Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свързване на фотоволтаични панели

Препоръчан отговор

Здравейте в момента съм със един брой 260wp панел и възнамерявам да добавям още та въпроса ми е освен последователно и успоредно свързване на панели има ли друг начин за свързване 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://solarpanelsvenue.com/mixing-solar-panels/

Може, но с някои уговорки

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, DarkEdge написа:

https://solarpanelsvenue.com/mixing-solar-panels/

Може, но с някои уговорки

Тази начин на свързване май е най удачен

combination-of-series-and-parallel-connection-of-solar-photovoltaic-panels.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е ситуацията с еднакви панели за удвояване на изходното напрежение и учетворяване на изходния ток

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само че при мен панела е 30V максимално напрежение и удвояване не мисля че ми е нужно а максималният ток е 8,5A  и май най добре е да са свързани паралелно т. е. 8 панела в паралел ще имат изходен ток максимално 68А и сумарна мощност 2080Wp а акомулатора ми е 110Ah Victron и трябва по голям ток 

От друга страна контролера е с максимално входно напрежение 50V

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Hristo_kolev написа:

30V максимално напрежение

преди 13 минути, Hristo_kolev написа:

максималният ток е 8,5A

При каква оветеност?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При каква оветеност?

Естествено, че при при ,… „стандартни условия на изпитване (STC)”:
- оветеност от 1000 W/кв.м.,
- светлинен спектър на AM 1,5;
- температура на модула 25 ° C.

Това е въпрос, който не се задава! Освен от аматьори!
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, jhoro написа:

Естествено, че при при ,… „стандартни условия на изпитване (STC)”:
- оветеност от 1000 W/кв.м.,
- светлинен спектър на AM 1,5;
- температура на модула 25 ° C.

Това е въпрос, който не се задава! Освен от аматьори!

Токво условия трудно се постигат дори невъзможно 

И погледнах AM-1.5 E, 1000w/m2 при 25 градуса 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Hristo_kolev написа:

Токво условия трудно се постигат дори невъзможно 

Ето първия лаик! Вижда се, че си такъв ... един цитат не можеш да направиш като хората!

Естествано, че въпросните условия са почти „идеални“ - тоест, лабораторни. Но ...

Цитат

Ефективността на един фотоволтаик зависи от много фактори, включително температурата на кристала, спектъра на светлината, ориентацията към слънцето, географското местоположение, където е инсталиран и др.

Прието е всички параметри на фотоволтаиците да се дават за точно определени условия, наречени стандартни:

• интензивност на светлината, с която се осветява фотоволтаикът - 1000 W/m2,
  • температура на фотоволтаика - 25 оС,
  • слънчев референтен спектър - AM1.5.

Последната величина се дава в единица, наречена въздушна маса (Air Mass - AM). В космоса отсъства атмосфера, затова се казва, че въздушната му маса е 0 - АМ0. Точно по обяд светлината пада почти перпендикулярно на земната повърхност и изминава най-кратко разстояние в атмосферата. Това разстояние е прието за единица и се означава като АМ1. Пътят на светлината през атмосферата влияе на спектралния й състав, а от там и на ефективността на фотоволтаиците. По тази причина е прието мощността на панелите да се дава за АМ1.5, което отговаря на осреднения път на светлината за целия ден при фотоволтаици, монтирани в географски ширини с умерен климат, към които принадлежи и България. Инсталираната мощност при фотоволтаични централи се изразява в Wp - пикова мощност, която фотоволтаиците ще генерират при посочените стандартни условия.

В резултат от натрупан опит в БАН, където работи 10 kWр фотоволтаична централа, е установено, че при неподвижно монтирани фотоволтаици от кристален силиций, ориентирани на 32о спрямо слънцето, средногодишното производство на електроенергия възлиза на 13.42 kWh/kWp. Казано по друг начин, при инсталиране на 10 кWp фотоволтаици би могло да се очаква, че за една година те ще генерират 13,4 кWh електроенергия.

Фотоволтаици - Списание Инженеринг ревю - брой 3, 2008

Четете бе хора, поне има откъде!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, jhoro написа:

Ето първия лаик! Вижда се, че си такъв ... един цитат не можеш да направиш като хората!

Естествано, че въпросните условия са почти „идеални“ - тоест, лабораторни. Но ...

Четете бе хора, поне има откъде!

Благодаря, това че съм изпуснал някоя буква какво означава какъв съм, малко уважение ако обичаш не съм нито некадърен нито неграмотен 🤬😠

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Hristo_kolev написа:

Благодаря, това че съм изпуснал някоя буква какво означава какъв съм, малко уважение ако обичаш не съм нито некадърен нито неграмотен 🤬😠

Не е проблем, че си изпуснал буква или си натиснал друга - на телефоните лесно става така.
По-кофти е, че пишеш твоя коментар в полето за цитат! Факта, че ти обяснявам това-онова - пак е от уважение.

Колкото до фотоволтаиците - 7 години съм работил това. Имам над 200 проектирани и изградени централи!
Не ми е типично да се хваля, но такива са фактите!

Лека нощ!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Невиждам нищо кофти, както и да е Благодари ти все пак за изчерпателни отговор нали все пак форума е да си помагаме 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Hristo_kolev написа:

Невиждам нищо кофти, както и да е. Благодари ти все пак за изчерпателния отговор - нали все пак форума е да си помагаме.

Когато отговаряш на нечий пост (с цитат) - кликваш на „Цитирай“ и после пишеш твоя отговор ПОД „прозорчето“ със самия цитат. От една страна ... може да не е кофти, но показва липса на стил!

Пп. „Не виждам“ са две думи!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване