Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Препоръчан отговор

Здравейте!

Най-после се реших да сменя сегашния компютър с нов. Единствената причина е, че сегашното ми CPU не поддържа SSE4.1 инструкции. Сегашната конфигурация е следната:

MB: Asrosk 880GMH/U3S3 AM3+

CPU: AMD Athlon II X3 455

VGA: Gainward GT440 1024M GDDR5

PSU: Fortron FSP500-60APN 500W

 

На новия компютър няма да се играят игри(нито нови, нито стари). От време на време се рендва с 3дс Макс, правят се вида с Camtasia и се използва Photoshop.

Съответно ще имам нужда от:

MB - ако може да предложите и дъно с вградено видео

CPU - задължително поддръжка на последните SSE инструкции(това май важи за всички нови процесор). Ако някой има наблюдение над този сегмент и знае дали се очаква в скоро време да излезе нов набор SSE инструкции да казва.

RAM - 16GB

VGA - ако, по някаква неземна случайност, мога да използвам сегашната си видеокарта - още по-добре. Новата карта да има поне един HDMI и един VGA изход(ако е прекалено стар, ще се използва преходник, защото единият ми монитор има само VGA вход.)

PSU - давайте съвети. Сегашното захранване в състояние ли е да се справи с новите дъна и процесори(има ли си необходимите конектори и т.н.)

Кутия - задължително нова кутия. Разни шарении, светлинки и други подобни не ме вълнуват особено. Важното е да мога да побера всички чаркове вътре(едно DVD, три HDD-та(с възможност за поне още 2))

Относно дънната платка - не знам как стоят нещата със сокетите и какво мислят да правят AMD и Intel в бъдеще - ще пускат ли нови процесори и нови сокети. Ако някой има наблюдения може да разкаже каквото знае.

От сегашния компютър ще се използват три HDD-та и едно DVD, всички са САТА.

Ще се пазарува до края на годината(може около черния петък, може след това, може преди това). Ако ще излиза нещо ново на CPU/VGA пазара и ще си заслужава парите, в сравнение със сегашните предложения - споделяйте.

Бюджет - 800 - 1000 лв. като не е необходимо да се похарчи всичко. :)

 

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 78
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Няма дъна с вградена графика има процесори със и без. Не е проблем да използваш старата карта даже е препоръчително.

Захранването не е проблем.

 

https://www.vario.bg/amd-ryzen-5-3600-100-100000031box

https://www.vario.bg/gskill-flare-x-dimm-kit-16gb-f4-3200c16d-16gfx

https://www.vario.bg/msi-b450-a-pro-max-7b86-022r

 

778 лв. и си харесваш кутия според изискванията.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добави едно ССД към конфига на Ружин. Samsung 860 EVO 500GB например. Или нещо по-бързо на M.2, но ще оскъпиш малко. Можеш и да разкараш един твърд диск, за да не се ограничаваш в избора на кутия с нужните места за устройствата. Някои предложения - Phanteks Eclipse P400ATt Versa H26 TG.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря.

 

преди 1 час, Roujin Z написа:

Няма дъна с вградена графика има процесори със и без. Не е проблем да използваш старата карта даже е препоръчително.

Имах предвид дъното да предлага съответните изходи(DVI, VGA, HDMI). Ясно е, че вече "вграденото видео" върви в комплект с CPU-то. Сегашният компютър е от 2011 и от тогава почти не съм се интересувал как се развиват дънните платки, съответно не знам дали всички имат DVI, VGA, HDMI или , като едно време, си трябва подходящо дъно.

преди 1 час, Roujin Z написа:

Не е проблем да използваш старата карта даже е препоръчително.

Прекрасно. :)

Защо е препоръчително? За да спестя? Или има и други причини?

преди 1 час, Roujin Z написа:

Като му видях цената и ми призля. :) Не си поплюват. :)

преди 38 минути, PANOV написа:

Добави едно ССД към конфига на Ружин. Samsung 860 EVO 500GB например. Или нещо по-бързо на M.2, но ще оскъпиш малко. Можеш и да разкараш един твърд диск, за да не се ограничаваш в избора на кутия с нужните места за устройствата. Някои предложения - Phanteks Eclipse P400ATt Versa H26 TG.

От ССД все още нямам нужда. Знам им предимствата, знам им недостатъците, но скоростта, с която работят сегашните ми HDD-та напълно ме устройва.

преди 38 минути, PANOV написа:

Можеш и да разкараш един твърд диск, за да не се ограничаваш в избора на кутия с нужните места за устройствата.

