Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 4 часа, Śūnyatā написа:

Спагетеното Чудовище.

Да, но ти си го въобразяваш само като образна представа. Като такава то може да съществува. Като живо същество, каквото си представят пастафарианците - едва ли. Всъщност лесно могат да се намерят аргументи, че не може. В случая имаме наслагване на две идеи, всяка от които по отделно може и съществува, но съчетани заедно изглеждат абсурдно.

А колкото до въпроса за създаване на идеи ми е трудно да кажа нещо категорично. Чел съм разни неща, но нищо повече. За момента споделям мнението, че хората не можем да създаваме нови идеи.

преди 11 часа, Mediterranean написа:

Щом всички от малки допускаме, че има Бог, какво значи това!??

Ако го няма, защо допускаме, питаме се и се чудим?

Вероятно някъде дълбоко в себе си усещаме, че като се абстрахираме от видимото, от телата и сетивните си усещания, като се абстрахираме от емоциите, от мислите и чувствата си, все пак остава нещо, което не може да бъде определено. Ако се потопим още по-надълбоко в себе си, е възможно да забележим, че това, което остава, дори не е наше, не принадлежи индивидуално на отделния човек, а е нещо като обща основа за всичко съществуващо. И да, в него, в някакво латентно недиференцирано състояние, се съдържа цялото безкайно разнообразие, което може някога да съществува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.11.2019 г. в 20:10, Michigan111 написа:

Бог като нещо може и извънземен да се окаже.

Разбира се, че е извънземен! Нали е създал Земята. значи го е имало още преди да я има земята, значи не е землянин. Логика haha.png

на 15.11.2019 г. в 8:43, dkt написа:

... иначе че има създател - има. Всичко е прекалено сложно, за да е случайно. Думнала се комета в океана, станали от удара бактерии и те еволюирали и така... щуротии.

На такива доводи все искам да попитам подкрепящите ги, тук пак ли Бог върти вълшебната си пръчица?

depositphotos_10900973-stock-photo-compokapustnica-razmnozhenie.jpg

Иде ми твърде сложно за да е истина. Това е щуротия да се превърне - днеска плува, утре скача, другото лети, яде зеле, после хоботи, смучи нектар, снася, люпи, покрива се с игли, затваря се в какавиден ковчег...

преди 17 часа, Mediterranean написа:

Нещо, което го няма и не съществува никъде в света, не може да се появи дори като мисъл при човека.

Има го - родителите са първите богове. Всички останали богове са по техен образ и подобие - хуманоиди, всемогъщи, от тях зависят всички придобивки и наказания и дали изобщо ще живееш. Списъка е дълъг, но прозаичен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Mediterranean написа:

Дайте пример, за нещо което не съществува, но ви е идвало до акъла!

Цялата съвременна техника не е съществувала, но е дошла в акъла на някои хора. Не е открит и етер, по който хората са мислели, че се провеждат радиовълните, нито философски камък, който да превръща олово в злато. 

Примери много.
Един от тях е Бог. Като не може да си обясни нещо, човек казва "Неведоми са пътищата Господни" и това му обяснява всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Търсещ истини написа:

нито философски камък, който да превръща олово в злато

А може някой да се е заблудил, че е превърнал оловото в злато. И идеята, че е възможно да е базирана на разпространена като истина история. И машините имитират всичко от природата - от форми до движение и т.н. На мен ми е рудно да посоча нещо, измислено от човека, за което да не е почерпил вдъхновение от нещо съществуващо. Нещо интересно: слепите могат да сънуват само неща, които вече сетивата им познават. Родените слепи не могат да сънуват нищо друго от това, което познават - мириси, тектилни усещания, вкус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Myanmar написа:

На мен ми е рудно да посоча нещо, измислено от човека, за което да не е почерпил вдъхновение от нещо съществуващо.

и двигателят с вътрешно горене прилича на ....?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Търсещ истини написа:

и двигателят с вътрешно горене прилича на ....?

На принципи видими в природата - вендузи, гориво, експлозии (на лава примерно). Реактивните сили не са измислени от хора. Може да е комплексно, но пак казвам, не мога да се сетя за една съставна част, която да не е аналог на природата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Myanmar написа:

... пак казвам, не мога да се сетя за една съставна част, която да не е аналог на природата.

Много са, и то в ежедневието, само че не се замисляме. 

На прима виста: киното (телевизия, видео), хирургията (особено трансплантацията и протезирането), охлаждането (особено до температура стотни или хилядни от Келвин, каквито в природата няма), изкуствения интелект, генното инженерство... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Дингири Банда написа:

охлаждането (особено до температура стотни или хилядни от Келвин

Аха, щото като охладиш много не може да се сетиш да охладиш малко. Не се бях сещал! Изкуствения интелект не имитира нищо! Как не се сетих!? Снимката - принтирането на образ го няма никъде, така както и динозаврите и техните останки. Хирургията  - откъде да се сетиш!? Аа, може би защото хората сами са разчленявали храната, с която са се хранили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Myanmar написа:

Изкуствения интелект не имитира нищо! Как не се сетих!? 

Дали правиш елементарната грешка да мислиш, че изкуственият интелект имитира нашия, "естествения"? 

По другите точки даже не ми се говори... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Дингири Банда написа:

Дали правиш елементарната грешка да мислиш, че изкуственият интелект имитира нашия, "естествения"? 

По другите точки даже не ми се говори... 

А на мен не ми се говори с теб. Познанията ми по изкуствен интелект са толкова големи, че когато някой ми каже, че не разбирам, единствено разбирам, че сме на различновидово ниво на общуване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Myanmar написа:

Има го - родителите са първите богове. Всички останали богове са по техен образ и подобие - хуманоиди, всемогъщи, от тях зависят всички придобивки и наказания и дали изобщо ще живееш. Списъка е дълъг, но прозаичен.

А когато си бил съвсем малък и още не си бил чувал за Бог, когато си падал при игра или при тичане, в мига от секундата, в който осъзнаваш че ще паднеш лошо, не те ли е спохождало чувството, че като паднеш, ще се събудиш ? 

При мен всеки път. Как да си обясниш това убеждение? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...