Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

qnkov

Как изгаря един компютър при токов удар?

Препоръчан отговор

Здравейте. Как точно си заминават компоненти в един компютър при токов удар? Какво точно се случва, когато се случи токов удар? Увеличава се напрежението моментно или какво? И предполагам има разлика от това да изключиш директно компа от щепсела. И при такова изключване от щепсела, когато компа работи, има ли шанс да изгори нещо и какво по принцип?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от много неща. На първо време от къде ще мине тока и колко ще е силен - през захранване или мрежова карта. След това какви защити има примерно захранването и дънната платка и така нататък. И трето си е и на късмет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, предполагам, че при токов удар резко се вдига напрежението и оттам проблемите идва, примерно от 220 да скочи над 300-400, нали? Или както казвате, по ЛАН картата да увеличи. А при гасенето директно от щепсела може ли да доведе до някакви последствия? Единствено се сещам за харда, понеже има лопатки и може нещо да зацикли. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква връзка има гасенето с токовия удар?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това го написах като допълнително, дали има вреди и какви да са от директното гасене от щепсела. Иначе най ме интересуваше какво точно се увеличава и случва при токов удар. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И напрежение от порядъка на милиони волтове, и ток от порядъка на хиляди ампери се стоварват върху машината. Изгаря "най-слабото" място по пътя на преминавне на мълнията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дърпането от щепсела, спирането на тока и F13 - горе долу са едно и също - неправилно изключване на компютърна система, но това няма как да съсипе хардуера.

Всичко друго е ...  виждал си изгоряла крушка с нажежаема жичка - понякога се къса на едно място и можеш да я поправиш, понякога изгаря на 4 места едновременно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

преди 14 минути, plamen_petrov_80 написа:

понякога се къса на едно място и можеш да я поправиш

Опряхме до поправка на ЛНЖ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@plamen_petrov_80, увличаш се в тотален офтопик...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди години по вина на ЧЕЗ имаше жесток токов удар, при който компютърът ми пострада. Нямаше никакви очевидни щети, просто не реагираше. Разглобих захранващия блок, замених едно предпазителче и си тръгна без проблем. Мониторът обаче пострада и се изключваше сам. Дадох го в един сервиз, бавиха ми го 2 седмици без да успеят да го ремонтират, на края си го взех целия надраскан и го закарах в уж читав сервиз с 3 месеца гаранция на ремонта. Тъкмо си изкара гаранцията и пак започна сам да се изключва. Като цяло много неприятна работа, в България е пълно с некадърници и съм стигнал до извод, че ако не мога нещо да си ремонтирам сам, по-добре да го хвърля и да купя ново.

Мрежовата карта също ми е горяла при друг токов удар по време на буря. Като цяло нищо трагично, нищо че бе вградена в дъното, просто поставих нова и всичко си проработи нормално. Като цяло, ако дъното и захранването са качествени, не би трябвало да има фатални поражения. Предпазителче и мрежава карта се сменят с лекота в домашни условия. Нито е скъпо, нито е сложно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Soviet Soldier написа:

Като цяло много неприятна работа, в България е пълно с некадърници и съм стигнал до извод, че ако не мога нещо да си ремонтирам сам, по-добре да го хвърля и да купя ново.

Некадърници има навсякъде!И всеки клиент сам си е заслужил майстора!Некадърника не е дошъл при теб, ти си го избрал и си отишъл при него!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ivan_pop написа:

Некадърници има навсякъде!И всеки клиент сам си е заслужил майстора!Некадърника не е дошъл при теб, ти си го избрал и си отишъл при него!

А от мен, какво точно зависи? Хайде първия път избрах най-близкия до нас сервиз, а втория ми го препоръчаха доволни клиенти и пак плачевни резултати. Какво повече зависи от мен? И не е само в тази сфера, а почти във всяка, където се изискват високо квалифицирани кадри, поради липсата на такива се наемат посредствени некадърници. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв смисъл има да се търкат клавиатуирите като дори не казваш от какво искаш да се предпазиш?  Всеки кръщава "токов удар" каквото му падне за удобно оправдание за всичлко.

Обикновено големите поражения стават като мине токът на диагоанл - между мрежата и нещо включенмо в телевизора - например телевизор или мрежа.

Ако няма такива е въпрос на качествено захранване и напреженията, които дава. Евтинджосите обикновено горят при дегектиране на standby преобразувателя, който захранва и чипа а основното. Нататъка основното ноже да даде ненормални стойности. Какво ще дефектира - божа работа, но хардовете са едни от първите прии превишаване на +12V..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...