Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Юдеизъм /за любопитни/

Препоръчан отговор

преди 5 минути, Aumi написа:

Правилно!
От което следва, че Исус не е бог, тъй-като е роден от човешко същество - жена!:)

:laughing4:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,3k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

преди 14 минути, Aumi написа:

От което следва, че Исус не е бог, тъй-като е роден от човешко същество - жена!

То, хм, хубаво, но от кой е правен?! :)

Никой не оспорва майката, но се спори кой е бащата. И при положение, че баща му не е от някой род?! То кой е бащата и в тоя случай?! Да, той не е Бога, но баща му е Бог. :) Или какво ... майката сама е заченала от кой след като не е от мъж?! :)

Да, Исус не е Бог, но е Човек-Бог. Друг е въпроса, защо Бог е избрал Мария да е майката на неговия "материален" син. ... Тайнство е ...

п.п. Отиваме към НЗ, а тук е СЗ ... ;) Някои не приемат НЗ ... и това си е ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, dioib написа:

То, хм, хубаво, но от кой е правен?!

Никой не е светил ... но пък масово се вярва, че е бил "правен" от Бог.

Но има ли същество, което да не е "правено" от Бог?!

преди 16 минути, dioib написа:

Да, Исус не е Бог, но е Човек-Бог. Друг е въпроса, защо Бог е избрал Мария да е майката на неговия "материален" син. ... Тайнство е ...

Не е никакво тайнство, а история копирана от по-древни митове.

преди 22 минути, Sleda написа:

:laughing4:

да, трябва наистина да си много глупав, за да вярваш в глупости! :weather2:

преди 29 минути, Sleda написа:

И на мен не ми се спори за глупости

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, valkiria1 написа:

1 В стиховете няма противоречие. Принципно вие виждате в тях това, което ви се иска да виждате.Разговаряла съм с достатъчно християнски пастори от почти всички християнски деноминации. Някои са направо християнски фанатици. Други обаче и то в по-голямата степен си признават,че един от недостатъците в религиозното им образование е това,че не изучават писанията в светлината на историята и езика на народа, който ги е създал. Това е пропуск. При това съществен. В САЩ сега има християнски ционизъм-тоест нещата започват да се разглеждат през призмата на еврейската гледна точка и това е правилно. Тук няма такова явно и яростно отхвърляне на Тора и нещата изглеждат съвсем различно. Но да се върнем на твоите въпроси, които обаче са свързани с това, което споменах . Един  от недостатъците както казах е,че почти нищо не знаете за живота и времето в което са проповядвали пророците. Ако те попитам какво знаеш за Исаиия няма да можеш да ми отговориш без да посегнеш към справочниците. Но аз мога да ти кажа за абсолютно всеки един от пророците  веднага. И това е предимство при разглеждането на религиозните текстове. Защото ,знаейки времето и мястото където е действал пророка, ти вече знаеш и можеш да си обясниш половината от текста.

2 Исаиия  е проракувал по времето на петима царе в Южното царство, а това е древна Иудея . Той изразил много забележки към висшата прослойка  и я упреквал в неспазване стриктно на повелите на Адонай. Той е този, който проракува падането на царството и е ходил почти три години леко облечен за да покаже на народа какво го чака напомняйки им какво става със Северното царство / Исраил/ ,което вече е завладяно от Асирия.  И ето ти обяснението,че неговият Служител е  Яков на който той е дал името и е възложил на него  и народите излезли от чреслата му /12-те колена/ да бъде неговият дух сред народа. Яков  е унижен и отведен в робство / Яков е Исраил , това е народа на Северното царство/ .При това робството е наказание от Адонай за простъпки към него и затова четеш в Исая 43. До тук вече си си обяснил нещата за които се пише в цялото писание на Исаиия, а това е робството ,което очаква Исраил и Иудея -един народ ,разделен в две царства. Исаиия не проракува за никакъв машиях ,защото в този случай спасението на разделения народ няма да дойде от някакъв машиях или помазан цар , а ще дойде от самия Адонай.

3 Християните /включително и месианските евреи/ гледат на тези думи на пророка като на предизвестие за идването на машиях. Но тук никъде не се споменава такава дума ,нито такова име. Единствените случаи в Тора, когато директно се споменава думата машиях се отнася за Саул и Давид. Думата машиях е включена в титлите на Давид  и върху него също ,както подобно на Яков е духът на Адонай.

2 Царства:

1 А тия са последните Давидови думи: - Давид Есеевият син рече: Мъжът, който бе издигнат на високо, Помазаникът на Бога Яковов И сладкият Израилев псалмопевец, рече:
2 Духът на Господа говори чрез мене, И словото Му дойде на езика ми.

Помазването е процедура за царско коронясване, която е поставяла царя в пряк досег с божествената същност. Исаиия е този,който прехвърля върху Давидовата династия надеждите за бъдещето, за епоха ,когато царят ще царува по правда . Това е малкото нещо заради ,което християните вярват ,че става въпрос за машиях на име Иешоуа. Но за съжаление това не е така. Самото месианство на Исаиия търпи развитие и това се вижда в пластовете на книгата , която се разделя на три части -асирийското нашествие,  вавилонското нашествие в Иудея и възстановяването на Храма. Но храма е възстановен от Зоровавел , а обещаното от Ииус да възстанови храма така и никога не се случва и,също така и обещанието му да дойде по времето на своите съвременници.  Помазани с елей са Зоровавел и свещеника Иехошуа, но това не е така изтиквания напред Иехошуа бен Йосиф. Той още не е роден и не е насцената  на събитията. Точно това са двамата помазаници за които се говори в писанията на Исаиия-помазан цар и помазан свещеник. При вас тълкуването стига до неправилно преведена дума, на която лежи и цялото ви объркване на тема Иисус. Лука ви разказва,че Ииус е бил запитан дали е цар и машиях и никъде няма негов категоричен отговор на въпроса освен едното измъкване с  " Ти казваш това "

Аз също ти казах, че трябва да четеш писанията на Исая в цялост и пълнота и да не ги разделяш Интересното е ,че ти стигаш до същото заключение но наблягаш само на 53 глава и от нея вадиш заключения за някакъв машиях, който никъде не е споменат нито като дума машиях, нито като име. Не знам да има някъде нито в Тора, нито в НЗ място, където Иехошуа да е наречен Служителят ми. Докато Яков определено е наречен такъв не само в Исая. Дали на теб това ти харесва или не  не е от значение. То е факт в Библията. Остава да апострофираш Исаиия защо е писал така. Просто изпадаш в смешното положение да признаваш ,че в 52 глава Яков е Служителят, но в 53 глава не е Служителят. Ако искате да разбирате правилно текста не го делете на части. Следвайте го в цялост и последователност.

Принос за грях и жертвоприношение се прави единствено и само в Храма на Адонай. Пасхалното жертвоприношение не е приношение за грях. Няма такова нещо никъде в писанията на Тора. Приносителната жертва трябва да е съвършенна.Тя трябва да отговаря на условия, които старателно се преглеждат от специално натоварени затова свещеници към храма. Жертвените животни трябва да нямат нито един телесен недостатък. Иисус не е принесен в жертва в храма. Неговото тяло не беше съвършенно. Никъде не е посочено ,че неговата жертва е приета като изкупление за греховете на човечеството  от Адонай. Ние четем какво ни казва Павел по въпроса. Но никъде не виждаме пророците да твърдят това. Тора винаги говори за Исраил като човек в единствено число. Мисля,че ти показах достатъчно цитати. Защо изведнъж реши ,че точно в тази глава това не важи и е отпаднало в полза на някой  си Иисус ? Къде по-точно е посочено,че Адонай натоварва Ииус с греховете на човека и посочва необходимостта от жертвата на един за да възлюби човечеството отново и да му прости ? Първородния грях отпадна с потопа-докога християните ще го влачите и натоварвате върху гърба на хората ?

Лука не открива топлата вода. Той просто цитира  Тора:

"А ти кажи на Фараона: Така говори Иеова: Израил ми е син, първородният ми"

Исая 43
"Но сега слушай, служителю Мой, Якове, и Израилю, когото Аз избрах: Така казва Господ, Който те е направил, и те е създал в утробата, и ще ти помага: Не бой се, служителю Мой Якове, и ти, Есуруне, когото Аз избрах"

Тогава, когато ми покажеш текст в които на мястото на Яков в същия текст е посочен Иисус, тогава вече ще можеш да обориш самия Адонай и самия Исая и накрая мен.  Дотогава всичко остава в сферата на фантазията и добрите пожелания . Както съм го казвала и повтарям отново: месианската идея не е чужда на иудаизма и никой не я отхвърля,защото би трябвало да отхвърли Саул и Давид. Но иудаизма не приема за достоверен описания от Павел Иехошуа.Той противоречи във всяка една точка на идеята и виждането за машиях в иудаизма.

Разбрах логиката ти. Благодаря за изчерпателния отговор. Искам да те уверя, че когато тълкувам Исая и целия СЗ, се опитвам да разбера историческия контекст, защото иначе би било глупаво да тълкуваш писанието.  Вярно е, че Исая пророкува за бъдещия плен на Северното царство.

1. Но ще се отнася до това, че християните днес и особено пастирите не са запознати с историята ви и не познават езика ви, това не се отнасяло  за Евреите, които са писали евангелията и посланията. Особено ап. Павел, които  заявява, че е учил при един от най - известнитя учител за времето си. Самия той е отричал Божествеността на Исус, отричал , че Исус е Месия и е гонил първите християни, но после се среща с възкръсналия Исус и това променя вярата и живота му. 

Същите тези евреи / които са владеели  писмено и говорими тогавашния език/не са ли разбира ли правилно писанията от СЗ? Павел и той ли не ги разбирал при положение, че е имал най - доброто образование и то не при Исус, а при Гамалиил? Нещо повече, ап. Павел заявява, че това, което пише не е от човек, а чрез лично откровение от Исус. Как гледате на тези факти?

Самите ученици използват цитати от СЗ в посланията си и Евангелията, особено Матей , за да докажат на евреите, че Исус е Месията. И много хиляди евреите включително и от първенците тогава са приемали думите им за истина. Това важи и за много евреи днес. Преди да станат месиански евреи не са било такива.

2. Исус не е човешка жертва, а от Отец,  че бъде пренесена в храма. То оставаше  човек да убият в храма. Днес когато нямате храм къде принасяте жертви за грях? А преди да бъде построен храма, къде са пренасяли жетви? 

Исус се приема за съвършена жертва, защото е бил праведен, без грях.

3. Твърдиш, че "Първородния грях отпадна с потопа-докога християните ще го влачите и натоварвате върху гърба на хората ?" Ще покажеш ли цитат? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 часа, valkiria1 написа:

Помазването е процедура за царско коронясване, която е поставяла царя в пряк досег с божествената същност. Исаиия е този,който прехвърля върху Давидовата династия надеждите за бъдещето, за епоха ,когато царят ще царува по правда . Това е малкото нещо заради ,което християните вярват ,че става въпрос за машиях на име Иешоуа. Но за съжаление това не е така. Самото месианство на Исаиия търпи развитие и това се вижда в пластовете на книгата , която се разделя на три части -асирийското нашествие,  вавилонското нашествие в Иудея и възстановяването на Храма. Но храма е възстановен от Зоровавел , а обещаното от Ииус да възстанови храма така и никога не се случва и,също така и обещанието му да дойде по времето на своите съвременници.  Помазани с елей са Зоровавел и свещеника Иехошуа, но това не е така изтиквания напред Иехошуа бен Йосиф. Той още не е роден и не е насцената  на събитията. Точно това са двамата помазаници за които се говори в писанията на Исаиия-помазан цар и помазан свещеник. При вас тълкуването стига до неправилно преведена дума, на която лежи и цялото ви объркване на тема Иисус. Лука ви разказва,че Ииус е бил запитан дали е цар и машиях и никъде няма негов категоричен отговор на въпроса освен едното измъкване с  " Ти казваш това "

Помазването на царете и свещениците е ставало с елей и това е било акт на овластяване им от Бог. Но при тях става въпрос за власт над земно царство. Исус никога не е имал  претенции да управлява земно царство, защото винаги е говорил, за Небесното Царството  и че царството му е невидимо, скрито в сърцата и умовете на хората. Йоан 18:36 Исус отговори: Моето царство не е от този свят; ако беше царството Ми от този свят, служителите Ми щяха да се борят да не бъда предаден на юдеите. А сега царството Ми не е оттук.

Исус не е бил помазан с елей, но е бил помазан със Святия Дух.

Лука 4: 17 И подадоха Му книгата на пророк Исаия; и Той, като отвори книгата, намери мястото дето бе писано: -

18 "Духът на Господа е на Мене, Защото Ме е помазал да благовестявам на сиромасите; Прати Ме да проглася освобождение на пленниците, И прогледване на слепите, Да пусна на свобода угнетените,

И делата Му го доказватЙоан 10:38  но ако ги върша, то, макар да не вярвате на Мене, вярвайте на делата, за да познаете и разберете, че Отец е в Мене, и Аз в Отца.

Относно дали Исус се считал за Христос/Помазаник/ мисля, че няма съмнение в това. Ето няколко цитата:

Матей 16:15 "Казва им: Но според както вие казвате, Кой съм Аз? 16 Симон Петър в отговор рече: Ти си Христос, Син на живия Бог.17 Исус в отговор му каза: Блажен си, Симоне, сине Ионов, защото плът и кръв не са ти открили това, но Отец Ми, Който е на небесата."

Матей 16:20 Тогава заръча на учениците, никому да не казват, че Той е [Исус] Христос.

Причината Исус да не се разкрие като Христос е, че и да им каже те нямаше да повярват, а не защото не е бил такъв:

Лука 22:66 "И като се разсъмна, събраха се народните старейшини, главни свещеници и книжници, и Го заведоха в синедриона си и Му рекоха:67 Ако си Ти Христос, кажи ни. А Той рече: Ако ви кажа, няма да повярвате;68 и ако ви задам въпрос, не ще отговорите.69 Но отсега нататък Човешкият Син ще седи отдясно на Божията сила.70 И те всички казаха: Тогава Божият Син ли си Ти? А Той им рече: Вие право казвате; защото съм.71 А те рекоха: Каква нужда имаме вече от свидетелство? защото сами ние чухме от устата Му."

И още нещо: https://dobri-novini.thelamb.site/2018/12/30/christ-in-jesus-christ/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, realno написа:

..... се опитвам да разбера историческия контекст, защото иначе би било глупаво да тълкуваш писанието.

А преди да се опитваш да разбереш историческия контекст, би трябвало да си и информиран за него, а освен Библията и твоя пастор да си се позовавал на някой друг наистина исторически източник?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, realno написа:

Особено ап. Павел, които  заявява, че е учил при един от най - известнитя учител за времето си. Самия той е отричал Божествеността на Исус, отричал , че Исус е Месия и е гонил първите християни, но после се среща с възкръсналия Исус и това променя вярата и живота му. 

Същите тези евреи / които са владеели  писмено и говорими тогавашния език/не са ли разбира ли правилно писанията от СЗ? Павел и той ли не ги разбирал при положение, че е имал най - доброто образование и то не при Исус, а при Гамалиил? Нещо повече, ап. Павел заявява, че това, което пише не е от човек, а чрез лично откровение от Исус. Как гледате на тези факти?

Единствения който твърди,че е бил ученик на Гамалиил е самият Павел и никой друг. Няма нито едно друго историческо или библейско доказателства за това твърдение. За лаиците фанатици е достатъчно да се хванат за да възвеличаят религиозната подготовка на Павел. Но хората, които сериозно се занимават с историята на иудаизма са наясно ,че в Деяния Павел лъже:

3 Аз съм юдеин, роден в Тарс киликийски, а възпитан в тоя град при Гамалииловите нозе, изучен строго в предадения от бащите ни закон. И бях ревностен за Бога, както сте и всички вие днес;

Гамалиил е известен законоучител, но той никога не е преподавал в Тарс. Неговата школа е била в Йерушалаим. Гамалиил е внук  на Хилел Старши, който бил основал едно от двете най–големи идейни направления във фарисейския юдаизъм. Да бъдеш ученик в неговата школа е било въпрос на престиж. Освен несъвпасението в градовете, никога не е излизало писмено свидетелство под каквато и да е било форма от страна на тази школа,че Павел е бил ученик или слушател там. Нареченият с най-високата духовна титла раван Галиил е разучавал в школата с учениците си устната Тора. Той ебил най-авторитетният преподавател и законик по опонав време. След неговата смърт, както пише в Мишна " славата на Тора залязла".Другият който уличава неволно в лъжа Павел е свети Йероним. Той твърде,че Павел е родом от град Гаскала в Иудея.Исторически източници и Тора сочат ,че Венеаминовото коляно е населявало околностите на града Йерушалаим. Твърде много несъответсвия има в твърденията на Павел и те далеч не само тези. Но  от всичко е видно и ясно едно :Павел търси авторитети към които да се закрепи,за да издокара своята легитимност да бъде обучен религиозен водач. Явно успява след като изобретява и става баща на християнството.

Нещо повече, ап. Павел заявява, че това, което пише не е от човек, а чрез лично откровение от Исус. Как гледате на тези факти?

Като на измислица. Павел е обигран ,манипулативен и  ловък . Достатъчно е да споменем твърдението му за произнесена от Гамалиил реч пред Синедриона. Това е една голяма лъжа.Рабан-а е бил един от най-интелигентните и образовани мъже на своето време и да допусне такива съществени грешки в речта си, така както ги посочва Павел е невъзможно. Това означава ,че автора на Деяния отново си измисля събития, които да нагажда към своята версия,че е избран от Иисус.Отделно  достатъчно добре маневрира с двете си имена според обстоятелствмата и в зависимост от това как му диктува конюктурата. Автентичното учение на Иисус приключва след 1в-пр. е Последните му привърженици са погребани в катакомбите на Рим по Вия Апия. Аз съм виждала техните  и изучавала техните гробове. Това, което следват днешните християни е християнството на Павел, което е сложило пред себе си името на Иисус и нищо друго от неговото учение.

2. Исус не е човешка жертва, а от Отец,  че бъде пренесена в храма. То оставаше  човек да убият в храма.

Като не е човешка, животинска ,ли е?  Наричате Иисус Пасхална жертва и пасхално агне без ни най-малко да имате представа какво е жертвоприношението на Песах. То не е нито жертва за грях, нито за вина. Песах е празненство в чест на Изхода от Египет. Това е празник, не е жалейка.Йоан ви го обяви за агнец, който поема греха на света, но в Песах няма изобщо такова внушение. Затова трябва да се информирате за традициите на народа ни, за да не изпадате в конфуз за вашата си вяра.Ние сме ви свикнали  и не ни прави впечатление.

преди 8 часа, realno написа:

Исус се приема за съвършена жертва, защото е бил праведен, без грях.

Няма такова нещо. Тялото на жертвата ,която ще бъде пренесена трябва да е съвършенна. В моят блог към който съм ти дала линк, в частта за храмовете е описано на какво трябва да отговаря жертвеното животно за да бъде считано за съвършенно и достойно за Адонай. Информирай се за деня Йом Кипур е ще прочетеш за жертвения козел за умилостивение. Иисус първо беше човек, второ не беше умъртвен в храма и трето тялото му беше наранено и четвърто не хвърляйте тава чудовищна обида към Адонай за когото твърдите че е част от троицата ви,превръщайки го в кръвог. Точно този бог възпря Авраам да убие сина си и ясно заяви ,че не иска човешки жертви. Не знам дали сте наясно,че с това непрекъснато твърдение не сте никакви християни, асе приближавате към друга крайност.

преди 8 часа, realno написа:

3. Твърдиш, че "Първородния грях отпадна с потопа-докога християните ще го влачите и натоварвате върху гърба на хората ?" Ще покажеш ли цитат? 

Не го твърдя  аз. Черно на бяло е написано в Библията. Разтягате я като локум но нищо не и разбирате. Адонай наказа греховете на Адам и потомството му с потоп. След това се закле ,че повече няма да наказва и да изисква жертви. Като доказателство за думата си даде цветната дъга. Намери го в Битие, Езекил и Откровение. Там го пише. Защо аз трябва да ти посочвам цитати от твоята свещенна книга в които Адонай сключва завет с човечеството?

преди 2 часа, realno написа:

Помазването на царете и свещениците е ставало с елей и това е било акт на овластяване им от Бог. Но при тях става въпрос за власт над земно царство. Исус никога не е имал  претенции да управлява земно царство, защото винаги е говорил, за Небесното Царството  и че царството му е невидимо, скрито в сърцата и умовете на хората. Йоан 18:36 Исус отговори: Моето царство не е от този свят; ако беше царството Ми от този свят, служителите Ми щяха да се борят да не бъда предаден на юдеите. А сега царството Ми не е оттук.

Исус не е бил помазан с елей, но е бил помазан със Святия Дух.

Чувала съм ,че Св. Дух влиза в човек, но не съм чувала да помазват с него. Не съм виждала някой поп да ви маже със Св. Дух. Виждала съм да помазва с миро при кръщенията ви. Това пък е съвсем различно от помазанието за цар или свещеник. Помазанието се извършва от свещеник за да е легитимно.После право имат да помазват апостолите. Ти ми кажи, коя е тази жена ,която помазва Иисус ? Като каква го помазва и като какъв помазва него , защото казвач, че тогава е помазан за машиях - това е твърдение на Лука. 

преди 2 часа, realno написа:

Причината Исус да не се разкрие като Христос е, че и да им каже те нямаше да повярват, а не защото не е бил такъв:

И каква е тая търсенеа конспирация да не се разкрива? Кому е нужна. Той е бил незначителен проповедник , при това Апокалиптик от сектата на иисеите. Нали си чел проповедите му за нещо друго освен да ви стресира какво ви чака да е писал ? Тияп приказки ,че е проповядвал в храма са кьор фишек за тия ,които не знаят какво представлява иудейския храм. Иисус е ималл достъп само до двора на езичниците, където се разиграва онази сцена с търговците. НПо навътре не е припарвал. Той е живял по времето на храма на Ирод. Давам ти една моя публикация за да ти стане ясно. Тук е дълго за обяснение. Има написано за всичките храмове споменати в Библията.  Прочети, ако имаш интерес за да знаеш поне в какво вярваш. Нали се интересуваш от гледната точка на исраелтяните. Мисля,че и много въпроси ще отпаднат.Аз се приготвям за шабат и нямам достатъчното време вече да ти отговарям до края на седмицата.

https://religionandtravel.blogspot.com/2020/12/blog-post_12.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, valkiria1 написа:

Автентичното учение на Иисус приключва след 1в-пр. е

Понеже времето не стигна за редакция, коригирам се тук. Става въпрос за 1 в.сл.н.е.

пп извинявам се и  за евентуалните правописни грешки, но поста стана дълъг , а времето за редакции  ограничено. Благодаря за разбирането.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, valkiria1 написа:

Единствения който твърди,че е бил ученик на Гамалиил е самият Павел и никой друг. Няма нито едно друго историческо или библейско доказателства за това твърдение. За лаиците фанатици е достатъчно да се хванат за да възвеличаят религиозната подготовка на Павел. Но хората, които сериозно се занимават с историята на иудаизма са наясно ,че в Деяния Павел лъже:

3 Аз съм юдеин, роден в Тарс киликийски, а възпитан в тоя град при Гамалииловите нозе, изучен строго в предадения от бащите ни закон. И бях ревностен за Бога, както сте и всички вие днес;

Гамалиил е известен законоучител, но той никога не е преподавал в Тарс. Неговата школа е била в Йерушалаим.

Грешиш. Когато Павел казва "тоя град" има предвид Ерусалим, защото преди това се казва, че влиза в града и говори на жителите му. Деяния 21:15 И след тия дни приготвихме се за път и възлязохме в Ерусалим. 

Като на измислица. Павел е обигран ,манипулативен и  ловък . Достатъчно е да споменем твърдението му за произнесена от Гамалиил реч пред Синедриона. Това е една голяма лъжа.Рабан-а е бил един от най-интелигентните и образовани мъже на своето време и да допусне такива съществени грешки в речта си, така както ги посочва Павел е невъзможно. Това означава ,че автора на Деяния отново си измисля събития, които да нагажда към своята версия,че е избран от Иисус.Отделно  достатъчно добре маневрира с двете си имена според обстоятелствмата и в зависимост от това как му диктува конюктурата. Автентичното учение на Иисус приключва след 1в-пр. е Последните му привърженици са погребани в катакомбите на Рим по Вия Апия. Аз съм виждала техните  и изучавала техните гробове. Това, което следват днешните християни е християнството на Павел, което е сложило пред себе си името на Иисус и нищо друго от неговото учение.

Ако беше измислица, нямаше да умре мъченически и да се откаже от всички превелегии. И както грешиш за "тоя град" така грешиш и за възможността Гамалиил да се изкаже пред синедреона, защото Гамалиил е бил с авторитет. 

Като не е човешка, животинска ,ли е?  Наричате Иисус Пасхална жертва и пасхално агне без ни най-малко да имате представа какво е жертвоприношението на Песах. То не е нито жертва за грях, нито за вина. Песах е празненство в чест на Изхода от Египет. Това е празник, не е жалейка.Йоан ви го обяви за агнец, който поема греха на света, но в Песах няма изобщо такова внушение. Затова трябва да се информирате за традициите на народа ни, за да не изпадате в конфуз за вашата си вяра.Ние сме ви свикнали  и не ни прави впечатление.

Божия жертва, за греховете на всички, както е записано в Исая 53 глава.

Не го твърдя  аз. Черно на бяло е написано в Библията. Разтягате я като локум но нищо не и разбирате. Адонай наказа греховете на Адам и потомството му с потоп. След това се закле ,че повече няма да наказва и да изисква жертви. Като доказателство за думата си даде цветната дъга. Намери го в Битие, Езекил и Откровение. Там го пише. Защо аз трябва да ти посочвам цитати от твоята свещенна книга в които Адонай сключва завет с човечеството?

След като е казал, че няма да изисква жертви , защо жертвате и е заповядано в закона ви?

Когато Бог сключва завет с Ной, Бог обещава, че повече няма да наказва земята с потоп, а не че са им заличени греховете и хората са без грехове.

Битие 9:11 Поставям завета Си с вас, че няма да се изтреби вече никоя твар от водите на потопа, нито ще настане вече потоп да опустоши земята.
12 Бог рече още: Ето белегът на завета, който Аз поставям до вечни поколения между Мене и вас и всичко живо, което е с вас:
13 поставям дъгата Си в облака, и тя ще бъде белег на завет между Мене и земята.
14 Когато докарам облак на земята, дъгата ще се яви в облака;
15 и ще спомня завета Си, който е между Мене и вас и всичко живо от всяка твар; и водата няма вече да стане потоп за изтреблението на всяка твар.
преди 3 часа, valkiria1 написа:

Чувала съм ,че Св. Дух влиза в човек, но не съм чувала да помазват с него. Не съм виждала някой поп да ви маже със Св. Дух. Виждала съм да помазва с миро при кръщенията ви. Това пък е съвсем различно от помазанието за цар или свещеник. Помазанието се извършва от свещеник за да е легитимно.После право имат да помазват апостолите. Ти ми кажи, коя е тази жена ,която помазва Иисус ? Като каква го помазва и като какъв помазва него , защото казвач, че тогава е помазан за машиях - това е твърдение на Лука. 

Няма как поп да помаже някой със Святия Дух, защото това се прави от Бог. Човек помаза само с миро. 

Спомни си за цар Давид когато беше помазан от Самуил, след това Бог го изпълни с Духа си. Спомни си как Саул пророкуваше след като беше изпълнен с Духа, за който се казва, че Господния Дух.

Пророците пророкуваха, не защото бяха помазани с елей, а защото бяха изпълнени с Господния Дух. 

преди 3 часа, valkiria1 написа:

И каква е тая търсенеа конспирация да не се разкрива? Кому е нужна. Той е бил незначителен проповедник , при това Апокалиптик от сектата на иисеите. Нали си чел проповедите му за нещо друго освен да ви стресира какво ви чака да е писал ? Тияп приказки ,че е проповядвал в храма са кьор фишек за тия ,които не знаят какво представлява иудейския храм. Иисус е ималл достъп само до двора на езичниците, където се разиграва онази сцена с търговците. НПо навътре не е припарвал. Той е живял по времето на храма на Ирод. Давам ти една моя публикация за да ти стане ясно. Тук е дълго за обяснение. Има написано за всичките храмове споменати в Библията.  Прочети, ако имаш интерес за да знаеш поне в какво вярваш. Нали се интересуваш от гледната точка на исраелтяните. Мисля,че и много въпроси ще отпаднат.Аз се приготвям за шабат и нямам достатъчното време вече да ти отговарям до края на седмицата.

https://religionandtravel.blogspot.com/2020/12/blog-post_12.html

Няма конспирация, а неверие. Каквото неверие има и днес.

Ако Исус беше толкова незначителен проповедник, защо е трябвали да занимават и римските и еврейските власти с Него?

Ето това е интересно да се прочете: 

https://www.oneforisrael.org/bible-based-teaching-from-israel/isaiah-53-about-the-people-of-israel-or-messiah-of-israel/

Имам въпрос за Исая 53 глава. Исая 53:8 Чрез угнетителен съд биде грабнат; А кой от Неговия род разсъждаваше, Че биде отсечен отсред земята на живите Поради престъплението на Моите люде, върху които трябваше да падне ударът?

Ако Исая 53 се отнася за Яков/Израел/, защо се казва, че бил "отсечен" заради Моите люде т.е. Яков? Може ли Яков да бъде отсечен заради Яков? 

Това не е ли доказателство, че не се говори за Израел, а за Месията? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://rationalchristiandiscernment.blogspot.com/2018/06/the-suffering-servant-of-isaiah-53.html

Сряда, 20 юни 2018 г.

