Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

ЛИНК

Тфа същу е многу дурба лаптоп ,нищу че е 13,3 инча ...............мади ин Жапан .Имам един приАтел той продава ,вика ми йедин ден докът сърбаме кайве и пушим "От тия Фуйжитцу съм продал над 200 ,нивгаш не е ималу прублем "

Дръндююю Луната ползува адблок латитуде ,ма четини са иска малку не да четиети лигендите у калдата дето трудно си връзват обуФкити :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, преди да си купиш още РАМ, качи си Манджаро КДЕ или Арч КДЕ. Разликата е осезаема в сравнение с останалите диструбиции и най-драстична в сравнение с Дебаин/Убунту и базираните на тях. Естествено с Фалкон. Единственият браузър, който подлежи на контрол от потребителя. Спираш си да ти попълва сърча и така докато не натиснеш "Ентър", няма да прати и 1 пакет в мрежата. Ест, има ъпдейти на адблокъра, който е вграден. Изпробвах Мозила и себеподобните му, Хром - греда. Още с пускането и разпращат наред и безчет, а откъм ресурси - без коментар. Горе-долу имам сходен с твоя проц и нямам абсолютно никакви оплаквания. А иначе в този форум от 10 години ме съветват, и чета "адекватни" съвети как проца ми бил за тостер, хладилник и т.н. Имам обаче 8 РАМ (2х4) и не мога да кажа, че има подобрение откакто я добавих, а бях с 1х2ГБ. Едно, че Мента, Дебаин, убунту, Федора и т.н. ми държаха вентилаторът на високи обороти, второ, че допреди година на ни една дистро не вървеше Фалкон безпроблемно освен на Манджарото. Под Мента/Дебаин/убунту крашваше, на фул скрийн в Тубата седеше бяло поле отдолу - бе неизползваем. Второ, че не беше последна версия (тогава беве Къпзила) в пакетния мениджър. Ползвам компа само за браузване, филми и мизука, ест SSH, скриптинг и т.н., но след всичките промени, които направих (след дълго ползване на уин 7, минах на Мента, после сложих SSD, после още РАМ) най-осезателен перформънс усетих като минах на Манджаро-то с Къпзилата. Сайтове много по-бързо зареждат, самият браузер по-бързо се стартира, не яде ресурси. Също, драстичен спад в мрежовия трафик, съответно и на целия хардуер на машината. 

п.с Сега съм с ext4, но съм спрял журнала. Най-голям перформърс имаше с f2fs и то колосален. След един тест ми хареса как се държи и под ext4 и така си и остана вече година (че ме мързеше пак да инсталирам на f2fs). Даже и виртуалки си пробвам на компа. И нямам swap

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мхм ше кажи Арч наш куга ................след 2-3 дена четене може и да успее ................:) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Ивайло Димов написа:

Мхм ше кажи Арч наш куга ................след 2-3 дена четене може и да успее ................:) 

И какъв е проблемът, ако прочета 2-3 дена и го кача? Макар че съм го качвал, ама да ти отговоря на тъпото коментарче.

преди 59 минути, Joss Bomon написа:

Лепнал си някой вирус криптокопач... Инсталирай си Windows 7 да мирясаш.

Как точно лепнах вируса-криптокопач на чисто-нова инсталация без никакви стари файлове? И то два пъти...

преди 1 час, Masakra написа:

Според мен, преди да си купиш още РАМ, качи си Манджаро КДЕ или Арч КДЕ. Разликата е осезаема в сравнение с останалите диструбиции и най-драстична в сравнение с Дебаин/Убунту и базираните на тях. Естествено с Фалкон. Единственият браузър, който подлежи на контрол от потребителя. Спираш си да ти попълва сърча и така докато не натиснеш "Ентър", няма да прати и 1 пакет в мрежата. Ест, има ъпдейти на адблокъра, който е вграден. Изпробвах Мозила и себеподобните му, Хром - греда. Още с пускането и разпращат наред и безчет, а откъм ресурси - без коментар. Горе-долу имам сходен с твоя проц и нямам абсолютно никакви оплаквания. А иначе в този форум от 10 години ме съветват, и чета "адекватни" съвети как проца ми бил за тостер, хладилник и т.н. Имам обаче 8 РАМ (2х4) и не мога да кажа, че има подобрение откакто я добавих, а бях с 1х2ГБ. Едно, че Мента, Дебаин, убунту, Федора и т.н. ми държаха вентилаторът на високи обороти, второ, че допреди година на ни една дистро не вървеше Фалкон безпроблемно освен на Манджарото. Под Мента/Дебаин/убунту крашваше, на фул скрийн в Тубата седеше бяло поле отдолу - бе неизползваем. Второ, че не беше последна версия (тогава беве Къпзила) в пакетния мениджър. Ползвам компа само за браузване, филми и мизука, ест SSH, скриптинг и т.н., но след всичките промени, които направих (след дълго ползване на уин 7, минах на Мента, после сложих SSD, после още РАМ) най-осезателен перформънс усетих като минах на Манджаро-то с Къпзилата. Сайтове много по-бързо зареждат, самият браузер по-бързо се стартира, не яде ресурси. Също, драстичен спад в мрежовия трафик, съответно и на целия хардуер на машината. 

п.с Сега съм с ext4, но съм спрял журнала. Най-голям перформърс имаше с f2fs и то колосален. След един тест ми хареса как се държи и под ext4 и така си и остана вече година (че ме мързеше пак да инсталирам на f2fs). Даже и виртуалки си пробвам на компа. И нямам swap

Благодаря ти за качественото мнение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като гледам лаптопа къф е, май ще е по-добре с десетка и хром базирания, Cent браузър
моят е двуядрен(четиринишков)  кошник и браузъра Opera, го прави на чушкопек

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, дръндю написа:

май ще е по-добре с десетка

Не си качествен. Не виждаш ли, че е някакъв върл фенбой на линукс...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Joss Bomon написа:

Не си компетентен. Не виждаш ли, че е някакъв върл фенбой на линукс...

видех, че не може да се оправя с линукс
дори не знам дали му работи trim на туй ssd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, kre10 написа:

Ти си извинен :)

Windows-a как върви не ме интересува. Факт е, че този лаптоп си вървеше добре с новата инсталация на Линукс и нов диск. Не казвам, че не е стар.

Имам чувството, че има някакъв хардуерен проблем. Ако съм прав и е нещо сериозно, със сигурност не си заслужава инвестиция. 

Няма как да е хардуерен проблема(майтап, може би все пак е) ако има дефект той не може да изчезне(може да се заобиколи само) от инсталация на каквато и да е ОС-ма и да започне да се проявява отново след време. Ремап на оперативната памет, ако има дефектни клетки, може при новата инсталация да избере първоначално адресите на тези клетки, които са здрави, колко й трябва на ОС-са. После като накачиш приложенията и почнеш да отваряш и не стига паметта, почва да пише по диска и независимо че е SSD става мизерия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

моят съвет е да си качиш Манджаро КДЕ на f2fs. Системата се поддържа от инсталатора. После, качи си unbound и си направи една огромна зона с всичките лайняни домейни. После, качи си nftables и блокирай наред и безчет каквото не ти трябва (задължително Русия и Китай). Качи си Фалкон, сложи му да не попълва търсенията. Това е защото, всеки бутон, който натискаш докато пишеш в полето за търсене, се изпраща до търсачката. Едно, че те знаят кой клавиш натискаш и без да си натиснал "Ентър", второ, че ти прави излишен трафик и товари излишно машината. Когато ги изклѝчиш, браузерът ще работи както очакваш и както всеки си мисли, че работи, ама не знае какво прави на бекграунд - пишеш сайт или дума, натискаш ентър и получаваш резултатът. Нищо преди това няма да излезе. Ако не го направиш, докато напишеш kaldata.com още на първия клавиш 'к' браузерът ще прати до търсачката, после на втория 'а' ще прати 'ка' и т.н. И, дефакто докато напишеш сайт/дпмейн, ще си изпратил и получил информация за това още докато си натискал копчетата. А това е адски много излишен трафик и много нездравословно, ако "размислиш" да не посещаваш дадения сайт докато го изписваш. Препоръчвам Манджарото под КДЕ, защото за мен е най-добре изглеждащата КДЕ среда, която е в комбинация с най-доброто дистро - Арч. С тази особеност, че потребителските хранилища са сложени наедно с офицялните и инсталаторът е кликаджийски и много елементарен. Не е нужно да маунтваш, да правиш всичко ръчно. Също, една флашка става за всичко - Лайв и инсталация, а не като при Дебиан. Ъпдейти идват една идея по-бавно от Арч, но забелязвам  някои апп ги качват моментално, някои ги бавят със седмици и месец дори. Също, youtube-dl е пак последна версия и работи безпроблемно, а не като на Дебиан базираните от около 1 година назад. При все, че на тази апп е много важно да е постоянно ъпдейтната, за да разчита всички вписани сайтове. Ест, и Манждата както Арч, са с роулинг ъпдейти. Твърд закон е под всяка ОС да имаш бекъп, но една идея повече внимание за Арч базираните. Преди около година след ъпдейт спря да ми бачка клавиетурата. Пуснах тема във форума им и след 10 мин. ми казаха да даунгрейдна libinput през chroot и стана. Ама го имай в пред вид. Не че при скапана ОС няма да си изкопираш файловете с chroot, ама има вариянт да се омаже нещо по файловата система и да не можеш. Та, пази си бекъпи при всяка ОС, не само при Арч и базираните. Като цяло за мен Манджаро форумът е най-добър за неразбиращи. Много често обяснябват като за хора седнали за сефте на комп с линукс. На мен за libinput ми отговори човек с един изчерпателен пост - да буутна флашка с линукс (с линове какво е това, как да го направя), къде какво да пиша. Изписа повече текст отколко аз в твоята тема, а на мен ми бе достатъчно само едно изречение -"даунгрейдни libinput през chroot" . Ама не го знаеше и изписа ясен и изчерпателен ферман на лаконичният ми въпрос. Та, като цяло, във форумът им е практика това. Това с потребителските репозитори също ми допада, защото не искам да пиша още команди, за да си кача софтуер, който не е в офицялните. То, като искам нещо, ясно е - ще си го инсталирам, та ако ще и да го компилирам. Само излишно писане, ако апп не е в офицялните хранилища. Та, това са основните неща, които харесвам на Манджаро КДЕ - перформънс, вид (дизайн, графика), репотата и инсталацията. И да си качиш КДЕ на Арч, ще чоплиш поне 3-4 часа да го докараш да изглежда като Манджарото. Иначе си е същият недодялан чук, който те паникьосва и се молиш Богу качеството на кода и хората пишещи го (на КДЕ) да нямат нищо общо с графичните дизайнери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

…, лаптоп Acer Aspire E5-511 … SSD Kingston с чисто нова система - Linux Mint + Google Chrome …. След 3-4 месеца обаче, отново започна да прави този проблем - започна да бави все повече и повече, и накрая забива.

А пробва ли да почистиш кеша на браузъра?

Изчистване на кеша и „бисквитките“

Нямаш проблем с хардуера бе момчееееееееее ,проблема е ,че си взел адски скопена машина с отврат процесор !!!!

Да бе - при мен що няма проблеми? Acer Aspire 7715z с процесор Intel Pentium Dual Core T4400 и 64-битово Лубунту 18.04.2. Браузър - Mozilla Firefox.

Щото е по-добър ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щоту твоя пруцесур е малку по-добър ,не многу но достатъчну :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Ивайло Димов написа:

4 гб рам са му предостатъчни за

На скрииншотовете от първа страница му се вижда, че има използване на SWAP/странициране/. Сам си е задал въпрос и си е отговорил в началото на  темата :D

Остава да пробва без SWAP или пък нещо друго-  опера имаха браузер с рам лимитер Opera GX, който не съм пробвал никога...или пък просто да добави още рам....😉

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Masakra написа:

моят съвет е....

Много ти благодаря, наистина! Ще опитам със сигурност.

преди 4 часа, jhoro написа:

А пробва ли да почистиш кеша на браузъра?

Изчистване на кеша и „бисквитките“

Разбира се. Прави се всеки ден след работа с браузъра. 

преди 8 часа, sliderum написа:

Няма как да е хардуерен проблема(майтап, може би все пак е) ако има дефект той не може да изчезне(може да се заобиколи само) от инсталация на каквато и да е ОС-ма и да започне да се проявява отново след време. Ремап на оперативната памет, ако има дефектни клетки, може при новата инсталация да избере първоначално адресите на тези клетки, които са здрави, колко й трябва на ОС-са. После като накачиш приложенията и почнеш да отваряш и не стига паметта, почва да пише по диска и независимо че е SSD става мизерия.

При теста уж всичко е ОК. Нарочно завъртях 5 цикъла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем, аз не слагам swap. Ако ползваш компа за браузване, филми, музика и не си със ZFS, няма шанс да изпукаш 4ГБ РАМ за браузер, VLC или нещо от сорта, за да ти суапи машината. Като отворя Калдата с Фалкон, ми гризка 750-800МБ РАМ тотал. С Файърфож - 1ГБ и отгоре. И веднага включва вентилаторът. Лисицата обаче няма нищо - чиста е. Няма никакви добавки, включително и адблокър, защото не я ползвам. Също, на Фалкон може лесно да си сменяш юзер агента както и съм направил. Отделно от това, ред сайтове са наблъскани с всевъзможни неща, които излишно ти товарят процесора. С unbound ще може да блокираш домейни, но и да си криптираш DNS трафикът, което пък не е добре, ако си го снимфиш с Wireshark или tcpdump. Ест, най-добре е някаква стара кошница с AES инструкции да ти рутира и филтрира и от нея да ги правиш тез задължителни неща. Та, като си си вкъщи, да държиш под око всяко устройство, а за отвън - да си имаш VPN. Като, ако взимаш компа за навън, нямаш ВПН - задължително криптиран DNS трафик. Мятай по едно око на sensors, за да видиш и темперетурите. Също, не маловажно, нов кърнел. Манджаро и Арч винаги предоставят най-новите и досега не съм имал проблеми. Сега съм с 5.3, което си е компилирано от Манджаро.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Masakra написа:

Впрочем, аз не слагам swap. Ако ползваш компа за браузване, филми, музика и не си със ZFS, няма шанс да изпукаш 4ГБ РАМ за браузер, VLC или нещо от сорта, за да ти суапи машината. Като отворя Калдата с Фалкон, ми гризка 750-800МБ РАМ тотал. С Файърфож - 1ГБ и отгоре. И веднага включва вентилаторът. Лисицата обаче няма нищо - чиста е. Няма никакви добавки, включително и адблокър, защото не я ползвам. Също, на Фалкон може лесно да си сменяш юзер агента както и съм направил. Отделно от това, ред сайтове са наблъскани с всевъзможни неща, които излишно ти товарят процесора. С unbound ще може да блокираш домейни, но и да си криптираш DNS трафикът, което пък не е добре, ако си го снимфиш с Wireshark или tcpdump. Ест, най-добре е някаква стара кошница с AES инструкции да ти рутира и филтрира и от нея да ги правиш тез задължителни неща. Та, като си си вкъщи, да държиш под око всяко устройство, а за отвън - да си имаш VPN. Като, ако взимаш компа за навън, нямаш ВПН - задължително криптиран DNS трафик. Мятай по едно око на sensors, за да видиш и темперетурите. Също, не маловажно, нов кърнел. Манджаро и Арч винаги предоставят най-новите и досега не съм имал проблеми. Сега съм с 5.3, което си е компилирано от Манджаро.

Вкъщи съм с pihole+vpn и върши перфектна работа. 

Междудругото, с 2 скритпа да трие swap-a и да чисти рамта, реших проблема до някъде. Ако пак има оплаквания, ще пробвам твоя съвет за дистрибуцията. Ако не стане, го хвърлям, и взимам някакъв друг.

Още веднъж ти благодаря за всичко. Приятен ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...