Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 21 минути, Anne написа:

Ти в Израел ли си? Интересно разказваш.

Слава на техниката, най - сетне да измислят нещо умно (за умните ключове).

Аз не говорех иначе за еврейската религия, аз съм православна християнка. Не знаех, че и евреите постят.

Е, как няма да знаеш Християнството е копие на учението на юдеите. Тяхната митология.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Anne написа:

.

Помниш снимките преди месеци от Южна Америка. От там съм! Е да, много неща не знаеш. В Чили абортите са забранени, а развода невъзможен.
Днес отделих време и реших да бъда коректив. Прочети Стария завет и много неща ще ти се изяснят за юдаизма. Талмуда може да го подминаваш. Това е манипулаторска книга.

Има обаче едно нещо в Юдаизма, което мен ме разплака. Тази религия е издигнала живота в култ за своите. В началото на март, когато "короната" допълзя до Южна Америка и границите се затвориха , сохнут се активизира и започна да издирва израилтяни. ЕЛ-АЛ спря полети, а Израел се капсулира, но не изостави своите. Създадоха се комитети по спасяване. Възложиха спасението на армията на Израел. Координатор назначи час и дати, и чрез херкулеси започна, да извозва блокирани от карантината израилтяни. Евреите водиха преговори на правителствено равнище за извозване и аз не се съмнявах в успеха им. Бях в известност с развоя на операцията  в Индия,  в Доминикана,  в Бразилия и  в Перу. Перу и  Чили затвори граница, и не можаха на един път да ги транспортират. След 48ч долетаха нови военни самолети и прибраха всичките 560.

Българин съм, кръстен в 7-ми клас. Имам кръщелно свидетелство. Не ми помага особено, но успокоява събеседника. В един полет пътувах с български отец. Отскочил бил до Ерусалим. Бе дал израз на емоциите си и демоснтрираше дружелюбност. Представи се на едни евреи в самолета и като разбра какви са, докрая на полета ги игнорираше. Дали е чел борбата, че така отскочи? Едва ли.

Toва е последното място от онази поредица. Jericoacoara (Жижока ди Жерикоакоара). Океанският бриз е положил дървото като коси на морска сирена.

Jericoacoara.jpeg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Anne написа:

Приятелката на Ане, Ханели, е от традиционно семейство и била шашната, че в семейство Франк свободно се консумирало алкохол, нейните родители изобщо не близвали алкохол

Направо си я представям тази Ханели от традиционно семейство, което не близва алкохол. Ние, които вярваме , не само го ближем, ами и го пием. Като се замислиш ,какви празници са празнували тези традиционни евреи без алкохол? Аз да ти кажа съм осигурила доста количество качествен  алкохол. Обаче си трая, защото тука броят чашките, а в Америка пращат на курс за анонимни алкохолици. Иначе въпроса не е в пиенето, а в пиенето с мярка и за  това не знам да има забрани в тоя иудаизъм за който си мислиш.

преди 3 часа, Anne написа:

Аз не говорех иначе за еврейската религия, аз съм православна християнка. Не знаех, че и евреите постят.

Престраши се- и християнството и исляма са излезли от иудаизма. Особено, ако се случи да съвпаднат празници на иудаизма и исляма започва една монотеистична блъсканица из Йерушалаим, не ти е работата. Към християнството имам по-особено отношение ,но както винаги съм казвала  евреите не си колят златната кокошка;)За дядо Коледа разправят ,че бил повече психоаналитик, особено като трябва да избира подаръци за децата и да изпълнява желания на закъсали за връзки представители от двата пола.

Иначе за Талмуда имам спомен, че ми е казвано, че тази книга не става за четене, че изобщо не бива да се търси. Преди време разбрах защо. Не съм го чела де, нямам и намерение.

Това , кой ти го каза ? Да не би някой продавач от щанд на Панаира на книгата? Аз от години търся някой, който да се навие да си дискутираме за Талмуд-а, но никой не се навива. Може би , защото поставям условие да се избягват лиричните отклонения , които не засягат темата, а бият към клюкарски и ла@нарски уклони.

А евреите в Израел светски ли живеят, как се обличат? Как стои въпросът с алкохола?

Пият . Особено в Тел Авив, който е бастиона на светските евреи. Обаче пият и в Йерушалаим, особено, когато трябва да се купи вино за някой празник. Предупреждавам те, че виното си държи висока цена. Особено, ако е кошер/кашер...казвай го както искаш . Но пък имам любим магазин от който си купувам, когато съм там и мога да ти дам адреса, ако се престрашиш да пътуваш до Исраел. Все пак трябва да видиш къде е умрял твоя Бог. Предупреждавам те ,че цялата работа около него там е малко объркана за хора със слаби нерви. Църквата е християнски храм, обаче се намира в арабския квартал и сутрин я отключва човек изповядващ Ислям. Иначе охраната на квартала  е от исраелски войници.

преди 16 часа, Anne написа:

Истина е, да, при традиционните евреи.

Реформистките евреи не ги спазват тези, с извинение, измишльотини.

Някой обяснил ли ти е ,какво означава реформистки евреи ? Защото другото определение за тях е , консервативни .

преди 2 часа, Profruit написа:

Има обаче едно нещо в Юдаизма, което мен ме разплака. Тази религия е издигнала живота в култ за своите

:goahead:

преди 2 часа, Profruit написа:
Jericoacoara.jpeg

Появили се пътеписа за белите дюни?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз знам обратното, реформистите не са консерви. Обличат се светски, водят светски начин на живот, консумират алкохол, и не са чак толкова религиозни.

А вярно ли е, че в Израел положението на оцелелите от холокоста е тежко, че гладуват? Гледах преди десетилетие една поредица за тях, последният епизод на "Унищожение - избиването на европейските евреи" ме шашна. Възрастните евреи гладували, живеели много бедно. Защо държавата ги третира така, защо ги унижава?

Иначе, благодаря за поканата, но не мисля да посещавам някога Светите земи. Не са ми безопасна дестинация. Освен това алкохол не пия, много мирише.

Знам, че християнството има връзка с еврейската религия, ние, източноправославните, сме единствените, които признават и почитат еднакво и Стария, и Новия завет. Чела съм нашата Библия, и ми прави впечатление, че имаме разлики в текстовете и на католиците, и на протестантите, и с евреите, относно Стария завет.

@Profruit , а можеш ли да разкажеш нещо за диктатурата на Пиночет и нейното отражение върху чилийците? Не е тук темата, но да те питам за това, както и за колония "Дигнидад", вила "Грималди" и "Венда Секси". Имало ли е някакво правосъдие за жертвите на тези престъпения? И кой е позволил да превърнат бив концлагер (какъвто за мен си е) "Дитнидад" на развлекателен комплекс "Вила Бавиера"? Гледам клипчета в тубата, но не знам бъкел испански и английски, само по картинки се опитвам да разбера нещичко............

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Anne написа:

Аз знам обратното, реформистите не са консерви. Обличат се светски, водят светски начин на живот, консумират алкохол, и не са чак толкова религиозни.

А вярно ли е, че в Израел положението на оцелелите от холокоста е тежко, че гладуват? Гледах преди десетилетие една поредица за тях, последният епизод на "Унищожение - избиването на европейските евреи" ме шашна. Възрастните евреи гладували, живеели много бедно. Защо държавата ги третира така, защо ги унижава?

Анне, не искам да те обиждам, но знанията ти са хаотични и почиват на конспирации , натъкмистики, медийни спекулации  и откровени лъжи. Трудно се води диалог с такава база за основа.

Бъди здрава !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви конспирации и стъкмистики? Израелски професори и интелектуалци казаха в епизода, че възрастните евреи гладуват, че пенсиите им са много ниски и държавата не се грижи въобще за тях.

Ето го поредицата, не успях да открия последния епизод.

www.youtube.com/channel/UCuCA3j-xul5OBr7UEdutcQQ/videos

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде да открия онлайн Талмуд и по-конкретно  книга Шабат на български?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Myanmar написа:

Къде да открия онлайн Талмуд и по-конкретно  книга Шабат на български?

Повярвай ми, хич не ти трябва талмуда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Anne написа:

Повярвай ми, хич не ти трябва талмуда.

Хайде да не ми обясняваш какво ми трябва в моя живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...