Страдащият слуга на Исая 53

• Въведение:
          - Петдесет и трета глава на Исая е най-яркото и живо описание на еврейския Месия, предоставено в целия Стар Завет. Той го представя като слуга, който страда за нашите грехове. Той съдържа най-основното послание за изкупление, както е разкрито по-пълно чрез новозаветното откровение. Ние, християните, естествено идентифицираме тази изстрадала слуга като Господ Исус Христос. Въпреки че текстът на Исая 53 може да ни изглежда доста ясен, много евреи абсолютно отказват да видят категоричните последици, изложени от естественото четене на обсъждания пасаж. Те настояват, че страдащият служител се позовава на нацията на Израел, но доказателствата просто не сочат в полза на това тълкуване. Исая 53 очевидно е месианско пророчество, което вече отдавна е изпълнено от самия Христос.
  • Изглежда, че почти всички еврейски равини някога са вярвали, че страдащият служител на Исая 53 се позовава на идването на обещания Месия. Всъщност:
          - "Раши (1040-1105 г. сл. Н. Е.) Може би е първият, който отрича, че този невероятен пасаж е месиански. Но много еврейски мъдреци, преди и след Раши, видяха Месията в Исая 53." (Даниел Ман, евреи за Исус, „ Равини, скептици и страдащият Месия “)
  • Следват някои препратки, цитирани в статията, от която е взето извадката по-горе:
          - „Високо цененият равин от първи век Шимон Бен Йочай заяви:„ Значението на думите „наранени за нашите беззакония“ [Исая 53: 5] е, че тъй като Месията носи нашите беззакония, които произвеждат ефекта от неговото нараняване , от това следва, че който не признае, че по този начин Месията страда за нашите беззакония, трябва сам да ги изтърпи и да ги понесе. "
          - "Мистичният Зохар записва:„ Децата на света са членове един на друг. Когато Светият желае да даде изцеление на света, той удря един справедлив човек сред тях и заради него изцелява всички останали. Откъде научаваме това? От поговорката: „„ Той беше ранен за нашите прегрешения, насинен заради беззаконията ни “(Исая 53: 5)“ (Числа, Пинх, 218а)
          - „Много различни равини - Гаон равин Саадия, равин Нефтали бен Ашер и равин Моше Алшич категорично се противопоставиха на новото тълкуване на Раши и поискаха израелските мъдреци да го игнорират и да се върнат към оригиналното тълкуване, най-известният сред тях беше Мамонид , който категорично заяви, че Раши е напълно сбъркал. "
  • Освен това Исая 53 е наречен Забранената глава в еврейските общности. Както отбелязва този източник:
          - „Еврейският историк от 17-ти век, Рафаел Леви, призна, че отдавна равините са чели Исаия 53 в синагогите, но след като главата е предизвикала„ аргументи и голямо объркване “, равините са решили, че най-простото нещо би било просто да вземат това пророчество от четенията на Хафтара в синагогите. Ето защо днес, когато четем Исая 52 , спираме в средата на главата и седмицата след като прескачаме направо към Исая 54 ". (Eitan Bar, One For Israel, " Исая 53-Забранената глава ")
  • Други цитати от свързаната статия по-горе:
          - „В Мидраш Танхума се казва:„ Равин Нахман казва, не се говори за никой освен Месията, Синът на Давид, за когото се казва, тук човек, наречен „отрасъл“, и Джонатан го преведе, за да означава Месията и правилно се казва, „човек на скръбта, запознат с мъката”. "
          - „Мидраш Шумел казва това за Исая 53:„ Страданието беше разделено на три части: Една за поколението на патриарсите, една за поколението на Шмад и една за Цар Месия ”.“
  • Страдащият слуга на Исая 53 не може просто да бъде препратка към Израел, а към човек:
          - "В края на Исая отделният слуга поема ролята, която Израел като нация не успя да постигне. Въпреки това Слугата в Исая 53 не може да бъде народ или остатък, защото се казва, че е откъснат от хората ( Иса 53: 8 ) и се казва, че умира за нашите грехове и беззакония ( Иса 53: 5 , 11 ). Това не може да бъде нацията, защото как Слугата може да бъде откъснат от себе си? Освен това той е праведен страдалец Това не може да бъде нацията, тъй като Исая е изобразил нацията, че е в грях (просто погледнете Исая 58 ). " (Мат Сметърст, Евангелската коалиция, " Страдащият слуга и Исая 53: Разговор с Дарел Бок “)

Ако по някакъв начин тази глава се пропуска при четенето на Писанието / вие си знаете дали го правите/ това означава, че има отричане от Словото на Бога. И евреи и християни знаем, че цялото слово е боговдъхновено и трябва да се приема такова каквото е, независимо дали удовлетворява нашите цели или не. Трябва ние да се нагаждаме според словото, а не него според нас. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, valkiria1 написа:

Гамалиил е известен законоучител, но той никога не е преподавал в Тарс. Неговата школа е била в Йерушалаим.

Може сериозно да се занимават с юдаизма, но показват неразбиране на елементарен текст. Щом бъркат за това, какво остава за много по-сложните неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 22.01.2021 г. в 20:10, realno написа:

Грешиш. Когато Павел казва "тоя град" има предвид Ерусалим, защото преди това се казва, че влиза в града и говори на жителите му. Деяния 21:15 И след тия дни приготвихме се за път и възлязохме в Ерусалим. 

Не греша. Просто ти не четеш или четеш избирателно. Писах че самия св. Йероним изобличава Павел в лъжа  И за родния му град и за времето в което той твърди,че е пребивавал в Йерушалаим..и тъй като Йероним е преводачът на Библията от гръцки и иврит на латински /така наречената Вулга/ и ревизира   стария превод наVetus Latina се предполага ,че той знае повече от теб и мен.  За "Деяния на светите апостоли" отдавна е доказано ,че изобщо не е исторически достоверен разказ на това, което в действителност се е случило, а опит за по-късно заглаждане на ожесточените дебати, които са се водили между Петър и Павел. Това е книга писана на много по-късен етап  от някого, който е решил да преформулира историята на ранните търкания в църквата. Между другото Петър и Павел не са могли да се понасят, но Църквата създава легендата за тяхната дружба, което исторически изобщо не е вярно.

И както грешиш за "тоя град" така грешиш и за възможността Гамалиил да се изкаже пред синедреона, защото Гамалиил е бил с авторитет.

Я, чети по-внимателно.-Къде съм написала ,че Гамалиил не може да говори пред Синедриона....не четеш или не разбираш...

на 22.01.2021 г. в 17:15, valkiria1 написа:

Като на измислица. Павел е обигран ,манипулативен и  ловък . Достатъчно е да споменем твърдението му за произнесена от Гамалиил реч пред Синедриона. Това е една голяма лъжа.Рабан-а е бил един от най-интелигентните и образовани мъже на своето време и да допусне такива съществени грешки в речта си, така както ги посочва Павел е невъзможно.

Пиша,че в речта си Гамалиил не може да допусне съществените грешки , които са представени в речта му, а не че не може да говори пред Синедриона. Дядо му Хилел Старши е бил начело на  Синедриона , в един период от време ,а Гамлаиил член по-късно .Лъжата написана в "Деяния" е съдържанието на  речта на рабана. Ето ги  истрическите грешки в нея, които Гамалиил изобщо няма как да е допуснал : Рабан съобщава за две въстания на някой си Теодас и на Юда Галилейски. За първото изобщо не би могъл да говори, тъй като то избухва 10 години по-късно. Речта вмества другото въстание в хронологичен период по-късен от първия, но в действителност вече са изминали 40 години , откакто то било избухнало. Затова и писах , че няма как да намесваме Гамалиил в тази лъжлива реч, защото  както отбелязах той е умен и образован мъж. Лъжата на този ,който го е писал , че такава реч е произнесена в защита на Павел и други апостоли ,е че изобщо не се ориентира в исторически действителната обстановка и такава реч с такива факти няма как да бъде произнесена от рабан Гамалиил. Какво ти се привижда на теб и на християните е отделен въпрос. Както казах  ,абсолютната ви некомпетентност  по историята на  древна Иудея и Исраил са причина да не можете да различите фейка в собствените ви писания.

Ако беше измислица, нямаше да умре мъченически и да се откаже от всички превелегии.

Дълбоко е спорно как е умрял Павел и дали изобщо е умрял мъченически. Човек преследван от Нерон, няма как да бъде приет от него на аудиенция и да му се даде възможност да живее, пише и проповядва свободно в Рим. При това в тесни връзки с учителя и възпитателя на Нерон-Сенека.Трябва да ти кажа ,че лично съм посетила базиликата " Сан Себастиано фуори ле Мура"- "Свети Себастиано извън стените", която е една от седемте поклонически църкви в Рим и е разположена над катакомбите по вия Апия.Ето показвам ти я и подробности за нея и катакомбите в които са погребани първите християни-покръстените иудеи  можеш да прочетеш в тази моя публикация . В нея ще прочетеш и за още една лъжа на католиците.

https://travellingphantom.blogspot.com/2020/07/blog-post.html

2hjcxdh%5D_MG_8419.jpg

За тази базилика излезе сензацията,че  в нея е открит саркофага на Св. Павел. То бяха журналисти, то бяха християнски екстази и така си и остана. Нито се  отвори салкофага  и изследваха останките, нито се даде гласност, нито саркофага беше преместен във Ватикана ,както се твърдеше. Отново поредната партенка на католиците. Гроба на Павел не е известен  и досега, и няма нито едно достоверно  историческо свидетелство каква е била неговата смърт. Заедно с подпалването на Рим изчезва и той, и никога повече не се появява на историческата сцена. Той просто е изпълнил това, което му е било възложено-да бъде троянския кон в редиците на иудеите.  За разлика от него Св. Петър почива в централната базилика на католиците и то под  тържествената зала, а престола на папата   е точно над  неговия гроб.

spacer.png

След като е казал, че няма да изисква жертви , защо жертвате и е заповядано в закона ви?

Значи за толкова време четене на Библията ти не си разбрал,че Бог даде закони на  Адам, после на Ной и после на  евреите отделно и в повече от всички други като брой  , когато ги избра за свой народ свещенослужител. Тогава какво ми губиш времето,след като не си наясно с тези неща.?

Ако Исус беше толкова незначителен проповедник, защо е трябвали да занимават и римските и еврейските власти с Него?

За едните е нарушител на закона на Адонай,с претенции да бъде религиозен реформатор ,когато в този момент Иудея се е нуждаела от водач срещу Рим ,  за другите/Рим/  е престъпник. Ясно и точно. Такива е имало много и той съвсем не е бил изключение. Просто Павел му е придал по-голяма важност за да прокара своите си идеи и намерения, скирт зад неговия гръб.

Недей търси царска корона и изключителност , там където ги няма.

на 22.01.2021 г. в 20:55, realno написа:

Ако по някакъв начин тази глава се пропуска при четенето на Писанието / вие си знаете дали го правите/ това означава, че има отричане от Словото на Бога. И евреи и християни знаем, че цялото слово е боговдъхновено и трябва да се приема такова каквото е, независимо дали удовлетворява нашите цели или не. Трябва ние да се нагаждаме според словото, а не него според нас. 

мисля,че бях обстоятелствено  и подробно изчерпателна , когато писах, че тази глава нито е забранена, нито се пропуска, нито има някакво конспиративно звучение както се опитваш за пореден път да ми пробутваш. Ако не си наясно върни се и прочети първия ми пост с обясненията. Мисля ,че ти изясних нещо , но го повтарям за последен път в тази дискусия :

на 21.01.2021 г. в 18:29, valkiria1 написа:

Лука не открива топлата вода. Той просто цитира  Тора:

"А ти кажи на Фараона: Така говори Иеова: Израил ми е син, първородният ми"

Исая 43
"Но сега слушай, служителю Мой, Якове, и Израилю, когото Аз избрах: Така казва Господ, Който те е направил, и те е създал в утробата, и ще ти помага: Не бой се, служителю Мой Якове, и ти, Есуруне, когото Аз избрах"

Тогава, когато ми покажеш текст в които на мястото на Яков в същия текст е посочен Иисус, тогава вече ще можеш да обориш самия Адонай и самия Исая и накрая мен.  Дотогава всичко остава в сферата на фантазията и добрите пожелания . Както съм го казвала и повтарям отново: месианската идея не е чужда на иудаизма и никой не я отхвърля,защото би трябвало да отхвърли Саул и Давид. Но иудаизма не приема за достоверен описания от Павел Иехошуа.Той противоречи във всяка една точка на идеята и виждането за машиях в иудаизма.

когато ми докажеш и покажеш това, което съм ти подчертала и болднала, тогава можеш да подновиш дискусията за Исая 53 глава. До тогава не смятам да се въртя и да обяснявам за втори и трети път постовете си, само защото на теб ти се иска да е другояче.

И като заключение : Иисус без да бъде доказан в Тора е несериозен като авторитет. Затова със всички сили се търси сламчица за която да се хванат християните за да го "докажат" Както писах неведнъж, типаж като Иисус натъкмен от Павел няма как да намерите в Тора.Няма да намерите и изповядващ иудаизма да вярва в такъв персонаж.  Това е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, valkiria1 написа:

Не греша. Просто ти не четеш или четеш избирателно. Писах че самия св. Йероним изобличава Павел в лъжа  И за родния му град и за времето в което той твърди,че е пребивавал в Йерушалаим..

Напротив. Защото написа: 

на 22.01.2021 г. в 19:15, valkiria1 написа:

След това вече обясняваш за св. Йероним, който уж бил изобличил Павел в лъжа, а то няма как да стане особено след 400 г. А от друга страна няма логика Павел да изостави всичкия авторитет и привилегии за да последва една лъжа. Особено ако преди това е убивал нейните последователи.

Филипяни 3:7 "Но това, което беше за мене придобивка, като загуба го счетох за Христа. 8 А още всичко считам като загуба заради това превъзходно нещо - познаването на моя Господ Христос Исус, за Когото изгубих всичко и считам всичко за измет, само Христа да придобия"

Освен това, ако разказите му  са били лъжа, защо бе нужно св.Йероним неволно да го уловя уж в лъжа? А къде са били неговите съвременници? Защо са не са го изобличили? Защо са мълчали? Причината е била само една, защото Павел е говорил истината за себе си. 

Пиша,че в речта си Гамалиил не може да допусне съществените грешки , които са представени в речта му, а не че не може да говори пред Синедриона. Дядо му Хилел Старши е бил начело на  Синедриона , в един период от време ,а Гамлаиил член по-късно .Лъжата написана в "Деяния" е съдържанието на  речта на рабана. Ето ги  истрическите грешки в нея, които Гамалиил изобщо няма как да е допуснал : Рабан съобщава за две въстания на някой си Теодас и на Юда Галилейски. За първото изобщо не би могъл да говори, тъй като то избухва 10 години по-късно. Речта вмества другото въстание в хронологичен период по-късен от първия, но в действителност вече са изминали 40 години , откакто то било избухнало. Затова и писах , че няма как да намесваме Гамалиил в тази лъжлива реч, защото  както отбелязах той е умен и образован мъж. Лъжата на този ,който го е писал , че такава реч е произнесена в защита на Павел и други апостоли ,е че изобщо не се ориентира в исторически действителната обстановка и такава реч с такива факти няма как да бъде произнесена от рабан Гамалиил. Какво ти се привижда на теб и на християните е отделен въпрос. Както казах  ,абсолютната ви некомпетентност  по историята на  древна Иудея и Исраил са причина да не можете да различите фейка в собствените ви писания.

Относно Тевда няма как да говорим, че е има историческа неточност, защото Лука говори за човек от друго поколение, а и до колкото знам освен по име няма съвпадение по нито една друга точка,  нито по време, нито по брой последователи, нито по хронология.  

Допълнителната историческа информация показва, че има двама души с това име, които са еврейски зилоти срещу Рим. Така че, възможно е и НЗ, и Йосиф да са прави. Човекът, споменат от Гамалиил вдига бунт през 6 г. сл. Хр., докато споменатият от Йосиф, въстава през 44 г. сл. Хр.

преди 17 часа, valkiria1 написа:

Значи за толкова време четене на Библията ти не си разбрал,че Бог даде закони на  Адам, после на Ной и после на  евреите отделно и в повече от всички други като брой  , когато ги избра за свой народ свещенослужител. Тогава какво ми губиш времето,след като не си наясно с тези неща.?

Аз знам, защо Бог е дал законите и жертвите, но не разбирам, защо твърдиш, че всичките грехове са заличени при потопа. Ако те са заличени, защо е нужно отново жертви за грях? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В текста, който се говори за Яков,"Мой, Якове, и Израилю" няма как да се говори за Помазаника и обратно, в текст за Помазаника, Исая 42:1 Ето Моят служител, когото подкрепявам, Моят избраник, в когото благоволи душата Ми; Турих Духа Си на него; Той ще постави правосъдие за народите., няма как да се говори за Яков. 

И нямам намерение да оборвам никого, още повече Господ и Исая, защото това означава, да манипулирам записаното от тях. Фактите, които посочих по горе :https://rationalchristiandiscernment.blogspot.com/2018/06/the-suffering-servant-of-isaiah-53.html доказват, че до 17 век текста в Исая 53 глава се е приемало, че се говори за бъдещия Месия, а не за Яков, но тъй като предизвиквал "объркване" Исая 52:13-15 и 53 гл спрял да се чете и започнало да се "тълкува", че ставало въпрос само за Яков.  Кой е прав вие, които мислите, че в Исая се говори само за Яков или юдеите преди 17в, които са премали, че освен за Яков се е пророкувало и за бъдещия Месия? Не разбирам как  Божието слово може да предизвиква объркване, но явно за някого, който бяга от истината е възможно.

- „Еврейският историк от 17-ти век, Рафаел Леви, призна, че отдавна равините са чели Исаия 53 в синагогите, но след като главата е предизвикала„ аргументи и голямо объркване “, равините са решили, че най-простото нещо би било просто да вземат това пророчество от четенията на Хафтара в синагогите. Ето защо днес, когато четем Исая 52 , спираме в средата на главата и седмицата след като прескачаме направо към Исая 54 ". (Eitan Bar, One For Israel, " Исая 53-Забранената глава ")

Освен това  в Исая 9:6-7 се казва, "6 Защото ни се роди Дете, Син ни се даде; И управлението ще бъде на рамото Му; И името Му ще бъде: Чудесен, Съветник, Бог могъщ, Отец на вечността, Княз на мира.7 Управлението Му и мирът непрестанно ще се увеличават На Давидовия престол и на неговото царство, За да го утвърди и поддържа, Чрез правосъдие и чрез правда, от сега и до века. Ревността на Господа на Силите ще извърши това."

За кого се говори тук? За Яков, за друго дете  или за бъдещия Помазаника? И как Бог могъщ и Отец на вечността ще се роди? 

Ето още едно мнение:

https://www.oneforisrael.org/bible-based-teaching-from-israel/isaiah-53-about-the-people-of-israel-or-messiah-of-israel/

Без съмнение Исая 53 е една от най-значимите глави в Стария Завет относно Месията. Това е и една от най-тревожните глави за равините, тъй като пророкува много ясно, че Месията ще бъде отхвърлен от собствения си народ, ще страда и ще умре за греховете на човечеството. След появата на Исус от Назарет (който беше отхвърлен, пострадал и умрял) тази глава предизвика голямо объркване сред равините. В крайна сметка, преди около 1000 години, опитите започнали да преосмислят цялата глава, твърдейки, че тя не говори за Месията.
Сигурно някои от вас се чудят какво означава „преинтерпретиране“? Допреди 1000 години всички мъдреци на Израел - мъдреците - разбираха, че Исая 53 е за Месията. Твърдението на днешните равини, че главата говори за народа на Израел, а не за Месията, е относително ново. Вижте например какво каза равин Хаим Ратиг, когато отговори на въпрос на уебсайта moreshet.co.il. Въпросът, зададен дали Исая 53 сочи към Исус. Можете да прочетете пълния отговор на равина на уебсайта, но обърнете внимание на следните бисери: „Въпросът ви предизвика усмивка на устните ми, в края на краищата, как е възможно някой християнин в света да отговаря на описанието на „Слугата Господен“, който е доведен като агне на клане ?! Не е възможно Исая да пророкува по-скоро за християнско събитие, отколкото за еврейско. Пророчествата на Исая говориха за народа на Израел. През поколенията еврейският народ се предлагаше като невинно агне. 

Равинът твърди, че е невъзможно Исус да е Месията, тъй като е невъзможно пророчеството да пророкува за християнско събитие или за някой християнин в света. Виждате ли иронията? Въпреки че равините изкривиха името му на „Исус християнин“ (Йешуа хаНотцри на иврит), Исус не е „нито един християнин на света“, а евреин от рода на Давид, който живееше тук в израелската земя. Християнството дори не се е считало за официална религия до около 4 век след Христа. Равинът също така твърди, че Исая 53 изобщо не е за Месията, а за народа на Израел, който се е предложил като невинно агне. Но какво, ако ви кажем, че само съвременните равини, едва след времето на Исус, изведнъж започнаха да тълкуват пророчеството в Исая 53, сякаш става дума за народа на Израел? И какво, ако ви кажем, че за разлика от това
Вече разширихме подробно Исая 53 в други видеоклипове, но по-долу има съкратен списък на мъдреци, които като нас интерпретираха Исая 53 като опис на един човек - за Месията - а не за народа на Израел.
Targum Jonathan, превод с произход от Йерусалим от епохата след Талмуда, приписва месиански характер на Исая 53.
Самият Талмуд никога не приписва Исая 53 на народа на Израел като нация.
Трактат Синедрион 98 и Сотах 14 приписват Исая 53 на Месията.
Midrash Rabbah 5: 1, Midrash Tanhuma и Midrash Konen приписват Исая 53 на Месията.
Ялкут Шимони 4 приписва Исая 53 на Месията.
Еврейската молитвена книга за Деня на Единението приписва Исая 53 на Месията.
Zohar, книга за еврейски мистицизъм, също приписва Исая 53 на Месията.
Дори равинът Саадия Гаон, който се сблъсква с християни в дебати, не приписва Исая 53 на народа на Израел като нация, а на един човек.
Следователно ясно виждаме, че класическата еврейска мисъл, източникът и авторитетът на еврейската религия, почти единодушно приписва Исая 53 на един човек, а не на народа на Израел като цяло. Този единствен човек, разбира се, е Месията.
А какво да кажем за твърдението на равин Ратиг, че израелският народ е „невинно агне“? Може ли народът на Израел да се счита за невинно агне?
„Невинно агне“ е библейско определение за някой, който е без грях или недостатък - някой, който никога не греши, никога не прави зло и никога не греши ... някой, който е съвършен, чист и безгрешен. Нашите хора наистина ли отговарят на това определение? Достатъчно е да отворите вестниците или да слушате новините, за да намерите отговора на това, но тъй като вече сме започнали с пророк Исая, нека му позволим да отговори и на този въпрос. Обърнете внимание на думите му към народа на Израел: „Защото ръцете ти са осквернени с кръв, а пръстите ти - с беззаконие; устните ти са говорили лъжи; езикът ти мърмори нечестие. Никой не влиза справедливо в костюма; никой не ходи честно на закона ... Краката им бягат към злото, те са бързи да пролеят невинна кръв; мислите им са мисли за беззаконие; запустението и разрухата са в магистралите им. Пътят на мира те не познават и по пътищата им няма справедливост; направили са пътищата си криви; никой, който стъпва по тях, не познава мира. ”(Ис. 59: 3-8)
Едно е сигурно - невъзможно е да обявим нашия народ, израелския народ за„ невинно агне “.
Пророчеството на Исая 53 отново и отново улавя рабинския юдаизъм „с панталони”. Ето защо не е изненадващо да прочетете думите на Рафаел Леви, еврейски изследовател от 17-ти век, който откри, че в миналото Исая 53 е четен в синагогите; тъй като главата е причинила толкова объркване и толкова много аргументи, равините са решили, че най-простото решение ще бъде премахването на пророчеството от реда за четене на Хафтара в синагогите. Това, разбира се, беше направено, за да скрие Исус от вас.
А сега, идете и прочетете сами пророчеството на Исая 53.

Д-р Ейтан Бар
Д-Р ЕЙТАН БАР
Д-р Ейтан Бар, местен евреин-израелец, роден и израснал в Тел Авив, Израел. Женени за Кейт (от 2007 г.), отглеждайки сина им Асаф в Израел. Ейтан е бакалавър по библеистика (Израелски колеж по Библията. Йерусалим, 2009). и MDiv екв. Той също така притежава магистърска степен по теологични изследвания (Liberty University, 2013). През 2020 г. Ейтан получава докторска степен (DMin, Близкия изток) от Теологическата семинария в Далас.

Така, че въпроса не е да ли в Исая 53 глава се говори за Яков или за Памазаника, а на кого пречи Исая 53 глава и кои човешки доктрини обърква? И как евреите, които изкривяват Словото на Адонай ще се оправдаят пред Него за това? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, realno написа:

Д-р Ейтан Бар
Д-Р ЕЙТАН БАР
Д-р Ейтан Бар, местен евреин-израелец, роден и израснал в Тел Авив, Израел. Женени за Кейт (от 2007 г.), отглеждайки сина им Асаф в Израел. Ейтан е бакалавър по библеистика (Израелски колеж по Библията. Йерусалим, 2009). и MDiv екв. Той също така притежава магистърска степен по теологични изследвания (Liberty University, 2013). През 2020 г. Ейтан получава докторска степен (DMin, Близкия изток) отТеологическата семинария в Далас е евангелска теологична семинария в Далас, Тексас.

Да разгледаме "авторитета " на този, който си ми дал по-горе.

1 Няма такова понятие местен евреин-израелец. В Исраел всички са исраелтяни/изключая разбира се палестинците/

2  Liberty University е  частен християнски университет в Линчбърг Вирджиния. Обучението е предимно онлайн.Университета е известен най-вече със своята изключителна християнска консервативност. Студентите не трябва да имат предбрачен секс . Изучаването на Библията се свежда до три -четири часа  на седмица и специалността е  Divinity. Запозната съм добре, понеже живея в републикански щат, а този университет е с много дарители от тук. 

3  Теологическата семинария в Далас е евангелска теологична семинария в  Тексас.

С една дума ти ми предлагаш като авторитет или експерт  по иудаизма евангелски исраелски пастор...ами мерси, но не проявявам интерес. :lol6:Месияни бакалаври и магистри от онлайн университети  с лопата да ги ринеш . Ти хълцай  възторжено колкото искаш пред такива християнски експерти, което не променя ни на йота писаното от мен. Служителят е Яков /Исраел/ Няма да ти повтарям за трети път,че го пише точно така на няколко места в Тора, които ти дадох  както поиска.

Да видим сега, какво пише този християнски експерт за машиях . Да видим изобщо дали познава религиозните  текстове.

Targum Jonathan, превод с произход от Йерусалим от епохата след Талмуда, приписва месиански характер на Исая 53.

От талмудическите времена до днес се чете предимно в йеменските общности.Обикновенно го четат стих по стих алтернативно на еврейските стихове хафтара в синагогата.    Не се коментира изобщо личност на някакъв машиях, който да носи името Иисус  или да прилича на него. При нас отговаря на седмичната глава на Тора- "Ки таво"- " Когато  дойдеш". Прочети я. В нея се говори за Моше и за Йешуа бен Навин, комуто пророка предава водачеството на  народа.

Трактат Синедрион 98 и Сотах 14 приписват Исая 53 на Месията.

Дай линк към тоя Трактат Синедрион 98 и Сотах 14  да ги  видим  тия чудеса ? Няма само да преписваш и мяташ линкове като папагал.:lol6:

Midrash Rabbah 5: 1, Midrash Tanhuma и Midrash Konen приписват Исая 53 на Месията.

Midrash Rabbah 5: 1,-

1 неправилно заглавие - Правилното е Bereishit Rabbah.

2 халахични / правни/ и агадични/разказни/ произведения. Нито намек за машиях.

3 да видим какъв е текста на посочената глава 5 : 1, която си дал като велико и шашкащо доказателство за машиях :

"The waters now are not just jostling for high position. They are crying like a family being torn apart. The lower waters long to go up in order to be reunited with their other half. "

тук :

https://www.sefaria.org/Bereishit_Rabbah.5.1?lang=bi&with=all&lang2=en

НЯМА нито намек за машиях. Всичко е във фантазиите на този велик експерт, който ги е посочил и който ти ми навираш в очите като авторитет. За теб не, ама за него е много жалко, да не кажа ,че е жалък лъжец и манипулатор.

Midrash Tanhuma -правен дискурс , основан на библейския текст. Няма и помен за машиях .

Midrash Konen -занимава се със Сътворението, рая ,ада. Мидраша е силно повлиян от апокалиптичните прогнози след плена във Вавилон.Съставен е през 11 -ти век.Никаква следа от машиях.

справка тук : 19 ти поред номер

https://www.jewishvirtuallibrary.org/midrashim-smaller

В НИТО ЕДИН !!! повтарям в нито един от посочените във статията източници не се коментира изобщо глава 53 на Исаиия, както се твърди във статията, която си дал.

що се отнася до това :

„Невинно агне“ е библейско определение за някой, който е без грях или недостатък - някой, който никога не греши, никога не прави зло и никога не греши ... някой, който е съвършен, чист и безгрешен. 

не се коментира такова нещо в глава 53. Това е внушение на евангелисткия проповедник.

И пак ти пиша за трети път,защото вече ставаш смешен ,да не говорим и досадно повтаряем. Глава 53 не пречи на никой изповядващ иудаизма. Нито е нещо сензационно. Какво ви втълпяват ей тия експерти, които не знаят къде какво пише в мидрашите  е отделен въпрос. Апропо, ти въобще знаеш ли какво е таргум , ей така на прима виста ,без да се заровиш в справочниците ? Не знаеш,разбира се, но това не ти пречи наперено да ги тикаш в лицето точно  на мен :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да разгледаме "авторитета " на този, който си ми дал по-горе.

1 Няма такова понятие местен евреин-израелец. В Исраел всички са исраелтяни/изключая разбира се палестинците/

2  Liberty University е  частен християнски университет в Линчбърг Вирджиния. Обучението е предимно онлайн.Университета е известен най-вече със своята изключителна християнска консервативност. Студентите не трябва да имат предбрачен секс . Изучаването на Библията се свежда до три -четири часа  на седмица и специалността е  Divinity. Запозната съм добре, понеже живея в републикански щат, а този университет е с много дарители от тук. 

3  Теологическата семинария в Далас е евангелска теологична семинария в  Тексас.

С една дума ти ми предлагаш като авторитет или експерт  по иудаизма евангелски исраелски пастор...ами мерси, но не проявявам интерес. :lol6:

1. Както виждаш има такова понятие и то е уточняващо, че Д-р Ейтан Бар, не е евреин - американец, а роден и израснал в Израел. Преди е нямало понятие като афроамериканец, но вече има. Но това не е най- важното, защото постоянно възникват нови понятия.. 

2. Една от тезите ти беше, че не съм познавал историята и езика ви за да мога да тълкувам правилно Исая. Е, вече тази твоя теза не важи, защото Д-р Ейтан Бар не може да го обвиниш това и много други евреи, за които познаването на историята ви не им е пречка да са християни. Това беше една от причините да ти покажа тази статия, а ти се хвана за второстепенни неща с цел едва ли не да го дискредитираш.

3. Другата и то по - важна причина е, факта, че е направен опит за  промяна на интерпретацията на Исая 53 глава, защото традиционното  тълкуване преди това, предизвиквало "объркване". Това не го казвам аз, а Рафаел Леви. Това трябваше да обясниш, а не автобиографията на д-р Ейтан  Бар. 

РЕВИЗИЯ НА РАШИ ПРЕЗ СРЕДНОВЕКОВИЕТО

"Раши живееше, както знаем, в Испания, по времето, когато евреите и християните живееха заедно и така естествено между тях възникнаха спорове. Християнски приятели и съседи на Раши се опитали да го убедят, че библейското пророчество сочи към Йешуа. Наред с други пророчества, те, разбира се, му показаха Исая 53. Тъй като пророчеството в Исая 53 е толкова ясно и точно, Раши нямаше избор. Очевидно той не искаше да признае, че Йешуа е Месията, затова трябваше да се опита да преинтерпретира пророчеството, така че вече да не става дума за Месията, а за народа на Израел. Твърдението на Раши беше, че страдащият слуга е метафора на израелския народ, пострадал от езичниците.

Но днес тълкуването на Раши се приема сред равините, които също не се интересуват да признаят, че Йешуа е могъл да бъде Месията, който е бил отхвърлен, пострадал и умрял точно както Исая е пророкувал."

--------------------

"Също така, когато равин Ретиг твърди, че пророчеството на Исая 53 не е за Месията, а за Израел, който се е предал като невинно агне, можем ли наистина да кажем, че хората в Израел биха могли да бъдат описани като „невинно агне“? Невинното агне е библейско определение за човек без грях, който е непорочен, безупречен, никога не прави зло и никога не би съгрешил, но е съвършен, чист и чист от греха. Наистина ли израелският народ това описание? Достатъчно е само да отворите вестника или да чуете новините, за да получите своя отговор.
И тъй като говорим за пророк Исая, ще оставим Исая да отговори и на този въпрос. Забележете думите към народа на Израел само шест глави след глава 53:

„Защото ръцете ти са осквернени с кръв, а пръстите ти - с беззаконие. Устните ти са говорили лъжи, езикът ти мърмори нечестие. Никой не съди справедливо и никой не се произнася по случая честно. Краката им тичат след злото. Те се втурват да проливат невинна кръв. Техните мисли са мисли за беззаконие. Насилието и разрухата са по магистралите им. Те не познават пътя на мира и няма справедливост по следите им. Направили са си криви пътищата. Който ходи в тях, няма да изпита шалом. ”

Едно е сигурно, що се отнася до евреина Исаия, той не беше „невинно агне“! 

ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО ПРИЧИНИ, КОИТО ПРАВЯТ НЕВЪЗМОЖНО ГЛАВАТА ДА Е ЗА ИЗРАЕЛ

Страдащият служител е представен последователно като отделен човек, а не като множествено или колективно съществително, като група хора. В стих 8 се казва: „За прегрешенията на народа Ми Той беше поразен”. От какви хора беше част Исая? Хората на Израел, разбира се. Така че „моят народ“ се отнася до народа на Израел. Следователно Израел не може да бъде страдащият служител на Господа. Ако народът на Израел беше Слугата на Господ тук, кой щеше да бъде „моят народ“
Нещо повече, Слугата Господен страда доброволно покорно и без възражения. Народът на Израел никога не е страдал с желание! Според Тората страданието на Израел е резултат от греха не поради тяхната праведност, докато Слугата Господен страда като праведен човек не защото е съгрешил. Слугата на Господ е невинен, но според Тората хората от Израел винаги е бил наказан и страдал заради греха си, а езичниците не са получавали изцеление от Бог, защото евреите са били преследвани.
Господният служител умря вместо нас като жертва за нашия грях. Народът на Израел, от друга страна, не страдаше за езичниците, а заради нечестието си. 
Слугата възкръсна от мъртвите, но хората на Израел никога не бяха „отсечени“ напълно и така не можеше да „възкръсне от мъртвите”. Ако Слугата на Господ е Израел, а не Месията, понятието „Месия бен Йосеф“ изведнъж изчезва, сякаш никога не е съществувало.
В обобщение, сгрешихме, Месията беше наказан. Ние съгрешихме, а той пострада. Ние заслужаваме смърт и той беше разпнат на наше място. Съвършен Бог прие подобието на Слуга, за да ни се разкрие като един от нас. Той ни позволи да го унижаваме,  да го отхвърляме и да го измъчваме до смърт, за да поеме греховете си върху себе си. Така че и от нас зависи да страдаме за доброто на другите, които съгрешават срещу нас. Ако Бог, който е съвършен, може да ни прости, несъвършени като нас, колко повече трябва да си прощаваме един на друг? Това е прекрасното послание на Страдащия Слуга: Бог, който ни обича, е направил за нас това, което никога не бихме могли да направим за себе си!"

https://www.oneforisrael.org/bible-based-teaching-from-israel/inescapable-truth-isaiah-53/

Няма как ме убедиш в правотата си когато се облягаш на тълкуване, което е въведено с цел манипулация и да не предизвиква "объркване".  Мен ме остави, защото в случая не аз съм важния, а  Господ, който е изговорил това чрез Исая. 

Така, че правилното тълкуване на Исая 53 гл, преминава през уточняването , за кого говори Господ чрез Исая. А за да разберем това, трябва да уточним как са възприемали евреите Исая 53 глава по времето на Исая и по времето на Исус, а не за какво им се иска да говори Исая на съвременните евреи. за сега фактите говорят, че по времето на Исая и Исус евреите са приемали , че текста в Исая 53 глава говори за Месията, а не за Израел.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, realno написа:

2. Една от тезите ти беше, че не съм познавал историята и езика ви за да мога да тълкувам правилно Исая. Е, вече тази твоя теза не важи, защото Д-р Ейтан Бар не може да го обвиниш това и много други евреи, за които познаването на историята ви не им е пречка да са християни. Това беше една от причините да ти покажа тази статия, а ти се хвана за второстепенни неща с цел едва ли не да го дискредитираш.

Да . Не ги познаваш. Затова и не можеш да различиш фейка в нещата, които четеш. Затова не можеш  и да знаеш,че  нещата ,които ти показах не са това за което се говори в статията. Докторчето е отделна история. Той знае езика ,но не познава писанията ,които споменава и го доказах много ясно. Той е християнски мисионер и не познава Тора и Талмуд. Доказах го много ясно. Дали ще  го признаеш не е важно. Важното е ,че аз повече няма да си правя труда да ти показвам ясни недомислици ,лъжи и манипулации. Не е моя работа дали живееш с отворени или затворени очи.

преди 4 часа, realno написа:

Няма как ме убедиш в правотата си когато се облягаш на тълкуване, което е въведено с цел манипулация и да не предизвиква "объркване". 

Да те убедя. Хайде по -полека. Какъв да  ми е дерта, ти в какво вярваш ?!?Ти поиска гледната точка на иудаизма по отношение на  писаното в Исая. Показах я. Май ти се напъваш да ми обясняваш ,че аз греша. Най-смешното в случая е,че  християните се мъчите да говорите вместо Исая и да оспорвате това, което той е писал. Не видях нито едно доказателство в потвърждение на това, което твърдиш. Библията се доказва с Библията , а не с фантазии и стъкмистики. Твоя Иисус ти обеща ,че ще се завърне в рамките на своите съвременници  и доколкото ми е известно още не е тук. В  писанията ,никъде не е обещавал да идва два пъти. Така че изводите са за теб ,не за мен.Аз не съм излъгана, защото съм нямала очаквания. Помисли ти, кого ще държиш оттговорен за тази лъжа-Павел или християнските ви пастори?!Както казах днешните християни изповядвате павлово християнство, а не християнство на Иисус.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, valkiria1 написа:

Да . Не ги познаваш. Затова и не можеш да различиш фейка в нещата, които четеш. Затова не можеш  и да знаеш,че  нещата ,които ти показах не са това за което се говори в статията. Докторчето е отделна история. Той знае езика ,но не познава писанията ,които споменава и го доказах много ясно. Той е християнски мисионер и не познава Тора и Талмуд. Доказах го много ясно. Дали ще  го признаеш не е важно. Важното е ,че аз повече няма да си правя труда да ти показвам ясни недомислици ,лъжи и манипулации. Не е моя работа дали живееш с отворени или затворени очи.

Няма как да звучиш убедително, след като ти не познаваш базисни неща от Писанията и е доказано, като например, че Бог бил сключил завет с Исмаил, което не е вярно.

на 7.01.2021 г. в 20:04, valkiria1 написа:

Битие 17

20 И за Исмаила те послушах. Ето, благослових го, и ще го наплодя и преумножа; дванадесет племеначалници ще се родят от него, и ще го направя велик народ.

Битие 21

17 И Бог чу гласа на момчето; и ангел Божий извика към Агар от небето и рече й: Що ти е, Агар? Не бой се, защото Бог чу гласа на момчето от мястото гдето е.
18 Стани, дигни момчето и крепи го с ръката си, защото ще направя от него велик народ.

и че евреите не били обрязани когато били в робство в Египет, а чак по времето на Исус Навин, което също не се потвърждава от Писанията. 

на 14.01.2021 г. в 7:50, valkiria1 написа:

Отговарям ти на въпроса там, където му е мястото.

Иудеите не са били обрязани в Египет. Този, който е наредил обрязването в съответствие с  изискванията на Адонай  е Иисус / Йехошуа/бен Навин. Това е станало след влизането на племената в Обещаната земя Обрязването е станало за първи път в Обещаната земя преди битката срещу Йерихон. Направено е от Иисус / Йехошуа/бен Навин, този на който Мойсей поверява народа след смъртта си.

Казваш, че Исая пророкувал по времето на 5-ма царе, а те са 4-ма.

на 21.01.2021 г. в 20:29, valkiria1 написа:

2 Исаиия  е проракувал по времето на петима царе в Южното царство, а това е древна Иудея .

Исая 1:1 Видението на Амосовия син Исаия, което видя за Юда и Ерусалим в дните на Юдовите царе Озия, Иотам, Ахаз и Езекия:-

Когато имаш основни пропуски, как можеш да кажеш за някого, че не познавал Писанията? На базата на какво отсъждаш, че някой говорел неверни неща, когото ти имаш основни пропуски?  

- „Еврейският историк от 17-ти век, Рафаел Леви, призна, че отдавна равините са чели Исаия 53 в синагогите, но след като главата е предизвикала„ аргументи и голямо объркване “, равините са решили, че най-простото нещо би било просто да вземат това пророчество от четенията на Хафтара в синагогите. Ето защо днес, когато четем Исая 52 , спираме в средата на главата и седмицата след като прескачаме направо към Исая 54 ". (Eitan Bar, One For Israel, " Исая 53-Забранената глава ")

Освен това за пореден път не коментираш темата, защо беше необходимо да се преинтерпретира Исая 53 глава, че да не предизвиква "объркване" като признал еврейския историк Рафаел Леви? Вярно ли е това, което е казал историка? Кого "обърква" оригиналното тълкуване на Исая 53 гл и защо беше необходимо промяна на тълкуването? Може ли Божието слово да "обърква"? Ако новото тълкуване казва, че Исая 53 гл, говори за Израел, означава ли , че първото разбиране за Исая 53 гл е било за Месията като "страдащия слуга" и "отрасъла"? 

Питам, защото за да има правилно разбиране на Исая 53 гл трябва да знаем за кого е писал Исая и как са разбирали написаното евреите по негово време и по времето на Исус, а не какво им се иска да означава на съвременните евреи и равини. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, realno написа:

и че евреите не били обрязани когато били в робство в Египет, а чак по времето на Исус Навин, което също не се потвърждава от Писанията.

Навика за обрязване са го взели от тогавашните египтяни, при които са били "роби".

Сложих кавички, защото какво робство е било, щом като са дошли в година на глад да се спасят в Египет група от 66 души, а при "бягството" са били 660 000, като са броени само мъжете, можещи да носят оръжие, то ест между 25 и 60 години – деца, жени и мъже извън това определение не са броени? Числата са от Стария завет. (за сравнение: 90% от чернокожите роби, докарвани в Африка на Карибските острови, умирали за няколко години робски труд и постоянно трябвало да докарват нови.)

Айде да посмалим с оглед на характерния стремеж на евреите към преувеличение, но са били голема тълпа, вдигнатият прах от похода се виждал отдалече.

Въобще техните "робства" или пленове, митични или не, са били само в полза за тях. А защо? Защото са били просто чергарско племе чак до третия им плен включително и малко са се пообразовали и очовечили, живеейки при цивилизованите народи. В Египет те също са били получергарски овцевъдни специалисти*, но са се увеличили многократно в брой. Първите и най-стари техни писания са от времето на т.н. Вавилонски "плен". Там се е появила и развила митологията и вярванията им, които, прочее, са нескопосно копиране на митологии на околни по-древни народи, и през вековете след това били "сресвани" за липса на противоречия. Азбуката на иврита също носи много подобия с няколко по-стари азбуки на съседни народи.

* – Според собствените им писания техният храм, скинията, дълго време е бил мобилен ;), чергарски.

Скиния (на старогръцки: σκηνή) е походна храмова „палатка https://bg.wikipedia.org/wiki/Скиния

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, extreme_b_c_d написа:

Навика за обрязване са го взели от тогавашните египтяни, при които са били "роби".

