Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!

Става въпрос за компютъра на племенника ми. Speccy показваше, че процесора вдига високи температури, дори при слаба игра като Майнкрафт. Занесли са го в сервиз, сменена е термопастата на процесора, но отново показва много високи температури?! На какво може да се дължи?

2b338dc75407.png

69debbb210db.png

5da981b9d757.png

И на показанията на програмата SIW не мога да се ориентирам, кое е правилната температура на процесора - 38 градуса или 87?

Дали ако се обнови BIOS няма да има някакъв положителен ефект? И ако се наложи, с флашка ли се обновява на това дъно BIOS?

Компютъра е на племенника ми в Англия и нямам достъп до него...

Забелязах още, че в Медицинския център в моя град, има няколко нови компютъра всички с дънни платки Asus и на всички Speccy показва стойности дори над 100 градуса?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с AIDA. Виж и в биос как стоят нещата с температурите на процесора, там се виждат. Виж също дали въобще перките на охлаждането на този процесор се въртят. АМД са топли процесори ( поне старите).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам запоена ли е капачката. Има твърде голяма разлика в температурата на кристала и темп. на процесора. Най-вероятно е проблем на охлаждането под капачката на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези AMD процесори си греят стабилно, този е по 32nm технология и е 100W ако е с боксово охлаждане в момента смяна с по - добро ще окаже положителен ефект. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Богатир написа:

Здравейте!

Става въпрос за компютъра на племенника ми. Speccy показваше, че процесора вдига високи температури, дори при слаба игра като Майнкрафт. Занесли са го в сервиз, сменена е термопастата на процесора, но отново показва много високи температури?! На какво може да се дължи?

А реално дали е такава? На старият ми служебен компютър датчикът беше заминал и АИДА показваше малко след включването, температура дъно 125 градуса! Контрола на температурата от БИОС беше изключен и компа си работеше нормално. Да не нещо такова и тука?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, Богатир написа:

. Speccy показваше, че процесора вдига високи температури, дори при слаба игра

дори да няма нищо друго, а само  Speccy да работи на моя лаптоп, става на чушкопек
честотата се вдига от 1,2 на 3,2
много го тормози тази програма, ама страшно много

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пръстомера(образно казано) какво показва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите!

За съжаление, компютъра е на хиляди километри от мен и няма как да го отворя и да пробвам с пръст, дали е горещ охладителя. 

Вчера са го взели от сервиз, където му е правена хардуерна профилактика, сменяна е термопаста, там са влезли в BIOS и са показали, че температурите са нормални.

Сега ще им пратя линк към AIDA да видим какво ще покаже тя.

Редактирано от Богатир (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Емил Костов написа:

Пробвай с AIDA. Виж и в биос как стоят нещата с температурите на процесора, там се виждат. Виж също дали въобще перките на охлаждането на този процесор се въртят. АМД са топли процесори ( поне старите).

Перките се въртят, дори в сервиза са сложили допълнителна перка на кутията да извежда топлия въздух.

преди 1 час, AAUUXX написа:

Тези AMD процесори си греят стабилно, този е по 32nm технология и е 100W ако е с боксово охлаждане в момента смяна с по - добро ще окаже положителен ефект. 

Друго охлаждане да ми препоръчаш? Илу друг, по-добър процесор, който поддържа дъното?

преди 1 час, barbuncela написа:

Да не нещо такова и тука?

Като се прибере племенника ще му кажа как да влезе в BIOS и да видим там какви температури показва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прекалено гоиляма разлика между корпус и ядра:

69debbb210db.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Офф/ Що не пратиш някой цент, да купят на племенника ти нов компютър? А тая антика, да я продадат на музея, или да я подарят на някои деца в неравностойно положение, като естествено тя преди да им бъде изпратена в дома за деца, все ще мине някой техник, да ги пусне провери и понамести.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Богатир написа:

Като се прибере племенника ще му кажа как да влезе в BIOS и да видим там какви температури показва.

Да, но мисля, че датчика е един и същ...знам ли де. Пробвай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

Прекалено гоиляма разлика между корпус и ядра:

Забелязах го това, странна работа.

преди 5 минути, sliderum написа:

Офф/ Що не пратиш някой цент, да купят на племенника ти нов компютър? А тая антика, да я продадат на музея, или да я подарят на някои деца в неравностойно положение, като естествено тя преди да им бъде изпратена в дома за деца, все ще мине някой техник, да ги пусне провери и понамести.

Той е на 11г. и засега му стига тая антика. По добре да набляга на учението.

Просто ме учуди - показваше високи температури на процесора, казах им да го занесат за смяна на термопаста, и ефект сякаш няма..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Богатир написа:

Забелязах го това, странна работа.

Прецакана термопаста между кристала и капачката на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това пък показва AIDA , в момент на игра - играе неговия Майнкрафт

5421fdd51376.png

преди 17 минути, barbuncela написа:

Да, но мисля, че датчика е един и същ...знам ли де. Пробвай!

Aida показва доста различни температури от Speccy :no-no:

преди 12 минути, DarkEdge написа:

Прецакана термопаста между кристала и капачката на процесора.

Май трябваше да взема самолета Варна - Ливърпул и да изкарам тридневно гости, та да сменя пастата аз :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 11 минути, Богатир написа:

Aida показва доста различни температури от Speccy :no-no:

ами според мен е грешка да се ползва Speccy за старите лаптопи като моят
много се товари процесора и бързо се вдигат температурите от тая програма
поради тази причина, смятам, че тази програма  трябва да се пуска за съвсем кратко време или да не се ползва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май са си нормални температурите, просто това speccy не отчита правилно. Пробвай с това, като му активираш сензорите:

https://www.hwinfo.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Богатир написа:

Друго охлаждане да ми препоръчаш? Илу друг, по-добър процесор, който поддържа дъното?

На DeepCool това от линка е сравнително тихо и ефективно охлаждане, разликата с боксовите е огромна. 

https://www.dekada.com/deepcool-охлаждане-cpu-cooler-gammaxx-c40-intelamd-p-3142.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Богатир написа:

да сменя пастата аз

Прави се с това:
41kImG9G8tL._SX425_.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

Прави се с това:
41kImG9G8tL._SX425_.jpg

Какво се прави с това? :no-no:

Аз имам една малка пластмасова шпатулка и с нея си размазвам термопастата..

https://www.jarcomputers.com/p/FANACARCTICTCPACTCP00007B/?ref=термопаста

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Богатир написа:

Какво се прави с това? :no-no:

Аз имам една малка пластмасова шпатулка и с нея си размазвам термопастата..

https://www.jarcomputers.com/p/FANACARCTICTCPACTCP00007B/?ref=термопаста

Тази е друга паста и се намира под капачката на процесора, първо трябва да се отстрани капачката, да се изчисти спеклата се паста отдолу, да се постави новата, да се постави отново капачката на процесора. С инструмент като този отстраняването на капачката е по-лесно. Ама тия операции, си искат човек все пак поне малко техничар, да знае какво и защо прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

Тази е друга паста и се намира под капачката на процесора, първо трябва да се отстрани капачката, да се изчисти спеклата се паста отдолу, да се постави новата, да се постави отново капачката на процесора. С инструмент като този отстраняването на капачката е по-лесно. Ама тия операции, си искат човек все пак поне малко техничар, да знае какво и защо прави.

Е, тия аджеба в сервиза в Ливърпул, надявам се са погледнали, дали тая капачка се маха, и ако се е махала са и сменили пастата...

Досега не съм виждал да се отваря процесор, и да му се сменя вътре някаква паста :no-no:

Но като че ли AIDA показва добри температури на снимката?! Като за AMD

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Богатир написа:

Досега не съм виждал да се отваря процесор, и да му се сменя вътре някаква паста :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 часа, Богатир написа:

Забелязах още, че в Медицинския център в моя град, има няколко нови компютъра всички с дънни платки Asus и на всички Speccy показва стойности дори над 100 градуса?!

преди 3 минути, Богатир написа:

Но като че ли AIDA показва добри температури на снимката?! Като за AMD

не те разбирам
сам си се убедил, че  Speccy претоварва лаптопите и от там показанията за по-висока температура
много лесно можеш да го видиш това, като пуснеш още една програма за мониторинг на температурите
аз ползвам TrotleStop за тази цел

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...