Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Не можеш ли този водомер да го повредиш до такава степен, че да имаш водоподаване, ама водоемрът да не отчита? Като дойде инкасаторът и като види в какво състояние е водомерът... ще ти сложат нов. Ако пак надписват сметки - пак трошиш и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те ВиК имат регламент да пишат служебно и на невидян водомер - примерно при неосигурен достъп.  Не бива и не е редно да се троши уред в гаранционен срок.  Разумно е да се пробва да се върне партидата за отчитане при стария водомер в старата шахта.  Според мен това е реалистична задача. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, NEY написа:

Те ВиК имат регламент да пишат служебно и на невидян водомер - примерно при неосигурен достъп.  Не бива и не е редно да се троши уред в гаранционен срок.  Разумно е да се пробва да се върне партидата за отчитане при стария водомер в старата шахта.  Според мен това е реалистична задача. 

Ако последва действие в моя полза, като връщане на партидата ще е прецедент и други ще искат, а очевидно на някого  му изнася положението да е както го направиха. Разбира се, че нямам намерение за пристъпване на закона. Ако бях решил да се оправям по такъв начин, въобще нямаше да пускам темата и да търся как да се оправя, като принудя тези които ме ощетяват, да престанат. А това ще се случи, когато самите те си изправят нарушенията. Вече бяха в темата индикирани две очевидни нарушения. Първото е, че не се ползува както е според наредба 4, глава две, член 11, алинея 3, (защитената)шахта  за водомера, да се намира в границите на имота. Разбира се, заедно със самият измервателен уред в нея. Второто е, че поне според две преценки до тук(моята не я броя) има нарушение на БДС, относно това какво трябва да представлява измервателният уред, какво трябва да представлява шахтата за него и размерите и отстоянията, които трябва да се спазват при монтирането. Това са само най-очевидните неща и за да бъде оформен приет и изпълнен проект с тези очевидни нарушения в него, минавайки през веригата на одобрението и контрола, направо не знам какво да мисля за тази държава и не мога да бъда уверен, че ще успея да се отърва от рекетът да плащам виртуална вода, която очевидно не съм изразходил, но е измерена от водомера, в количество в пъти над реалното ми потребление. За сега мисля временно да оставя темата настрана. Оказа се , че не мога да пусна заявление към ВиК, не какво да е, а никакво, защото инспекторката на ВиК в моят град, участва като член на ОИК в изборният процес и съответно си е пуснала отпуска от службата си във ВиК, а печатите и въобще входирането на заявленията, е в нейни ръце, заместник в тази си дейност няма. Респективно трябва да ходя да се занимавам с тази дейност в главният офис в града областен център, което честно да си кажа, не ми се занимава да правя.  Ходих и в общината и служителят отговарящ за комуналните услуги ми доказа, че такъв е редът, пуска се във ВиК заявлението, евентуално ако желая и с копие до общината, а не обратното, т.е. да го пусна в общината с копие до ВиК, не е правилният ред и няма да се вземе предвид, дори да бъде входирано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По проект може да са спазени всички букви на закона, но при изпълнението на проекта да са претупали нещата.

Ти направи ли теста, предложени ти от attj - да напълниш един бидон и да видиш колко е отчел новия водомер? Ако старият ти водомер си е все още на мястото може да засечеш и него. Има служители, които първо са хора а след това служители, и ако случиш на такъв ВиК инкасатор, следващият път, когато дойде да отчита водата може да направиш същия тест пред него, за да го убедиш, че проблема е във водомера и нещата да се решат много по-лесно отколкото очакваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, A.com написа:

По проект може да са спазени всички букви на закона, но при изпълнението на проекта да са претупали нещата.

Ти направи ли теста, предложени ти от attj - да напълниш един бидон и да видиш колко е отчел новия водомер? Ако старият ти водомер си е все още на мястото може да засечеш и него. Има служители, които първо са хора а след това служители, и ако случиш на такъв ВиК инкасатор, следващият път, когато дойде да отчита водата може да направиш същия тест пред него, за да го убедиш, че проблема е във водомера и нещата да се решат много по-лесно отколкото очакваш.

Не става с убеждаване, както едно време. Може би ако имах някакви връзки да ги задействам, но и това значи оправяне по вторият начин. Действия се приемат само при доказателство, а доказателство според тях е нещо установено като факт от акредитиран измервател, който го описва на документ, с подпис и печат. Да, служителите наистина са хора, не са моржове и какво от това. Всеки си гледа неговата кошница, да не се разплете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, sliderum написа:

Ако действителната граница на имота ни, минава не там където е оградата, моите и на съседите ми деди, които са строили тези огради, мислиш ли че нямаше да си искат своето и да се прежалят да оградят имота си с ограда, която е на почти  две педи навътре в собствеността ни и по този начин да не могат да ползуват пълноценно цялата площ на имота?

Аз просто ти казвам да не скачаш в дълбокото без да си 100% сигурен, че си прав  (ако ще оспорваш законността на поставен извън УПИ водомер). И 1% шанс да има да е законен е редно да го провериш,  а случаи в които границата на УПИ са извън оградения двор има. Ако се стигне до дело знаеш кой плаща сметката накрая. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти направи ли теста с бидона, за да видиш с колко точно лъже новия водомер. На твоя място, до сега, поне 2 пъти да съм го направил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, A.com написа:

Ти направи ли теста с бидона, за да видиш с колко точно лъже новия водомер. На твоя място, до сега, поне 2 пъти да съм го направил.

