Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Да си лафим за Линукс

Препоръчан отговор

преди 14 минути, borovaka написа:

Хмм, айде бе :)https://fedoraproject.org/wiki/Features/Apport https://developer.fedoraproject.org/tools/abrt/about.html това какво е според теб ? - дали можеш да го изключиш е друг въпрос

Това е правилният въпрос, не е друг.

RHEL subscription-a примерно си има EULA. За updates в Gnome през Software center те кара да рестартираш

А да седиш да го гледаш 2 часа как се ъпдейтва? И, тънката разлика, в linux имаш най-голямото бокатзство - избор. Като не искаш Gnome, имаш избор.

Антивирусна да кажем, че не ти трябва за момента, но ти трябва друг софтуер за security monitoring + да разбираш от MAC, за да не се чудиш,ако нещо не работи както трябва.

Това важи и за Windows 10, но с различна успеваемост или по-точно провал. Например солиден теч към сървъри на Microsoft.

Линукс дистротата не ти смучат директно инфо, но то така или иначе изтича през браузъра в повечето случаи.

Е, подлежи на настройка и Falkon рабори под Manjaro например.

Дистрибуциите те карат да update-ваш, има support time и в даден момент гориш.

Пак имаш златния избор - rolling distro и не гориш.

сигурен ли си, че windows е проблема?

Не, ама само Windows потребители съм виждал да се оплакват. Впрочем и от UEFI ще ни излекуват (дано) с linuxboot

Другото е, че update трябва да се force-ват. Ако не се - няма как да говорим за security към днешна дата. Друг е въпроса кой механизъм за дистрибутитране на updates е добър ...

Имаш избор ;) Златният избор така непонятен на всеки windows потребител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 693
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Аха, но не ставя ясно кърпи ли са му трътката след сцепването и кой номер памперси носи. Белгийски ли са или от немския амазон? И колко евро? Като обръща самосвала не шокира ли ангела с крясъци. Пикан

Мдаааааааа хора без работа :)  ...........ще си чешат езиците .............работете кърлежи

Избраният! The Only One! Нео от планетата на маймуните, разработва ИИ. Сюжетната линия подсказва, че Морфей ще е горила, не?

Публикувани изображения

Във форума на ментата, някакъв се оплаква, че не може да си автоматизира всички ъпдейти. Сигурно щото да не се занимава ръчно да им дава права за изпълнение. А друг му отвръща, така е по-добре, щото иначе ъпдейт може да ти счупи системата. Толкова ли са кекави линукс дистрибуциите и толкова ли са лоши официалните ъпдейти? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Крематориум написа:

локален админ

Кой ти дава това право?!

На собствената машина е едно, няма локал ... дали ще я конфигурираш като сървър от теб зависи. Какви услуги твоята машина ще предлага пак от теб зависи и т.н. ... В коя локална мрежа, при положение, че си присъединена само и единствено към доставчик на друг вид услуга било то през рутер или друг вид устройство което дефинира в какви отношение е твоята машина спрямо мрежата към която е присъединена?!

Какъв локален администратор, какви пет лева ...

Повярвай ми ... не бих позволил да ми пипаш физически машинката на тебе, камо ли да ти давам някакви права. Пускай ми каквито искаш там твои разработки и ми взимай всичко ... но ще те усетя .... ;) 

На личния ми компютър няма важна информация ... другия изобщо не можеш го види, най-малкото защото е свързан не към този ... пък хаквай рутера ми ... :) Може би доставчика ми на интернет услуга ще те забележи и покани да работиш за него ... :)  

Първо обаче ми изнамери IP адреса ... :) 

И в Линукса и в Джама (бозата) има конфигуриращи файлове, които обуславят за какво ще се ползва въпросната машина. Това което всички линуксчии говорите е, че сте по-велики от екипа на M$, който пише програмите му, които са свързани с допира на една машина до глобалната мрежа.

Верно сте много велики ... :) ... Всички които се доверяваме на този екип ... верно сме много тъпи ... :) 

Ми ... какво сега ... тъпи сме ... не ви се доверяваме ... и що тугъс на плюете, а?!

Ми как да ви се доверим, като ви виждаме нрава ... па ... плюйте ни и ни обиждайте на тъпи и не разбиращи ...

Аз лично ще продължа да си говоря със машинката на машинен код, а вие се ярчете, че Вашата ОС е най-великата и всички трябва да я следват ...

Хайде като си толкова веща в Линукс ми инсталирай на "умния" телефон нещо по различно, а?! от Андроид де ... :) Може би въпросния не е дете на Линукс и може би е ерес, а?! :) 

Кратко: Определени неща не се управляват със скрипти. Те се компилират и "затварят" ... ;) Едно такова нещо къде физически стои и след включване на машината му се предава управлението, а?! Да, Линукс прави копие и на друго място от въпросното нещо ... Дали ОС ще наследи нещо от производителя по отношение на хардуера на изделието или сама ще "дефинира" къде се конфигурира, а?! Как се сменя въпросния конфигурационен файл, а?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Green_door написа:

Имаш избор ;) Златният избор така непонятен на всеки windows потребител.

Да, имаш избор .... или се доверяваш на даден екип или се цепиш от даден колектив ... :) 

Чудно ми става, защо все гледаш в канчето на бозайниците ... :) Нека си бозят бе ... цоцат ... :) 

Какво да ги направиш ... цоцомани са ... :) Обичат бозата ... се ... аз обичам бирата ... :) но пия и боза ... на закуска с баничка примерно ... :) 

Какво, бозата ми вреди ли .... може би ми никнат циците, а ... :) 

Дръвчи се ... май отдавна не си виждал нещо друго освен компютър .. :) 

п.п. Тебе трябва да та отбележим в "червената книга", като изчезващ вид ... мда ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ДИоNД написа:

Да, имаш избор .... или се доверяваш на даден екип или се цепиш от даден колектив ... :) 

Или на един, или на друг, или на трети. Гледаш, изпробваш кой какво предлага.

Чудно ми става, защо все гледаш в канчето на бозайниците ... :) Нека си бозят бе ... цоцат ... :) 

Защото излагат на риск всички, не само себе си. Като завъдят нечия ботнет мрежа, кво правим? Иди му обясни на един windws потребител, с работеща картинка на десктоп-а и браузер, че има проблем, който вреди на другите. Или пък, като започне и да парадира с това.

Тебе трябва да та отбележим в "червената книга", като изчезващ вид ... мда ...

Май се налага, дам. Не осанахме много такива, дето си държат под око техниката. Масова практика е: "А, работи! Значи всичко е наред, а това дето не е наред, е нормално, защото при всички не е наред"

И пак се започва в Windows раздела.. Допреди ден @B3M2W0 обяснява каква гениална ОС e Windows в Linux раздела, а сега какво твори в тука..

"Първата гадост, дето се появи, беше с досадното съобщение "Неподдържан хардуер". То може да бъде заобиколено с помощта на програмката  WuFuc, но не съм в състояние да кажа точно от коя актуализация дойде. От опит знам, че в следващите се съдържа и най-голямата гадост-да излезе надпис с червени букви, че актуализациите вече се управляват отвън и не може да се спрат. С това ще се изгуби основното предимство на Уиндоус 8.1, а именно да можем в даден момент да затворим кранчето и Майкрософт да не може да влезе (поне през там). Пускам списък на актуализациите, които съм скрил , преди да ги спра нацяло. Така, че гореописаното отпушване има краткотраен ефект и трябва да се внимава кога да се спре. "

Ко речи, @B3M2W0, ко?

Дръвчи се ... май отдавна не си виждал нещо друго освен компютър

Да си призная, от 7 месеца не съм пипал нищо, освен да си мятам по едно око на логове и трафик. Пиша си с кеф по форумите, по блогове, чета си новини.. Сега.. Някой ще каже да не давам ъкъли... Ама съветвам - който няма специфични изисквания към софтуер, миграция към Linux, за да му е мирна главата. Като цяло, не звучи кой знае колко, ама тънкият факт, че поддържам на 4 къщи всички устройства, в 2 има web, Cloud, DNS, Proxy, Media сървъри.. Постижение си е..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, ДИоNД написа:

Не е толкова лесно .... четеш, осмисляш и т.н. ... ай се ... по-лесно е някой да ти даде готово sudo apt install бля, бля ... от де ... ;) е някои неща трябва да знаеш от къде ... ;) Да не забравяме, че някъде няма sudo ... :) що ли някои не ти дава това, а ... :) и ако отключиш нещо, то ти казват = спираме Ви поддръжката оправяйте се сами ... :) 

Последния текст най-ми-харесва ... :) което показва, че не е толкова лесно ... трябват ти върховни сили ... :)

Е то... аз те бъзикнах с лесното  и очаквах точно такъв ферман:lol6:Ми то тоя зеленчук на раменете е точно за туй да мисли иначе с лесното и баба знае....... Хм викаш стария ДОС е железен... Ммм язък за 30 години развитие щом се връщаме към ДОС а що не и Бейзик и Юникс?

преди 9 часа, Мальчик Бананан написа:

По-скоро от средата не е ли? Аз не знам за "тежко" дистро. Принципно, днес ако си купиш съвременен комп, той ще е достатъчно мощен, за да подкара всичко.

Ами не винаги е от средфата някои дистрибуции може да имат пакети които липсват и които се инсталират впоследствие, иначе средата можеш да си туриш минималната и си гласиш ппо цвет и вкус и хардуер

преди 10 часа, Росен Р. Александров написа:

PowerShell

Тва нещо искат да ни го набутат и на нас в Линукс

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Green_door написа:

Защото излагат на риск всички, не само себе си. Като завъдят нечия ботнет мрежа, кво правим? Иди му обясни на един windws потребител, с работеща картинка на десктоп-а и браузер, че има проблем, който вреди на другите. Или пък, като започне и да парадира с това.

Ми ... се ... не се е*авай с такива ... :) Слагай си предпазни средства бе ... :) 

Лелей .... хм ... как та е страх някой да не те зарази ... :)

Се ... хм ... не бъркай двата отвора ... ;) Ако ползваш другия ... хм ... слагай лубрикант и предпазно нещо ... :) 

Запомни едно нещо, повечето зарази идват от машини с Линукс, а не с боза ... Бозата, че си е оставила някаква дупка, то не случайно си я е оставила ... ;) 

Мераци за въпросната дупка много ... особено от към Линукс можещите ... :) 

Казах ти ... от нещо друго си лишен и затова се натресвъш на вси живо де е ти мерне на окото, а не требе ... ;) 

Какво сега ... че на някой им се е вкиснала бозата ... ще си купят друга ... :) Пий си бирата и да не ти пука .... :beer:

Ти нали всичко знаеш, можеш и прочие ... не се занимавай с тъпанари бе ... само ще ти увредат мозгъ ... :) 

Прай си убавото на себе си, а за другите ще си намерят майстора ...

Ти определено си баш майстора къ един забравен български филм ... :) 

преди 8 минути, petie1 написа:

Е то... аз те бъзикнах с лесното  и очаквах точно такъв ферман:lol6:

Не се сдържах ... :) 

По-важното е това :lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, ДИоNД написа:

Запомни едно нещо, повечето зарази идват от машини с Линукс, а не с боза ...

Това е бисерът на века.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Green_door написа:

Това е бисерът на века.

Спокойно ... няма да те съдя за оригиналност ... :) 

Може да го разпространяваш ... безплатен е ... :) 

преди 41 минути, petie1 написа:

Тва нещо искат да ни го набутат и на нас в Линукс

Кои по-точно???

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ДИоNД написа:

Кои по-точно???

М$

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

М$

На кои в тоя случай? Не им ли стигна ...

Кратко: вече ми се струва че линукчии са сред M$ ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ДИоNД написа:

На кои в тоя случай? Не им ли стигана ...

Powershell е на М$ и искат да го набутат в Линукс

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Green_door написа:

Също и Edge.

Леле и това ли? Първо да го оправят да стане браузър па тогаз може

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, petie1 написа:

Powershell е на М$ и искат да го набутат в Линукс

Ко излиза ... хм ... ке бегаме ту UNIX ... :) лееейййййййй :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ДИоNД написа:

Ко излиза ... хм ... ке бегаме ту UNIX ... :) лееейййййййй :) 

Е аз вече се готвя за това:lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, malosi написа:

Кога ? :10:

Какво кога? Ще посинеем ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Е аз вече се готвя за това:lol6:

Значи ... хм ... LFS и DFSъ да ги забравям в бъдеще излизъ ... :) къ се замисля хм ... има и дуе ... FreeBDS .. :) димек ... ша си правя по българския си стъндърт нещата ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ДИоNД написа:

Значи ... хм ... LFS и DFSъ да ги забравям в бъдеще излизъ ... :) къ се замисля хм ... има и дуе ... FreeBDS .. :) димек ... ша си правя по българския си стъндърт нещата ... :) 

@Крематориум Ще ни учи на чалъмите на FreeBSD :biggrin: Дано дъртите магарета кат нас се научат че лошо Седларов лошо:biggrin:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, petie1 написа:

@Крематориум Ще ни учи на чалъмите на FreeBSD :biggrin: Дано дъртите магарета кат нас се научат че лошо Седларов лошо:biggrin:

Бе ... я да се ориентира в полюсите ... :) че FreeBDS не е FreeBSD ... :) ... Още обмислям новата ОС ... :) 

Резултат с изображение за „freebsd снимка“"

Измислих я ... @SBD ... :) Маймунска Система Базирана на Диванета ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, ДИоNД написа:

@SBD ... :) Маймунска Система Базирана на Диванета ... :) 

Кефи ти ще си новия Таненбаум :biggrin:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, petie1 написа:

Кефи ти ще си новия Таненбаум :biggrin:

Няма такова нещо ... хм ... друг иска да е такъв, а аз трябва да му направя облак под земята ... :) 

Онзи ден разглеждах видове оптични кабели ... хм ... нема да минава през космуса връзката с него ... :) тъ да не може анонимни хора да сканират ... :) 

Само дето един чуек не сака да инвестиръ в железата ... :) имало разбираш ли де ти отстъпвали виртуално пространство ... :) 

Друг пъ ме убеждава, че требвало да ползвам неговите чипове ... абе ... бедна ти е фантазията го се изисква от меня ... :)

И съм седнъл тука да споря кое е първичното Линукс или Виндолс ... :)  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, ДИоNД написа:

Бе ... я да се ориентира в полюсите ... :) че FreeBDS не е FreeBSD ... :) ... Още обмислям новата ОС ... :) 

Резултат с изображение за „freebsd снимка“"

Измислих я ... @SBD ... :) Маймунска Система Базирана на Диванета ... :) 

Аз измислих FreeBDSM   бсд базирана ос за садомазохистични системни администратори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Крематориум написа:

Аз измислих FreeBDSM   бсд базирана ос за садомазохистични системни администратори.

Здначи нямаме конкуренция ... сбъсък на интереси ... ти погваш сис админите, а ази диск агите  ... :) ке ги видим другите чиповеци .. :)  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване