Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Препоръчан отговор


Здравейте!

Скоро ми изтича платеното майчинство. По стечение на обстоятелствата, малко преди да родя, фирмата, в която работех затвори офиса си в нашия град, но тя продължава да съществува в друг град. Колегите ги освободиха, но мен ме държат само, докато изтекат 2-те години. Предложиха да ме освободят по чл.331, както останалите колеги. За сега приех, но още нищо не съм подписвала, тъй като не са ми изпратили документите по куриер.

Искам да попитам, това най-добрия вариант за мен ли е? Има ли други възможности за освобождаване, които да са в моя полза? 

Благодаря предварително!

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре дошли във форума на Калдата.

Може би тази информация ще Ви заинтересува: https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=24208.0

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шефа е голям тарикат.

https://accountingnews.bg/прекратяване-на-трудовия-договор-на-основание-чл-331-от-кодекса-на-труда-338.html

Най-добре съвет с адвокат и инспекцията по труда. Не подписвай нищо!

 

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочела съм всичко за чл.331. Предложиха ми 4 брутни заплати и изплащане на цялата отпуска, която не е малко. 

Аз и да отида на борса, няма да вземам много, тъй като нали се взема осигурителния доход 18 месеца назад от датата на освобождаване, а през втората годинка имам само здравни осигуровки.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз без консултация с инспекция по труда, бюро по труда и евентуално адвокат нищо не бих подписвал, но ти си знаеш.

 


Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че шефа е "тарикат", а според мен това е разумно и коректно за служителя предложение.
Щом е закрит офиса на фирмата в този град, много лесно ще бъде прекратен договора по друг член и то безпроблемно, затова смятам, че предложението на работодателя не е лошо.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е прекратяване на договор по взаимно съгласие, по този начин шефа се оттърва от всякаква отговорност. Аз не мисля, че е коректно.

 

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както по-горе са ти казали - преди да предприемаш и подписваш всякакви документи се консултирай задължително с инспекцията по-труда, бюрото и с адвокат.

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави ново...