Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Да си лафим за Линукс

Препоръчан отговор

преди 2 часа, petie1 написа:

Тоест да забравя да пиша от Линукс във FreeBSD  :) Мерси за помоща, интересно ми е затва го ръчкам

По тази логика излиза, че от FreeBSD  може да се пиши във Линукс, но не и обратното ... :) 

Явно бъдещето е във виртуалните машини .. ;) 

преди 2 часа, Крематориум написа:

Най-добре въобще не пиши.

Той пита за виртуална машина прикачена в Линукс ... доколкото го разбрах ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 693
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Аха, но не ставя ясно кърпи ли са му трътката след сцепването и кой номер памперси носи. Белгийски ли са или от немския амазон? И колко евро? Като обръща самосвала не шокира ли ангела с крясъци. Пикан

Мдаааааааа хора без работа :)  ...........ще си чешат езиците .............работете кърлежи

Избраният! The Only One! Нео от планетата на маймуните, разработва ИИ. Сюжетната линия подсказва, че Морфей ще е горила, не?

Публикувани изображения

преди 4 часа, ДИоNД написа:

По тази логика излиза, че от FreeBSD  може да се пиши във Линукс, но не и обратното ... :) 

Явно бъдещето е във виртуалните машини .. ;) 

Той пита за виртуална машина прикачена в Линукс ... доколкото го разбрах ...

Не знам каква е вритулизацията, но с rsync би трябвало да стане работата. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, petie1 написа:

Тоест да забравя да пиша от Линукс във FreeBSD  :) Мерси за помоща, интересно ми е затва го ръчкам

Още преди 13 години съм правил този чалъм да пиша през линукс в UFS, и не съм имал загуба на данни или каквото и да било, а пропагандирането за ZFS е адски малоумно, всяка нова версия на ядрото ти чупи ZFS както и съвместимостта със ZFS дяловете на диска, така че не е никак сигурна точно тя. Освен другото за да работи адекватно ти трябват 8+ГБ рам за ZFS.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Крематориум написа:

Ще го кажа по друг начин:

За мен е важно какво ще се зареди първо в оперативната памет. После всичко за мен е една виртуална работа, която определени програмисти се занимават. Дали ще ми наследят моята конфигурация или ще си направят своя за мен е без значение ... По-важно е да не пипат там където аз съм записал нещо ... ;) Ако потриват това, то вече не аз нося отговорността за данните на хранилищата. Там си зависи от "меките програмисти" ... ;) Затова и си заключвам едни неща ... ;) Ключ към тях има само доверени програмисти, а тях не ги определям аз. ;) 

След меня всичко е виртуални някакви машини ... ;) 

Сигурността по отношение достъпа до машината се определя от собственика на въпросната.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

Още преди 13 години съм правил този чалъм да пиша през линукс в UFS, и не съм имал загуба на данни или каквото и да било, а пропагандирането за ZFS е адски малоумно, всяка нова версия на ядрото ти чупи ZFS както и съвместимостта със ZFS дяловете на диска, така че не е никак сигурна точно тя. Освен другото за да работи адекватно ти трябват 8+ГБ рам за ZFS.

Никога не ми се е чупил ZFS при ъпдейт нито на Соларис нито на БСД. Ако го ползваш под Линукс, където не е нейтив е друга бира. За 8гб рам съм готова да споря, минимума рекомендед е 2,може да се тунингова допълнително -снапшоти и др . Виж УФС-а с протоколиране ( а и без) след всяко спиране на тока , или кофти гасене на компа се на*ира мъжката. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Крематориум написа:

Никога не ми се е чупил ZFS при ъпдейт нито на Соларис нито на БСД. Ако го ползваш под Линукс, където не е нейтив е друга бира. За 8гб рам съм готова да споря, минимума рекомендед е 2,може да се тунингова допълнително -снапшоти и др . Виж УФС-а с протоколиране ( а и без) след всяко спиране на тока , или кофти гасене на компа се на*ира мъжката. 

Аз говоря за линукс, тъй като човека пита за такъв случай. ZFS в линукс изобщо не е препоръчителен за писане върху Соларис ZFS или BSD ZFS.

За 2ГБ и аз ще споря, дори не можеше да стартира компютъра ми навремето като инсталирах FreeBSD със ZFS на двуядрен с 2ГБ рам, рамта вечно пълна, и системата тромава и неадекватна, с чести замръзвания, сега не знам как е положението, но дори Sun Microsystems си казваха че ZFS не е за слаби машини с малко рам. А и не бих си го причинил да ползвам отново ZFS, освен при много специални ситуации, за момента моя избор е само BTRFS.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Росен Р. Александров написа:

Аз говоря за линукс, тъй като човека пита за такъв случай. ZFS в линукс изобщо не е препоръчителен за писане върху Соларис ZFS или BSD ZFS.

За 2ГБ и аз ще споря, дори не можеше да стартира компютъра ми навремето като инсталирах FreeBSD със ZFS на двуядрен с 2ГБ рам, рамта вечно пълна, и системата тромава и неадекватна, с чести замръзвания, сега не знам как е положението, но дори Sun Microsystems си казваха че ZFS не е за слаби машини с малко рам. А и не бих си го причинил да ползвам отново ZFS, освен при много специални ситуации, за момента моя избор е само BTRFS.

ZFS също така и не оправиха бъга при пълна файлова система - над 80 процента, почва да бави. И все си мисля че може да се тунингова, за работа с по-малко рам. При мен на  BSD10 ia64 от 128гб рам имам само 1.4 използвани със зфс. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Крематориум написа:

ZFS също така и не оправиха бъга при пълна файлова система - над 80 процента, почва да бави. И все си мисля че може да се тунингова, за работа с по-малко рам. При мен на  BSD10 ia64 от 128гб рам имам само 1.4 използвани със зфс. 

С много загуби на производителност, заради BSD тунингите за маломощни машини.

Ако се увеличат лог буферите, ще стане по-бърза, но и много рам ще яде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да но ufs2  пък много лесно се чупи, възможна е и згуба на данни от едното спиране на тока. ЗФС е по-малкото зло в случая. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да но ufs2  пък много лесно се чупи, възможна е и згуба на данни от едното спиране на тока. ЗФС е по-малкото зло в случая. 
На мен не ми се е случвало с ufs2 никога. Но с ext4 или ntfs често.

Изпратено от моят Nokia 6.1 с помощта на Tapatalk

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината е че в момента Линукс дръпна много напред от всичко останало, що се отнася до сървъри и десктоп, и не виждам дори смисъл в работата с BSD, дори вече компаниите които навремето работеха с BSD вече го замениха за CentOS.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Росен Р. Александров написа:

И как става записа? Аз го докарах само до четене

преди 12 часа, Крематориум написа:

KVM, виртуална машина с два диска един с Линукс и един с FreeBSD имитираша реална ситуация

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А май наистина е лоша идея да пишеш от Линукс в ufs  :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бисерите на един бот Стилян Богданов, който уж ползвал линукс от 10 години. Поствам ги, за да се посмеете малко. Още не ми е отговорил на последния коментар, а имам усещането, че няма и да ми отговори. ;)

0JsByFo.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коги ще пуснат пълен usb съпорт на Linux като събсистем под Windows 10?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Танер Заит Расим написа:

Че на кой ползващ успешно Линукс му е изтрябвало това ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Танер Заит Расим написа:

Ко? Какъв е въпроса?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 31.01.2020 г. в 12:07, Крематориум написа:

Знаейки залитанията ти разбирам, защо адвокатсвуваш в нейна полза. Brtfs в Linux e алтернативата на ZFS за безкрайно щастие.

Линус Торвалдс открито изрази своята неприязън към ZFS. Намира я за тренд в модата от една страна, но подводния камък за него е проблемите с лиценза, което я прави непригодна. ZFS е отроче на Sun в далечната 2003г, а сега  притежание на Oracle.

Упрекът на Торвалдс е към разработчиците на ядра, а не към крайния потребител. Торвалдс няма доверие в Oracle, защото последната е известна с съдебни искове към компании ползващи системата с търговска цел.

Остана само да се изясни, кой е този Торвалдс и какво е това ZFS, и кое от изброените ще умре по-рано. Прерията не разбира от черен пияр, защото е обитание на 99% от desktop user-и, а на тях им е през сайдера озвучения казус.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Белгиеца написа:

Че на кой ползващ успешно Линукс му е изтрябвало това ?

Който ползва и Микрософт например.....

Тествах го и съм очарован, мога да си компилирам и пусна всичко под 10 на линукс, без виртуализация от тип VMWARE и т.н.
Липсата на USB поддръжка и пренасочване е голям минус.
Това значи че този линукс под 10 неможе да се комбинира с USB  хардуер!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.02.2020 г. в 0:51, Танер Заит Расим написа:

Ми, питай Microsoft ;) Тук няма как да знаем какво творят и какви намерения имат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Geri19 написа:

Тук няма как да знаем какво творят и какви намерения имат.

Освен, когато се отнася до унищожаването на линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.02.2020 г. в 23:18, petie1 написа:

А май наистина е лоша идея да пишеш от Линукс в ufs  :)

Както и в Ext(X) от BSD-то. И изобщо във всички подобни случаи.

Също да ти кажа, можеш да пуснеш UFS2 в момента в няколко различни режима от самото BSD. Някои от тях са несъвместими помежду си и BSD-то няма да те спре да ги омешаш. След няколко часа навярно ще усетиш разликата. :)  Това го пише в книгата на М. Лукас, би трбвало да е много актуално.

Идеята на @Крематориум за NFS и Rsync е много добра, макар че и двете са леко налудничави. Самба също е подходяща и има същите недостатъци. С Rsync ще имаш чувството че „буксираш“ данните нанякъде или че ги „дърпаш отнякъде“. И за NFS и за Rsync ще трябва да отвориш прекалено открит канал за достъп, което може и да не ти хареса. Не ползвай NFS в незащитена мрежа, не ползвай никое от двете на компютри на които не се доверяваш - открива канал за достъп към сървъра, през които могат да минат много неща - не само файлове. Ако ще ползваш NFS гледай да е v3 а не v4.

Накрая нещата може и да се оправят с някаква простичка файлова система, която да става за всички. Като ExFAT, ако MS обещае да не съди никого или Ext2, ако стане нещо като стандарт. Но засега не сме близо до това време и тази възможност.

на 31.01.2020 г. в 18:41, Росен Р. Александров написа:

Истината е че в момента Линукс дръпна много напред от всичко останало, що се отнася до сървъри и десктоп, и не виждам дори смисъл в работата с BSD, дори вече компаниите които навремето работеха с BSD вече го замениха за CentOS.

Да, ако гледаме строго сървърите може и да има таква тенденция. Обаче Linux имат лошия навик да вкарват прекалено деструктивни изменения, прекалено често. Ето защо някои фирми минаха на FreeBSD и едва ли ще се разкарат някога от него. Имам в предвид SONY с плайстейшън и Netflix със стриминг мрежата им.

Интерсно дали руснаците ще минат на FreeBSD, имам усещането, че това може и да се случи. Защото ползват собствени процесори и много UNIX подобен софтуер. Та може и някои ден да им дойде нагоре опитите да следват еволюцята на Linux-like системите.

Също интересно дали Linux общността ще продължават толкова агресивно с диструптивните обновления.

на 31.01.2020 г. в 12:07, Крематориум написа:

Оказва се че това понижение на производителността има по-дълбок корен. И засяга много повече файлови системи. Всъщност, когато мине 80% драйвърът на файловата система сменя режима, започва агресивно да оптимизира за пестене на място. Това включва запълване на свободни блокове назад по дяловете. Фрагментирането и бързодействието минават на задаен план, а по всяка вероятност и износването на дискът. Това отново го прочетох в книгата на Лукас „Absolute Freebsd 3d Edition“. Това важи със всичка сила за UFS, а по всяка вероятност и за Ext4. Ето откъде се е взела онази глупотевина за 20% резервиране за root потребителя!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

https://www.zdnet.com/article/uk-police-distance-themselves-from-poster-warning-parents-to-report-kids-for-using-kali-linux/

Британската полиция изби рибата: виртуализацията, Тор, Кали линукс и Дискорд са сред симптомите, които издават младите хакери.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване