Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

бавен лаптоп - RAM или HDD?


Препоръчан отговор

Здравейте, лаптоп Acer Aspire E5-511 започна да бави много и да забива, когато се пуснат няколко таба в браузъра. Тогава използвах механичен диск 1TB и Linux Mint + Google Chrome. Адски много започна да бави, като вляза в спортал.бг примерно чак забиваше. Смених му диска с SSD Kingston с чисто нова система(отново Linux Mint + Google Chrome)и лаптопът литна - работеше много бързо, без никакви проблеми и забивания. След 3-4 месеца обаче, отново започна да прави този проблем - започна да бави все повече и повече, и накрая забива. 

Сетих се да сменя браузъра с някакъв друг, понеже видях, че Chrome товари повече от колкото трябва. Не ми харесва Mozilla, затова сложих Chromium. Имаше значително подобрение, много по-рядко започна да забива, но въпреки това, продължаваше да бави.

Сега реших да пробвам с друга дистрибуция - Ubuntu 18.04 с Brave Browser. Сега е много по-добре - не забива, не бави толкова. От време на време се пълни РАМ-та и започва да пише на swap-a и тогава бави повечко. Сега е в самото начало, затова си спестявам добрите думи. Важното е, че не забива и може да се работи, колкото и трудно да е, като бави.

Моля ви, дайте някакви идеи, от какво може да се получава това? Доколкото съм запознат, това Убунту му трябва 4ГБ минимум, но виждам, че при мен постоянно се пълни тази РАМ. Също така, възможно ли е, защото е по-евтино SDD-то, да се е прецакало? При тестовете, които пуснах, и двата казват, че няма проблем нито с RAM, нито с HDD. 

 
	Handle 0x0010, DMI type 17, 34 bytes
Memory Device
    Array Handle: 0x000F
    Error Information Handle: No Error
    Total Width: 64 bits
    Data Width: 64 bits
    Size: 4096 MB
    Form Factor: SODIMM
    Set: None
    Locator: DIMM0
    Bank Locator: BANK 0
    Type: DDR3
    Type Detail: Synchronous
    Speed: 1333 MT/s
    Manufacturer: Samsung
    Serial Number: 22171024
    Asset Tag: Unknown
    Part Number: M471B5173DB0-YK0  
    Rank: Unknown
    Configured Clock Speed: 1333 MT/s
	Handle 0x0011, DMI type 17, 34 bytes
Memory Device
    Array Handle: 0x000F
    Error Information Handle: No Error
    Total Width: Unknown
    Data Width: Unknown
    Size: No Module Installed
    Form Factor: SODIMM
    Set: None
    Locator: DIMM1
    Bank Locator: BANK 1
    Type: Unknown
    Type Detail: None
    Speed: Unknown
    Manufacturer: Not Specified
    Serial Number: Not Specified
    Asset Tag: Unknown
    Part Number: Not Specified
    Rank: Unknown
    Configured Clock Speed: Unknown

2 слота имам. Не знам колко поддържа максимално, но 8ГБ със сигурност.

 

Ако ви трябват някаква информация, ще ви предоставя, стига да мога.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 65
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Популярни дни

С къв процесор йе тва чуду на техникътъ ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

SSD Kingston предполагам e бавно SSD.

При което липсва cache. За това проблема се е проявил в последствие.

Вземи си поне SSD, което има cache.

Например: Crucial MX, или Samsung Evo

 Не съм потребител който използва Linux, но 4 GB , през 2019 са недостатъчно.

Виждам , че паметта ти работи на 1333 Mhz, което следва че машината не първа младост.

Провери си пак в Speccy (free), точният модел и честота на паметта. Но най вероятно, ще е DDR3L 1333 MHZ.

Ако не ти харесва Firefox Quantum (любимият ми бразузер), опитай с Opera.

Редакция: Процесорът си е бавен. И дали има смисъл от по-скъпо SSD, явно не си заслужава да се инвестира в машината.

Евентуално, ако намериш втора ръка да поставиш още една плочка RAM, ако хардуера го позволява.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора ти е неква подигравка не очаквай квото и да било ко ще и 16 гб рам да сложиш .Това е Атом базиран процесор дето ги ръгат на таблети ,кухнески роботи ,миксери и дрегери .............Мини на 32 битова ОС да не го опечеш :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

oic, благодаря за отговора.

Паметта ми е DDR3 на 1333 Mhz. 

Факт е, че машината не е първа младост, но при чисто нова инсталация и ново SSD направо си летеше. За нуждите, които имам, би трябвало да върши работа.

Иначе точният модел е горе в кода, който пуснах.

Manufacturer Samsung, Size: 4096 MB, Speed: 1333 MT/s ,Type: DDR3 , Form Factor: SODIMM

 

Ивайло Димов, ОК, благодаря за съвета.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чак да лети...родителите ми ползват подобен лаптоп с почти същия процесор и 4 GB RAM, OS е windows 10 home x64, понеже лаптопа си вървеше с него и ако се натовари малко повече всичко приключва, а е с по-добро, макар и по-старо SSD. Може да пробваш да му спреш антивирусната/defender или да минеш на linux, ако те е страх от вируси. Също може да пробваш с някоя по-лека алтернатива, този defender тормози достатъчно нови и по-мощни машини.

Отвори task manager и наблюдавай при забавянето в раздел performance кое се товари на максимум, така ще разбереш какъв е проблема.

32 битова ОС не ти препоръчвам, разлика няма да има, освен че ще ти ползва максимум до 3.5 GB от RAM паметта, останалата от и без това малкото памет няма да можеш да я ползваш.

Съшо така това няма никакво значение за процесора, не е ясно от къде идват тези митове, по-скоро ще работи по-добре с 64 битови приложения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

Чак да лети...родителите ми ползват подобен лаптоп с почти същия процесор и 4 GB RAM, OS е windows 10 home x64, понеже лаптопа си вървеше с него и ако се натовари малко повече всичко приключва, а е с по-добро, макар и по-старо SSD. Може да пробваш да му спреш антивирусната/defender или да минеш на linux, ако те е страх от вируси. Също може да пробваш с някоя по-лека алтернатива, този defender тормози достатъчно нови и по-мощни машини.

Извинявай, какъв дефендер, каква антивирусна?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Извинен си, пиша наизуст :)

Останалите неща може да ги тестваш, натоварване на компонентите, но както казах, не очаквай този лаптоп да работи перфектно с процесор, който е буквално за калкулатор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Raze написа:

Извинен си, пиша наизуст :)

Ти си извинен :)

Windows-a как върви не ме интересува. Факт е, че този лаптоп си вървеше добре с новата инсталация на Линукс и нов диск. Не казвам, че не е стар.

Имам чувството, че има някакъв хардуерен проблем. Ако съм прав и е нещо сериозно, със сигурност не си заслужава инвестиция. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Raze написа:

Чак да лети...родителите ми ползват подобен лаптоп с почти същия процесор и 4 GB RAM, OS е windows 10 home x64, понеже лаптопа си вървеше с него и ако се натовари малко повече всичко приключва, а е с по-добро, макар и по-старо SSD. Може да пробваш да му спреш антивирусната/defender или да минеш на linux, ако те е страх от вируси. Също може да пробваш с някоя по-лека алтернатива, този defender тормози достатъчно нови и по-мощни машини.

Отвори task manager и наблюдавай при забавянето в раздел performance кое се товари на максимум, така ще разбереш какъв е проблема.

32 битова ОС не ти препоръчвам, разлика няма да има, освен че ще ти ползва максимум до 3.5 GB от RAM паметта, останалата от и без това малкото памет няма да можеш да я ползваш.

Съшо така това няма никакво значение за процесора, не е ясно от къде идват тези митове, по-скоро ще работи по-добре с 64 битови приложения.

32 битово убунту викаш само 3,5 ше ползва ......чиляко ползва ЛИнукс ..................

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Raze,

При тестване на RAM-та изобщо нищо не можех да пипам, не знам до колко е нормално. При диска всичко си беше ОК, само леко забавяне.

Процесора не съм го тествал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кво ше тества тоя процесор дето е умрел още при одялването му ............с 1мб кеш ..............

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Raze,

Не се карай, спокойно. Със сигурност има теми, в които можеш да го правиш. Не видях, че си редактирал поста си.

Най-много товари браузърът. Като започне да пише на swap-a, ще видя колко харчи. 

https://ibb.co/fHPhHnL

https://ibb.co/pdrPZjZ

Това е от 20ч до 21:30ч тази вечер.

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Казах ти сложи си 32 битово Лубунту и там квото искаш Убунту с XFCE и може и да има некво минималистично подобрение .Ама тоя калкулатор не очаквай чудеса .Процесора е много слаб..........

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора е слаб и да се добавя рам памет няма да има полза за бързодействието. Решение е някоя диструбуция с по - лека графична среда и по орязана например ElementaryOS или която друга си харесате подобна. Няма да се получи чудо, но ще се ползва идея по - гладко от сега компютъра. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ивайло, ОК, благодаря. Първо ми се иска да видя дали има проблем с хардуера. Освен шибания, слаб процесор. 

AAUUXX, Това е добро предположение. Бях попаднал на тази ОС преди време. Ще пробвам как се държи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При тази работа има ли го забавянето, за което споменаваш? Понеже нито процесора е на 100%, нито RAM паметта. Да не си с вградено видео, че не използваш цялата RAM памет?

Което като се замисля е много вероятно при бюджетен лаптоп.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, няма го. Работи по-добре от преди. Сега се трае. Аз не очаквам чудеса, не ме разбирайте погрешно. 

В момента работи добре - отваря за 2-3 секунди файловия браузър, VLC за 2-3 секунди, Коди за 2-3 секунди.

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нямаш проблем с хардуера бе момчееееееееее ,проблема е ,че си взел адски скопена машина с отврат процесор !!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора може и да е зле, но за леки неща върши работа, особено с линукс и без антивирусна трябва да е още по-добре от windows. Освен следващия път като почне да бави виж дали някой друг процес/нещо не работи на заден план и да заема ресурс. Възможно е и паметта да ти е била препълнена и да е ползвало swap файла, но това ще го установиш в последствие дали е така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сложи му още 4GB памет, сложи си желаната дистрибуция и дерзай колкото може.

Ако не продаваш го (или го даряваш, черпиш някой да го вземе) и си вземаш нова система.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ивайло Димов, виж сега, машината беше повече от добре за 50 годишна жена по това време. Това, че е кофти процесор, за съжаление, не съм го знаел. Обаче, ако го напишеш още веднъж, отново за съжаление, няма да се промени.

Пламен Петров, мисля, ако всичко е наред, да взема още една плочка памет, колкото поддържа това дъно. Колкото изкара - толкова.

Raze, много често се случва да е препълнена паметта и да пише по swap-a. Ще следя какво се случва. Благодаря ти!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...