Това е важно като за отправно начало.   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, A.com написа:

Може би, ако доведа 15 свидетели на теста с бидона, освен ВиК служителите, те ще бъдат принудени. Защото все пак тия свидетели може да ме подкрепят при съдебно дело. Но това е цял цирк, с който не смятам да замесвам пряко други потребители. Поне докато не остане като единствен начин групов иск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, sliderum написа:

Може би, ако доведа 15 свидетели на теста с бидона, освен ВиК служителите, те ще бъдат принудени. Защото все пак тия свидетели може да бе подкрепят при съдебно дело. Но това е цял цирк, с който не смятам да замесвам пряко други потребители. Поне докато не остане като едиствен начин групов иск.

Ефекта ще е значително по голям ако поканиш местни и национални медии.  Но пак ще е нужно да си направиш теста и да си сигурен,  че водомера дава грешни данни. А ако и на комшиите е така още по добре,  колкото повече хора ощетени, толкова по голям скандал.  

В общи линии единственото решение на проблема без да инвестираш банкноти минава през скандал в медиите,  за всичко друго трябва се плаща. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Michigan111 написа:

Ефекта ще е значително по голям ако поканиш местни и национални медии.  Но пак ще е нужно да си направиш теста и да си сигурен,  че водомера дава грешни данни. А ако и на комшиите е така още по добре,  колкото повече хора ощетени, толкова по голям скандал.  

В общи линии единственото решение на проблема без да инвестираш банкноти минава през скандал в медиите,  за всичко друго трябва се плаща. 

Твърде много е, не става въпрос за някакво огромни суми. Общо взето както коментира един колега по-рано в темата колкото за едва вечеря в ресторант месечно. Но явно не съм засегнат само аз и като цяло се събират суми, които спокойно ще изкарат местният клон на ВиК на плюс и може да купят яхта на местният директор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПС, Кофти положение...Реших да напиша ей така просто в Гугъл, "водомери по БДС" и част от показаните изображения са като, или подобни на монтираният последно водомер(на който съм приложил снимки) с все останалата пластмасария, покрай него. Тъй като не успях да се добера до достатъчно ясно и конкретно описание и синтезирано в достатъчно кратка форма, няма как да определя дали и какво е реалното съответствие. Но пък намерих, че през 2006г., вероятно като изискване за приемането ни ЕС, е приведена промяна в законодателството специално в тази част и са отменени директиви от 1974г. описващи тези параметри(през 1974г, е имало съгласуване на параметрите в рамките на целият континент, включително и в България, въпреки че бяхме в източният блок и уж зад "желязна завеса" , явно това не е важало относно метрологичните изисквания и стандарти и те тогава са приравнявани независимо от различията в политическата обстановка) Но от 2006г. съответно са приети нови такива. Става въпрос за дълги тестове с правила, но те са твърде общи и не мога да достигна и намеря къде има, ако има, точно описание и примерна схема какво трябва да представлява водомера по стандарт.

Така че, ако се окаже, че по тази част всичко по закон е ОК, остава ми единствено възможно да атакувам това, че са изведени на улицата, освен ако не искам да се бръкна за демонтаж, транспорт до София(оказа се, че в Пловдив вече не мерят) да заплатя замерването и така нататък, с което не съм склонен да се занимавам сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, sliderum написа:

Така че, ако се окаже, че по тази част всичко по закон е ОК, остава ми единствено възможно да атакувам това, че са изведени на улицата, освен ако не искам да се бръкна за демонтаж, транспорт до София(оказа се, че в Пловдив вече не мерят) да заплатя замерването и така нататък, с което не съм склонен да се занимавам сега.

Усложняваш си живота,направете с комшиите тестовете с бидоните и ако имате основание вдигнете шум в медиите,  най лесния начин да се оправите без да плащате. 

Поставянето на водомер на улицата не е незаконно и жалбата ти ще трябва да бъде придружена с доказателства.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, attj написа:

Член 27  от този регламент никога не е променян  https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135506122

Единственото, което може да послужи в случая е

Цитат

в шахта с размери, позволяващи лесен монтаж и обслужване на възела

Но този водомер на снимката която съм показал, просто е навит на конзола съединението е резбово  и се отвива и развива, предполагам лесно, ако се ползува инструмент за преодоляване на натягането, на което е подложен когато е завит. Тръгне ли да се развива и след половин-един  оборот направен, сигурно после ще може да се доразвие с едната ръка. Без инструмент.  Ако не се брои къде  поставен и останалите неща ги има...Някаква запушалка от полистирол май, или нещо подобно , на която е лепнат стикер, че е защита срещу замръзване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това да не е някаква китайска или турска измишльотина?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, NEY написа:

Това да не е някаква китайска или турска измишльотина?

Немски е.  Фашагите, явно са петименни да произведат някаква мизерия, по поръчка на братята българи. Освен, ако топлият печат Made in Germany също не е  фалшив. Все пак е имало проект, описание, тоя модел някак е прокаран да мине...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кутията с водомера тогава трябва и  вероятно е сертифицирана в Европейския съюз - това допълнително би затруднило действията ви със съседите. Нали и ние уж  вече сме европейци.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, NEY написа:

Кутията с водомера тогава трябва и  вероятно е сертифицирана в Европейския съюз - това допълнително би затруднило действията ви със съседите. Нали и ние уж  вече сме европейци.  

За кутията не знам дали е германска, трябва да погледна...Всъщност не помня на кое точно е печата, с държавата в която е производството, на самият водомер, или на кутията. Ще погледна и по-късно ще уточня.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...