Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

insec

Икономиката на соца - с факти!!!

Препоръчан отговор

Миналата седмица случайно попаднах на едно интересно предаване, днес видях, че вече са го качили в нета ->

Мен лично ме изненада, че в докладите се говори още за 60-те; казвал съм не един път из темите, че ако ядрото на соца не бе Русия, с неизчерпаемите суровини и ресурси, цялата утопия е щяла да се срине още 70-те, когато китайците са показали среден пръст на икономическия модел налаган от руснаците. Обаче явно, дори и аз съм ги надценил, щото още 60- те всичко е било тотално забатачено. Човека говори с цифри и стойности от официални доклади, направени още по соца, от соц лидерите - няма нищо секретно а ла тончо тодоров. Изключително красноречиви са фактите за тъй славните ни кари - себестойност 15 бона, а продаваме парчето за 5, "ама как така ще сме били на загуба - демокрацията ни ограби", мда. Ще чуете и нещо любопитно за приватизацията - аз го споменах в съседната тема, но само на един мичиган му направи впечатление: кои предприятия, кога бяха приватизирани. (;

Изобщо доста интересна информация представя човека - за валутния лев, за дотациите, за планираните загуби, как единствения печеливш продукт на металургичния комбинат в Перник е бил тенекето и прочие,  и прочие. И последното изречение му е достатъчно ясно - водене на политика без съобразяване с икономическите реалности и убиването на частната инициатива: това е формулата, която съсипа строя т.е. абсолютно никой не им е виновен на комунягите, просто толкова са им били компетенциите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрън дрън дрън дрън дрън  доклади, цифри и т.н.

В България почти няма човек живял по онова време който да каже че сега е по-добре от тогава, а ако трябва да избирам дали да вярвам на документи с неясен произход или на хората живели тогава, то предпочитам да вярвам на хората.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Държавни документи, ама с неясен произход - само толкоз ли успя да измислиш. Инак, не в България, а в този форум, почти няма човек, който да не хвали соца - с което впрочем е известен из виртуалните среди: форума на комунистите. :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, insec написа:

Държавни документи, ама с неясен произход - само толкоз ли успя да измислиш. Инак, не в България, а в този форум, почти няма човек, който да не хвали соца - с което впрочем е известен из виртуалните среди: форума на комунистите. :Д

Хаха а датата(Вечна й памет) беше форума на капиталистите, ееех какви мармалади ставаха там в политиката...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може, датата съм я посещавал изключително рядко и то във връзка със съвсем други теми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хех тема избягала от КФИ:)

Лично мисля че по време на соц-а е било малко по добре ако се вярва на разказите на хората, може и да е било илюзия ако се вярва на държавните доклади

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По това време икономиката на страната е била на дъното. Магазините са били празни. Хубавите стоки са се пазарували с долари в корекомите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, sky1 написа:

По това време икономиката на страната е била на дъното. Магазините са били празни. Хубавите стоки са се пазарували с долари в корекомите. 

НЕ, в магазините е имало/имаше само КАЧЕСТВЕНА стока, естесвено имало е/имаше изключения но съвсем малко, а сега като са ти препълнени магазините какво ядеш?
Палмови и рапични растителни мазнини, екстракти на мастни киселини, гума гуан или както там се казваше,  Е455, Е324 Е не знам си кое, емулгатори, глутамати, аспартам...
...съдържащи се във всички нам продавани в магазинната мрежа бъркочи които всеки нормален човек би повърнал на мига в който прочете съдържанието им.
Месо с боя и химия за да за да стои свежо, пилешко което мирише на МЪРША не защото е развалено а защото така се отглеждат птиците, сирена като тебешири от палмови и други растителни мазнини, кренвирши и колбаси с опаковки на които изрично пише при производството им не е пострадало нито едно животно...

Благодаря, предпочитам си кашкавала Витоша и Балканския, Камчията, Хамбургския и телешкия салам, кренвиршите които нямаха марка но ядях с кеф сурови и без хляб и все ми се караха че така ще ме заболи корема и киселото мляко със сините букви/или червените според вида които гласяха просто "Краве кисело мляко" и врелия леберкез от немския магазин до нас(да имаше такъв още 88-ма година) и шоколад бояна и оня с с фастъците с розовата опаковка, не беше голямо разнообразието но беше ИСТИНСКО.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под качествена стока, явно визираш само хранителната такава - и с право. Имаше чат- пат качествени храни, но и тогава, като сега, ако искаш истинско си го отглеждаш ти. А баш пък колбаси да ми ги сервирате за качествена храна ..... явно и през соца не сте яли такава: камчия и кремвирши, майко мила, заедно с наденицата бяха най- големите боклуци по магазините, единствено луканката биваше, ма пък тя бе от вечно дефицитните стоки. Не случайно масово хората си отглеждаха домашни животни и в двете ми села нямаше къща без поне едно прасе, и двайсетина кокошки - ма тва минимум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Статистическия годишник на Народна република България за 1988. На с. 342 и 345 са дадени индексите на цените в магазините през 1988 г. на база 1980 г. 100%, т.е. процентното увеличение.

месо – 127,3% - има увеличаване на цената с 27,3%
месни продукти – 117,6 % - увеличение 17,6%

Цената на месото се повишава повече от цената на месните продукти(салами, кренвирши и др.). Извод?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, A.com написа:

...

Цената на месото се повишава повече от цената на месните продукти(салами, кренвирши и др.). Извод?

1. Не може да се направи еднозначен извод, докато не се уточни какво се има предвид под месо и под месни продукти.  Как са се движили цените на останалите суровини и ресурси, използвани на изработката на месните продукти. Както и технологията, по която са изработени. Има и други съществени фактори. Например, доколко е автоматизиран процеса на изработка и т.н. Какъв е пазара и т.н. ...
  2. Щом са сложени в различни статистически категории, не можеш да очакваш еднакви промени в цените.

Стана ми интересно ти до какъв извод стигаш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, darkterminal написа:
  1. Не може да се направи еднозначен извод, докато не се уточни какво се има предвид под месо и под месни продукти.  Как са се движили цените на останалите суровини и ресурси, използвани на изработката на месните продукти. Както и технологията, по която са изработени. Има и други съществени фактори. Например, доколко е автоматизиран процеса на изработка и т.н. Какъв е пазара и т.н. ...
  2. Щом са сложени в различни статистически категории, не можеш да очакваш еднакви промени в цените.

Стана ми интересно ти до какъв извод стигаш...

Месо е месото, което можеш да си купиш в магазин. Месни продукти - колбаси.

До извода, че е възможно в края на 80-те години в колбасите вече да не са със същото качество като колбасите от предходното десетилеите(например).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, A.com написа:

Статистическия годишник на Народна република България за 1988. На с. 342 и 345 са дадени индексите на цените в магазините през 1988 г. на база 1980 г. 100%, т.е. процентното увеличение.

Ама ти и от месо и колбаси ли разбираш?

Аз си мислех, че разбираш само от самолети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно феновете на соца умеете да мислите само с коремите си, откъм главата изпитвате особени затруднения. Да бяхте изгледали поне видеото, та да чуете, че за разлика от металургията, предприятията от хранително- вкусовата промишленост са били печеливши. Пък вече качеството на храната има точно нищо общо със икономическия провал на соца, за което иде реч в темата. Храната преди 30- 40 години е била по- качествена в цял свят - не само у нас; а преди 100 години е била още по- качествена, ма тва е разговор за съвсем друга тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако наречем това при соца "икономически провал", не знам как да наречем сегашната ситуация. Икономика няма, та няма как да е икономически провал. Това което изчезва сега е племето българско, та май ще е добре "Български провал". Който върви с широка крачка към "Пълен Български Провал".

преди 3 часа, dedidi написа:

И от самолети разбира същото- проценти, статистика и статии в нета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, A.com написа:

Месо е месото, което можеш да си купиш в магазин. Месни продукти - колбаси.

...

Костните бульони също попадат в статистиката на месните продукти, а там месо почти няма... Да не говорим за меките салами, шпековите салами и т.н (шпек на немски означава сланина). И това технологично и традиционно. Как ще разбереш дали падането на цените не е заради поевтиняването на някоя суровина, заради намаляването количеството на месото или заради намаляването на производствените разходи за сметка автоматизация (защото за колбасите автоматизацията е възможна, а транжирането на месото за продажба е изцяло ръчна и то доста пипкава и съответно скъпа работа)?

преди 8 часа, A.com написа:

...

До извода, че е възможно в края на 80-те години в колбасите вече да не са със същото качество като колбасите от предходното десетилеите(например).

