Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

LAMP wordpress проблем в конфигурацията

bubolin

Препоръчан отговор

Здавейте отварям нова тема тъйкато стария ми въпрос така и не доведе до резултат. Иснталирах нов линукс. Ubuntu Server. Инсталирах всичко последователно, apache2, mysql, php и тн.т. инсталирах и wordpress , но така и не даде резултат. ползвах туториали от интернет и спазвах всички стъпки. Същото го повторих и с виртуална машина същия линукс и там се появи WORDPESS. Въпроса е че аз имам реалнен сървър и искам да си го ползвам него за хост. Имам фрее днс clickcafe.ddns.net. Мисля че е нещо свързано с php , незнам как да проверя и оправя. Когато напиша сайта или вътрешното IP ми дава следното

Цитат
<?php
/**
 * Front to the WordPress application. This file doesn't do anything, but loads
 * wp-blog-header.php which does and tells WordPress to load the theme.
 *
 * @package WordPress
 */

/**
 * Tells WordPress to load the WordPress theme and output it.
 *
 * @var bool
 */
define( 'WP_USE_THEMES', true );

/** Loads the WordPress Environment and Template */
require( dirname( __FILE__ ) . '/wp-blog-header.php' );

като напиша http://192.168.88.88/phpmyadmin/

Цитат
<?php
/* vim: set expandtab sw=4 ts=4 sts=4: */
/**
 * Main loader script
 *
 * @package PhpMyAdmin
 */
use PMA\libraries\RecentFavoriteTable;

/**
 * Gets some core libraries and displays a top message if required
 */
require_once 'libraries/common.inc.php';

/**
 * display Git revision if requested
 */
require_once 'libraries/display_git_revision.lib.php';

много се рових но нищо не даде резултат. Моля за помощ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

Може би apache не е настроен да използва php и/или му липсват нужните модули, за да изпълнява php код вместо показва.
Не си споменал конкретните версии на всеки софтуер, които си инсталирал, затова няма да давам примерени команди.
Потърси за a2enmod. Пробвай да използваш --reinstall на пакетите като libapache2-mod-php
Като цяло потърси "Apache shows php code instead of executing" с гугъл и пробвай нещата от първите позиции.
За по-сигурно, преди да потърсиш за това, направи php файл съдържащ phpinfo() :

<?php
phpinfo();
?>

И ако само показва кода, направи това, което написах. Подобни глупости предполагам може да станат и от .htaccess, но в този случай най-вероятно VirtualHost на apache и настройките му за директорите, но едвали...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой неща не са ми напълно ясни и затова искам да си избистря теорията. Предполагам ще е полезно и на други. Ползвам най-новите версии на всичко. Сървъра ми е буквално на 5 дена.  a2enmod php7.2 дава че модула не съществува.. libapache2-mod-php не ми е много ясно какво е. Този phpinfo  файл къде да го направя. И как аджеба се настройва apache2 да ползва PHP . Нали всичко е автоматично. С виртукаката , всичко тръгна с 5 команди ползвах този клип. 

а с моя сървър ползвах това: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-wordpress-with-lamp-on-debian-10 уж всичко да е перфектно. И накрая пак дърво.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами не не е автоматично. В конфа на апачето при мен в директория

/opt/hpws/apache/conf имам набито това

• PHPINIDir "/opt/php/php64/conf"
  • LoadModule php7_module /opt/php/php64/modules/libphp7.so

За Линукс май ставаше така:

LoadModule  path_to_php_module

AddType application/x-httpd-php .php .phtml

За съжаление в момента съм на Unix машина и се бъркам яко, дано не те подведа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тва не плюе ли някаква грешка РНР?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Държа да спомена, че за софтуер като php под последна версия се разбира различно. Може да си с 7.1 и ще получаваш ъпдейти за 7.1, и ще си с последна версия за 7.1, но има и версия 7.3. Приех, че си с 7.2 и apache2 според последният ти отговор. Ако не си промени командите. 

Ще дам някои команди без да съм много сигурен за точния софтуер, който ползваш.

Изпълни следната команда:

sudo a2dismod mpm_event && a2enmod mpm_prefork && a2enmod php7.2

Реално са три команди разделени с &&. Може и поотделно. 

В случай, че излизе, че не съществуват изпълни следните две:

sudo apt purge libapache2-mod-php7.2 libapache2-mod-php
sudo apt install libapache2-mod-php7.2 libapache2-mod-php

И след която и да е:

sudo service apache2 restart

След това провери как са нещата.

