Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

То тук става малко параграф 22. По закон могат да съхраняват, трите имена, адрес, ЕГН. Но при изграденото видеонаблюдение се заснема цялата лична карта т.е вижда се и номера, а това нямат право да събират. Затова никога не бих показал какъвто и да е документ. Показвам им номера на товарителницата от смс-а и това е. Ако не ги устройва да се оправят. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, ivan_pop написа:

Аз редовно вземам пратки от офис на Спийди без да показвам какъвто и да е документ!

Значи може!

Аз не желая да споря. Ще дойде време да ти поискат. Тогава ще се сетиш. А и пуснах линк с общите условия. Може да се консултираш с тях.

преди 43 минути, ДИоNД написа:

Не ми се е налагало да проверявам, друг Харт е проверил и прочие ... явки с този твой колега ... хм ... на този етап ... не!!!

Ако беше от Плевен щях да те убедя лично. Даже щях да снимам клипче и ще чуеш сам собственика на обекта.

преди 6 минути, hjhj написа:

То тук става малко параграф 22. По закон могат да съхраняват, трите имена, адрес, ЕГН. Но при изграденото видеонаблюдение се заснема цялата лична карта т.е вижда се и номера, а това нямат право да събират. Затова никога не бих показал какъвто и да е документ. Показвам им номера на товарителницата от смс-а и това е. Ако не ги устройва да се оправят. 

Напротив, имат право да събират. Дружеството има лиценз и разрешение да работи с личните ти данни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

Аз не желая да споря. Ще дойде време да ти поискат. Тогава ще се сетиш. А и пуснах линк с общите условия. Може да се консултираш с тях.

Ако беше от Плевен щях да те убедя лично. Даже щях да снимам клипче и ще чуеш сам собственика на обекта.

Напротив, имат право да събират. Дружеството има лиценз и разрешение да работи с личните ти данни.

Къде пише номер на лична карта? Това е от сайта на Еконт: 

Еконт, който предлага с всички доставчици на пощенски услуги, се задължава да събира и съхранява следната информация за вас:

• Три имена и ЕГН или Личен номер на чужденец за физически лица;
  • Име и ЕИК на юридическо лице, както и идентифициране на данни на използваното лице (три имена и ЕГН или Личен номер);
  • Ето и Спиди: 

Уважаеми клиенти,

уведомяваме Ви, че съгласно новоприетите промени в Закона за пощенските услуги сме задължени да изискваме и съхраняваме идентификационни данни (три имена, ЕГН, ЛНЧ):

§ 14. В чл. 20, ал. 1 се създава т. 11:

Пощенските оператори са длъжни да изискват, обработват и съхраняват в сроковете по чл. 38, ал. 1, т. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс идентификационни данни (три имена и ЕГН или ЛНЧ за физическите лица, съответно наименование и ЕИК за юридическите лица), както и идентификационни данни на упълномощено лице

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Емил Костов написа:

Ся ... :) Бил съм и там ... ай ... ;) Тъ ... обичам си Плевен по един сой начин ... не пипай там и няма да ти показвам как от тука в с. Нова Махала си поръчвам за Плевен една пратка и си я взимам без да показвам някакъв личен документ от там, но ме разпознават ... хм ... нищо, че някой ще кажат, че трябва служителката ил служителя да те познава ... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, Емил Костов написа:

Нямам жълта книжка

Загуби ли я? 20 кинта (предполагам) и ще ти я преиздадат!

Току що взех от иконт без!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, hjhj написа:

Къде пише номер на лична карта? Това е от сайта на Еконт: 

Еконт, който предлага с всички доставчици на пощенски услуги, се задължава да събира и съхранява следната информация за вас:

• Три имена и ЕГН или Личен номер на чужденец за физически лица;
  • Име и ЕИК на юридическо лице, както и идентифициране на данни на използваното лице (три имена и ЕГН или Личен номер);
  • Ето и Спиди: 

Уважаеми клиенти,

уведомяваме Ви, че съгласно новоприетите промени в Закона за пощенските услуги сме задължени да изискваме и съхраняваме идентификационни данни (три имена, ЕГН, ЛНЧ):

§ 14. В чл. 20, ал. 1 се създава т. 11:

Пощенските оператори са длъжни да изискват, обработват и съхраняват в сроковете по чл. 38, ал. 1, т. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс идентификационни данни (три имена и ЕГН или ЛНЧ за физическите лица, съответно наименование и ЕИК за юридическите лица), както и идентификационни данни на упълномощено лице

Ами ето, те имат всичко. Снимката мисля, че не е никакъв проблем нали????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Напротив! След въвеждането на GDPR задължително служител иска лична карта ( може и шофьорска книжка) и това задължително трябва да се види на камерите (ако има виденаблюдение). Иначе служителят се освобождава от работа. Такава е практиката на Еконт. И тук е трака. Може да провериш и да питаш.

Кога за последен път сте получавали нещо в еконт/спиди/бг пощи?

Почти всеки ден получавам пратки, често са до адрес, понякога до офис.Който е в къщи ми ги взима. Когато има наложен платеж куриера не иска документ за самоличност.

И вчера и днес имах пратки, питат ме за телефонен номер три имена и подпис върху таблет и айде чао.

Ако е нещо предварително платено с банков превод или карта ако не Ви познават искат документ за самоличност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Ами ето, те имат всичко. Снимката мисля, че не е никакъв проблем нали????

За кое имат всичко? Има закон и нямат право да го нарушават. Нямат право да снимат документ за самоличност. А според комисията за защита на личните данни видео наблюдението се приема за лични данни, чрез което може човек да бъде идентифициран. Но с това става и заснемане на личната карта което пък е нарушение. Снимката е най- малкия проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Oт сайта им.

https://www.speedy.bg/bg/deliveries-to-underage-persons

"...Непрепоръчани и препоръчани пощенски пратки, адресирани до малолетни или непълнолетни лица, се връчват на родителите или настойниците им срещу документи..."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, JKirilov написа:

Загуби ли я? 20 кинта (предполагам) и ще ти я преиздадат!

Току що взех от иконт без!

23. При изпращане на пратка, всички данни в товарителницата се попълват съгласно разпорежданията на Подателя. С подписа си върху нея, Подателят:
- потвърждава вписаните данни;
- предоставя лични данни и дава съгласието си за обработването им, необходимо за изпълнение на сключения договор за куриерска услуга, по който е страна;
- поема пълна отговорност, ако са неточни или неверни;
- потвърждава съгласие за манипулиране с пратката му от Куриера (съгласно т.36.4 от тези ОУ преопаковане, доопаковане, контролно замерване за определяне на тарифното й тегло и при установени несъответствия претарифиране)
- приема, че познава тези ОУ и те са част от договора за куриерска услуга.

Ето ти общите условия. И кажи другия път на слижителя, че си рита работното място.  При изпращането на пратка е същото.

А ето и общите условия на Спиди:

В определени случаи ще бъдете помолени да покажете на служител на Спиди документ за самоличност, за да удостоверите, че сте лицето, което трябва получи изпълнение по заявена услуга (например при доставка на препоръчана пратка, при получаване или изплащане на суми по Наложен платеж или Пощенски паричен превод, при съмнение, че сте непълнолетно лице и др.). Копие от Вашия документ за самоличност няма да бъде събирано и съхранявано от Спиди. Изключение ще бъдат единствено случаите, при които законът изрично изисква Спиди да извърши идентификация на лицето чрез събиране и съхраняване на копие от неговия документ за самоличност (например при условията на Закона за мерките срещу изпирането на пари).

А ето ти и още едни общи условия на друга фирма:

https://courier.bg/bg/pages/view/40

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Емил Костов написа:

И аз няма да споря!Времето когато ми искаха карта е в далечното минало.Като отида в офиса, още преди да продумам, служителя ми подава пратката!

Познават ме, получавам пратки редовно и освен пари друго не ми искат!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, N99 написа:

Oт сайта им.

Ми ... хм ... пита се кой е родителя, ли, ъ?!

п.п. Само да уточня, преди да си взема преди два дена пратка, то две девойки го направиха без лична карта, макар по мое мнение бяха малолетни ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ivan_pop написа:

И аз няма да споря!Времето когато ми искаха карта е в далечното минало.Като отида в офиса, още преди да продумам, служителя ми подава пратката!

...

Не е честно, ти си поп - силно разпознаваемо!

"Ето ви пратката, отче. Как са божиите дела?"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш.Ако те има в системата им.....и всичко е било точно с изпращани и получавани от теб пратки.И с Еконт е същото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, JKirilov написа:

Не е честно, ти си поп - силно разпознаваемо!

"Ето ви пратката, отче. Как са божиите дела?"

Въпроса беше дали може!Оказва се, че може.Във въпроса не се пита дали трябва да си поп или попадия, че да може!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Емил Костов написа:

пратка

Ключова дума - пратка ... браво ... зависи от пратката ... ;) 

Ще намерим някаква истина, но нека да тръгнем из нещо твърдо ... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен никога не ми искат лична карта. Отделно че често вземам пратки на приятелката ми,  и е очевидно че не съм получателя :D Но щом си плащам наложения платеж те очевидно проблеми нямат.  

Та, ако пратката е с наложен платеж няма как да има проблем 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, ДИоNД написа:

Ми ... хм ... пита се кой е родителя, ли, ъ?!

п.п. Само да уточня, преди да си взема преди два дена пратка, то две девойки го направиха без лична карта, макар по мое мнение бяха малолетни ...

- Само с ДНК тест за по-сигурно...

- няма да се учудя, ако не спазват собствените си правила

- последният път там имаха пратка за мен от незнаен подател за ХХ лв, която не знам каква беше ама не съм я поръчвал -те си мислят, че ги лъжа, че съм се отказал от нещо си.А аз си мисля, че те ме лъжат и ще ми дадат цепеница за ХХ лева...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, JKirilov написа:

Явно си бардзо съмнителен? Муджахидинска брада нещо? Суисиден поглед? Я се снимай да те видим? ;)

Ако беше руса със сини да се снимам, ама за мъжко мерси. :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На теория не може, на практика може. Поне на мен на адрес никога не са ми искали лична карта по простата причина, че като ми звъннат на телефона и ми кажат на адреса съм, кой освен мен ще излезе да вземе пратката. В офис ми се е случвало да ми искат лична карта, даже повечето пъти ако не ме познават.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, JKirilov написа:

Ти пък вероятно всеки ден се гримираш различно? ;)

Нямам твоите фетиши ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...