Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, темата не  е свързана с проблем който да не мога да разреша. 

В  тази тема се чудех дали имам мСата слот от който да стартирам ОС. В крайна сметка монтирах диска и дори му инсталирах Win 10 pro легален.  Дори успях да го стартирам. Виждах дори обикновенният хард и можех да работя с двата диска.  

Въпросът е, че ССД-то стартира Win единствено когато другият хард е закачен. Ясно е, че би трябвало при клониране върху ССД-то да се получи стартирането. Това ще го мъча тези дни ако ми се занимава и се надявам да се  получи. 

По-скоро бих искал да разбера защо се получава така?

Защо мога да инсталирам ОС без да е закачен другият хард. Но мога да стартирам ОС от ССД-то и да работя пълноценно с него единствено когато стандартния хард е закачен и не, не бъркам коя ОС е стартирана.  Може би темата не  е за този раздел, ако е за "общи приказки" или др. Моля модераторите да я преместят. Наистина ми е интересно каква е причината за това и ако има някой който има някаква представа, моля да сподели или поне линк / насока какво да търся да прочета за да го разбера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти инсталира Windows 10, или го клонира върху SSD-то? И какво се случва, ако опиташ да го стартираш, без да е закачен другия диск?

Има едно нещо, наречено Boot Record. То посочва къде е операционната система, която трябва да се стартира. Ако то по някаква причина се е разположило върху твърдия диск, а не върху SSD-то - ето ти проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, RudeBoy написа:

Ти инсталира Windows 10, или го клонира върху SSD-то? И какво се случва, ако опиташ да го стартираш, без да е закачен другия диск?

Има едно нещо, наречено Boot Record. То посочва къде е операционната система, която трябва да се стартира. Ако то по някаква причина се е разположило върху твърдия диск, а не върху SSD-то - ето ти проблем.

Както написах, информиран съм, че трябва да го клонирам.

Инсталирах го. Когато опитам да го стартирам без да е закачен диска изобщо не разпознава ССДто  като  устройство на което има ОС.

Когато диска е закачен, ОС се стартира като ме пита коя точно искам да стартирам от ССД или от диска /не ме пита буквално така/.

Звучи логично това което казваш да е проблем. Чудно ми е защо би се получавало така при положение, че инсталацията се прави върху ССД без да е закачен диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си инсталирал OS-а без да е закачен механичния диск няма как зареждащата част да се озове магически там. Но ти сигурен ли си, че по време на инсталацията е било само SSD-то вътре?

В биос-а какви опции за зареждане имаш и как са подредени те сега?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормално. Windows си качва boot файловете където реши, а не където ти искаш. Затова при инсталация най-сигурно е да оставиш включен физически само диска, на който искаш да сложиш ОС. Реално BIOS си прави някакво номериране на дисковете 0,1,2 и така нататък, независимо от boot реда, който си задал. Това не можеш да го променяш и windows записва информацията за стартиране на диск 0. Това са моите наблюдения от различни инсталации на различни машини през годините. Пробвай това, преди да преинсталираш:

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-windows_install/how-do-i-fix-boot-sector-on-the-wrong-drive/7362c5c0-aebc-42b7-a7d0-dc1904f531ed

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дайте снимка от второто boot където пише.

После може би някой от форума ще ви даде указания как се работи с EasyBCD  , но много внимателно с тая програма , защото може да прецакате работата.

И още една страхотна програма , която вече струва пари , но на тоя сайт са я дали за безпалтна. Ако се инсталира и не иска пари ще е супер.

https://recoverit.wondershare.com/free-data-recovery/easy-recovery-essentials-free.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато стигна до такава глупост:

преди 2 часа, Zizurona написа:

Както написах, информиран съм, че трябва да го клонирам.

Инсталирах го.

се хващам за кобура. Обаче се оказа, че нямам кобур...

Та последно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Zizurona, покажи картинка на diskmgmt.msc

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето го двете.

Рейз, първият път инсталирах уина докато диска беше закачен. Предположих, че нещо прави самият инсталатор и свръзсва двата харда и за това втори път инсталирах с отстранен диск. В резултат инсталацията приключва но не се стартира без закачен диск.

Точно редакрирах когато си писал.

diskmgmt.png

msconfig.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На първата картинка липсва информация
На втората картинка елементи от текста са нечетими
Направи снимки при по-ниска резолюция на екрана

Десен клик по Старт бутона, избери Run в полето напиши cmd. Натисни Ctrl+Shift и кликни OK.
В черния прозорец напиши:
diskpart
list volume
и покажи картинката.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Zizurona написа:

msconfig.png

Я пробвай нещо. Както си го маркирал този ред, цъкни отдолу на "Set as default". После маркирай горния, и "Delete". Рестартирай, и кажи резултата.

ПП. Преди това изкарай флашката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, Zizurona написа:

Тоя 2-рия ред оцветен в синьо си мисля , че е ссд диска .Може ли снимка от моя компютър да видим ако ссд диска е с буква C:\  трябва да изберете  2-рия ред оцветен в синьо да натиснете ок и да изключите компютъра, после да махнете харда и да оставите само ссд-то и да включите писито.

msconfig.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Gangosa написа:

Тоя 2-рия ред оцветен в синьо си мисля , че е ссд диска .Може ли снимка от моя компютър да видим ако ссд диска е с буква C:\

Ми то се вижда, бе :angry:  Погледна ли по-горе скрийншота от Disk Management? Ясно е указано, че дял С: е на SSD-то. Проблемът е, че когато за пръв път е правена инсталация върху него (така и не се разбра как точно), на стария хард е имало работещ Win10. Новата инсталация го е отчела, и е направила Boot record с двете, като при стартиране има възможност за избор. Обаче след това авторът на темата е изтрил ОС-та върху харда. Сега единствено трябва да изтрие и записа за нея в Boot record-а, като преди това направи тази върху SSD-то стартираща по подразбиране. И ще си работи с двата диска, без да се налага да вади HDD-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да стартира само със SSD диска, най-вероятно трябва и в BIOS да укажеш това. UEFI или MBR ти е инсталацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@RudeBoy, нали затова исках всичката тази информация... ;) 
За да не стане грешка

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, RudeBoy написа:

Ми то се вижда, бе :angry:  Погледна ли по-горе скрийншота от Disk Management? Ясно е указано, че дял С: е на SSD-то. Проблемът е, че когато за пръв път е правена инсталация върху него (така и не се разбра как точно), на стария хард е имало работещ Win10. Новата инсталация го е отчела, и е направила Boot record с двете, като при стартиране има възможност за избор. Обаче след това авторът на темата е изтрил ОС-та върху харда. Сега единствено трябва да изтрие и записа за нея в Boot record-а, като преди това направи тази върху SSD-то стартираща по подразбиране. И ще си работи с двата диска, без да се налага да вади HDD-то.

Всъщност ССД-то беше G. Инсталацията е направена с боотваща флашка направена с инструмента на МС. Не е трита ОЦ от харда. ССД-то беше направена 1ст боот в биос. Аз и сега мога да си работя с двата харда без да вадя диска. Даже обратното Не мога да работя само с ССД, без да има диск.

току-що, Raze написа:

За да стартира само със SSD диска, най-вероятно трябва и в BIOS да укажеш това. UEFI или MBR ти е инсталацията?

УЕФИ е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влез в BIOS и си настрой каквото трябва. UEFI инсталирана ОС може да стартира и под CSM.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Zizurona написа:

Не мога да работя само с ССД, без да има диск.

В BIOS променен ли е редът на дисковете за зареждане

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно, в мбр не ми даваше да достъпя ССД-то за инсталация. 

Явно нещо се бъркам..... сега ще рестартирам да попрегледам биоса но...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Zizurona написа:

Аз и сега мога да си работя с двата харда без да вадя диска. Даже обратното Не мога да работя само с ССД, без да има диск.

Естествено. Това е нормалният начин на работа. Това, което те карам да направиш, е за да не те пита коя ОС да заредиш, а направо да стартира от SSD-то.

И "ОС" е съкратено от "Операционна система". Какво е "ОЦ"?...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

UEFI беше по време на инсталиране на ОС  100% защото първо пробвах с мбр но не ми позволяваше да използвам ССД-то за инсталиране.

ССД е 1-ст в биос

Сега, след това което искаше RudeBoy,  изобщо не ми дава  да стартирам от ССД-то  и си започва само диска. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Zizurona написа:

Сега, след това което искаше RudeBoy,  изобщо не ми дава  да стартирам от ССД-то  и си започва само диска. 

:ohmy:

Е как така?... На твърдия диск има ли операционна система, или няма? Сигурна ли си, че си изтрила правилния ред? Кое устройство е първо буутващо в BIOS?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Покажи пак картинка на devmgmt.msc и msconfig раздел Boot

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше ОС на ССДто И НА диска/този диск с истинските въртящи се дискове/ . След като сложих маркираното на дефолт и изтрих горното и рестартирах, изобщо сякъш не отчиташе ОС на ССД-то при стартиране и не се показваше в msconfig. 

DarkEdge, има ли смисъл да ги показвам? Сложих нова инсталация на един друг диск и мигрирах ОС с Mini Tool за да не ви губя и на вас времето.

Ето ги все пак

Програмата си отдели някаква част от диска в случая 4гб но не ме притеснява, просто мисля да ги скрия.

diskm.png

msconfig.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...