Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

След като вече видях какво представлява компютърът с инсталирана ОС на ССД/ САТА , реших, че е време да погледна и по-нататък. Харесах си  за системен диск такъв от вида NVMe-Samsung. На този компютър дъното е H110M-DGS, в упътването на което пише , че поддържа зареждане на ОС от такъв източник. Публикуваните качества на тези ССД дискове значително превъзхождат обикновените , сложени на САТА конектор. Въпреки това, ще потърся и вашето мнение по въпроса-какво ще стане, ако в някой от тези слотове бъде пъхнат такъв диск, дали това ще е PCIE 1или 2, ще мога ли после да мигрирам ОС от стария ССД на новия, дали ще си заслужава, каква роля играе дъното (като качества) в това обновяване. Ако някой има информация , ще бъда благодарен да я сподели.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Редактирано от Филипов
Неадекватно заглавие. (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да усетиш разлика, освен ако не работиш постоянно с огромни файлове от 3-4+ GB. Потърси в youtube клипове или тестове в google, където се сравняват при стартиране на ОС, игри и приложения. Също така на твоето дъно, като го гледам, ще можеш да го ползваш с преходник за PCI-E или директно като вземеш диск на PCI-E.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, PANOV написа:

Къде видя M.2 слот на това дъно?

На версия 2.0 има слот, неговото дъно може да е тази версия?!?

преди 3 минути, Raze написа:

Няма да усетиш разлика, освен ако не работиш постоянно с огромни файлове от 3-4+ GB. Потърси в youtube клипове или тестове в google, където се сравняват при стартиране на ОС, игри и приложения. Също така на твоето дъно, като го гледам, ще можеш да го ползваш с преходник за PCI-E или директно като вземеш диск на PCI-E.

Точно, ако работи с огромни файлове, ще усети чепатия, щото като се напълни буфера на SSD то и гледай ти скорост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

На версия 2.0 има слот, неговото дъно може да е тази версия?!?

Моля???

преди 2 минути, sliderum написа:

Точно, ако работи с огромни файлове, ще усети чепатия, щото като се напълни буфера на SSD то и гледай ти скорост.

Пълна простотия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, PANOV написа:

Моля???

H110M-DGS%20R2.0(L2).png

До PCI-E  слота, над закопчалките на оперативната павет, ако искаш и очила ще ти нарисувам.

Изпълнението, не е хорошо обаче.

преди 19 минути, PANOV написа:

Пълна простотия.

Проблемът, е сходен за повечето ССД-та

Само за скъпите модели, с големи SLC и/или ДДР буфери(разбирай основно "индустриалните" модели , почти не се  усеща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, sliderum написа:

H110M-DGS%20R2.0(L2).png

До PCI-E  слота, над закопчалките на оперативната павет, ако искаш и очила ще ти нарисувам.

Изпълнението, не е хорошо обаче.

Ако не искаш да те разкостя в тази тема, като си много оборотен, си помисли пак какво ми показваш и дали е M.2 слот с дупки за закрепяне на винта и устройството или се изисква адаптер! И трябва да изхождаме от там, че няма видео в основния PCIe слот?

Добре, че не продължи поне с другото си абсурдно твърдение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Объркването идва от това, че NVMe е логически интерфейс, който не е обвързан с физически конектор - SSD с такъв може да съществува под формата на M.2 (като в заглавния пост) или като PCIe карта (такива взеха да отшумяват вече). M.2 от своя страна е физически конектор, който не е задължително обвързан с логически интерфейс - и има и NVMe устройства, и SATA такива.

H110M-DGS има поне три ревизии според сайта на ASRock (най-вероятно и още според райони; аз лично така и не откривам тази, показана от @sliderum).

Решение би било ей такъв преходник.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно си прав и обяснението ти е много разбираемо. Все пак не виждам как това би довело до объркване има ли, аджеба, на дъното M.2 слот, или няма. Авторът на темата, доколкото виждам, поне прави разлика в логическите интерфейси. Без значение от ревизията - тези платки с такава опция предлагат просто поддръжка на протокола NVME, но не и физически M.2 слот, само опроводяване. Адаптърът от своя страна ще изяде основния PCIe.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, PANOV написа:

Ако не искаш да те разкостя в тази тема, като си много оборотен, си помисли пак какво ми показваш и дали е M.2 слот с дупки за закрепяне на винта и устройството или се изисква адаптер! И трябва да изхождаме от там, че няма видео в основния PCIe слот?

Добре, че не продължи поне с другото си абсурдно твърдение.

Темата не е да се разкостваме в нея. Твой си е проблема, че си се взел твърде на сериозно.

преди 12 минути, killchain написа:

Объркването идва от това, че NVMe е логически интерфейс, който не е обвързан с физически конектор - SSD с такъв може да съществува под формата на M.2 (като в заглавния пост) или като PCIe карта (такива взеха да отшумяват вече). M.2 от своя страна е физически конектор, който не е задължително обвързан с логически интерфейс - и има и NVMe устройства, и SATA такива.

H110M-DGS има поне три ревизии според сайта на ASRock (най-вероятно и още според райони; аз лично така и не откривам тази, показана от @sliderum).

Решение би било ей такъв преходник.

Явно Ашрок са решили да направят нещо, заради евентуален интерес от клиенти. Както се вижда, справили са се твърде зле, защото за тия най-евтини бюджетни боклуци, стотинката се цепи не на две, а на десет. Липсват, както Панов е написал, някои от обичайните елементи, за осигуряване закрепването на ССД-то и се жертва ПЦИ-Е слота, т.е, ако се сложи ССД, по принуда ще трябва да се работи с вграденото видео. Вероятно въпросната серия, е намерила лоши отзиви, още дори преди да бъде пусната на пазарите в по-белите страни и са я пробутали на нашите тук търгаши в БГ, по Китай и други дестинации, през алибабато или алиекспреса ли, де да знам. Но все пак очакваме от автора на темата да потвърди, дали версията на неговото дъно е тази от снимката, щото ако не е ще трябва да си  взема платка от рода на тази, която си предложил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, sliderum написа:

Темата не е да се разкостваме в нея. Твой си е проблема, че си се взел твърде на сериозно.

Нищо подобно, просто каквото повика. ;) 

преди 59 минути, sliderum написа:

Проблемът, е сходен за повечето ССД-та

Само за скъпите модели, с големи SLC и/или ДДР буфери(разбирай основно "индустриалните" модели , почти не се  усеща.

Прочете ли изобщо темата, която си линкнал? Видя ли откога е?

Вече голяма част от устройствата от масов клас имат DRAM/HMB, а обемът на SLC кеша е динамичен или достатъчно голям и се превръща в някаква спънка чак когато устройството е пълно до определена степен или има продължителни трансфери. Сиреч, в повечето случаи няма никакво място за притеснение при работа с големите файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, B3M2W0 написа:

какво ще стане, ако в някой от тези слотове бъде пъхнат такъв диск, дали това ще е PCIE 1или 2, ще мога ли после да мигрирам ОС от стария ССД на новия, дали ще си заслужава, каква роля играе дъното (като качества) в това обновяване.

Директно в PCIE слотовете няма как да "пъхнеш" " от вида NVMe-Samsung " без преходник/адаптер, а дори и да си вземеш 3.0х16, оставаш без слот за видео. Другия PCIE 2.0x1 пък обезсмисля покупката на точно този диск. С две думи, откажи се от желанията за бърз диск, след като чак сега ,11-12 години след излизането на SSD, си оценил предимствата му. След още 10-тина години ще узрееш за следващото поколение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, sliderum написа:

Липсват, както Панов е написал, някои от обичайните елементи, за осигуряване закрепването на ССД-то

Е Панов ти го е написал, че има само опроводяване, но не и физически конектор. Нищо, че на платката пише M.2_1. 😐

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, sliderum написа:

Явно Ашрок са решили да направят нещо, заради евентуален интерес от клиенти. Както се вижда, справили са се твърде зле, защото за тия най-евтини бюджетни боклуци, стотинката се цепи не на две, а на десет. Липсват, както Панов е написал, някои от обичайните елементи, за осигуряване закрепването на ССД-то и се жертва ПЦИ-Е слота, т.е, ако се сложи ССД, по принуда ще трябва да се работи с вграденото видео. Вероятно въпросната серия, е намерила лоши отзиви, още дори преди да бъде пусната на пазарите в по-белите страни и са я пробутали на нашите тук търгаши в БГ, по Китай и други дестинации, през алибабато или алиекспреса ли, де да знам. Но все пак очакваме от автора на темата да потвърди, дали версията на неговото дъно е тази от снимката, щото ако не е ще трябва да си  взема платка от рода на тази, която си предложил.

Къде точно намери тази ревизия, на която показа снимка, че ми стана интересно? Видях "2.02", но нищо не намирам по въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, killchain написа:

Къде точно намери тази ревизия, на която показа снимка, че ми стана интересно? Видях "2.02", но нищо не намирам по въпроса.

Щото не знаеш как да галиш търсачката на Гугъл. Все пак по пътя на логиката, версия 2.0 съществува, след като има и версия 3.0 ;)

преди 18 минути, Jorge написа:

Е Панов ти го е написал, че има само опроводяване, но не и физически конектор. Нищо, че на платката пише M.2_1. 😐

БМВ-то, ще  натисне ССД-то с пръст към опроводяването  :D Важното е, контакт да има(вероятно снимката, е от недовършена платка, питайте Ашрок, що това са снимали и оставили на сайта си)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, sliderum написа:

Щото не знаеш как да галиш търсачката на Гугъл. Все пак по пътя на логиката, версия 2.0 съществува, след като има и версия 3.0 ;)

2.0 не съм оспорвал, че има (а 2.02 може да не е същото), просто не съм имал време да разцъкам снимките - на страницата на първата снимка (тази с кутията) платката е различна. И аз мисля, че е нещо недовършено, понеже ги няма дупките за монтаж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, sliderum написа:

БМВ-то, ще  натисне ССД-то с пръст към опроводяването  :D Важното е, контакт да има

:lol6:Най-накрая е петък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, killchain написа:

2.0 не съм оспорвал, че има (а 2.02 може да не е същото), просто не съм имал време да разцъкам снимките - на страницата на първата снимка (тази с кутията) платката е различна. И аз мисля, че е нещо недовършено, понеже ги няма дупките за монтаж.

Може и да не може да има дупки, ако отдолу минават опроводявания и по начало да не са били предвиждани, защото по времето когато е вършена основната работа по конструирането на платката, да не са имали по него време намерение за поставяне на такъв слот, а после да е дошло на акъла на някоя клечка, от която е зависело.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работата е такава, че на тия дънни платки нативна NVME поддръжка не е имало, а е добавена впоследствие - предполагам, че може и да са с отделен контролер, затова решението е половинчато.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Купуваш адаптер и с него слагаш ссд-то, аз лично на такова дъно не съм слагал NVMe SSD и не мога да кажа долколко работи тая поддръжка която са я написали https://www.emag.bg/prehodnik-next-m2-ssd-nvme-kym-pci-e-3-0-x1-800372/pd/DB9SVQBBM/?ref=

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

H110M е много старо и бюджетно дъно като е орязано всичко което може да се ореже.Тук идва момента да уточня,че М.2 слотът има 2 вида ( до 10Gb/s )  и Ultra M.2 слот ( до 32Gb/s ) Тия преходници значително намаляват скоростта и почти не си заслужават.

Направо ти препоръчвам да смениш дъното с Gigabyte B365M H ( около 145 лв ) там и аудиото,лан картата и слотът М.2 са много по-добри и поддържа пълната скорост на SSD-то което си избрал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...