Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

То щото много трудно да извадиш личната карта...пък и без това по закон трябва да е постоянно в теб, защото могат да ти я поискат по всяко едно време ораните на реда и това не е от вчера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, JKirilov написа:

Аз си вземам пратките без фетиши и без ЛК! ;)

Голяма хвалба като сте си близки и роднини

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, JKirilov написа:

Напрао сме братчеди... :notme:

Така ли викате на еднополовата близост. Брау Жика

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, JKirilov написа:

Аз си вземам пратките без фетиши и без ЛК! ;)

И аз така. Ако се случи да ми искат ще ме  хванат за........

Не бих я дал при никакви обстоятелства.  Да си връщат пратката и да си търсят парите от който искат.

преди 18 минути, B-boy/StyLe/ написа:

То щото много трудно да извадиш личната карта...пък и без това по закон трябва да е постоянно в теб, защото могат да ти я поискат по всяко едно време ораните на реда и това не е от вчера.

Органите на реда са едно. Ония капути са друго. Казано е какви данни могат да получат и какви не. А като си дадеш картата получават повече отколкото им е разрешено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да чета всичките страници коментари, но онзи ден, като ходих до еконт, даже и за името не ме пита мацката - направо ме видя, каза ми имената и ми даде пратката, само трябваше да се подпиша. Не че пращам/приемам толкова често пратки, нито познавам някой там, ама са ме запомнили (да съм ходил десетина пъти за 3 години). Така че ако имаш познати, може и при спиди да става този номер. В краен случай ще върнат пратката обратно и следващия път кажи на някой с лична карта да ти поръча нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, B-boy/StyLe/ написа:

Друг ключов момент. Само орган на реда може да ти поиска да види личната карта. ;) 

Пак повтарям, зависи си от пратката и за кого е предназначена и най-много куриера може да пожелае да запише имена ти и да се разпишеш за получаването на въпросната пратка. По друг начин се изпращат пратки в която изпращача изрично изисква лично получаване срещу представяне на документ за самоличност.

Някъде си изисква да покажеш, т.е. оставиш пълномощно и прочие за да получиш пратка.

За пратки с наложен платеж, то какви документи ... даваш парата и освобождаваш пратката. За тези пратки които си платил чрез някаква карта, то само се разписваш.

И като за накрая ... когато отиваш да получаваш дадена пратка какво даваш като информация на куриера, а?!

п.п. Куриера е свидетел по предаване на пратката. Само толкова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, N99 написа:

последният път там имаха пратка за мен от незнаен подател за ХХ лв, която не знам каква беше ама не съм я поръчвал -те си мислят, че ги лъжа, че съм се отказал от нещо си.А аз си мисля, че те ме лъжат и ще ми дадат цепеница за ХХ лева...

Ако си пиеше редовно глинкото, щеше поне пратките да си помниш! Както и къде пак си скрил виаграта...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, JKirilov написа:

Ако си пиеше редовно глинкото, щеше поне пратките да си помниш! Както и къде пак си скрил виаграта...

Използвам ги 1-2 пъти в годината  и исках да получа пратка Х а те ми дават Z, от различен подател и то с голяма разлика в цената. Сверяваме имена телефони на получател - същите, просто е станало теч на данни от някъде и някой дублира с фалшива пратка...

Е затова не е редно малолетен да пазарува с наложен платеж, нещо ако се обърква някъде или го излъжат...най-добре да поръчват родителите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ДИоNД написа:

Друг ключов момент. Само орган на реда може да ти поиска да види личната карта. ;)

Не е точно така. Куриерите са регистрирани по закона за личните данни и могат да изискват да се идентифицираш, както и банки и така нататък. Ако не го направиш, могат да ти откажат да ползваш услугите им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Raze написа:

Не е точно така.

Да! Ако пратката е пари или друг по-ценен предмет. ;) В тоя случай само я им показваш без да им я предоставяш. Все още нямаме безконтактни лични карти с които един вид да се подписваме електронно. ;) 

Изрично е казано, че нямат право да я копират, но въпросното се заобикаля.

Та, има си закон, но и единия го заобикаля и другия. ;) 

Това ми хареса на Естония. (мисля, че там се внедри). Един документ за всичко.

Модата на многото карти в портфейла лека полека се търкаля в посока умните ни телефони, а и куриерите си направиха регистри вече. ;) 

п.п. Принципно, как да сме сигурни, че въпросния човек е служител на куриерската служба, и че е запознат с въпросния закон, мъ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Angel Palchev написа:

Мисля,че Спиди пращат съобщение и ако го покажа ще ми дадат пратката.

Нали това написах в началото? Ще ти я дадат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на 8.02.2020 г. в 6:05, N99 написа:

Използвам ги 1-2 пъти в годината  и исках да получа пратка Х а те ми дават Z, от различен подател и то с голяма разлика в цената. Сверяваме имена телефони на получател - същите, просто е станало теч на данни от някъде и някой дублира с фалшива пратка...

Е затова не е редно малолетен да пазарува с наложен платеж, нещо ако се обърква някъде или го излъжат...най-добре да поръчват родителите...

Бе те тия малолетните са едни плащачи ... напоследък все такива ни правят проблеми. Поръчват и през смарт контрола отказват пратката въпреки,че поръчката задължително се потвърждава по имейл и телефон. Иначе течове на данни .... Пратка винаги можеш да я откажеш и на малолетните не им вярвайте така безрезервно,че послъгват.

пп. И тази тема какво изобщо прави в хардуер? Модериращи няма ли тука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.02.2020 г. в 12:20, ИИ.ДИоNД.NN написа:

куриерите си направиха регистри вече.

Вече? Те от години поддържат база данни. И редовно я снасят на органите.

на 7.02.2020 г. в 22:21, B-boy/StyLe/ написа:

След навършване на 14. е  длъжен да поиска такава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, DarkEdge написа:

Вече? Те от години поддържат база данни. И редовно я снасят на органите.

Все повече хора имат "дигитален отпечатък" при органите. ;) и не само там де.

Те не те търсят, ама ти да се скриеш ... модно било ... :) 

Чудно ми става как разбираш, че пратката ти е дошла, а?!

И друго, защо ще взимаш някоя пратка, ако не е за теб?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, ИИ.ДИоNД.NN написа:

Чудно ми става как разбираш, че пратката ти е дошла, а?!

Няма к'во да се чудиш - или по имейл, или в кутията ти при куриера, или със смс, или комбинация от предходните методи, или на вайбър. Аха

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.02.2020 г. в 2:36, JKirilov написа:

Moже да съм на 99 години, но умът ми сече като бръснач, а пЛатката ми още работи 😉 Тия поколения след нас не става нищо от тях.Ще ви покажа аз на вас кон боб яде ли.😉

преди 3 часа, nikssi написа:

Бе те тия малолетните са едни плащачи ... напоследък все такива ни правят проблеми. Поръчват и през смарт контрола отказват пратката въпреки,че поръчката задължително се потвърждава по имейл и телефон. Иначе течове на данни .... Пратка винаги можеш да я откажеш и на малолетните не им вярвайте така безрезервно,че послъгват.

пп. И тази тема какво изобщо прави в хардуер? Модериращи няма ли тука.

Не е редно деца да пазаруват техника.Ако е нещо за някакви малки суми, айде да им се позволи..Но всичко може да се случи.

Може ли да пуснеш дете да се занимава с подобни разправии като на чичо му Емил - три пъти настъпва мотиката и купува счупен хард диск от Румъния. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ИИ.ДИоNД.NN написа:

И друго, защо ще взимаш някоя пратка, ако не е за теб?!

Е, те т'ва е топ простия, колкото да е писано! Как ще знаеш чужда товарителница, за да й платиш цената. С чия лична карта ще я освободиш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, DarkEdge написа:

товарителница

Това е достатъчно да знаеш. Именно по този начин онзи ден си освободих пратка. Понеже ме мързеше да я преписвам направо дадох телефона си да прочетат за какво съм дошъл. После момичето ми каза името, аз потвърдих и всичко ОК.

Трябва да подчертая, че телефона ми е служебен, т.е. не се води на мое име, а на фирма.... но пратката бе лична!!!

За пратки към юридическо лице е друго ... Куриерите носещи пратка изрично си записват имената на получателя и ръчен подпис. Образно казано то и подписа ми е вече дигитално архивиран в определена куриерска служба ... ;) 

Спиди примерно не изискват подпис на определена пратка, но Еконт си изисква подпис.

По Спиди ми дойдоха зимните гуми даже. Там куриера ги стовари и попита дали приемам въпросните, т.е. изисква от мен да огледам стоката, преди да му дам сумата.

Кратко: Аз съм доволен от куриерите не само в България, а и извън нея. До момента не съм имал проблем с освобождаване на пратка било то лична или на фирма.

И друго: Ако си поръчаш Ферари *без значение на цвета) по куриер, то няма начин куриера да не информира органите на реда. ;) 

:) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, ИИ.ДИоNД.NN написа:

пратката бе лична

Но привързана към телефонния номер - в случая служебен. Но куриерите не го знаят този факт, освен ако преди не е бил регистриран при тях на друг човек.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, DarkEdge написа:

Но куриерите не го знаят този факт

Куриерите знаят следното: В наше село няма наименования на улиците и номера. Де факто имат софийския адрес и фирмата. ;) Имат и друго име или имена. ;) Телефонния номер навремето се ползваше не само от мен. Де факто телефона се води на фирма, но се ползваше от друга "фирма".

Де факто куриера не се интересува от моята легитимност. За куриера е важно пратка от човек Х да отиде до човек Y.

Има и друго: Никой не те задължава да казваш истинското си име даже. ;) Особено ако пратката е с наложен платеж. Когато не е с такъв, то тогава просто се информират кой е получил пратката.

Та, пак се връщаме до абсурда: За какво ще получиш нещо което е за някой друг?!

Пратката!!! Това в случая определя дали да ти поискат документ за самоличност или не. В повечето случаи име и подпис е достатъчно за куриера.

Примерно: Тази платформа наречена "Форум" е вид куриер. Да, имам регистрация тук, но в регистрите на платформата имат IP адресите от където съм влизал. Тоя пък IP е свързан с някакъв телефон, който пък се води на някой с определен адрес и т.н. Тук не може да се разбере дали съм пълнолетен или не, нали?! Но все пак се води на някой който е пълнолетен и би следвало да знае кой ползва телефона или пък обитава даден адрес.

Правния казус е заведен по даден закон. Дали ти ще дадеш лични данни е друга тема.

Влизаме в полемика при какви случаи куриера доброволно или ще бъде задължен за/да даде информация на органите на реда по отношение на някаква пратка.

При Спиди не ми се е налагало даже да се разписвам. При Еконт - съм се разписвал. Да, давал съм вярна информация, но за какво ми е да давам не правилна, а?!  Все пак искам да получа някаква пратка...

Какво излиза: Да направя експеримент, т.е. да си поръчам Ферари анонимно и да чакам да видя как ще ми го доставят. :) Само ми трябва кредитна карта. :) и естествено с достатъчно средства в нея. :) Някой да ми заеме такава, а?! Тук дали има някой който да ми услужи с такава ... :) 

Да откраднеш самоличност е престъпление!!!!

п.п. Един мой приятел ги е правил луди и щастливи девойките в офис на Еконт по този казус. Не си е предоставил личната карта!!! ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, ИИ.ДИоNД.NN написа:

Един мой приятел ги е правил луди и щастливи

Каква гордост! Упс, простащина - не се удостоверяваш - не получаваш! Освен това те са оператори на лични данни...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ИИ.ДИоNД.NN написа:

За какво ще получиш нещо което е за някой друг?!

Защото примерно, не едно магаре е Марко! Историята помни и такива случаи. 

Цитат

Лични данни – легалната дефиниция на чл. 2, ал. 1 от ЗЗЛД, лични данни са всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци. Обхващат се данни от всякакво естество, които сами или в съвкупност с други данни могат да доведат до еднозначна идентификация на конкретно физическо лице.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...