Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

NoPainNoGain

Проблем с Dual Boot (win10/ubuntu)

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам едно лаптопче Acer Aspire A515-51G, на което преди време добавих SSD A-Data XPG GAMMIX S11 Pro 256GB. На ssd-то имах windows 10, а на харда бях заделил 300гб и сложих ubuntu 19.04  (останалите си бяха за уиндоуса) и всичко си беше супер. Linux-a не го ползвах много, но това няма значение. Днес реших да си сложа 18.04. В disk management-a изтрих частта с ubuntu-то и ми го отбеляза като unallocated space (300гб). Все пак не ми даваше да го направя на нов дял или да си extend-на диска, който windows-ът ползва. Реших директно да си инсталирам 18.04 на него. Инсталирах го, рестартирах, обаче grub-a не се включи. Пробвах се да го ъпдейтна и ми даваше invalid volume(снимка). В uefi-то по никакъв начин не успях да си направя boot order(снимка). Направих си windows образ с rufus на флашката и се опитах да я буутна. Без легаси ми мрънкаше за security boot fail. Пускам легасито и не му хареса, че образът е gpt (понеже преди така си инсталнах windows-a и реших, че пак така трябва). Четох разни неща из нета, писах команди с идеята да се оправи grub-a, но уви нищо.. В other locations си намерих по-важните файлове, записани на частта от харда, която се използваше с уиндоуса и си ги свалих на desktop pc-то. Накрая реших да откача харда. При пускане не си спомням какво точно изписваше, но беше, че липсва bootable device. В uefi ssd-то не присъстваше никъде и си сглобих пак машината. Странното е, че след това grub-a започна да се пуска, обаче на него нищо за windows-a не излизаше. Затова реших да спра с глупостите и ако нещата не са необратими, да поискам съвет от вас. Съжалявам за късния час, просто реших да напиша сега нещата, докато са ми пресни в главата.

1.png

2.png

3.png

boot.jpg

grub.jpg

Edit: спрях secure boot-a

72984341_770065390130572_2987124581564678144_n.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги се учудвам както хора без грам познания се захващат да правят нещо, грешат, но не спират до тук, продължат с глупостта си напред докато не "свършат" работата. 3 пъти прави - веднъж чети?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей в Убунту влизаш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, NoPainNoGain написа:

Да

sudo update-grub така ще активира обновянето на Гръб и ще сканира за други ОС и ако има Уин би трябвало да го засече ако не става ще видим ръчно добавяне

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, bvbfan написа:

Винаги се учудвам както хора без грам познания се захващат да правят нещо, грешат, но не спират до тук, продължат с глупостта си напред докато не "свършат" работата. 3 пъти прави - веднъж чети?

Винаги се учудвам на хора които се правят, че имат много познания, обаче вместо да помогнат, пишат напълно излишен и празен коментар...A човек, с по-високо IQ от на примат, не би постъпил по този начин. Много често най-лесния начин да се научиш е от грешките които си допуснал. Пробвал е човека, случила се е случка, идва тук да пита, че по-запознати да му помогнат, другия път да не му се случва това. По тея форуми има много добри и полезни хора, но и като всички друго, и издънки навсякъде. 

По темата: Моя съвет е да попиташ в Редит, субредита на Убунту - много кадърни хора има там, а и са по отзивчиви от към помагане, за разлика от българския самопровъзгласил се "многознайко", който само казва, че си тъп, без да ти помогне да станеш "умен" като него. Въпреки, че и тук ще се появят добри самаряни, но ще отнеме по-дълго от колкото в Редит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Grub-customizer ще ти направи така, че Бозата да се покаже в grub. Само че трябва да имаш инсталиран и os-prober. А дали самата Боза ще тръгне, това е друг въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Валсо написа:

Grub-customizer ще ти направи така, че Бозата да се покаже в grub. Само че трябва да имаш инсталиран и os-prober. А дали самата Боза ще тръгне, това е друг въпрос.

Ела да видиш дуълна 10-ка с EFI,Grub NeoGrub ...пфффф

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, MisterDimchev написа:

Винаги се учудвам на хора които се правят, че имат много познания, обаче вместо да помогнат, пишат напълно излишен и празен коментар...A човек, с по-високо IQ от на примат, не би постъпил по този начин. Много често най-лесния начин да се научиш е от грешките които си допуснал. Пробвал е човека, случила се е случка, идва тук да пита, че по-запознати да му помогнат, другия път да не му се случва това. По тея форуми има много добри и полезни хора, но и като всички друго, и издънки навсякъде.

Няма какво да помагам, защо да си губя времето след като всичко е в киреча? Ако беше прочел преди да маха/слага uefi и secure boot нямаше да се стигне до това. Но Виндовс-а само на това може да ви научи, защото там всичко се прави "на сляпо". (пиша от собствен опит, аз не съм бил по-различен, запазва си важната информация, ако има такава и трие всичко, след това чете как се прави)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Васкo написа:

Ела да видиш дуълна 10-ка с EFI,Grub NeoGrub ...пфффф

Това лесно се оправя. Пуска жива среда, изтрива ЕФИ дяла, пуска grub-customizer в живата среда и готово. Веднъж по грешка инсталирах линукс с ЕФИ, вместо по нормалния начин и така си оправих нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Валсо написа:

Това лесно се оправя. Пуска жива среда, изтрива ЕФИ дяла, пуска grub-customizer в живата среда и готово. Веднъж по грешка инсталирах линукс с ЕФИ, вместо по нормалния начин и така си оправих нещата.

А опитай Соларис да видиш....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bvbfan написа:

Няма какво да помагам, защо да си губя времето след като всичко е в киреча? Ако беше прочел преди да маха/слага uefi и secure boot нямаше да се стигне до това. Но Виндовс-а само на това може да ви научи, защото там всичко се прави "на сляпо". (пиша от собствен опит, аз не съм бил по-различен, запазва си важната информация, ако има такава и трие всичко, след това чете как се прави)

Винаги съм казвал че за Линукс трябва много много четене най вече официалната страница на дадено дистро, сега не знам дали биха ме опредили като "многознайкоо" но съм помагал колкото мога винаги

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, bvbfan написа:

защо да си губя времето след като всичко е в киреча

Това деликатен начин да искаш пари за съдържание от Калдейта ли е? Тук всеки, който помага - си губи времето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирал съм точно каквото и ти преди години, после си губех времето да го "оправям" и сега опитвам да ти спестя всичко, като ти казвам да не се занимаваш, оправията е сложна и няма да ти донесе нищо, една от 2-те така или иначе трябва да си замине за да работят нещата. Да напиша този пост ми трябваше минута, не кой-знае-какво губене :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не му се губи време да помогне, но губи време с празни коментари... Ех форумни хора... Сами не се разбират, как ние да ги разберем.

@petie1 това е разликата между "знаещ" и "многознайко". Първия помага или най-малкото ще опита да помогне, втория прави вятър. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, MisterDimchev написа:

Не му се губи време да помогне, но губи време с празни коментари... Ех форумни хора... Сами не се разбират, как ние да ги разберем.

@petie1 това е разликата между "знаещ" и "многознайко". Първия помага или най-малкото ще опита да помогне, втория прави вятър. 

Ми, да. И аз съм така и сега ще ти покажа. Метни едно око няколко теми назад (тази за XAMP). Никой не е длъжен да помага, да дава адекватни съвети, да поправя чужди машини. Дори и като го прави, няма да получи една стотинка. За сметка на това ред други хора ще получат. Даже и да иска да си изтрие съдържанието, ще трябва да си плати - за ВИП абонамент. Не знам дали има хора на заплата във форума, ама тези, които не сме, може да си пишем каквото си поискаме включително и да даваме съвети от сорта на моите и на bvbfan. И двамата знаем как да помогнем, ама за какво? Е, изтипосваме си словоизлиянията и всеки да се спасява. Понякога сме на кеф - помагаме. Като не сме - подиграваме се (поне аз де). Все пак не работя във форума, не съм длъжен да помагам, да проявявам разбиране, да тегля думи с ченгел кое как.. Впрочем, мога да си пиша във фоума и пиян, което ще се случи в следващите няколко часа и може солидно и аз да "нахраня" автора на темата. Ако иска адекватна помощ, имам ПейПал акаунт, вероятно и bvbfen. Ако не, Калдата и Гугъл правят пари и от безсмислени словоизлияния - само да има съдържание да дърпа потребители за рекламки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На тебе целия ти живот е мазало, няма как да оправиш каквото и да било, още по-малко чуждо. Имал ПейПал, леле... И дробовете ще си продадете за някоя стотинка. Калдата правила пари, направи подобен форум на калдата с толкова юзъра и ти прави пари, не да чакаш някой в отчаяно положение да можеш да вземеш някоя стотинка. Щял да бъде пиян - това пък защо изобщо го написа, изжлеждаш не само жалко, но и смешно. Такъв човек и да "храни" някого, той не трябва да го взима на сериозно, живота така те е "нахранил", че цял живот няма да си "гладен". Да помогнеш е проява на аутруизъм (ти използвай Гугъл, че съм сигурен, че идея си нямаш какво значи тази дума). Но както казах, тук има и много добри хора, които помагат, без да искат да им пълнят ПейПала. Като за начало, форумите са взаимопомощ, не някой да прави пари на гърба на други. Както и да е, много ниски стандарти, не, че съм изненадън, но все пак... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, MisterDimchev написа:

На тебе целия ти живот е мазало, няма как да оправиш каквото и да било, още по-малко чуждо.

Спокойно, уредил съм си живота. Оправих доста чуждо - като започнеш от алчни и прости депутати, цигани и всякаква "родна" пасмина, та минеш през тоз форум до възстановяване на омазани криптирани файлове след презинсталация. И, за какво бе това?

И дробовете ще си продадете за някоя стотинка.

Дам, а вие ще ги подарите. Ще си пишете "аднекватни теми", ще оправяте на хората компютрите и някой друг ще гуши пари вместо вас.

Калдата правила пари, направи подобен форум на калдата с толкова юзъра и ти прави пари, не да чакаш някой в отчаяно положение да можеш да вземеш някоя стотинка

А, че те какво правят? Имат персонал да поддържат сайт, нямат да обясни нещо елементарно? Нали знаеш, че те ще вземат и без да му решат проблема?

Като за начало, форумите са взаимопомощ, не някой да прави пари на гърба на други.

Тъй ли? Аз все си мислех, че е за да прави пари, а не за взаимопомощ, ама може и да бъркам. Може на добра воля да дават Гугъл да рекламира в сайта и форума им. Може и Гугъл на добра воля да рекламират. Направо на форума му е в топ 100 на приоритетите да има взаимопомощ. Като я гледам, темата е от събота вечер, днес е понеделник вечер.. Голяма помощ падна.. Не знам от колко време си в този форум и дали знаеш какви проблеми са били разисквани, ама по спомен, доста по-сложни и решени за кратко време. А сега?

Хубаво е да си вярваш, че някой се грижи за теб, ама не баш.. Нито Гугъл имат търсачка,  за да имат хората такава, нито поща поддържат, за да имат хората "безплатна такава", нито този и който и да било сайт с реклами съществува заради съдържанието си. Съществуват заради парите, които ти, най-вероятно, неосъзнато ще изхарчиш. А още по-малко осъзнато, ще направиш качествено съдържание, с което да дърпат още потребители,  и няма да получиш и една ситна. Защото вярваш, че форумът е за взаимопомощ? Ще помогнеш, тоз човек след ден-два ще е забравил, няма и да ти плати, горепоменатите ще гушнат кинтите, ти пиши.. И, впрочем не дей се надява, че е някакъв ИТ форум/сайт. Те така си го самоопределят, ама си е дърдорилник. Най-вече в блоговете на т.н ИТ сайт. Не е нужно да си ИТ гуру, за да прехвърлиш няколко страници и да видиш какво "бля-бля" е навсякъде. Познай защо?

Пък относно помоща, 99% съм сигурен, че не можеш да ми стъпиш на малкия пръст по темата. Минах от БЧК, та през спасител, дарител, доброволец.. Остави.. Трябва да се вглеждаш, да се интересуваш как работи една система, от какво се влияе.  Авторът на темата иска някой да му каже какво и как да клика/пише. При все че никой не е длъжен, още по-малко безплатно. А най-много се е заблудил, че тук ще намери адекватна помощ. Ест, дано да знае английски, а да не е заблуден, че в БГ и с българския си език, ще има добро бъдеще.

И, колкот до bvbfan, който така рязко разкритикува, май не знаеш кой е в интернет (макар и виртуално) и какво дължим на него. Още по-малко знаеш колко статии има с ясна, изчерпателна и полезна помощ. Хептем малко знаеш и какво аджеба прави той в момента на световната сцена, и какво правеше на родната допреди да прекратят Stotinka OS.

Та, скачай смело с изблиците си и ще ти отгошоря още по-смело. Може да си наивен, да се самозаблуждаваш, да си вярваш, че е правилно, ама ние не сме така. Да, гадно е, че не чакаме с отворени обятия да поправяме на хората компчтрите, не сме длъжни. Ако можеш - помогни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оправил си си живота в интернет, знаем ви всички такива. Особенно след тъпото ти изказване, всички разбрахме какъв си. По мое предположение асоциален търсещ внимание индивид с 0 социални умения. Но както и да е, бъди какъвто си, щом така се харесваш (което ще е много странно). Този не го знам кой е, пет пари не давам дори, това което виждам е, че е кофти човек. От това по-ясно нещо няма. От там нататък какво прави, какъв бил - както казах, пет пари не давам. Тука явно доста индивиди сте за Стотинките и живота ви е около тях. Ваша си работа. Но като няма да помагаш, влизай там, където плащат - както казах, тук е за взаимопомощ. 

Да си кофти човек, от далече си личи, ти какъв после ще се изкараш със собствените си думи на никой не му пука.

Edit: Ако можех да му напиша решението на проблема и 20 минути да ми струваше, щях да го направя. Понеже не знам, му дадох съвет къде да попита, където ще му отговорят без да си дават ПейПал-а за стотинки. И по-добре да подаря нещо, от колкото да го продам за жълти стотинки, понеже само евтеняците се продават за малко пари (дребни стотинки). ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, MisterDimchev написа:

както казах, тук е за взаимопомощ

Ми, хайде помогай. И аз, и ти си свиним в темата.

току-що, MisterDimchev написа:

пет пари не давам дори, това което виждам е, че е кофти човек

Знаем. Правилното и което ви дразни е, че не ни пука за вашато мнение. Ама пак от добро сърце, съвет - прегледай си зрението.

Така или иначе омазахме темата, кажи сега за тоз хубосник, който иска "помощ" за яркостта на Xubuntu? Откакто си "уредих" живота осъзнах, че сънародниците ни даже не владеят родния си езичец дори в диалектите му. Образован човек ще се изрази на книжевен език, недообразован - на диалект. Ама да не можеш да се изразиш от какво имаш нужда дори на диалект.. Дето се вика, по лекциите ни втълпяваха, че езикъм има само една функция - комуникативна. Искаш чаша вода, мърдаш си ченето и езика, за да изразиш това си желание. На тоз хубосник какво да му отговориш? Взимай куката и на майчиния му език започвай да теглиш. Или, понеже сме велики българи, да преминем на телепатия. Какво аджеба иска да каже, въпреки какво изрича/изписва. Не на китайски, не на английски или друг език - на български. Толкова са зле българите, че даже не знаят как да се изразяват вербално и писменно.  Понеже гледам имаш желание и хъс, помогни му. Разпитвай на какво вика проблем, какъв е. 99% няма да ти е понятен и ще има решение в първите 20 реда в Гугъл. При все, че за да пише тука, искащият видно има интернет и остава загадка защо не използва търсачките. Подозирам, че е "заврян" в други мисли и страсти чака някой да му разчете мислите и да му реши "проблема" вместо него докато си гледа клипчета в Тубата примерно.. Ама аз нали съм за стотинките.. Оставям на теб

Да попитам, след като ти поразгледах профила,  ти помагал ли си някога изобщо тук или си с гръмко и нагло мнение относно "задължението" да ти се оказва помощ на теб и на други като теб?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, MisterDimchev написа:

Edit: Ако можех да му напиша решението на проблема и 20 минути да ми струваше, щях да го направя. Понеже не знам, му дадох съвет къде да попита, където ще му отговорят без да си дават ПейПал-а за стотинки. И по-добре да подаря нещо, от колкото да го продам за жълти стотинки, понеже само евтеняците се продават за малко пари (дребни стотинки).

Ако, ама не. Май погрешно ме разбра като ти казах, че имам опит с даренията, доброволчеството. Като имаш нещо свое - дарявай. Като не - трай си. Не дей дава ъкъл да хората, които имат нещо, било то и ъкъл. Аз давам ли ти ъкъл да му подариш компа си, за да има тестова машина да чоплене и после да си настройва собствената - не. На чужд гръб и 100 тояги са малко. Философии, нрави, щото няма на какво друго да легнеш. Ако си мислиш, че ще ме накараш да решавам проблеми на теб и други като тоб, и то със сърцераздирателните ти речи, грешиш. Като не можеш да помагаш, трай си. Е, сега много му помогна.. Трета вечер седи и чака някой да търси вместо него в Гугъл. Дет си се загрижил да ми оценяваш живота... Май, май.. Явно и ти не знаеш как се ползва Гугъл, пък даваш съвети.. И.. Не си мисли, че тука имаме наредени всичкия хардуер на планетата и чакаме някой да изреве..

Хайде, господин взаимопомощ.. Писал си преди 16 часа.. Покажи, че не си дървен нагъл философ, а помогни на човека.. Не е ракетни науки.. Чопли из нет какво MBR, GPT, какво е boot loader, какъв е при Windows, какъв Линукс, какво може единят, какво другият, какви са тези "partition tables", дялове, какво се случва с компа след като настиснеш поуър бутона.. Давай, вярвам, че можеш нещо повече от това да претендираш. Имаш нет и време. Досега никой не помогна, едва ли и ще помогне. Давай, ти си на ход - помагай. Дефакто, може да си икономисаш полезнизнания и време, ако просто потърсиш сходни проблеми в Гугъл. Ама нали си любител на взаимната помощ, ще да е по-добре да поразгледаш всичко, та като преплаче някой утре защо Win 10 не му тръгва на MBR, да му помогнеш на 20 мин.

Ега, докато чоплиш, понаучиш кой кой е, а не да не ти дреме. И да вденеш, то, дето не ти дреме за него, вероятно ползваш труда му в момента и може доста знания да придобиеш от негови публикации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще търсим ли решение или само ще си мерим клавиатурите?:D

преди 7 часа, MisterDimchev написа:

Може и така да е

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решение има

Цитат

, така или иначе трябва да си замине за да работят нещата.една от 2-те

Аз  така оправих моите грешки преди време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, malosi написа:

Решение има

Аз  така оправих моите грешки преди време.

То туй е бабешкия начин :biggrin: Нали целта е да го оправим като Линуксари

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Васкo написа:

А опитай Соларис да видиш....

За Соларис не знам, но така или иначе тук става дума за по-използвана ОС - Убунту.

преди 8 часа, MisterDimchev написа:

аутруизъм (ти използвай Гугъл, че съм сигурен, че идея си нямаш какво значи тази дума).

И ти нямаш идея какво означава. Защото ако имаше, щеше да знаеш, че се пише "аЛтруизъм". Ама пернишките винкели явно не правите разУика между "Л" и "У"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...