Ако няма ефект отвори този файл: /etc/apache2/apache2.conf със nano или някой друг.
И добави това накрая:

<FilesMatch \.php$>
SetHandler application/x-httpd-php
</FilesMatch>

Ако вече не го има. Като цяло командите горе и редакцията на този файл би трябвало да направят същото каквото @Крематориум написа, но с автоматична редакция.

Пробвал съм командите на стара виртуалка и работят както трябва, но зависи от твоята конфигурация.

То дори да успееш според мен ще ти липсват важни php модули, които се изискват от Wordpress и phpmyadmin...

Aко отново нищо не стане... Както каза @petie1 виж дали се пълнят логовете. Файла е в /var/log/apache2/error.log   (по подразбиране).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Още една питанка? На какво дистро се мъчим да пуснем РНР? То дали има всички модули ей тва трябва да уточним

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дистрото е Ubuntu Server 18. Random person пробвах всичко което си написал без последното. Както и да е днес записах нов диск и направих нова инсталация, защото май старата според мен даваше някакви грешки. Казвам го защото инсталирах и nginx но и там даде грешка от самото начало. Деинсталирвах всичко с purge команда и какво ли още не после пак наново и пак нищо. Което доказва че и Линукс дава грешки, но сега да не изпадаме в безмислени спорове.

Както и да е днес всичко тръгна с новата инсталация на сървъра. Даже започнах да си правя сайта. Инсталирах плъгини теми и т.н. После в контролния панел на wordpress промених URL с външния ми DNS, clickcafe.ddns.net/wordpress за да може да си го работя от вкъщи. Е влезте и вижте кво е това чудо. Това изобщо не е моя сайт. Незнам какво се случва вече. Тотално съм озъдачен и учуден.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 7.01.2020 г. в 22:34, bubolin написа:

контролния панел на wordpress промених URL с външния ми DNS, clickcafe.ddns.net/wordpress за

DNS май беше номер а не URL

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, изглежда сте начинаещ и допускате грешки. Препоръчвам Ви да използвате ISP контролен панел. Можете да погледнете как да го конфигурирате от тук: https://www.howtoforge.com/tutorial/perfect-server-ubuntu-18-04-nginx-bind-dovecot-and-ispconfig-3/ . Можете да го подкарате и с Апаче, но не го препоръчвам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сергей това доста сложно е за мен. Ако тръгна да го правя 100 % съм омазал сървъра. за сега всичко бачка , и се опитвам да правя онлан магазин. Иначе това ISP изглежда доста добре.

Ако мога да запитам едно малко въпросче. 

Сега като напиша clickcafe.ddns.net ми отваря apache, а сайта ми е на http://clickcafe.ddns.net/wordpress/ . Кой точно conf. файл трябва да променя за да се отваря сайта директно на http://clickcafe.ddns.net . Просто сега не ми се пипа и да разваля нещо... Ако някой може да кажа ок, ако не здраве да се. Така или иначе, като всичко е готово ще се купува домейн. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Сергей Дмитриев написа:

Здравейте, изглежда сте начинаещ и допускате грешки. Препоръчвам Ви да използвате ISP контролен панел. Можете да погледнете как да го конфигурирате от тук: https://www.howtoforge.com/tutorial/perfect-server-ubuntu-18-04-nginx-bind-dovecot-and-ispconfig-3/ . Можете да го подкарате и с Апаче, но не го препоръчвам.

За какво му е контролен панел. За да направи още по-голямо мазало ли. Контролният панел само ще замаже, какво реално се случва на сървъра, Всички сме почнали от някъде и сме правили глупоави грешки. Аз съм твърдо против всякакви графични шарении на сървър,които само хабят ценни ресурси.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Крематориум написа:

За какво му е контролен панел. За да направи още по-голямо мазало ли. Контролният панел само ще замаже, какво реално се случва на сървъра, Всички сме почнали от някъде и сме правили глупоави грешки. Аз съм твърдо против всякакви графични шарении на сървър,които само хабят ценни ресурси.

Ей за тва си башаря кат пич

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Крематориум написа:

За какво му е контролен панел.

Защото в сряда (15-ти януари), ще станат точно 5 календарни месеца откакто се мъчи да си вдигне wordpress. Резултатът е по-горе в линка. Ако изобщо може да се нарече резултат - страница с неработещи линкове и без SSL. Видяло се е, че по нормалните начини няма да успее (с туториали, обяснения, дори видео в Тубата). Освен да инсталира безразборно каквото му падне, друг начин не виждам. На принципа на хауса. Уеб панели, ако ще и през графични среди - мазало да става, но да работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз никога не съм използвал и няма да използвам контролен панел. Да, контролният панел е тежък и хаби доста ресурс, но когато си начинаещ и не разбираш особено е добър вариант. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, така да бъде. Може и да експериментирам. Кажете ми как да запазя сегашното състояние на Линукса, т.е. бакъп да си направя за да може като омажа нещата да се върна на сегашната си позиция. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, bubolin написа:

Добре де, така да бъде. Може и да експериментирам. Кажете ми как да запазя сегашното състояние на Линукса, т.е. бакъп да си направя за да може като омажа нещата да се върна на сегашната си позиция. 

https://www.kaminata.net/forum/viewtopic.php?f=230&t=96306

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не ми върши работа. Надявам се че разбрахте че барам само от терминала. Сървъра е наврян на кучето у гъза и не ми се занимава с дискове. Надявам се да има друг начин. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, bubolin написа:

Това не ми върши работа. Надявам се че разбрахте че барам само от терминала. Сървъра е наврян на кучето у гъза и не ми се занимава с дискове. Надявам се да има друг начин. 

По-добре си наеми VPS с домейн. Или още по-добре - хостинг за web. Видно не ти се занимава и още повече не ти се отдава системната администрация. Защо се мъчиш? Цялата тази галимация с уеб сървъри, бази данни, бекъпи, криптиране - може да я избегнеш с един хостинг. Дори си има специялни за WordPress. По принцип за много хора не е трудно да се метнат в "дълбоките води" чрез собствена линукс машина. Без каквито и да било умения относно системна администрация, само със следването на "уроци". При теб това със сигурност не се получава (времето го показа). Дали заради липса на достатъчно желание от твоя страна, дали заради грешен подход - не знам, но е факт и не можеш да си затвориш очите пред него. За 5 месеца ти не само не успя да си вдигнеш сайт, ми не си усвоил и елементарни неща като бекъп. Чак и удобен достъп до машината си нямаш. Е, как да стане? Как предлагаш да ти помогнем? И другото, дори да беше успял със сайта, пак ще трябва да правиш бекъпи. В линукс те са много и най-различни: от копиране, през снапшоти, та до създаване на .iso образи. Къде локално, някои методи и по мрежата (всъшност повечето). И, в Нета има огромна информация, ти чакаш някой тук да ти пише команда по команда какво да правиш ли? И то след ръсене на боба каква система имаш и как си я конфигурирал, какво си инсталирал...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Vania2 написа:

По-добре си наеми VPS с домейн. Или още по-добре - хостинг за web. Видно не ти се занимава и още повече не ти се отдава системната администрация. Защо се мъчиш? Цялата тази галимация с уеб сървъри, бази данни, бекъпи, криптиране - може да я избегнеш с един хостинг. Дори си има специялни за WordPress. По принцип за много хора не е трудно да се метнат в "дълбоките води" чрез собствена линукс машина. Без каквито и да било умения относно системна администрация, само със следването на "уроци". При теб това със сигурност не се получава (времето го показа). Дали заради липса на достатъчно желание от твоя страна, дали заради грешен подход - не знам, но е факт и не можеш да си затвориш очите пред него. За 5 месеца ти не само не успя да си вдигнеш сайт, ми не си усвоил и елементарни неща като бекъп. Чак и удобен достъп до машината си нямаш. Е, как да стане? Как предлагаш да ти помогнем? И другото, дори да беше успял със сайта, пак ще трябва да правиш бекъпи. В линукс те са много и най-различни: от копиране, през снапшоти, та до създаване на .iso образи. Къде локално, някои методи и по мрежата (всъшност повечето). И, в Нета има огромна информация, ти чакаш някой тук да ти пише команда по команда какво да правиш ли? И то след ръсене на боба каква система имаш и как си я конфигурирал, какво си инсталирал...

Добре де , ти отново потвърждаващ вица за българските форуми където всички ти казват че нищо не можеш. Преди 5 месеца ми беше първата среща със линукс. За 2 дена успях да си направя самбата. В последствие  реших да се занимавам с Wev Servers. Доста четох преди да се впусна в дълбоките води. Но без практика нестават нещата. Сега колко време ми отнема това обучение е друг въпрос. Нали се сещаш че работя и друга работа, имам и семейство. Пък тебе тва кво те бърка. И кво те интерисува от къде черпя информация.  Както виждаш на повечето въпроси така не и ми дадохте конкретни решения и аз сам си ги намерих. Иначе форума е много добър и полезен има приятни и отзивчиви хора. За хостинг не искам да се занимавам, защото искам да си направя мой, не че ми се стискат парите , просто пак казвам че целта ми е самоубочение. Нямам време и пари да записвам курсове за това. 

Сега по темата, искам да попитам следното нещо  когато създам страница в wordpress ми дава следната грешка. Обновяването e неуспешно. съобщение за грешка: Отговорът не е валиден JSON отговор.  Попрочетох в интернет и на Site Healt  ми дава следното съобщение. 

REST API е начин, по който WordPress и други приложения комуникират със сървъра. Пример е екранът на блоковия редактор, който разчита на REST API, за да показва и запазва публикации и страници.

REST API заявката даде следния неочакван резултат: (404)

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Apache/2.4.29 (Ubuntu) Server at clickcafe.ddns.net Port 80

????

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

5 месеца са доста време. Аз когато започнах преди 2 години ми отне 3 дена да се науча, без да пиша в нито един форум или търсейки помощ, започнах събота сутрин и в понеделник вечер имах работещи сайтове. За този период от време си признавам, че преинсталирах 5 пъти сървъра. Наложи се да прочета доста информация. Към днешна дата имам само 4 конфигурирани сървъра. Но с всяка нова конфигурация зад гърба си затвърждавам знанията си. Ясно е че колегите във форума са те взели на бъзик.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, bubolin написа:

потвърждаващ вица за българските форуми където всички ти казват че нищо не можеш

Е, лъжа ли е, греша ли?

И кво те интерисува от къде черпя информация.

Май не я черпиш. Дадохме ти доста линкчета, нито един не сполучи при теб. И то изпробвани от нас.

не и ми дадохте конкретни решения

Ми, поразгледай във форума как се иска помощ. Виж си постовете ;)

Например този за бекъпа. Какво да ти кажем? Ти трябва да дадеш ясна и изчерпателна колкото се може повече информация. Да ти теглим думите с ченгел дали имаш външен хард диск, дали имаш флашки, колко са големи, какви са ти дяловете на машината, къде са ти файловете, колко и какви машини имаш у вас, къде ти е машината.... Извинявай, че си я забил в шкафа...

По-горе това:

на 6.01.2020 г. в 19:11, bubolin написа:

а с моя сървър ползвах това: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-wordpress-with-lamp-on-debian-10 уж всичко да е перфектно. И накрая пак дърво.

Ай ся да теглим думи с ченгел.. На какво викаш дърво? Кое от всичките описани в статията неща не сработи..

Влизаш тука, задаваш конкретни въпроси чийто отговори изискват конкретна информация, която ти не предоставяш. Ми, как да стане? Ще стане само "дърво".

Това със "Not found" го виждаме на страницата ти...

целта ми е самоубочение. Нямам време и пари да записвам курсове за това. 

Тук много грешиш. Двете неща са абсолютно противоположни. Ако имаш адски много свободно вренме - самоубочение. Ако нямаш - курс. Курсовете не са, за да ти приберат парите и да ти прахосат времето. Всеки лектор/обучител има огромен опит натрупан с много години практика и в курса ще бъде асимилиран до минимум. Хора, блъскали се десетилетия в Линукс и ИТ администрация могат да си предадат синтезирано опита до курс от 50-тина часа. Нали знаеш какво ни отличава от животните - потребността да предаваме опит. Един световен пример е за една маймуна, която и дали пръчка и един портокал на брега на водоем. Тя се мъчила с часове да си го придърпа. След като успяла, не споделила опита си с малкото ѝ. После, то като пораснало, също се наложило пак да"открива" същия начин да си придърпа портокала с пръчката. Та, големите хора не са като маймуните. А ти не се дръж като малкa маймуна и поискай опита на другите посрвдством курс. Дори има безплатни такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е аз дадох линк към сайт за бекъп, не ставало щот машината била не знам си къде... И докер дадох пак не ставало щот бла бла. по добре автора да се хване да научи основите на Линукс после да види що е то уеб сайт  и те така...

преди 8 часа, Vania2 написа:

И то след ръсене на боба каква система

Някои от нас гледат на кълбо други на кокалчета...:biggrin:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

добре , намерих решение и на този проблем. да го постна тука , ако на някой бъде полезно. 

https://wordpress.org/support/topic/error-updating-failed-error-message-the-response-is-not-a-valid-json-response/

А на тези който се заяждат, им пожелавам лека вечер. Нека господ ги дари с любов. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване