Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Понеже съм стажант четвърти курс по специалност "медицинска сестра" ми предлагат работа в университетска болница, където си карам стажа. Условията са да подпиша едногодишен трудов договор с три месечно известие, никой все още не ми е показал договора, въпреки моето искане, явно ще трябва да изчакам. Въпроса ми е мога ли да напусна преди изтичането на едната година и ако реша да напусна в правото си на редовен студент, дължа ли на работодателя изработването на тримесечното предизвестие и каква е процедурата, понеже явно ще искат да ме задължат въпреки това мое право да не го. 

Подхождам с недоверие към болницата, понеже миналата година искаха да подпиша, че след завършването ми ще продължа да работя в болицата една година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма варянт да те задължат да плащаш каквото и да било. По принцип, от личен опит знам, масово шефовете са неинформирани (или се правят на такива) и хал хабер си нямат за това правило за напускане на студентите и следват стандартната процедура като към неучащ служител - дисциплинарно уволнение на основание два поредни дни неявяване на работа. По принцип, аз ако съм работодател и наемам студент в редовна форма на обучение, ще му предлагам само договор без предисвестие, защото той така или иначе меже да се махне без, ама с такъв договор, аз няма да мога да го уволня без предизвестие и заплащане на обезщетение, ако го направя. Та, това е много глупаво от страна на болницата. И, според мен, има голям шанс да те уволнят дисциплинарно за неявяване на работа. Това дали ще се отрази на бъдещатата ти кариера - не знам. Като решение, може да ги осъдиш после за неправомерно уволнение. И най-важното - все пак си в страната на неограничените възможности. Нищо чудно да си измислят техни правила и само да си хабиш нервите и времето с глупости борейки се със свиня в кочина. Също масова практика е, да плащат ежемесечно с един месец назад. И като се махнеш без предизвестие, да не ти платят с това оправдание. Това също няма как да стане и подлежат на съд. Без значение какво си направил и причините за уволнение, трябва да ти платят до последния работен ден. Ест, пак по мой опит, става с борбата в кочината. След като не получиш пари, отиваш в Инспекцията по труда. Те ще им напишат акт и ще чакат да потвърдят, че си ти платили (с твоий подпис, ако е кеш или банков превод). Ако не - глоби и после на съд.

Моят съвет е да поогледаш хората, които са ти шифове. Ако смяташ, че авторитетно смятат, че с този договор ще те накарат да работиш там една година - бягай. Също, ако не са склонни да се договорите при други условия - пак бягай. Не че нещо, ама като гледам България как дълбае гроба си, в сектор с липса на кадри да правят такива неща.. Ако съм на твое място, ще им изложа моите условия - ежеседмично заплащане, срок на предисвестие 1 седмица. Като не искат - сбогом адиос. На Запад предлагат доста по-добри условия на труд и най-вече заплащане.

По принцип, доколкото е видно от новините, системата за здравеопазване е дивашка мафия с пипала из целия държавен апарат, която съумява да окраде приблизително между 1/3 и 1/4 от парите за здравеопазване. Със съответните възможности. Къде и какви по-конкретно връзки имат - тайна е. Силно подозирам, че въпросните хора имат авторитетно поведение изразяващо се в баламосване, отклоняване на въпроси, лаконични отговори по важни въпроси, надменно поведение, самоувереност в тотални глупави отговори. Самият факт, че питаш тук, а не тях, е показателен. Явно не се чувстваш в добра атмосфера и смяташ, че ще те подведат.

п.с - Потърси платени консултации с адвокат по трудово-правни въпроси.

Успех и скорошна имиграция ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Lifeisgreat написа:

Здравейте, 

Понеже съм стажант четвърти курс по специалност "медицинска сестра" ми предлагат работа в университетска болница, където си карам стажа. Условията са да подпиша едногодишен трудов договор с три месечно известие, никой все още не ми е показал договора, въпреки моето искане, явно ще трябва да изчакам. Въпроса ми е мога ли да напусна преди изтичането на едната година и ако реша да напусна в правото си на редовен студент, дължа ли на работодателя изработването на тримесечното предизвестие и каква е процедурата, понеже явно ще искат да ме задължат въпреки това мое право да не го. 

Подхождам с недоверие към болницата, понеже миналата година искаха да подпиша, че след завършването ми ще продължа да работя в болицата една година.

Докато не си подписал нищо няма от какво да се притесняваш. Подпишеш ли договор вече зависи какви клаузи има в него, с които ти автоматично се съгласяваш слагайки си подписа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да си призная, може да съм малко черноглед и силно негативен към българи (от опит). Възможно е да греша - да ти предлагат такъв договор за твое успокоение, че няма да те уволнят без тримесечно предизвестие и да знаят, че ти може да се махнеш по всяко време напълно законно. Да не искат да те задържат минимум една година. Раговаряй със съответните хора, но при липса на уважение, мисля всичко е ясно. Уважение, а не любезност. Има огромна разлика, но за българите думите страх и уважение, любезност и уважение, са синоними и не правят разлика.

преди 14 минути, Емил Костов написа:

Докато не си подписал нищо няма от какво да се притесняваш. Подпишеш ли договор вече зависи какви клаузи има в него, с които ти автоматично се съгласяваш слагайки си подписа.

Не зависи. Първо нямат право да задължат студент да напуска с предизвестие. Ако го упоменат изрично в договора, и двете страни го подпишат, то той е в разрес с Кодекса по труда.

Кодексът по труда е за това, офицален закон, който да регулира трудовите взаимотнояения. Ако ставаше само с подписани договори, тоз кодекс нямаше да има нужда да съществува. Може работодателят и служителят да са съгласни, но не и в разрес с Кодекса по труда. Шефът може да иска да плаща 100лв. заплата и служителят да е съгласен - незаконно е. Шефът може да иска предизвестия от студенти и те да са съгласни - незаконно е. Пък упоменато в договор дари е черно на бяло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Acnapyx написа:

Да си призная, може да съм малко черноглед и силно негативен към българи (от опит). Възможно е да греша - да ти предлагат такъв договор за твое успокоение, че няма да те уволнят без тримесечно предизвестие и да знаят, че ти може да се махнеш по всяко време напълно законно. Да не искат да те задържат минимум една година. Раговаряй със съответните хора, но при липса на уважение, мисля всичко е ясно. Уважение, а не любезност. Има огромна разлика, но за българите думите страх и уважение, любезност и уважение, са синоними и не правят разлика.

Не зависи. Първо нямат право да задължат студент да напуска с предизвестие. Ако го упоменат изрично в договора, и двете страни го подпишат, то той е в разрес с Кодекса по труда.

Кодексът по труда е за това, офицален закон, който да регулира трудовите взаимотнояения. Ако ставаше само с подписани договори, тоз кодекс нямаше да има нужда да съществува. Може работодателят и служителят да са съгласни, но не и в разрес с Кодекса по труда. Шефът може да иска да плаща 100лв. заплата и служителят да е съгласен - незаконно е. Шефът може да иска предизвестия от студенти и те да са съгласни - незаконно е. Пък упоменато в договор дари е черно на бяло.

Какво имат или какво нямат право тива е друга тема. Подпише ли договор се съгласява. Освен това самото заведение си има свои собствени правила. Като му дадат да подпише договор има право 3 дни да помисли или да се консултира със специалист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това пък е другото нещо, което ми прави силно негативно впечатление в БГ. Трудовите взаимотношения не са лични такива между работодател и служител. Тотана глупост е да смяташ, че те сядат, договарят се и готово. Че могат да си правят неограничени договорки по взаимно съгласие. В случая, има пълно право да се махне от работа когато си поиска и то без никакви последствия. И е незаконно да го/я зжадължават да си спазва предизвестието. Незаконно е да е различно за двете страни. В случая, ако подпише, може да се махне когато си поиска, а нея/него не могат без тримесечно предизвестие. И това те не могат да го решават и променят помежду си, защото не им е в правомощията. Може на добра воля да си го спази, но не е задължително и не може да е. Трудовите взаимотношения са регулирани от държавата. Ясно е упоменато, че студенти редова форма и докторанти могат да не си спазват предизвестието, когато има такова. В Кодекса по труда са сложени граници, които не подлежат на предоговаряне дори и при взаимно съгласие.

6. чл. 327, ал. 1, т. 6 КТ – продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна докторантура;

Това основание за едностранно прекратяване на трудовия договор без предизвестие се използва, за да може работникът или служителят да продължи образованието си във формата на редовно обучение в училище (средно или висше, в страната или в чужбина, в държавно или частно училище, по държавна поръчка или платено обучение, или на редовна докторантура). Основанието се прилага, когато работникът или служителят продължава да се учи в учебно заведение редовна форма на обучение, съответно редовна докторантура, а не задочно.

Източник

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там е работата, че аз до сега съм говорила само с посредник и това е секретарката. Когато и задам въпрос единствено ми казва едногодишен договор с три месеца предизвестие, дори се наложи два пъти да я попитам заплатата как ще се плаща, да не говорим, че искаше да и дам личните си данни по телефона. 

Не ми вдъхват доверие, особено след като миналата година ми предложиха работа отново и аз си подготвих всичко, документи, медицинско, изследване за хепатит Б и накрая ми извадиха този договор за едногодишна работа след завършване, при положение, че работя на санитарска позиция, а извършвам дейност на мед. Сестра и това за минимална заплата..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Lifeisgreat написа:

Там е работата, че аз до сега съм говорила само с посредник и това е секретарката. Когато и задам въпрос единствено ми казва едногодишен договор с три месеца предизвестие, дори се наложи два пъти да я попитам заплатата как ще се плаща, да не говорим, че искаше да и дам личните си данни по телефона. 

Не ми вдъхват доверие, особено след като миналата година ми предложиха работа отново и аз си подготвих всичко, документи, медицинско, изследване за хепатит Б и накрая ми извадиха този договор за едногодишна работа след завършване, при положение, че работя на санитарска позиция, а извършвам дейност на мед. Сестра и това за минимална заплата..

Искай договор черно на бяло да се запознаеш с него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми, съгласи се. Законът е на твоя страна. Колкото до начинът на заплащане, законът пак е на твоя страна. От теб зависи методът на плащане. Ако искаш по банков път, уведомяваш ги писмено със съответните детайли. Работодателят е длъжен и не може да не се съобрази. Колкото до служебните ти задължения, това вече е много сериозно. По принцип, Тродовият кодекс е точно за това. Ест, ще ти скапят нервите, но зависи от теб. Ако подпишеш с изпитателен срок в полза на работодателя, в този срок могат да те изгонят без предизвести. Той може да бъде в твоя, в тяхна или в полза и на двете страни и не повече от 6 месеца. След този срок важи трябва да се спазва предизвестието, като по закон, ти си освободен/а от него, но остава в сила за работодателя. Ти можеш да напуснеш по всяко време докато си редовен студент или докторант, но те не могат да те уволнят без тримесечно предизвестие. Ако те карат да изпълняваш дейност, която не е за твоята длъжност, тогава имаш много отворени врати дори и да не си студент. Ти си там при ясни условия и при ясно възнаграждение за съответните способности и отговорности, които имаш и носиш. Ако ти дават други задължения несъвпадащи с твоята длъжностна характеристика, нарушават договора. Не знам как са класифицирани, но ако мед сестра има по-висока мин. заплата от фелдшер, то обезателно трябва да се обърнеш към Бюрото по труда и адвокат. Да си потърсиш неизплатеното заплащане за труда, който си извършила и е бил по-ниско заплатен от предвиденото по закон. Поискай им договор, не си вади никакви документи предварително. Разгледай го, информирай се съответната длъжност какви характеристики има. Ако някой те кара да извършваш дейност неописана в характеристиката, сигнализирай писмено до управителя или който и да е там отговорен, а не до секретарка и т.н. Също, в такива ситуации е абсолютно задължително да пазиш ксерокопия на всеки документ, а ако се стигне до писмена комуникация - по пощата с обратна разписка, която пазиш. Тоша се налага с цел да не скъсат оплакването ти и да кажат "Ние не знаем нищо". Понеже е някаква жунгла, имат възмопжност да те изкарат най-некадърния санитар на планетата и да те уволнят за неспазване на служебните ти задължения. Ще намерят 1мм в някой ъгъл на стая с микроби (пръскат с някакъв спрей, който се оцветява при допи с микроорганизми). И, най-вероятно ще го направят, ако правиш какшото трябва, а не каквото ти казват. Българите са дивашки същества и сеят смърт, разружа, злоба, умраза и още ред неща в този смисъл.

Моята е лесна, аз се спасих. Избутай университета и зад граница. Българите умират бавно, но сигурно и завличат всичко със себиси.

Не ме разбирай погрешно. Те толкова си могат, такъв им е потенцялът. Те вярват, че взимат правилни решения, че са над Закона. И през ум не им минава, че 90% от нещата са измислени и не подлежат на дообмисляне, а на пряко изпълнение. В случая, доколкото познавам българското говедо, ако се опиташ да им обясниш, че не си на длъжност мед сестра, а фелдшер, ще се заядат и ще те изгонят. Ще те изкарат виновна. Те така работят, смятат, че е правилно. Това важи за 99% от хората в държавата. Те смятат, че служебната йерархия не е само служебна. На шефове трябва да се говори на Вие ама те не, че шефовете могат и трябва да решават всичко. Айде, изказах се за говодето, което си е добра животинка в сравнение с българското изчадие. Според мен, ще се заядат, че не искаш да работиш като мед сестра и ще те уволнят, ако не те смажат психически. Това е най-бруталното - системен психически тормоз. Ще ти дадат да разбереш, че са ти дали шанс, ама не си се справила и видиш ли не ставаш и за прост фелдшер, щото си пропуснала 1см/кв. Винаги могат да се заядат за дреболия и ще го направят. Прецени си дали си заслужава нервите и прахосаното време  за сметка на опит и заплащане. По лично мой житейски опит - бягай. Няма да видиш добро там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В крайна сметка се отказах от работата, просто прекалено съмнителни са ми нещата и не мога да им се доверя. Имам студентски заем, който ще трябва да започна да изплащам скоро и трябва да мисля за заплатата, която е минимална. Насочих се към зъболекарски кабинет със заплата двойно по-голяма, вярно не е държавна работа, но явно в България вече държавната работа не е от най-сигурните. 

Благодаря за съветите! :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Lifeisgreat написа:

В крайна сметка се отказах от работата, просто прекалено съмнителни са ми нещата и не мога да им се доверя. Имам студентски заем, който ще трябва да започна да изплащам скоро и трябва да мисля за заплатата, която е минимална. Насочих се към зъболекарски кабинет със заплата двойно по-голяма, вярно не е държавна работа, но явно в България вече държавната работа не е от най-сигурните. 

Благодаря за съветите! :) 

Този студентски заем да не е обвързан със самото учебно заведение??

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Lifeisgreat написа:

Не, изтеглен е заради образованието ми, но пряко няма общо с университета.

Такива кредити се теглят при специални условия. Завърваш обравозанието и работиш за същата фирма. Това е и смисълът на подобен кредит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят кредит е от банка и се води студентски, разликата е, че е с фиксирана лихва и имам гратисен  период, който трае до завършването ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...