Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Радка Михайлова

Изтрих дяловете на нов лаптор HP

Препоръчан отговор

Дадоха ми нов лаптоп HP без операционна система и трябваше да го инсталирам аз имам win 10 .Започнах,но не можах да направя дяловете и някак изтрих всички без един и до тук .Нито дава да го разделя нито да инсталирам ,а само да го изтрия. Какво да правя? Не съм наясно уча се в движение и правя грешки зле съм и с английския.

IMG_20191019_085945.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Би било добре да давате точен модел на лаптопа, настройките му в биос-а и от какъв носител и коя точно версия на OS инсталирате.

Глобалния ми съвет на този етап е да намерите някой който знае какво прави и да се направи всичко както трябва разделяне на диска, читава инсталация, конфигуриране спрямо вашите нужди,  необходими програми, backup ... и т.н. за да може после просто да работите на него, а не всеки ден да се занимавате по 2 часа за да се свърши работа за 5 минути.

Какво става ако изтриете този дял и създадете нов по формулата:

за C:\ = 100GB 100*1024+4+350(W10 мисля правеше толкова голям дял преди С:, ако е под Uefi ще има и други дялове)=102754

останалото свободно място ще го форматирате после!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай 20 лв на някого да свърши работата. Ако желаеш да се научиш ще го гледаш и да ти обяснява.

Не е нужно да разбираш от всичко, важното е нещото, от което си изкарваш парите да го вършиш добре. И с тях да заплатиш на съответния специалист. Примерно като ти се повреди автомобила отиваш в съответния сервиз. Не е нужно да разбираш от двигатели, ламарини и т.н. Нито пък ще имаш и съоветните инструменти.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, plamen_petrov_80 написа:

Какво става ако изтриете този дял и създадете нов по ....

преди 19 минути, Ьрмалоу написа:

Сега различих на снимката, че опциите "Extend" и "New" май са сиви, неактивни. 

Не знам, може би преди това трябва "Delete" и тогава ще станат активни? 

Ако ще го правите действайте смело, след като няма нищо ценно на диска на този лаптоп всичко което сбъркате ще се оправи след един формат и отначало.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Радка Михайлова написа:

Дадоха ми нов лаптоп HP без операционна система и трябваше да го инсталирам аз имам win 10 .Започнах,но не можах да направя дяловете и някак изтрих всички без един и до тук .Нито дава да го разделя нито да инсталирам ,а само да го изтрия. Какво да правя? Не съм наясно уча се в движение и правя грешки зле съм и с английския.

IMG_20191019_085945.jpg

Delete след това New създавате новите дялове и инсталирате, вижте видеото за да добиете представа за това как се случва. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Радка Михайлова написа:

Нито дава да го разделя нито да инсталирам ,а само да го изтрия. Какво да правя? Не съм наясно уча се в движение и правя грешки зле съм и с английския.

Първо - защо са дали на вас? Като не можете и не знаете?

Второ - не е нужно да теглите инструмента на Майкрософт. Сваляте по-ефективния универсален образ от тук: https://tb.rg-adguard.net/public.php

Флашката я правиш с този инструмент: https://rufus.ie/ Обърни внимание на "Схема на дяла и тип на интерфейса" - съвременните компютри поддържат GPT. Следователно редно е да употребиш тази опция. Ако с нея не работи, използваш опция MBR за направата на флашка. В една от двете ще работи правилно и ще ти позволи инсталация. На снимката не си изтрила последния партишън! Изтрий и него! След това даваш New и заделяш по-малък размер на половината! Получаваш два партишъна, третия резервиран няма да го закачаш. Форматираш единия и инсталираш на него. След като се инсталира системата влизаш в настройките да форматираш и другата част от (десен клик на "Този компютър" -> "Управление" -> "Управление на дискове"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо карате момичето(жената) да прави нов инсталатор - тя си има!!!

@Радка Михайлова, като зададеш език на инсталатора натисни [Shift]+[F10] - ще се отвори черен прозорец. В него напиши:
diskpart
и натисни Enter
напиши
list disk
и натисни Enter
Сега виж кой номер диск е с най-голям размер и напиши
select disk N (тук N е номерът на големия диск)
clean
convert gpt
create partition primary size=300
format quick fs=ntfs label="Windows RE tools"
assign letter="T"
set id="de94bba4-06d1-4d40-a16a-bfd50179d6ac"
gpt attributes=0x8000000000000001
create partition efi size=260
format quick fs=fat32 label="System"
assign letter="S"
create partition msr size=128
create partition primary 
shrink minimum=15000
format quick fs=ntfs label="Windows"
assign letter="W"
create partition primary
format quick fs=ntfs label="Recovery image"
assign letter="R"
list volume

exit
След всеки ред натискай Enter.
Вече можеш да се върнеш към графичния инсталатор. Кликни на 4. дял и продължавай напред.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 3
  • Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Защо карате момичето(жената) да прави нов инсталатор - тя си има!!!

@Радка Михайлова, като зададеш език на инсталатора натисни [Shift]+[F10] - ще се отвори черен прозорец. В него напиши:
diskpart
и натисни Enter
напиши
list disk
и натисни Enter
select disk N (тук N е номерът на големия диск)
clean
convert gpt
create partition primary size=300
format quick fs=ntfs label="Windows RE tools"
assign letter="T"
create partition efi size=260
format quick fs=fat32 label="System"
assign letter="S"
create partition msr size=128
create partition primary 
shrink minimum=15000
format quick fs=ntfs label="Windows"
assign letter="W"
create partition primary
format quick fs=ntfs label="Recovery image"
assign letter="R"
list volume

exit
Вече можеш да се върнеш към графичния инсталатор. Кликни на 4. дял и продължавай напред.

