Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Ако някой може да ми помогне да реша тази задача ще съм му много благодарен!

Ето я и задачата :

При кръстосването на две морски свинчета с къдрава козина са получени 18 индивида с къдрава и 4 с гладка козина. Каква част от индивидите с къдрава козина са хетерозиготни?

Благодаря предварително за отговора!😊

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Ьрмалоу написа:

Кой от двата признака - къдравост или гладкокосменост - се смята за доминантен (управлаващ) в така предложеното условие на задачата? 

Говоря по спомен от биологията в средното ми образование: щом като повечето са къдрави, значи признакът "къдравост" е доминантен.

Обозначавам "къдравост" с "К" или "к" и гладкокосменост с "Г" или "г". Главната и малка букви обозначават ген от страната на единия или другия родител, съответно. 

Доминантен е генът, който при комбинации "К, к", "к, К", "К, г", "Г, к" доминира и дава фенотип "къдрав".

Тъй като признакът "гладкокосменост" обявих за рецесивен (подчинен), признакът се проявява само в комбинация, в която няма "К" или "к", то ест "Г, Г", "г, г", "Г, г" и "г, Г".  Първите две са невъзможни при природно съешаване, защото означават поколение, родено от двама мъжки или две женски. 

"Хомозиготен е индивидът в клетките на който даден ген е представен в едно алелно състояние (АА или аа). Хетерозиготен е индивидът, в клетките на който даден ген е представен в 2 различни алелни състояния (Аа)." https://referatite.org/temi-po-genetika/37653/ref

Страх ме е да ти дам определен числов отговор, защото не съм 100%сигурен, но ти предлагам горната логика. 

Според нея хомозиготни са случаите "К, к", "к, К", "Г, г" и "г, Г".

Знам ли, обаче? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Ьрмалоу написа:

доминантните са къдрави защото и двамата родители са къдрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...