Обрязвали са се още преди да отидат в Египет.

А и защо за 400 години да не могат да станат от 66 човека 2 милиона?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бог е заръчал на Авраам обрязването като завет с Него и от тогава са почнали да се обрязват. Те отиват в Египет вече по времето на Йосиф, който е правнук на Авраам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"Темата никога не е била обсъждана в моето предвоенно полско еврейско училище. По време на равинското обучение, което бях получил, петдесет и трета  глава от книгата Исая непрекъснато се избягваше в полза на други , " по - тежки" въпроси, които трябва да се научат. И все пак, когато за първи път прочетох този пасаж, съзнанието ми се изпълни с въпроси: "

===============================================

Слугата не е Израел

Раши (равин Шломо Ицхаки, 1040-1105) и някои от по-късните равини обаче интерпретират пасажа като отнасящ се до Израел. Те знаеха, че по-старите тълкувания го отнасяха към Месия. Въпреки това, Раши живял във време, когато дегенерат средновековна изкривяване на християнството се е практикувало. Той искаше да запази еврейския народ от приемане на такава вяра и въпреки че намеренията му бяха искрени, други видни еврейски равини и водачи осъзнаха несъответствията в тълкуването на Раши. Те представиха тройно възражение срещу неговата иновация. Първо, те показаха консенсуса на древното мнение. На второ място, те посочиха, че текстът е в единствено число. Трето, те отбелязаха стих осми. Този стих представлява непреодолима трудност за онези, които тълкуват този пасаж като отнасящ се за Израел. То гласи:

Той беше отнет от управлението и от присъдата; и живота му кой ще разказва? защото той беше отсечен от земята на живите; чрез прегрешенията на народа ми той беше поразен.

Дали еврейският народ, не дай Боже, някога е бил отрязан от земята на живите? Не! В Йеремия 31: 35-37 Бог обеща, че ще съществуваме вечно. Горди сме, че Ам Исраел Чай - „Народът на Израел е много жив.“ По същия начин е невъзможно да се каже, че Израел страда за прегрешенията на „моя народ“, което ясно означава хората на Исая. Със сигурност хората на Исая не са езичниците, а евреите.

Моше Коен, равин от 15 век в Испания, обяснява раздела:

Този пасаж, обясняват коментаторите, говори за плен на Израел, въпреки че в него се използва единствено число. Други предполагат, че това означава справедливите в настоящия свят, които са смазани и потиснати сега ... но и те по същата причина, като променят броя, изкривяват стиховете от естественото им значение. И тогава ми се струваше, че ... изоставяйки знанията на нашите Учители и склонявайки се „след ината на собствените си сърца“, и на собственото си мнение, имам удоволствието да го тълкувам, в съответствие с учението на нашите равини, на царя Месия. 2

Слугата е Месията

По същата причина равин Моше Алшейх, равин Сафед, в края на 16 век, посочва този факт, като казва:

Тогава мога да отбележа, че нашите равини с един глас приемат и утвърждават мнението, че пророкът говори за цар Месия. 2

До голяма степен става въпрос за коментара на големия еврейски просветител Херц Хомберг (1749-1841), който казва:

Според мнението на Раши и Ибн Езра, то се отнася до Израел в края на плена им. Но ако да, какъв може да е смисълът на пасажа „Той беше ранен за нашите прегрешения“? Кой беше ранен? Кои са престъпниците? Кой е извършил болестта и е понесъл болката? Факт е, че се отнася за крал Месия. 3

Един от най-големите ни еврейски религиозни поети, Елиезер ХаКалир, перифразира тази глава през 9 век в рима и метрична поезия. То се чете в молитвата Йом Кипур на Кетер:

Месия, нашата правда, се обърна от нас: ние сме в ужас и няма кой да ни оправдае! Нашите беззакония и игото на нашите прегрешения Той понесе, тъй като беше ранен за нашите прегрешения: Той носи нашите грехове на раменете си, за да можем да намерим прошка за беззаконията си и чрез раните Му сме излекувани. О, вечен, дойде време да създадеш ново творение: от небесния свод Го издигни, от Сеир Го извади, за да направи гласа Му чут за нас в Ливан, втори път от ръката на Инън. **

Думите на пророк Исая са думи на надежда. Имаме славно бъдеще и изобилие от настоящето, ако присвоим спасението, което е възможно от Този, който „беше ранен от нашите прегрешения и насинен от нашите беззакония“.

https://jewsforjesus.org/publications/issues/issues-v02-n05/the-rabbis-dilemma-a-look-at-isaiah-53

1. Наистина има избягване четенето на Исая 53 глава и това не е мит, а е факт. 

2. Самите равини не са единни в твърдението си, че Исая 53 глава се отнася за Израел, но тези, които са искрени, признават, че преди се е считало, че тази глава говори за страдащия Месия и те продължават да смятат, че това е така. 

3. Все повече евреи израснали в юдаизма осъзнават, че в Исая 53 няма как да се говори за Израел, защото няма логика в това, но се говори за страдащия Месия, който изкупва Израел и света от греховете им.  Защото само в Него се изпълняват пророческите думи на пророк Исая, а и на много други места в Писанията. 

Ето още информация: https://chaim.org/isaiah-53

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, ncl написа:

Бог е заръчал на Авраам обрязването като завет с Него и от тогава са почнали да се обрязват. Те отиват в Египет вече по времето на Йосиф, който е правнук на Авраам.

Това са писанията на полуграмотните още евреи във Вавилонския "плен". А и в следващите векове, та и досега са сресвани и редактирани за да "изглеждат".

Мойсей, например, се е "появил" в писанията им тогава – в писанията им, които, прочее, са били на местната азбука на вавилонците, а са преписани на иврит, когато се е появил ивритът, то ест след връщането им (само малка част, другите еврейчета са предпочели да си останат и занапред във Вавилон и в Асирия) – та след връщането им от третия "плен, асирийския. От тогава започва строежа на някаква  еврейска държава.

Това, за което споменавам, са търсения на истински исторически факти на основата на много и древни текстове, не само писанията на полуграмотните тогава чергарски племена, наречени по-късно "евреи".

И понеже някой попита "Какво странно, че от 66 души са станали около 3 милиона (според техните писания), то ще кажа: нищо лошо. Но какъв е този "плен" тогава? Дадох сравнение със смъртността на негрите-роби на карибските острови, например. Те са били изразходвани, а премето на израил в египетския "плен" е станало двайсет хиляди пъти по-многобройно в Египет?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да звучиш убедително, след като ти не познаваш базисни неща от Писанията и е доказано, като например, че Бог бил сключил завет с Исмаил, което не е вярно.

Единственото ,което се убедих ,е че ти наистина не познаваш библейските текстове. За Тора ти е простено , обаче да наритваш Павел  и "Магна Харта"-тана християнствотоминава границите на невежеството. Марш да прочетеш пет пъти молитвата "Отче наш " и да помолиш да ти прости греха, че отхвърляш Словото Му:lol6:

Галатяни 4

22 Защото е писано, че Авраам имаше двама сина, един от слугинята и един от свободната;
23 но тоя, който бе от слугинята, се роди по плът, а оня, който бе от свободната, по обещание.
24 И това е иносказание, защото тия жени представляват два завета, единият от Синайската планина, който ражда чада за робство, и той е Агар.

:lol6: И още нещо много стресиращо за теб и християните. Името на Ишмаел е име теофор. В превод то означава " Когото Бог слуша". Останалото съм го писала в предишен пост. Няма да повтарям.Точка.

Чети Библията, стига си философствал:

3 И тъй, Исус си направи кремъчни ножове и обряза израилтяните на мястото Хълм на краекожията.
8 И като се обрязаха всичките люде, седяха на местата си в стана догде оздравяха.
9 Тогава Господ рече на Исуса: Днес отнех от вас египетския позор. За това онова място се нарича Галгал, както се казва и до днес.

Казваш, че Исая пророкувал по времето на 5-ма царе, а те са 4-ма.

Исая 1:1 Видението на Амосовия син Исаия, което видя за Юда и Ерусалим в дните на Юдовите царе Озия, Иотам, Ахаз и Езекия:-

Точно така казвам и го потвърждавам. Само ти трябват малко повече знания по историята на древните династии в царствата  Исраил и Иудея и разбира се Библията.

6 Тогава Исаия рече на Езекия: Слушай Господното слово:
17 Ето, идат дни, когато всичко що е в къщата ти, и каквото бащите ти са събрали до тоя ден, ще се пренесе у Вавилон; няма да остане нищо, казва Господ.
18 И ще отведат от синовете, които ще излязат от тебе, които ще родиш; и те ще станат скопци в палата на вавилонския цар.
19 Тогава Езекия рече на Исаия: Добро е Господното слово, което ти изрече. Прибави още: Не е ли тъй, щом в моите дни ще има мир и вярност?
20 А останалите дела на Езекия, и всичкото му юначество, и как направи водоема и водопровода та доведе вода в града, не са ли написани в Книгата на летописите на Юдовите царе?
21 И Езекия заспа с бащите си; и вместо него се възцари син му Манасия.

След смъртта на Езекия, на трона се възкачва синът му Манасия. . По време на управлението на  Манасия, Исаиия намира смъртта си .Сега като преброиш царете излизат точно 5, щом бройката е най-важна за теб, научаваш се да броиш и да четеш.Точка!!

Раши (равин Шломо Ицхаки, 1040-1105) и някои от по-късните равини обаче интерпретират пасажа като отнасящ се до Израел. Те знаеха, че по-старите тълкувания го отнасяха към Месия. Въпреки това, Раши живял във време, когато дегенерат средновековна изкривяване на християнството се е практикувало. Той искаше да запази еврейския народ от

Ще се научиш, когато посочваш източници, да ги четеш първо ти. Разбира се преди това, трябва да научиш и езика на който са писани. В случая английски. Така ,ще избегнеш конфуза да пействаш неща,които ще ти спестят неудобството в дискусиите. Като например това ,че в единия от посочените от теб източници, няма абсолютно никакво окончателно становище по въпроса за полемиката между  евреи и християни, а постигнат компромис. Направих си вече усилието да ти открия фейковете в новините в предишните източници ,  сега ще го правиш сам. Защото твоето магаре е запънато на моста и ти искаш да ми докажеш нещо, което вече обясних три пъти. Жокер : в посочения от теб източник, няма становище на рабейну Ицхаки по въпроса за Исаиия. Няма  директна препратка  към източник с конкретно негово мнение. Има свободни съчинения на тази тема в която намесват неговото име. Не ми губи повече времето с фейкове. И без това, аз останах единствената ,която ти обяснява нещо.Използвай по-плодотворно вниманието ми, а не да те уча да броиш до пет . Не злоупотребявай с добрината,търпението и времето, които ти отделям.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване