Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Въпроса ми е следният.Рутера ми е на 3ет. къща.Имам прекаран кабел от него до първи етаж.Долу на 1 етаж е много слаб сигнала и имам един ТПлинк с една антена и искам да го свържа с този кабел и да имам WIFI на първи етаж.Какви настройки трябва да направя ,защото сега ми излиза рутера на лаптопа,но няма връзка нито по кабел нито по  WIFI.Благодаря предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честито! :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам подобен въпрос, затова не отворих нова тема... начинаещ съм.

Имам рутер тп-линк от доставчика, до който не ми позволяват достъп в настройките или за го заменя с мой. Възможно ли е към него да включа втори рутер с firewall, за да му използвам защитната стена.

Първият е с ip 192.168.0.1, на втория въведох 192.168.0.2 и изключих DHCP Server. Работи само ако кабела м/у двата е от LAN рутер 1 към LAN рутер 2. Но мисля, че по този начин firewall-a се обезсмисля... ако е така, как да го настроя, че да му използвам защитната стена?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, по този начин, втория рутер е един обикновен суич (с радио :)). За да стане това, което искаш, връзката трябва да е LAN (R1)>WAN(R2).  WAN(R2) го оставяш на автоматични настройки, а LAN го сетваш в друга подмрежа - примерно 192.168.1.х 

НО....пак без съдействие от ISP няма стане напълно коректно, защото ISP трябва да резервира IP адреса на R2 по MAC адреса (WAN(R2)) в DHCP на R1, както и да сложи този IP адрес в DMZ на R1.

Друг вариант е,  (ако е възможно), ISP да ти направи bridge на някой от LAN портовете на техния рутер и на този порт да си получаваш публичното IP

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих го в друга подмрежа и вече 4-5 дни работ без проблем.

Какво имаш предвид под коректно и защо 

на 9.11.2019 г. в 14:28, street racer написа:

ISP трябва да резервира IP адреса на R2 по MAC адреса (WAN(R2)) в DHCP на R1, както и да сложи този IP адрес в DMZ на R1

Можеш ли да ми разясниш на кратко? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.11.2019 г. в 10:02, IvanValchev написа:

Направих го в друга подмрежа и вече 4-5 дни работ без проблем.

Какво имаш предвид под коректно и защо 

Можеш ли да ми разясниш на кратко? :)

При тази схема правиш "двоен" NAT - един път в R2 и втори път в R1 (който, реално е основния ти гейт към мрежата на ISP). Каквито и правила да има в стената на R2, те ще важат само за устройствата, закачени към него. Дори едно просто пренасочване на порт за достъп "от вън" на услуга в LAN на R2, няма да работи, защото пакетите ще бъдат блокирани от стената на R1. Освен това, при тази схема, устройствата закачени към двата рутера, няма да "се виждат" по между си.

ПС: Кой е ISP?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доставчика ми е варна.нет. Реално към R1 нямам закачени устройства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, IvanValchev написа:

Доставчика ми е варна.нет. Реално към R1 нямам закачени устройства.

Аз имах впредвид друго: Така, както си свързал устройствата сега, е ясно, че правилата в стената на R2 ще работят, но.....

Какво става, ако се наложи да отвориш порт за някоя услуга към устройство, за достъп "от вън" (примерно камера за видео наблюдение)?

Ще пренасочиш този порт към IP-то на у-ството в R2, но той ще бъде блокиран от R1. Не знам каква е политиката на варна нет....в сайта им няма нищо конкретно, освен "1 реален IP адрес", което си е non sens от всякъде, защото НЕ РЕАЛНИ адреси, НЯМА! Този IP адрес, публичен ли е? Перманентен или динамичен е?

Или е перманентен, частен адрес от тяхната мрежа.....и т.н. и т.н

В общи линии, всичко зависи от нуждите на клиента....аз примерно държа ISP да ми даде (дори и след негово устройство), перманентния, публичен адрес, а аз как и какво ще правя с трафика в частната си мрежа е моя работа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрах какво имаш предвид, за сега не ми се е налагало да отварям порт за достъп от вън. Ако ми потрябва, ще го мисля.

Който разбира, знае какво да си иска. КОйто не разбира - чете, пита и с малко късмет постига желания резултат.

Проблемът с доставчик беше, че адреса е в двуетажна къща и никой не иска да прекара 15-20 метра кабел за 1-2 абоната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...