Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!

Въпреки, че съм аматьор реших да инсталирам на лаптопа FreeBSD с графична среда Xfce. Успях въпреки премеждията. Но в тази ОС се изисква доста професионализъм и знания. Няма да задълбавам, защото въпросът е друг.

След като се върнах отново в Линукс оставих един неформатиран дял от около 50 GB за бекъп. След инсталацията исках, чрез жива флашка на Минт да форматирам заделения дял в ext4. Обаче още с отварянето на Gparted ми излезе тази информация.

https://imgur.com/ePyIfR7.png

После чрез терминала и използване на cfdisk уж форматирах въпросния дял.

https://imgur.com/9o0JKlv.png

Но когато реших да го монтирам изписва това:

https://imgur.com/QzDOd9R.png

Някакви идеи как да успея да го форматирам правилно и да го ползвам, когато реша. Не искам да бъде постоянно монтиран.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има разлика между ZFS върху Линукс ,FreeBSD и Соларис. На линукс Zfs не поддържа всички опции - особено трим за ССД дискове. Дори да имаш допълнително инсталирана поддръжка на zfs под Линукс нямаш гаранция че ще прочете дяла и че ще можеш да импортнеш пуула. Ако искаш да имаш и BSD/Solaris и Линукс едновременно най-лесният вариант е два отделни диска. ZFS се инсталира винаги на целия диск. Ако държиш на FreeBSD и Линукс едновременно - направи го на отделни дискове. Имай предвид също че FreeBSD не разпознава Линукските файлови системи, е може да ги рапзознае но с играчка. Тук можеш да намериш повече информация относно BSD и ext файловите системи.

https://forums.freebsd.org/threads/mounting-linux-fs.912/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря @Raze. Преди да създам темата четох тази информация.

преди 30 минути, Крематориум написа:

Има разлика между ZFS върху Линукс ,FreeBSD и Соларис. На линукс Zfs не поддържа всички опции - особено трим за ССД дискове. Дори да имаш допълнително инсталирана поддръжка на zfs под Линукс нямаш гаранция че ще прочете дяла и че ще можеш да импортнеш пуула. Ако искаш да имаш и BSD/Solaris и Линукс едновременно най-лесният вариант е два отделни диска. ZFS се инсталира винаги на целия диск. Ако държиш на FreeBSD и Линукс едновременно - направи го на отделни дискове. Имай предвид също че FreeBSD не разпознава Линукските файлови системи, е може да ги рапзознае но с играчка. Тук можеш да намериш повече информация относно BSD и ext файловите системи.

https://forums.freebsd.org/threads/mounting-linux-fs.912/

Аз съм с HDD и на него е инсталиран само Линукс Минт 19.3 в един дял "/" и искам другия дял sda2 да го монтирам и размонтирам когато си пожелая, както на настолната машина. Там също имам един разделен диск с дял "/" и два други sda2 и sda3, които ги закачам и разкачам по желание.

Ще се поровя още. Но си трябват и специфични познания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо трябва да го правиш това от буутваща флашка? Не става ли така: How to mount a hard drive automatically in Linux Mint ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, RudeBoy написа:

И защо трябва да го правиш това от буутваща флашка? Не става ли така: How to mount a hard drive automatically in Linux Mint ?

И така не става.

Малко неясно се изразявам :speak: и подвеждам с информацията. Ще опитам пак.

На лаптопът в момента имам инсталиран само Линукс Минт. Но когато отворя (от инсталирания Минт) Gparted за да видя дяловете виждам само един общ https://imgur.com/ePyIfR7.png.

Въпреки, че трябва да показва дяла с Линукс Минт 400 GB и другия дял (уж форматирания в ext4) от 50 GB.

Но не показва коректно. Може човек наясно с видовете файлови системи, коя е "по-висша" от другата да каже, защо е останала информация от ZFS на FreeBSD, въпреки че вече имам инсталиран Линукс Минт в ext4 и той работи в нормален режим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм работил с GParted, и не мога да ти помогна за него. Но ако имах проблем като твоя, щях да буутна Linux Mint от флашка, на съответното място да избера "Something else", да си направя дяловете както искам да бъдат, и да прекратя инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А gnome-disks какво показва?

А, да, "GParted не може да форматира ZFS", това като въпрос или констатация ли е. Щото ако можеше, нейде щяха да бяха писали да се създаде с нея програма zfs-a, тъй мисля. Обаче би могла да я затърка, по същия начин по който се оправя флашка направена с dd, така би могло със сигурност .

И се сещам за един, за неговата борба с lvm и Дебиан, и щастливото му трудно връщане на Уйн (то тоя дзвер Дебиан захапва и не пуска).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.01.2020 г. в 20:03, GermanecaBG написа:

След като се върнах отново в Линукс оставих един неформатиран дял от около 50 GB за бекъп. След инсталацията исках, чрез жива флашка на Минт да форматирам заделения дял в ext4. Обаче още с отварянето на Gparted ми излезе тази информация.

Принципно съм много бос в ZFS за да ти реша качествено проблема. Но виждам евентуално няколко грешки, на които искам да ти обърна внимание.

1. Понякога не е достатъчно да пляснеш нова дискова схема. Трябва първо да дестройнеш правилно старата. В противен случай може да се получи една програма да вижда едно нещо, а друга - съвсем друго. В случая подозирам, че дискът преди е бил GPT, или някакъв ZFS том.

Сега, ако дискът преди е бил MBR и сложиш отново MBR ще се разминеш безнаказано. Обаче в твоя случай трябва да се мине през дестрой, защото новите дискови схеми слагат информация не само в началото, но и в края на дискът. И сега програмите ще имат проблем да разберат дали дискът е MBR или просто повреден GPT.

2. Помни йерархиите. Имаш нещо подобно:

Контейнер "Дискова схема" > вътре в него контейнер "Дял" > вътре в него контейнер "Файлова система" > вътре в него контейнер "Файл" > и вътре в него "Реални данни".

Хората, от едно време мислят че на носителя има само реални данни. И в съвсем в началото това е било така.

Типичния, начинаещ Windows ползвател, мисли че нивата достигат само до файлова система. А напредналия знае за дяловете.

В тоя случай не може да пренебрегваш най-горното ниво - дисковата схема.

на 13.01.2020 г. в 20:03, GermanecaBG написа:

После чрез терминала и използване на cfdisk уж форматирах въпросния дял.

https://imgur.com/9o0JKlv.png

Но когато реших да го монтирам изписва това:

https://imgur.com/QzDOd9R.png

3. Cfdisk работи с дяловете и дисковата схема. Той не пипа надолу по файловата система. Така че нищо не можеш да форматираш с него!

Има две неща които сигурно те объркват. Първо много от графичните програми сливат функциите за файловите системи и дяловете. И сега си мислиш, че дисковият редактор форматира дяловете. Второ - в MBR схемата има ID-та за дяловете, които помагат софтуера да разпознае каква файлова система има в тях. Но това са само етикети. Ако искаш можеш да форматираш дяла в някаква файлова система и после да смениш флагчето - но това не променя съдържанието на дяла. Обаче може да ти помогне да се заблудиш, че нещо се "форматира" отдолу като смениш фалгчето.

В дейстителност, формата от командната линия става с нещо подобно:

mkfs.ext4 /dev/sdc14

Тоест ползва се инструмента mkfs.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само внимавай с тази FS. Торвалс не иска да я включи в ядрото поради лицензите на Oracle. И е предупредил, че не носи никаква отговорност за бъдещи проблеми от имплементирането ѝ в Линукс от трети страни. До колкото знам, пакетите се инсталират допълниетелно дори в Ментата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искрени благодарности на всички, които си отделиха от времето, за да пишат по темата, въпреки че не беше коректно зададена.

Г-н Мелмак в точка 1 е дал брилянтен отговор на творението ми. Действително трябваше предварително да форматирам дискът и чак след това да инсталирам новата ОС. Подведох се, че при инсталацията на FreeBSD ползвах MBR, а не GPT и мислех, че няма да е проблем да плясна Минта директно, без предварително форматиране. Дано съм бил ясен, че пиша в метрото и може да е малко объркано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...