Не мога да разкарам единия твърд диск.  Даже ще добавям още(поне един като за начало). Затова ми трябва кутия с повечко гнезда за подобен род железария.

Дъното колко точно SATA конектора има, че нещо не мога да се ориентирам с тоя черен цвят(общо 6 ли)? И каква е разликата между:

4x SATA 6Gb/s (B450)
2x SATA 6Gb/s (CPU)

B450 и CPU SATA?

Може ли да предложите:

- процесор с вградено видео

- видео карта - на нВидия и на АМД (питам, защото ако реша да запазя сегашния компютър работещ(имам излишен твърд диск и захранване) ще трябва и нова видео карта)

 

Очаква ли се АМД и Интел да пуснат ново поколение десктоп процесори следващата година? Ще използват ли нов сокет?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, A.com написа:

знам им недостатъците

Би ли споделил недостатъците им.......освен,че са по-скъпи?

 

преди 25 минути, A.com написа:

процесор с вградено видео

Вариант е AMD Ryzen 5 3400G ,който е с над 100лв по-евтин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://nikem-bg.net/computer-components/AMD-Ryzen-5-4C-8T-3400G-4.2GHz-6MB-65W-AM4-box-RX-Vega-11-Graphics/

Процесор с вградено видео. Ако намериш и по-старото поколение с vega, има и по-евтини, но с по-слаба производителност. Ryzen 3600 за момента е процесора с най-добра производителност/цена, даже цената му е сравнително ниска в сравнение с интелски процесор със същия брой ядра/нишки. Може да потърсиш и по-стария 2600, но са без графика. Ново поколение винаги може да излезе, но кога и какво никой не знае още. Какви са недостатъците на SSD, освен малко по-високата цена?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

SSD-то ще е един от основните ъпгрейди, които се усещат от ежедневните задачи до работата. Хард дисковете освен по-ниските скорости се характеризират и с вибрации/шум. Че пък тепърва и нови искаш да слагаш - само ако имаш огромен архив и ти трябва обем, бих го разбрал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

До края на годината трябва да пуснат R5 3500X който ще е 6 ядрен 12 нишки като 3600 с разлика от 100MHz.

Да кажем че ще е 400 лв. това е с 75 лв. повече от R5 3400 и не мисля че вградената графика е предимство предвид че вече имаш видеокарта. 

И не разбрах какво те притеснява в цената? Ако идеята е да вземеш какъвто и да е процесор а не най-доброто за бюджета има Атлони за 100 лв. който имат и графика.

https://shop.sky.bg/KOMPJUTARNI-KOMPONENTI/Procesori-AMD/Athlon-200GE-Processor-with-Radeon-Vega-3-Graphics-AM4?sort=p.price&order=ASC

 

п.с. При Интел (не ги препоръчвам) имаш варианти на процесорите с и без графика а не нисък клас с графика а високия без такава.

Но не е изгодна. Например I5-9400F който е без (буквата F) е 296 лв. Варианта с графика ще е значително по-скъп (няма безплатен обяд).

https://www.vario.bg/intel-core-i5-9400f-bx80684i59400f

https://www.vario.bg/intel-core-i5-9400-bx80684i59400

Дори да нямаше видеокарта по-добре да се вземе втора ръка GT 1030 за 80 лв. вместо да се дават повече за вградена.

https://www.vario.bg/asrock-b365m-pro4-90-mxb9t0-a0uayz

https://www.vario.bg/gskill-nt-series-dimm-kit-16gb-f4-2666c19d-16gnt

583 лв. в случай че се спреш на Интелски вариант (без графика).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

 

преди 57 минути, PANOV написа:

SSD-то ще е един от основните ъпгрейди, които се усещат от ежедневните задачи до работата. Хард дисковете освен по-ниските скорости се характеризират и с вибрации/шум. Че пък тепърва и нови искаш да слагаш - само ако имаш огромен архив и ти трябва обем, бих го разбрал.

Именно обем ми трябва.

преди 37 минути, Roujin Z написа:

И не разбрах какво те притеснява в цената? Ако идеята е да вземеш какъвто и да е процесор а не най-доброто за бюджета има Атлони за 100 лв. който имат и графика.

Като се има предвид, че преди 8 години съм дал по-малко от 400 лв за процесор и видео карта, а сега ще дам 400+ лв само за процесор как да не се опуля. :)

Идеята е да се взема най-доброто за момента. Иначе, ако се поразровя може и да намеря някои стар Атлон, който да поддържа SSE4.1 и да мога да го бодна на сегашното дъно. Обаче, целта е друга. :)

 

Един страничен въпрос - защо [/spoiler] не "затваря" първия таг(

) и всичко до края на мнението се маркира като спойлер?

 

преди 1 час, Слави Маринов написа:

Би ли споделил недостатъците им.......освен,че са по-скъпи?

Вариант е AMD Ryzen 5 3400G ,който е с над 100лв по-евтин.

преди 1 час, Raze написа:

http://nikem-bg.net/computer-components/AMD-Ryzen-5-4C-8T-3400G-4.2GHz-6MB-65W-AM4-box-RX-Vega-11-Graphics/

Процесор с вградено видео. Ако намериш и по-старото поколение с vega, има и по-евтини, но с по-слаба производителност. Ryzen 3600 за момента е процесора с най-добра производителност/цена, даже цената му е сравнително ниска в сравнение с интелски процесор със същия брой ядра/нишки. Може да потърсиш и по-стария 2600, но са без графика. Ново поколение винаги може да излезе, но кога и какво никой не знае още. Какви са недостатъците на SSD, освен малко по-високата цена?

За недостатъците на SSD писах в една друга тема, пак във форума.

 

Всъщност съм дал грешна възраст на 40ГБ диска. Не е на  7 години, на около 14 години е. От около 8 години не го ползвам като диск, на който е инсталирана ОС. Не е хипер шумен. На него се пише 4-5 пъти в горината и се използва основно за четене на вече записаната информация.

Купи си едно ССД и го използвай по следния начин: Инслиране на Уиндоус ХР, постоянно инсталиране и деинсталиране на програми, торенти, музика, филми, игри, интернет, ОС е преинсталирана поне 20 пъти, няколко пъти е слагана и различна дистрибуция на Линукс. Това го правиш около 5-6 години. След това инсталираш Уиндоус 7 и продължаваш със същите занимания още около 3-4 години. През останалите 4  години същият диск го използваш за съхранение на не толкова важна информация(4-5 пъти в годината записваш, през останалото време само четеш от диска). И след тези 14 години ми кажи дали този ССД диск ще ти върши работа и в какво състояние ще бъде.

Знам, че ще кажеш, че ти един диск няма да го използваш 14 години, а отдавна ще си го сменил. Аз го използвам, защото го имам и защото ми въри работа. Не съм се лишил от нещо друго заради него. Обаче 14 годишен механичен твърд диск все още работи и капацитетът му е същия като преди 14 години. Не знам дали едно 14 годишни ССД все още щеше да работи.

[/spolier]

Не ме разбирайте погрешно. Просто съм решил, че ССД все още няма да ми е толкова полезно, колкото на други хора.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, A.com написа:

Единствената причина е, че сегашното ми CPU не поддържа SSE4.1 инструкции.

This won the Noble Prize for the most retarded reason ever !!!

 

Buy an Core 2 Duo  any Quadro laptop PC

 

it has MMX,SSE,SSE@,SSE3,SSE4.1,EM64T,VT-x....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Явно си нямаш представа какво представлява и как работи SSD, за да говориш за недостатъци, особено за SSD от последните години и среден/висок клас. Ако не знаеш, в една компютърна система механичния диск е най-бавната част и с античната си конфигурация може и да не усетиш особена разлика, но при нова конфигурация разликата ще е огромна, всичко което е на SSD ще стартира за по няколко секунди, инсталациите и обновявания на windows стават за мнути, не за час и нагоре и така нататък. Преди 8 години си дал 400 лева за нисък клас процесор и видеокарта, сега хем искаш най-доброто, хем без пари - ами няма такъв филм. Варианта е да вземеш нещо втора употреба - по-стара версия на Ryzen например и някоя GTX 1060/RX 580, тогава може и да се побереш в такъв бюджет и пак да имаш нещо много по-ново от сегашната ти конфигурация.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Roujin Z написа:

До края на годината трябва да пуснат R5 3500X който ще е 6 ядрен 12 нишки като 3600 с разлика от 100MHz.

Да кажем че ще е 400 лв.

По-вероятно е да е 6/6. Като цена предполагам, че ще е малко под 350 лева.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, ncl написа:

По-вероятно е да е 6/6. Като цена предполагам, че ще е малко под 350 лева.

Направо си е 6/6.

 

преди 59 минути, Raze написа:

и някоя GTX 1060/RX 580

Не знам какво видео съдържание ще се работи с Camtasia, но принципно за 3ds и Photoshop графичната карта може да остане на заден план при достатъчно производителен процесор. Не всички рендъринг енджини работят с хардуерно ускорение през видеото. Тъй че ако иска да спести - това е първото нещо, след като игри няма да се цъкат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Raze написа:

Явно си нямаш представа какво представлява и как работи SSD, за да говориш за недостатъци, особено за SSD от последните години и среден/висок клас. Ако не знаеш, в една компютърна система механичния диск е най-бавната част и с античната си конфигурация може и да не усетиш особена разлика, но при нова конфигурация разликата ще е огромна, всичко което е на SSD ще стартира за по няколко секунди, инсталациите и обновявания на windows стават за мнути, не за час и нагоре и така нататък. Преди 8 години си дал 400 лева за нисък клас процесор и видеокарта, сега хем искаш най-доброто, хем без пари - ами няма такъв филм. Варианта е да вземеш нещо втора употреба - по-стара версия на Ryzen например и някоя GTX 1060/RX 580, тогава може и да се побереш в такъв бюджет и пак да имаш нещо много по-ново от сегашната ти конфигурация.

За момента  HDD_тата  ме устройват като скорост. Най-бавно зареждащата програма е 3дс макс - около минута, ама щом съм я стартирал значи не бързам за никъде. :)

И нещо друго има, което ме държи далеч от ССД-тата(поне зса сега). Случвало ми се е да форматирам цял твърд диск и след това да възстановя нужната ми информация. Ако форматирам ССД ще мога ли да си възстановя информацията?

 

преди 1 час, PANOV написа:

Не знам какво видео съдържание ще се работи с Camtasia, но принципно за 3ds и Photoshop графичната карта може да остане на заден план при достатъчно производителен процесор. Не всички рендъринг енджини работят с хардуерно ускорение през видеото. Тъй че ако иска да спести - това е първото нещо, след като игри няма да се цъкат.

Camtasia е единствената програма, която натоварва и трите ядра на процесора на 100%(или пък натоварва само едното, а другите спят). Игри няма да се играят, така че ще използвам старата видео карта. Създателите на рендери отдавна се сетиха, че видео картата дава предимства, които процесора на може да ти даде, но след това се оказа, че процесора може неща, които видеото не може, та нещата малко се поуталожиха в тази посока. Преди години беше някаква лудница на тема "рендеринг с видео карта". Аз затова и избрах карта на нВидия с CUDA ядра преди 8 години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поясненията ги правя за теб и за Raze  в случая. На мен не са ми необходими, тъй като и на 3ds, и на Photoshop работя ежедневно. Специално за Макса при рендъринг с v-ray - най-предпочитан - си се поддържа хардуерно ускорение през видеото, както през процесора, като има и v-ray hybrid. Отделно от това при моделиране картата има значение за плавна работа в 3D полето. При някои рендъринг енджини за Max се утилизира основно процесорът. Ако досега само Camtasia го е натоварвала на 100%, то най-вероятно в 3ds ползваш някакъв GPU rendering, като работиш с малки модели и/или вадиш рендъри на ниска резолюция. Това може да са някои от причините. При всяко положение геймърски клас видеокарта не е задължителна, когато искаш да се вмъкнеш в малък бюджет, тъй като посоченият Ryzen 5 3600 компенсира доста неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, Alletheya написа:

This won the Noble Prize for the most retarded reason ever !!!

 

Buy an Core 2 Duo  any Quadro laptop PC

 

it has MMX,SSE,SSE@,SSE3,SSE4.1,EM64T,VT-x....

Съвсем случайно вкъщи има и лаптоп с Core2Duo процесор. Защо ли не го използвам за работа.

 

преди 36 минути, PANOV написа:

Поясненията ги правя за теб и за Raze  в случая. На мен не са ми необходими, тъй като и на 3ds, и на Photoshop работя ежедневно. Специално за Макса при рендъринг с v-ray - най-предпочитан - си се поддържа хардуерно ускорение през видеото, както през процесора, като има и v-ray hybrid. Отделно от това при моделиране картата има значение за плавна работа в 3D полето. При някои рендъринг енджини за Max се утилизира основно процесорът. Ако досега само Camtasia го е натоварвала на 100%, то най-вероятно в 3ds ползваш някакъв GPU rendering, като работиш с малки модели и/или вадиш рендъри на ниска резолюция. Това може да са някои от причините. При всяко положение геймърски клас видеокарта не е задължителна, когато искаш да се вмъкнеш в малък бюджет, тъй като посоченият Ryzen 5 3600 компенсира доста неща.

3дс Макс го използваме по различн начин с теб. :) Поради липса на SSE4.1, когато се наложи(а това е рядко) ползвам Scanline/MentalRay. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@PANOV за мен какво не разбрах?!?

преди 4 часа, A.com написа:

За момента  HDD_тата  ме устройват като скорост. Най-бавно зареждащата програма е 3дс макс - около минута, ама щом съм я стартирал значи не бързам за никъде. :)

И нещо друго има, което ме държи далеч от ССД-тата(поне зса сега). Случвало ми се е да форматирам цял твърд диск и след това да възстановя нужната ми информация. Ако форматирам ССД ще мога ли да си възстановя информацията?

Формата си е формат, зависи какъв точно си направил. Ако е бърз, можеш да го възстановиш и от USB, SD карта и така нататък, включително и SSD, понеже затриваш само файловата таблица, но самите данни си стоят на диска, както и резервните копия на таблицата, в зависимост от файловата система. Но ако си занулил и данните/повърхността на носителя, дали ще е SSD или не, няма да те спаси изобщо.

@PANOV това за видеокартата го казах във връзка с цената 400 лева за видеокарта и процесор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо ме караш да се повтарям? Обясних защо не е или съоветно е твърде важно да има по-добро видео според опита ми с част от посочения софтуер, това е. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, каква е ползата на кутия със захранване, разположено долу пред кутия с захранване, разположено горе? Гледам, че новите кутии са предимно с захранвания ниско долу.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кутии с горно разположение на захранването почти не се срещат вече. Стандартът е долно разположеното захранване, което при достатъчно високи крачета и наличен филтър се обръща с перката надолу и взема хладен, филтриран въздух изпод долния панел. По този начин се избягва дърпането на по-топъл въздух от вътрешността на кутията и захранването не се меси в основния въздушен поток. Освен това е възможно изолиране на захранването в собствен кожух, а подреждането на кабели е по-лесно. Така таванът на една модерна кутия може да е перфориран и/или да предлага друг тип функционалност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, PANOV написа:

Кутии с горно разположение на захранването почти не се срещат вече. Стандартът е долно разположеното захранване, което при достатъчно високи крачета и наличен филтър се обръща с перката надолу и взема хладен, филтриран въздух изпод долния панел. По този начин се избягва дърпането на по-топъл въздух от вътрешността на кутията и захранването не се меси в основния въздушен поток. Освен това е възможно изолиране на захранването в собствен кожух, а подреждането на кабели е по-лесно. Така таванът на една модерна кутия може да е перфориран и/или да предлага друг тип функционалност.

Разглеждам разни кутии, че с тия HDD-та които ще слагам е малко тегава работата, ама като гледам какви филтри против прах слагат на дъното чак се плаша. Плаша се, защото не разглеждам кутии от по 300+ лева де. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз подкрепям преминаване към SSD устройства, но си е твоя воля.

Phanteks Enthoo Pro

Има и по-нова версия със закалено стъкло - Enthoo Pro TG.

Алтернативно погледни Fractal Design Define R5/R6 или от малко по-евтините Cooler Master NR600, ако 4 места за 3.5 инча стигат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, PANOV написа:

Аз подкрепям преминаване към SSD устройства, но си е твоя воля.

Phanteks Enthoo Pro

Има и по-нова версия със закалено стъкло - Enthoo Pro TG.

Алтернативно погледни Fractal Design Define R5/R6 или от малко по-евтините Cooler Master NR600, ако 4 места за 3.5 инча стигат.

Загледах се по това: https://desktop.bg/desktop_cases-zalman-zalman_z3_plus_white

Малко постни са данните за кутията в този сайт. Има възможност и ССД да се сложи вътре.

Видях в една друга тема, че за същия процесор се препоръчва ASRock Fatal1ty Gaming K4 B450 AM4. Зачетох се в спецификациите му и попаднах на това:

*M2_2, SATA3_3 and SATA3_4 share lanes. If either one of them is in use, the others will be disabled.

Или аз нещо не разбирам или от 6 САТА и един М2 може да се използват 5 САТА и 0 М2 или 4 САТА и 1 М2.

Интересно ми е дали и в msi-b450-a-pro-max-7b86-022r  има такава уловка.

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...