89, направи антика. Има още нещо. Преди ВиК, са имали право да свалят и поправят старият тип водомери при тях, този новият вид не се поправя и замяната му с нов за тяхна сметка, само с доказателство че е повреден. Ами не знам, въобще как е минало това като проект, защото е ходило и в София. Явна корупция отвсякъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това чудо не е ли още в гаранция?   Заради това от ВиК с основание може да откажат да монтират свой оборотен водомер.  Май ще им е по-лесно и изгодно да демонтират тази кутийка с водомер и да Ви върнат партидата за отчитане там, където е била с деситилетия - в старата шахта със стария водомер.   Могат без проблеми да го демонтират, профилактират и ремонтират -стига да е български.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, sliderum написа:

3jnCNr0.jpgr455eW3.jpgPw40ojz.jpg

КоУегите са се оакали.Тука карах собствениците да правят шахта метър на метър чисто разстояние.Да мога да влизам и работя вътре.Монтирах пе преход 32/1' вътрешна резба,поц.нипел 1',филтър,холендър за водомера,пак нипел,възвратен клапан,нипел и отново пе преход.Да може да влезе човек да работи.Ква е тази изгъзица....не знам.

Както писах-всяко е башка.

Българските подлежат на ремонт-има части за тях.

Но иначе разстоянието,дължината на 5 кубиковите водомери е стандартна-13 сантиметра.Няма значение български,чешки,немски или италиански.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, NEY написа:

Това чудо не е ли още в гаранция?   Заради това от ВиК с основание може да откажат да монтират свой оборотен водомер.  Май ще им е по-лесно и изгодно да демонтират тази кутийка с водомер и да Ви върнат партидата за отчитане там, където е била с деситилетия - в старата шахта със стария водомер.   Могат без проблеми да го демонтират, профилактират и ремонтират -стига да е български.

Не, нищо общо няма с основания. Така са решили вероятно от общината, за да могат хем да го вържат с останалата част от подмяната на водният цикъл(финансирано с пари и основно от  ЕС(и от държавата и общината в по-малки проценти) хем да извадят навън уредите на ромите, които беше проблем преди години да си плащат сметките, пък водата не можеш им спря, ще съдят държавата като нарушаваща им човешките права. Естествено, в обосновката на проекта едва ли пише това като причина, за да не ревнат ромите за етническа дискриминация, така че водомери се сменят повсеместно, има и достатъчно други причини. Явно нашето ВиК, са глобявани многократно, че продължават да използуват старите водомери от социализма(не питайте мен защо) после са глобявани и заради тези първите изведени от вън, че не били по описанието на проекта.  Защо са им били онези първите глоби, след като са ползували уреди напълно отговарящи по БДС, направо думи нямам. Ама при тези безродни антибългарски властимащи, нищо чудно БДС да е мръсна дума и да се наказва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...