Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Живо здраво .
Я някой да ми каже къде тряя да вляза за да изтрия следите от разни неща дето съм качвал на компютъра или правил каквото и да е ...
Тук не визирам как да изтрия историята от браузърите а нещата които съм  качвал и след това изтрил или каквото и да е там знам че все пак остават логове един вид .. / не зная как се казват /
Фактически искам да изтрия историята на самия компютър !
Мислил съм за преинсталиране и формат на диска !
Но знам че има програми дето възстановяват изтрити неща ..
Какво ли не съм правил на компютри но такова чудо да правя ми се налага за първи път и не зная как стават нещата .
За тия дето ще ме питат защо искам това ...
Ми ще го продавам и не желая някой после да гледа какви съм ги вършил .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, триенето на файловете и форматирането оставя физически битовете в средата за запис Казано образно, просто изтриват книгата с адресите на файлонете. Но има програми, които правят не само това, но и записват нули или единици върху физическото място на запис на информацията. Не съм ползвал, но сигурно има хора тук, които знаят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Не си уточнил за hdd ли иде реч или за ssd!
Ако става дума за  твърд (не твърдотелен) диск, най-добрият вариант е да се форматира на ниско ниво дискът. Примерно с LLF. Или DBan

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Не си уточнил за hdd ли иде реч или за ssd!
Ако става дума за  твърд (не твърдотелен) диск, най-добрият вариант е да се форматира на ниско ниво дискът. Примерно с LLF.

HDD  е диска .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чий е компютърът? Може да изглежда малко странно, защото уж се подразбира от увода, ама като погледнах интересите на автора на темата, вече не съм уверен, че търси да затрие своята история, от своят компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, DarkEdge написа:

DBan

+1 Това е напълно достатъчно за целта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sliderum написа:

Чий е компютърът? Може да изглежда малко странно, защото уж се подразбира от увода, ама като погледнах интересите на автора на темата, вече не съм уверен, че търси да затрие своята история, от своят компютър.

Много филми гледаш приятелю !
Явно както ти предполагаш разни неща ..
Аз бих предположил че любимият ти филм е "теория на конспирацията " :D
Не е ли нормално човек когато си продава компа да махне всичко каквото би могло да покаже какво  е правил ???
Ти лично ще ми продадеш ли компютър ббез да си взел мерки да махнеш неща , които биха ти навредили ако попаднат в чужди ръце !
Айде моля по сериозно !

Благодаря на тези , които ми дадоха съвет ! 
Спрях се на LLF ...
Преди да дойде човека да вземе компа ще го изчистя !
Отново благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип, единственият 100% сигурен начин за изтриване на HDD е с чука. Друг начин няма. Всеки съвременен HDD си има чип. Не е просто механичен диск, с ел. двигател, рамо и глава управляван от ОС. И всеки производител на HDD си програмира сам чипа. А чипът какво аджеба прави, никой не знае освен производителят на съответния диск. И заради това често пъти на пръв поглед безнадедеждни, или поне тоеретично такива, загуби на данни, се възстановяват със софтуер от производителя на диска. Лично аз бих препоръчал многократно презаписване на диска посредством линукс дитро и dd с random. Това обаче отнема доста време. Примерна команда:

dd if=/dev/urandom of=/dev/sdX bs=1M status=progress

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Vania2 написа:

По принцип, единственият 100% сигурен начин за изтриване на HDD е с чука. Друг начин няма. Всеки съвременен HDD си има чип. Не е просто механичен диск, с ел. двигател, рамо и глава управляван от ОС. И всеки производител на HDD си програмира сам чипа. А чипът какво аджеба прави, никой не знае освен производителят на съответния диск. И заради това често пъти на пръв поглед безнадедеждни, или поне тоеретично такива, загуби на данни, се възстановяват със софтуер от производителя на диска. Лично аз бих препоръчал многократно презаписване на диска посредством линукс дитро и dd с random. Това обаче отнема доста време. Примерна команда:

dd if=/dev/urandom of=/dev/sdX bs=1M status=progress

Нямам чак такива тайни ...
Но ми е неприятно ако някой реши да ми се рови в живота !
Ще ползвам програмката дето ми я препоръча dark Edge .
Все пак Благодаря за инфото !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В смисъл, никой не знае като използва някаква програма да пише по първите сектори на диска, дали аджеба наистина пише по тях. Чипът в диск е програмиран според решенията на създателите му. Ако има празно мшсто, то може да пише там, а не да презаписва наистина в началото. Примерно на един диск от 1ТБ ако си използвал 30-40ГБ само, след формат може да ползва други писти и сектори и първите да си седят. И да ги възстановиш със съответната програма на производителя. Самите производители си оставят такива възможности. Заради това препоръчвам пълен презапис на диск с ръндам. За да няма къде да "складират" стара ненужна информация годна за възстановяване. Като го напълниш докрай, вече чипът ще трябва да презаписва навсякъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като продаваш компютърът си, имай предвид, че е незаконно да го продаваш с инсталирана ОС Уиндоус. А ако затриеш ОС и новият притежател на компютъра си инсталира каквото пожелае, едва ли ще може да чете история, която не съществува в новата за компютъра ОС-ма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-сигурно е да не продаваш диска.

След това е да го форматираш на ниско ниво и ако желаеш след това сложи един огромен видео файл няколко пъти до запълване на диска. А може и просто да създадеш там един 100GB криптиран контейнер и да го разхвърляш колкото пъти трябва.

Важен момент е как сте се уговорили да предадеш компютъра - с или без OS.

току-що, sliderum написа:

Като продаваш компютърът си, имай предвид, че е незаконно да го продаваш с инсталирана ОС Уиндоус. А ако затриеш ОС и новият притежател на компютъра си инсталира каквото пожелае, едва ли ще може да чете история, която не съществува в новата за компютъра ОС-ма.

Може, има шанс, ако обаче желае да прави такива неща, ако не няма как случайно да ги види. Въпреки, че има такъв сценарий.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

ако обаче желае да прави такива неща

Хи-хи, авторът нали поиска да не влизаме в теории на конспирациите. Пък и едва ли ще си продава машината на хакер, който да търси да шушне за някакви остатъци. Новата ОС, си създава нови дялове, нови директории и не може просто така да види записите от деинсталирана предишна ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sliderum написа:

Хи-хи, авторът нали поиска да не влизаме в теории на конспирациите. Пък и едва ли ще си продава машината на хакер, който да търси да шушне за някакви остатъци. Новата ОС, си създава нови дялове, нови директории и не може просто така да види записите от деинсталирана предишна ОС.

Новия собственик губи информация, дава системата да му спасят нещата и после гледа някакви чужди файлове - да това е като сценарий за филм, но има шанс да се случи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, plamen_petrov_80 написа:

Новия собственик губи информация, дава системата да му спасят нещата и после гледа някакви чужди файлове - да това е като сценарий за филм, но има шанс да се случи.

Много филми си гледал :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво се вкарваш в чак такива филми? Шанса купувача да има умения и желание да възстанови твоята информация принципно клони към нула, а и да успее да възстанови нещо, едва ли ще му е от кой знае каква полза. Направи нова, чиста инсталация на ОС, може и линукс, ако искаш, както са ти казали, презапиши празното място на диска с нули (дори и ccleaner има такава функция) и си готов. Много вероятно е, ако си ползвал windows, microsoft отдавна да имат всичките ти данни от диска, така че 100% сигурност почти никога няма.

преди 57 минути, sliderum написа:

Ако ОС е купена легално или не е активирана, пак ли е незаконно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Raze написа:

Ако ОС е купена легално или не е активирана, пак ли е незаконно?

Да, лиценза е издаден само за този, който го е закупил. Той може да си го прехвърли и ползува на друга машина, само на една машина едновременно, но не и да го продава, или размножава. Той закупува единствено правото да ползува легално ОС-ма, не да я притежава като своя собственост и да я продава на други лица.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най добре да изтеглите криптиращ вирус. Да ви заключи файловете после спокойно форматирате и преинсталирате и продавате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, sliderum написа:

Той може да си го прехвърли и ползува на друга машина, само на една машина едновременно,

Не съм съгласен и се подкрепям с факти. 2015 си купих лиценз за Windows 10. Дадоха ми сериен номер. След 6 месеца, след ъпдейт, направиха Windows-a неизползваем на компа ми. Понечих да го инсталирам на друг - греда. Този лиценз е само за един комп и не може да го ползваш на друг. Врътката била, че може, ама да си направя онлайн акаунт с e-mail и така да влизам в Windows, а не по стария метод с username и парола. Също, имам машини със стикери за Windows 7. От страницата за download на М$ има проверка на серийния номер на лиценза, за да започне тегленето. За тези лицензи пише да се обърна към производителя на хардуера за копие на Windows. Също, преди около година или две, в Калдейта имаше статия, че Microsoft са дали на съд един пич, който продава втора ръка хардуер с лицензиран Windows. В лицензните споразумения пише, че не се препродава или преотстъпва. И тъй като е само за съответния хардуер, логично означава, че нямаш право да си продадеш компа с Windows. Може без OS или в тестов период и новият собственик да си го купи, а ти да си чукаш стария у главата. Или с e-mail както ти казах, че да е неизползваем без нет и да те държат стриктно под око.

Не дей мисли микромеките за толкова прости. Нямат никакъв кяр тяхната ОС да се препродава. За кво някой да си продаде ОС като не я ползва, като може да не я ползва и купилият стар хардуер да си плати също за ОС? Бизнес да става.

п.с - това го правят с "телеметрията". Като си купиш Windows 10 и си го инсталираш, през нета ти изсмукват всичко. Дори серийните номера на хардуера. Ако тоз комп умре и наченеш да инсталираш Windows 10 на друг комп, след "проверка" през нета, ще ти даде, че е навалиден и вече се използва на друг хардуер. Нищо че е строшен и не работи. Решението беше, сега не знам как е, преди да умре стария комп, за си линкнеш ОС с e-mail. За мой късмет, стана работата. Мишката едвам се движеше. Не че го ползвам сега де, но както и да е. На компа си метнах Линукс и сега си имам лиценз за 10-ка, която не ползвам и не мога да продам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И когато си закупиш марков употребяван лаптоп без OS, слагаш му Win7 Pro или W8.1 Pro (в зависимост кой ключ има на ниво биос) и той сам си се активира и ползваш без mail, плащания, вируси* и т.н.

* - това е относително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Vania2 написа:

Не съм съгласен и се подкрепям с факти. 2015 си купих лиценз за Windows 10. Дадоха ми сериен номер. След 6 месеца, след ъпдейт, направиха Windows-a неизползваем на компа ми. Понечих да го инсталирам на друг - греда. Този лиценз е само за един комп и не може да го ползваш на друг. Врътката била, че може, ама да си направя онлайн акаунт с e-mail и така да влизам в Windows, а не по стария метод с username и парола.

Трябва някак да докажеш, че машината на която се ползува, е само една и прехвърляш лиценза на новата машина, а на старата вече не се ползува. Защо просто не врътна телефон на представителството на Майкрософт за България имат безплатен номер на който да звънят потребителите и да си поговорите кое как? А това как 6 месеца ъпдейт е направил ОС неизползваема на твоят компютър, е история, която си е сама за себе си и не виждам какво общо има. Дали е заради някакви бъгове, дали нещо друго, всичко може да се установи и поправи от хората на Майкрософт, след като вината е тяхна си ползуваш гаранционно обслужване, а то е с продължителност "lifetime" т.е., за целият, в който дадената версия на ОС-ма е с активна поддръжка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сефте чувам, че Windows 10 има lifetime гаранция. До колкото знам, поддръжката се плаща отделно. Не врътнах, защото въпросите ми в офицшлния им сайт останаха без отговор. Понеже имах бекъп, с него всичко бе наред, след ъпдейта - греда. Показах им логове - отговор няма. Пак там обаче за лицензът това беше отговорът - инструкции как да си го свържа с e-maila.

преди 3 минути, sliderum написа:

Трябва някак да докажеш, че машината на която се ползува, е само една и прехвърляш лиценза на новата машина, а на старата вече не се ползува.

Тук сам се опровергаваш

преди 1 час, sliderum написа:

Той може да си го прехвърли и ползува на друга машина, само на една машина едновременно

Нали ме следят през нета. Виждат, че е само една онлайн. Ми, ако ми изгори компът наистина? Да си купя още един лиценз? И как се доказва, че ползвам само един комп с Windows 10?

Има и нещо много странно от цялата работа. По принцип лаптопът ми е стар и има само Windows 7 за него. Като купувах Windows 10 никъде от М$ не ме попитаха дали харуерът ми е съвместим. Още по-лошото е, че в тесовия период работеше. Все пак до 2 седмици мога да кенсълирам поръчката и да си искам парите обратно. Но работеше идеално. След 6 месеца всичко прикючи. И, как мислиш? Какво ще стане, ако се обадя сега на М$ и ги питам защо Windows 10 не работи на моя неподдържан от тях хардуер? Още повече, че работеше. Отоворът е ясен, според мен. Аз съм най-големият тъпак на тази планета, дето плати за лиценз и се надяваше да има работещ компютър докато хардуерът е здрав.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, dzaabo написа:

Живо здраво .
Я някой да ми каже къде тряя да вляза за да изтрия следите от разни неща дето съм качвал на компютъра или правил каквото и да е ...
Тук не визирам как да изтрия историята от браузърите а нещата които съм  качвал и след това изтрил или каквото и да е там знам че все пак остават логове един вид .. / не зная как се казват /
Фактически искам да изтрия историята на самия компютър !
Мислил съм за преинсталиране и формат на диска !
Но знам че има програми дето възстановяват изтрити неща ..
Какво ли не съм правил на компютри но такова чудо да правя ми се налага за първи път и не зная как стават нещата .
За тия дето ще ме питат защо искам това ...
Ми ще го продавам и не желая някой после да гледа какви съм ги вършил .

Може да използваш east-tec Eraser -  https://www.east-tec.com/eraser/ и да презапишеш празното място на дяловете на диска и така да заличиш изтритата информация от диска. Препоръчително е да ползваш тази опция Stop Hardware Recovery (Gutmann).

Имаш и опция за заличаване на информацията от цял дял без да презаписваш само свободното пространство от дяла, но тази опция не работи на дяла където е инсталирана ос.

Най-добре  е да ползваш този софтуер https://www.east-tec.com/disposesecure/ east-tec DisposeSecure, но и  east-tec Eraser ще ти свърши работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sliderum написа:

Трябва някак да докажеш, че машината на която се ползува, е само една и прехвърляш лиценза на новата машина, а на старата вече не се ползува. Защо просто не врътна телефон на представителството на Майкрософт за България имат безплатен номер на който да звънят потребителите и да си поговорите кое как? А това как 6 месеца ъпдейт е направил ОС неизползваема на твоят компютър, е история, която си е сама за себе си и не виждам какво общо има. Дали е заради някакви бъгове, дали нещо друго, всичко може да се установи и поправи от хората на Майкрософт, след като вината е тяхна си ползуваш гаранционно обслужване, а то е с продължителност "lifetime" т.е., за целият, в който дадената версия на ОС-ма е с активна поддръжка.

Значи като се замисля ..
Е логично уйндоуса да върви не на мене а на компютъра който ползвам ..
За какво ми е на мене ос без компютър ?
Значи уйндолса би трябвало да е не на мое име а на самия компютър !
А и като се замисля ...
На днешно време кой ти плаща за уйндоуси ? Само бизнес клиенти и някъф малък процент обикновенни хора ...
Вече всеки си има уйндолси на дискове , флашки и кво ли не ..
Дет се вика секи е станал майстор !
Дреме ми на мене за майкрософт какво мислят .
Те не ми плащат сметките за ток и за части за компа !
След като са дадени пари за уйндоуса значи става мой и мога да го правя каквото си поискам !
Дреме ми за техните споразомения ..
В сащ законите са едни ... В други страни са други и съм сигурен че тези споразумения единствено в щатите могат да те гонят !
За други държави могат само да се гръмнат и да пият студена вода !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, dzaabo написа:

След като са дадени пари за уйндоуса значи става мой и мога да го правя каквото си поискам !

Да, ама не!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...