Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

mr_X_M

обезщетение по чл. чл. 222, ал. 1 КТ при обявяване на фирмата в несъстоятелност

Препоръчан отговор


Здравейте,

Съкратен съм по чл. 328 ал. 1 т.3 от КТ - съответно имам правото на обезщетение по чл. 222, ал. 1 КТ, но тъй като предприятието е обявено в несъстоятелност, може ли някой да ми даде информация какви са реалните шансове да получа това обезщетение. Понеже до колкото виждам по чл. 222, ал. 1 КТ то се изисква от работодателя и се изплаща от него. При положение, че фирмата е в несъстоятелност какъв е шанса да се получи това обезщетение?

Някой изпадал ли е в такава ситуация и да има опит?

Благодаря предварително.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи какви активи има предприятието и колко и какви задължения има.  Но познавайки народопсихологията на българските бизнесмени вероятността Костов да е прав е твърде голяма.  

Естествено, пожелавам ти все пак да си получиш всичко заработено. 

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите. И аз така предположих. До колкото разбирам обаче неизплатените обезщетения могат да се вземат от фонда на НОИ "Гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя". Проблемът обаче, е че фирмата все още не е обявена в Търговския регистър като в производство в несъстоятелност. До колкото виждам молбата в съда е отхвърлена със 10ки предписания какво трябва да се оправи в самата молба.

В този случай имам няколко въпроса: Ако от фирмата не се вземат предвид тези предписания на съда и не се подаде нова молба какво се случва с фирмата? Остава да функционира? В този случай каква е възможността да си вземем неизплатените обезщетения? Само по съдебен път ли? Защото при това положение длъжник остава работодателя, нали така?

Благодаря предварително на отзовалите се.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Разглеждащи това в момента   0 потребители

    Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

  • Горещи теми в момента

  • Подобни теми

    • от loranst looa
      Здравейте моля за юридически съвет относно следния казус , преди един месец започнах работа в една фирма на трудов договор с изпитателен срок от 6 м работно време от 9 до 18 ч.  и нетно месечно възнаграждение което ми беше  обявено като 650 лв   даже в самият ми трудов договор е записана тази сума като нетно възнаграждение  плюс бонуси от постигнати резултати без да се уточнява таван ( като в личния предварителен разговор преди да подпиша договора моята шефка ми каза че много лесно може да се постигнат 1000 лв месечен  доход ) . Преди няколко дни обаче когато получих първата си заплата  установих че са ми преведени 460 лв и това е реалната сума на възнаграждението , което твърдо ще получавам когато попитах колеги и пряката ми ръководителка разбрах че това е масова практика и че всъщност договора имал формална стойност за пред НАП и че практически чистата заплата не надхвърля  500 лв въпреки че в договора ми е записано 650 нетни което би следвало да означава че трябва здравните и пенсионни осигуровки да са извън тази сума от 650 лв .  А вчера ми беше обяснено че  в тези 650 лв влизат и здравните и пенсионните осигуровки.  При  тази ситуация аз съм неудовлетворен от условията които предлага работодателят и считам че той ме подведе защото не ми обяви реалната  заплата, която ще получавам , а освен това  самата работа е такава, че получаването на допълнителни бонуси  към реалното твърдо възнаграждение което се оказа че е под 500 лв е по скоро теоретично възможно , а практически изключително трудно постижимо - обвързано с един куп случайности и вероятности  зависещи от  фактори  като късмет и прочие т.е не от положен мой труд . Поради тези причини аз  обмислям да се откажа от тази работа като ме интересува при какви условия мога да го направя за да мога да получавам някакво обезщетение от бюрото по ТРУДА . 
       
    • от Petar Stoyanov
      Моля ви, имам нужда от помощ, защото съм не особено запознат с правата ми като служител, а моя работодател изглежда няма намерение да ми помогне. Ситуацията ми е следната: 
      -назначен съм като администратор в Хотел на 13.03.2012 
      -договора ми беше с изпитателен срок, като по-късно си стана пълноправен договор 
      -работния ми ден е 12 часов (въпреки че в договора пише 8) 
      -работя на принципа 2 работни 2 почивни дни(като повечето администратори) 
      -в договора ми бе посочено, че имам право на 20 дни платен годишен отпуск(за който, на мен график не ми бе даден) 
      -на 24.05.2012 ми се случи злополука(не трудова) и излязох в болничен до 20.01.2013 
      -от 07.02.2013 започва да тече предоставеното ми от работодател 30 дневно предизвестие за освобождаване 

      Въпроса ми е, имам ли право на обезщетение за неизползваният платен годишен отпуск за 2012 ? И имам ли право на обезщетение, когато бъда освободен(пада се на 09.03.2013 мисля), за неизползван платен годишен отпуск през 2013 ?

      Ако има нещо, което не съм посочил, или не съм задал въпроса както трябва, моля да ме извините,но това е едва втората ми работа и за пръв път се сблъсквам с такива проблеми.
    • от technofork
      ПТП Консулт е сдружение с идеална цел. Предоставя безплатни консултации при ПТП, съдейства при получаване на обезщетение при ПТП, предоставя безплатна правна помощ. В сдружението членуват изключително добре подготвени адвокати, бивши служители на МВР и следователи, имащи богат жизнен и професионален опит.

      http://www.ptpconsult.com
  • Дарение

×
×
  • Добави ново...