Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! На Теленор съм и реших да проверя колко е бърз 4g нета ми в центъра на града. Оказва се, че е около 20-25 мбпс. Това нормално ли е? На прикачения файл може да видите 4G до какви скорости стига.

4g.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Максималните скорости по протокол, нямат значение в реална ситуация! Има още куп фактори, които влияят, вкл. и устройството с което се тества.

А ти как я измери тази скорост?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами с няколко приложения от гугъл плей..speed test и подобни. Телефона ми е от 2015...може би е му е малка пропускливостта явно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-големият фактор, е доставчикът. Той като ти я ограничи, всичко приключва. И е масова практика да рекламират "неограничен" ограничен интернет.

Поразгледах им сайта, ти имаш ли някакви що-годе гарантирани скорости? Не знам да има доставчик, който да предлага максимална скорост от възможната такава на инфраструктурата му. Дефакто оптиката предлага от 1 до 10 гигабита, но за домашни потребители е ограничена значително. Същото важи и за безжичните мрежи. Там пък масово я намаляват до 64 килобайта без значение дали си на 4G или 2G. На платените мегабайти, не пише каква е минималната скорост. Може да я режат до 20-30, а може и до 2-3. И няма как да разбереш със сигурност дали е от сигнал, твоето устройство или доставчикът си прави гаргара с теб. По принцип, последното винаги го има, но въпросът е до каква степен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти един пример от Виваком. Връзват си гащите да продават услуга без каквато и да е гаранция за качеството ѝ. Изброяват си рекламираните скорости от които може поне да разбереш, че със сигурност няма да са по-високи. После по-надолу пишат, че не ти гарантират никаква скорост. Още по-надоло, наред с независещите от тях фактори, пробутват и зависещите като независещи - натовареност на мрежата. Никой не ги кара насила да продават повече абонаменти отколкото им поддържа мрежата. Ама понеже искат да лапат кинти, идва момент, в който може доста хора да се озоват на една клетка и тя да не смогне. Та, дефакто това го описват като проблем независещ от тях, а точно само и от тях зависи. Та, конкретно на въпроса ти - няма изискване на скорост на 2/3/4G в България. Колкото ти пуснат - толкова. Няма и изискване на колко абонати да продават според капацитета на мрежата им.

Заради това не я харесвам таз почернена държава. От цшлата галимация с интернета, единствоното гарантирано е плащането на клиентите. Нищо друго. На Запад също нямаме гаранция за скорост, но може да плащаме месечно. Например, мога да си пусна план за 1 месец и после да не го подновя. А в БГ ви заробват по 12-24 месеца. Ползваш или не - плащаш. Остава възможността за изпробване от приятели и познати на различните оператори преди да сключиш договор, като и това не ти гарантира, че статуквото относно скорост на интернет, ще е същото след месец, два, година или две.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, dream3dprint написа:

Ами с няколко приложения от гугъл плей..speed test и подобни. Телефона ми е от 2015...може би е му е малка пропускливостта явно.

Мобилните скорости не са гарантирани и се влияят от доста фактори като покритие, натовареност, свързване, шум, интерференция и каквото още се сетиш. Не ти е проблемът в телефона.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Старите модели телефони са с модеми, които не поддържат максималните  скорости за 4G стандарта. Дори за най-новите не съм убеден, че го покриват напълно. Отделно зависи от разстоянието до базовата станция и от това колко клиенти в момента черпят трафик през нея. Факторите са твърде много, които пречат за достигане теоретичните максимални скорости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, DebianBuster написа:

Ето ти един пример от Виваком. Връзват си гащите да продават услуга без каквато и да е гаранция за качеството ѝ. Изброяват си рекламираните скорости от които може поне да разбереш, че със сигурност няма да са по-високи. После по-надолу пишат, че не ти гарантират никаква скорост. Още по-надоло, наред с независещите от тях фактори, пробутват и зависещите като независещи - натовареност на мрежата. Никой не ги кара насила да продават повече абонаменти отколкото им поддържа мрежата. Ама понеже искат да лапат кинти, идва момент, в който може доста хора да се озоват на една клетка и тя да не смогне. Та, дефакто това го описват като проблем независещ от тях, а точно само и от тях зависи. Та, конкретно на въпроса ти - няма изискване на скорост на 2/3/4G в България. Колкото ти пуснат - толкова. Няма и изискване на колко абонати да продават според капацитета на мрежата им.

Заради това не я харесвам таз почернена държава. От цшлата галимация с интернета, единствоното гарантирано е плащането на клиентите. Нищо друго. На Запад също нямаме гаранция за скорост, но може да плащаме месечно. Например, мога да си пусна план за 1 месец и после да не го подновя. А в БГ ви заробват по 12-24 месеца. Ползваш или не - плащаш. Остава възможността за изпробване от приятели и познати на различните оператори преди да сключиш договор, като и това не ти гарантира, че статуквото относно скорост на интернет, ще е същото след месец, два, година или две.

Никой оператор в света не може да ти гарантира скорост и качество на мобилната свързаност. Ето ти пример с чуждестранен провайдър:

Internet access speeds depend both on the network capacity at the area where the user is located, as well as on the device used.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ясно, ама може и да не иска да гарантирам, че ще плащам 12-24 месеца. Като не ми изнасят, да мога да се изнеса. Ето ти пример. Ако не ми изнасят, другия месец мога например тук. Отделно от това мога да си сменям план според план всеки месец на съответния оператор според както ми изнася. Ако искам повече нет, ако искам международни раговори и т.н. Като не ми харесва скоростта на едните, мога на другите, ако е по-добра. Ако пък не искам да ползвам, ще спра, след 1-2-3 месеца пак мога да си пусна. И, виж цените... За около 34лв (£15) за един месец, без договор, 16ГБ интернет, неограничени SMS/calls към цяла Великобритания, отделно 100 мин до BG или половината всят. Ако не ми стигнат, мога за £20 още повече - 40ГБ. И мога месец за месец да си ги активирам както ми е кеф. Не 12 или 24 месеца, всеки месец да плащам като поп. На Вектон, пак за £15, има 25ГБ, пан неограничени минути и съобщения, но без меьдународни. Имам огромен избор и мога да си го сменям ежемесечно без да се ангажирам с каквито и да е плащания след това. Това са предплатени услуги. Вкарвам си пари в каратата и си активирам желаната услуга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, DebianBuster написа:

Това е ясно, ама може и да не иска да гарантирам, че ще плащам 12-24 месеца. Като не ми изнасят, да мога да се изнеса. Ето ти пример. Ако не ми изнасят, другия месец мога например тук. Отделно от това мога да си сменям план според план всеки месец на съответния оператор според както ми изнася. Ако искам повече нет, ако искам международни раговори и т.н. Като не ми харесва скоростта на едните, мога на другите, ако е по-добра. Ако пък не искам да ползвам, ще спра, след 1-2-3 месеца пак мога да си пусна. И, виж цените... За около 34лв (£15) за един месец, без договор, 16ГБ интернет, неограничени SMS/calls към цяла Великобритания, отделно 100 мин до BG или половината всят. Ако не ми стигнат, мога за £20 още повече - 40ГБ. И мога месец за месец да си ги активирам както ми е кеф. Не 12 или 24 месеца, всеки месец да плащам като поп. На Вектон, пак за £15, има 25ГБ, пан неограничени минути и съобщения, но без меьдународни. Имам огромен избор и мога да си го сменям ежемесечно без да се ангажирам с каквито и да е плащания след това. Това са предплатени услуги. Вкарвам си пари в каратата и си активирам желаната услуга.

Това няма значение. Пак не могат да ти гарантират мобилна свързаност, покритие или скорости, да не говорим, че при роуминг си зависим от мрежата на чуждия оператор.

Да, там има повече оператори както и повече пакети и възможности, а и нали се сещаш че, UK са 70 милиона, а ние тук нямаме вече и 4 милиона. Като включим 1 милион пенсионери, които не използват мобилен интернет и устройства и сам разбираш, че няма как да се предлагат такива пакети. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

няма как да се предлагат такива пакети

Да, бе... Няма ама има.. Тук провайдърите с най-много абонати, са най-скъпи. Колко, според теб, са абонатите на Вектон? Като абсолютно никой не ги знае. Досега само българи знам, че ги ползваме. Никой не знае за тях, не се продават по магазините. Според мен абонатите им в УК са по-малко от абонатите на Виваком в БГ. И то с доста по-малко. Как тука могат да таксуват на секунда и месните да гледат като треснати като им кажа, че в БГ те сецкат на минута ако ще и 5 секунди да си говорил? 2015, изкарах с 10 паунда една година. Имах нет навсякъде - вкъщи, на работа, в транспорта. Не е да съм се спуквал да говоря, ама не се ограничавах изобщо. За работа, по интервюта, с приятели. В БГ с една предплатена карта за 20лв., пусках еврейски съобщения. Ако ме изкараше 2 месеца - супер. Ся, да не ми кажеш, че операторите имат минимални разходи под които не могат да паднат и са еднакви навсякъде? Колко пари взимат техиците в БГ, колко тука? Как пък тука не видях ни един офис на Лайка/Вектон, в БГ на улица по 5 и то на всеки оператор. За тези офиси откъде пари? За персонал? И най-важното - за какво са? Обяснението е едно - така могат да ти набутат качествена помия посредством обучени изманици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DebianBuster написа:

Да, бе... Няма ама има.. Тук провайдърите с най-много абонати, са най-скъпи. Колко, според теб, са абонатите на Вектон? Като абсолютно никой не ги знае. Досега само българи знам, че ги ползваме. Никой не знае за тях, не се продават по магазините. Според мен абонатите им в УК са по-малко от абонатите на Виваком в БГ. И то с доста по-малко. Как тука могат да таксуват на секунда и месните да гледат като треснати като им кажа, че в БГ те сецкат на минута ако ще и 5 секунди да си говорил? 2015, изкарах с 10 паунда една година. Имах нет навсякъде - вкъщи, на работа, в транспорта. Не е да съм се спуквал да говоря, ама не се ограничавах изобщо. За работа, по интервюта, с приятели. В БГ с една предплатена карта за 20лв., пусках еврейски съобщения. Ако ме изкараше 2 месеца - супер. Ся, да не ми кажеш, че операторите имат минимални разходи под които не могат да паднат и са еднакви навсякъде? Колко пари взимат техиците в БГ, колко тука? Как пък тука не видях ни един офис на Лайка/Вектон, в БГ на улица по 5 и то на всеки оператор. За тези офиси откъде пари? За персонал? И най-важното - за какво са? Обяснението е едно - така могат да ти набутат качествена помия посредством обучени изманици.

Операторите в България са три. Други в момента няма и няма да има, защото трябва да инвестират доста в покритие, базови станции, оптики, преноси ,техници, поддръжка и прочие. Не знам ,защо мрънкаш от българските оператори. В договорите всичко си е описано точно и ясно. Не знам за какви измами говориш. Ето ти примерен пакет. Като не ти харесва не ги ползвай.

Тук обаче нещата вървят светилинни години по-бавно(ясно ти е защо). До преди няколко години такова нещо като неограничени минути и 10 или 20 гигабайта мобилен интернет се считаше за лукс, да не говорим че още се използват телефони с копчета.

За твое сведение в Англия и САЩ телефоните са се използвали от 1900 година, а ние на село копахме за телефон едва 1983 година. Така, че всичко е точно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, затова мрънкам. Това нормално ли е - 1223лв ? Ми, кво правим, ако размислиш след 1-2-3 месеца? Ми, ако се махнеш от страната? Пак плащаш? Метни едно око на това

Нормално ли е? 1-2-3 офиса - добре. Ми останалите? С какво в офиса ще ти помогнат (освен да те подведат)?

преди 5 минути, Емил Костов написа:

Не знам ,защо мрънкаш от българските оператори.

Защото предлагат заробващи договори на космически цени. Как ти се видят 1200лв за интернет за 2 години? Не дей ги смята средно на месец, защото трябва да плащаш всеки месец без значение дали ползваш. Една услуга от 50лв на месец не е същата като 1220лв за 24 месеца. Първата може да я ползваш само 1 месец, втората - не. Освен картел, няма никакво друго обяснение защо няма пазарно ориентиран мобилен оператор в БГ. И трите се надпреварват кой от кой да даде по-скапана услуга на по-висока цена. Това няма оправдание.

Кажи за какво аджеба са тези офиси, при това толкова много? Не може да ти изпратят карта по пощата ли, не може да си заредиш сметката през нета ли? Без офис, не могат да те обработят с глупости. Всичко друго могат. И заради това офиси навсякъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, DebianBuster написа:

Е, затова мрънкам. Това нормално ли е - 1223лв ? Ми, кво правим, ако размислиш след 1-2-3 месеца? Ми, ако се махнеш от страната? Пак плащаш? Метни едно око на това

Нормално ли е? 1-2-3 офиса - добре. Ми останалите? С какво в офиса ще ти помогнат (освен да те подведат)?

Защото предлагат заробващи договори на космически цени. Как ти се видят 1200лв за интернет за 2 години? Не дей ги смята средно на месец, защото трябва да плащаш всеки месец без значение дали ползваш. Една услуга от 50лв на месец не е същата като 1220лв за 24 месеца. Първата може да я ползваш само 1 месец, втората - не. Освен картел, няма никакво друго обяснение защо няма пазарно ориентиран мобилен оператор в БГ. И трите се надпреварват кой от кой да даде по-скапана услуга на по-висока цена. Това няма оправдание.

Кажи за какво аджеба са тези офиси, при това толкова много? Не може да ти изпратят карта по пощата ли, не може да си заредиш сметката през нета ли? Без офис, не могат да те обработят с глупости. Всичко друго могат. И заради това офиси навсякъде.

Както ти казах и по-горе не ти харесват, не ги ползвай. Това си е лично право на избор. Не се съгласих с теб, че само българските оператори не гарантират мобилните скорости и интернет. 

Аз проблеми нямам. Ползвам 2 оператора - Виваком и Теленор. Проблеми нямам. Да, цените са високи както и всичко в тази държава. Има си негласна договорка на целия бизнес като цяло.

Само не разбрах за какви 1200 лева интернет говориш за 2 години??

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Емил Костов написа:

Не се съгласих с теб, че само българските оператори не гарантират мобилните скорости и интернет. 

И аз пък не се съгласих с теб, че не предлагат едномесечни планове като не могат да гарантират услуга. И, аз никъде не съм написал, че само българските оператори не гарантират услуга, за да не си съгласен. Даже обратното, написал съм това:

преди 2 часа, DebianBuster написа:

На Запад също нямаме гаранция за скорост, но може да плащаме месечно.

преди 14 минути, Емил Костов написа:

Само не разбрах за какви 1200 лева интернет говориш за 2 години??

преди 39 минути, Емил Костов написа:

Ето ти примерен пакет.

Този пакет, Smart U, e 1223,76лв. Ама там са го написали подвеждащо - 50,99лв/месец. В страни има това: "24 месечен договор". 24х50,99=1223,76

Да не говорим, че и така не. Първото плащане има депозит, който пък на втората ще ти приспаднат. Та, и ова 50,99лв/месец - си е чиста лъжа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, DebianBuster написа:

И аз пък не се съгласих с теб, че не предлагат едномесечни планове като не могат да гарантират услуга. И, аз никъде не съм написал, че само българските оператори не гарантират услуга, за да не си съгласен. Даже обратното, написал съм това:

Този пакет, Smart U, e 1223,76лв. Ама там са го написали подвеждащо - 50,99лв/месец. В страни има това: "24 месечен договор". 24х50,99=1223,76

Това не е мобилен интернет. Това е комбинирана услуга, която включва разговори, интернет и TVGO за България и Европа. Нормално да е такава цената. Ето ти мобилен интернет. А и той се използва като бекъп, а не като основна услуга за теглене на филми и прочие.

А ако към този пакет добавиш и телефон на изплащане цената ще стане 94 лева. Като има кой да ги плаща ще се и продава.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Емил Костов написа:

цената ще стане 94 лева

Няма да стане. Пак ти казвам, не им се връзвай на търгашеските номерца. Нито ще плащаш по 94лв. на месец, нито ще е това цената. Тя ще е 24 пъти по-висока. Правилно е да се каже:

Ако е цената написана 39.99лв./мес., то тя е така.

1 месец - 54.99

2 месец - 24.99

3 месец 39.99 и т.н

крайна цена - 959.76лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, DebianBuster написа:

Няма да стане. Пак ти казвам, не им се връзвай на търгашеските номерца. Нито ще плащаш по 94лв. на месец, нито ще е това цената. Тя ще е 24 пъти по-висока. Правилно е да се каже:

1 месец - 54.99

2 месец - 24.99

3 месец 39.99 и т.н

крайна цена - 959.76лв.

Аз не се връзвам, а ти продължаваш да бъркаш нещата. Какъв първи, втори, трети месец те гони. А и не си длъжен нито да се абонараш за най-скъпия пакет, нито пък да го комбинираш с телефон на изплащане. В договора всичко си е описано точно и ясно. Освен това не знам като влезеш в на български мобилен оператор някой да те чака с пушката или да ти извива ръцете. Подписът си го слагаш ти сам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Ползвам 2 оператора - Виваком и Теленор. Проблеми нямам.

А какво печелиш от това?

Преди време и аз бях на два оператора ама реших, че няма смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, DebianBuster написа:

1 месец - 54.99

2 месец - 24.99

3 месец 39.99 и т.н

крайна цена - 959.76лв.

Това са някакви фанъасмагории. Цената на месец е дадена по ниска, точно защото подчисваш договор за определено време! В бамката, лихеВата на безсрочен влог, същата ли е като при срочен?

А що се отнася до интернет...да не бо да си измислил начин, да предвиждаш, в кой момент, колко устройства ще са на дадена клетка и какъв трафик ще ползват?

Затова е шейпъра - за да има за взички

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, ivan_pop написа:

А какво печелиш от това?

Преди време и аз бях на два оператора ама реших, че няма смисъл.

Ами при мен така се получи. Първоначано съм на Теленор. Тогава бяха Глобул и започнах с карта B-Connect. С този номер ме знаят много познати и приятели, затова го и пазя. Другата ми карта е служебна и е на Виваком, но пък родителите ми използват също мобилни услуги на този оператор. Така, че в момента използва дефактно 2 оператора. Не съм измамен, излъган, никой не ме кара насила да подписвам нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...