Сериозно ли мислиш, че момичето ще напише това без грешка и че разбира какво правят тези команди??

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Сериозно ли мислиш

Да виждаш да се усмихвам?
Аз ли да следя за правопис?
Има вариант:
като зададеш език на инсталатора натисни [Shift]+[F10] - ще се отвори черен прозорец. В него напиши:
diskpart
и натисни Enter
напиши
list disk
и натисни Enter
select disk N (тук N е номерът на големия диск)
clean
convert gpt
exit

При това положение инсталаторът ще свърши останалата работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Сериозно ли мислиш, че момичето ще напише това без грешка и че разбира какво правят тези команди??

Бавно, с по-голямо внимание и старание...що да не го напише! :)

• Харесва ми 2
  • Любов 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо подвеждащо ли имаше в двата ми поста, които са изтрити? Според мен нищо лошо или неправилно не казах. 

Не, че много ги ценя - питам, за да знам за в бъдеще да не действам напразно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и още един вариант - създаването на дяловете да се изпълни от текстов файл:
diskpart /s Disk0_uefi.txt

Disk0_uefi.txt

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

Да виждаш да се усмихвам?
Аз ли да следя за правопис?
Има вариант:
като зададеш език на инсталатора натисни [Shift]+[F10] - ще се отвори черен прозорец. В него напиши:
diskpart
и натисни Enter
напиши
list disk
и натисни Enter
select disk N (тук N е номерът на големия диск)
clean
convert gpt
exit

При това положение инсталаторът ще свърши останалата работа.

А ако нещо се обърка. Ако даде грешка или не продължи инсталаторът тогава какво. При положение, че постващата темата ( нищо лично към нея и не се заяждам) е изтрила всички дялове, не знае как да си направи инсталционен диск и не е изгледала дори едно клипче за инсталция на ОС, даже и модел на лаптопа не знаем както и какво му е зададено в биос е безмислено да прави нещо, което не знае. 

Ти би ли разглобил двигател на кола само по картинки или по клипче и след това да го сглобиш. Естествено нищо лично към теб и към уменията и знанията ти. Перфекти са. Просто трябва да се разбере, че щом постващият няма елементарни знания да направи нещо отива в сервиз или при специалист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

не знае как да си направи инсталционен диск

А това каво ли трябва да е? Според мен е стартиран инсталатор.

преди 3 часа, Радка Михайлова написа:

IMG_20191019_085945.jpg

преди 3 минути, Емил Костов написа:

постващият няма елементарни знания да направи нещо отива в сервиз или при специалист.

Все си мисля, че е решила да се научи и това става безболезнено на нова машина...поне аз съм с такова усещане.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, DarkEdge написа:

Все си мисля, че е решила да се научи и това става безболезнено на нова машина

И най-вече в събота, почевен ден за повечето сервизи. Неволята ще и помогне, като няма търпение. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я направо заеби тоя лаптоп и излез навън на хубавото слънце че не се знае докога. И утре е ден.

Към останалите - защи и "говорите на китайски" и и набивате терминология? Да е написан моделът на лаптопа и технически подробности че се напъвате за GPT, UEFI и т.н. Има си Primary дял, не се знае какво е изтрито и по кой начин. Смятате ли че като не вдява ще може да го направи? Аз не виждам да е написала какво и по какъв начин е направила. Може и само да си мисли нещо, защо приемате оскъдната информация за истина?  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже като проява себе си ми триете коментарите ще се въздържа да бъда себе си!

По същество!

GPARTED под Linux ще фиксне този проблем с липста възможност за съсздаване на нов партишън при инсталация!
Или DISKPART под Windows PE или медия, по годе се спомена.

В допълнение подозирам че имиджа който е наличен е остарял, версия 1903 е налична и може да се свали и това е споменато по горе как.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря направих дялове,но иска някаква настройка -  NTFS   което няма да мога да направя защото не знам къде да вляза . Ако ви се обяснява ще съм ви много благодарна ,а ако не ще търся специалист.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не е получила до сега възпаление на мозъка, и препоръчвам следното. Уиндоуса не може да се инсталира, защото на диска има файлова таблица. За целта трябва диск партишън 1 да бъде форматиран и след това изтрит-трябва целият диск да се покаже като незаделено пространство. Тогава ще тръгне инсталатора и с него може да си направи дял за С: 40-50Гб и да посочи него за инсталиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Радка Михайлова написа:

Благодаря направих дялове,но иска някаква настройка -  NTFS   което няма да мога да направя защото не знам къде да вляза . Ако ви се обяснява ще съм ви много благодарна ,а ако не ще търся специалист.

Някаква настройка  -  NTFS нищо не ни говори. Покажи или снимай какво точно ти изписва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой обаче не се сети за по простата схема:

Пуска се инсталация на 7 и под 7 се форматира партишъна, изтрива се и се напуска инсталацията, слага се инсталация на 10 и продължава без грижи :D

Всичко опира до няколко клика :D

Има и NT инсталация и WDS, WDS е върха на сладоледа.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Танер Заит Расим написа:

Никой обаче не се сети за по простата схема:

Пуска се инсталация на 7 и под 7 се форматира партишъна, изтрива се и се напуска инсталацията, слага се инсталация на 10 и продължава без грижи :D

То беше Линукс, сега седем! И защо някой от вас  не се замисли какво е писала авторката.

Цитат

Не съм наясно уча се в движение 

И мислите ли, че след тази декларация, може да се справи с цялата материя която и изсипвате? А дали има диск с седмица, или с Линукс, дали знае да работи с Линукса ?

• Харесва ми 4
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...