От дадената статистика не можеш да достигнеш до изводи! Можеш евентуално да изградиш някакво количество спекулативни (от английското speculation - предположение; в смисъл че са непотвърдени) хипотези!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, dedidi написа:

преди 43 минути, _Belial_ написа:

И от самолети разбира същото- проценти, статистика и статии в нета.

Трудно ви е да разберете, че имате проблем с едни цифри, публикувани в Статистическия годишник на Народна република България.

StatisticheskiGodishnik1989_01.jpg.0e3fab5c51ec9112adf446e494f140c1.jpg

преди 8 минути, darkterminal написа:

Костните бульони също попадат в статистиката на месните продукти, а там месо почти няма... Да не говорим за меките салами, шпековите салами и т.н (шпек на немски означава сланина). И това технологично и традиционно. Как ще разбереш дали падането на цените не е заради поевтиняването на някоя суровина, заради намаляването количеството на месото или заради намаляването на производствените разходи за сметка автоматизация (защото за колбасите автоматизацията е възможна, а транжирането на месото за продажба е изцяло ръчна и то доста пипкава и съответно скъпа работа)?

От дадената статистика не можеш да достигнеш до изводи! Можеш евентуално да изградиш някакво количество спекулативни (от английското speculation - предположение; в смисъл че са непотвърдени) хипотези!

Аз не случайно написах "Извод?" и всеки да си прави извода за себе си. Ти попита какъв е моят и ти го казах. Ето още данни от въпросния Статистически годишник:

Цитат

Индекси на цените в магазините през 1988 г. в сравнение с 1980. 100% означава, че цената не се е променила.

хляб – 100%
хлебни изделия - 100%
месо – 127,3% - увеличение с 27,3%
мляко – 100%
сирене – 100,9% - увеличение с 0,9%
кашкавал 100%
яйца -100%

Цитат

Производство на:

Месо
1980 г. -205 хил.т.
1988 г. -265 хил.т.

Месо от едър рогат добитък
1980 г. -100 304 тона
1988 г. -104 406 тона

Свинско месо
1980 г. - 225 157 тона
1988 г. - 305 640 тона

Сирене
1980 г. - 92,5 хил. т.
1988 г. – 113,9 хил. т.

Кашкавал
1980 г. - 16,8 хил. т.
1988 г. - 33,3 хил. т.

Цитат

А това са изкупните цени на:
хлебно зърно – 1988 г. 136,8% - увеличение с 36,8%
животни за месо 1988 – 135,6% - увеличение с 35,6%
млека 1988 – 140,4% - увеличение с 40,4%
яйца – 117,9% - има увеличение от 17,9%

Цитат

Цена на електроенергията за промишлеността:

1988 г.  112,3% - увеличение с 12,3%

Средната годишна заплата (бруто):

1980 г.  - 2 185 лв.

1988 г. - 3 025 лв.

Какво прави впечатление -  цената на електроенергията се е повишила, заплатите са се повишили, изкупната цена на зърното и млякото се е повишила, но цената на хляба, хлебните изделия, млякото и млечните продукти е останала същата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, A.com написа:

Трудно ви е да разберете, че имате проблем с едни цифри...

Вие имате проблем с цифрите, а @darkterminal току що ти разясни защо и какъв точно ви е проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, A.com написа:
  Цитат

Производство на:

Месо
1980 г. -205 хил.т.
1988 г. -265 хил.т.

Месо от едър рогат добитък
1980 г. -100 304 тона
1988 г. -104 406 тона

Свинско месо
1980 г. - 225 157 тона
1988 г. - 305 640 тона

Сирене
1980 г. - 92,5 хил. т.
1988 г. – 113,9 хил. т.

Кашкавал
1980 г. - 16,8 хил. т.
1988 г. - 33,3 хил. т.

Провал, а?:wub:

Да виждаш някое производство да е намаляло?

преди 13 минути, A.com написа:
  Цитат

Цена на електроенергията за промишлеността:

1988 г.  112,3% - увеличение с 12,3%

Средната годишна заплата (бруто):

1980 г.  - 2 185 лв.

1988 г. - 3 025 лв.

Ужас, за 8 години средната годишна заплата се е увеличила с почти 50%?:speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, A.com написа:

...

Аз не случайно написах "Извод?" и всеки да си прави извода за себе си. Ти попита какъв е моят и ти го казах. ...

...

Извод се прави базирано на пълен набор данни. При непълни данни, може да се излезе с хипотеза или спекулация. Тук говоря за методология, а не се заяждам. Дейта майнинга и интелиджънс репортинга не са проста работа. За целта се строят огромни модели в тъй-наречените Дейта Кубове, в оптимизирани за OLAP бази данни. Минава се през процес на слайсинг и дайсинг на данните за да се разбере каква е статистическата корелация на дадена величина спрямо друга величина. Това е труден и сложен бизнес и по всички правила, базирано на тези две числа които даде по-горе не можеш да направиш еднозначен извод!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, darkterminal написа:

....заради намаляването количеството на месото .....

Та значи камчията и кремвиршите качество, че да си оближеш пръстите чак. 😂

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, A.com написа:

Какво прави впечатление -  цената на електроенергията се е повишила, заплатите са се повишили, изкупната цена на зърното и млякото се е повишила, но цената на хляба, хлебните изделия, млякото и млечните продукти е останала същата.

Прави впечатление и че се е увеличило производството. Респективно и потреблението. Това е в противоречие само с алчността присъща на капитализма и чудесно илюстрира същността на социализма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, _Belial_ написа:

....

А къде па ти капитализма да увеличи производството и потреблението - туй могат само да си го мечтаят. :Д

За съжаление - или не - явно мисленето ви дразни поради някаква причина и го избягвате; инак аз все съм мислел, че ако комунягите бяха грамотни икономисти, строя щеше да си го бъде още, но и вида му щеше да бъде съвсем различен, а не режим на тока и опашки за тоалетна хартия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, insec написа:

инак аз все съм мислел, че ако комунягите бяха грамотни икономисти, строя щеше да си го бъде още, но и вида му щеше да бъде съвсем различен, а не режим на тока и опашки за тоалетна хартия.

Ей там е истината. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, _Belial_ написа:

Вие имате проблем с цифрите, а @darkterminal току що ти разясни защо и какъв точно ви е проблема.

Четеш избирателно или...?

Цитат

преди 10 часа, A.com написа:

...

Би ли обяснил това?

Цитат

Нали виждаш какво е увеличението и как цената си е все същата?

преди 15 минути, M.Николов написа:

Провал, а?:wub:

Да виждаш някое производство да е намаляло?

Ужас, за 8 години средната годишна заплата се е увеличила с почти 50%?:speak:

Да виждаш да съм скрил нещо? Ето ти още. През 1988 пазарите извън СИВ са почти изцяло загубени(в сравнение с 1980). А там се плаща в твърда валута, не в преводни рубли. Ако някъде съм объркал оцветяването да знаете, че е нарочно. :)

Цитат

Износът в периода 1980 – 1988 г.
Стругове, бр. 1980 г.- 6 184, 1988 г.- 3 278
Бормашини, бр. 1980 г. - 3 034; 1988 г. -2 056.
Електромотори, бр. 1980 г.- 1 303 277; 1988-836 021.
Кабели и проводници, продажба в хиляди валутни лева 1980 г. - 10 470, 1988 -15 788,
Телефонни релета, хил. бр. 1980 г. – 7 069, 1988 г. -6 013
Акумулатири, хил. бр. – 1980 г. - 711, 1988 г. - 562
Батерии за акумулатори, хил. бр. 1980 г. - 31 121, 1988 г. - 37 952
Електронни калкулатори „Елка”, бр. 1980 г.- 102 244, 1988 г. - 46 745
Електрокари, бр. 1980 г.- 42 210, 1988 г.- 44 682
Мотокари, бр. 1980-20 001, 1988-33 192
Електротелфери бр. 1980-112 197, 1988-131 419
Пишещи машини, бр. 1980 г.-150 839, 1988 г.-143 076 основният износ е за САЩ, ФРГ, Испания и Австралия
Лагери, мил. бр. 1980 г.-6,8  1988 г.-12,4

Телефони, бр. 1980-54 307, 1988-63 000
Електромери, хил. бр. 1980 г. - 262,9, 1988 г.-105,5
Трактори, хил. бр. 1980 г. - 4 678, 1988 г.-1 715
Едросортова стомана, тона 1980 г.-19 066, 1988 г.-5 481
Дребносортова стомана, т. 1980 г.-38 644, 1988 г.-6 987
Ламарина, т. 1980 г.-527 094, 1988 г.-305 105
Калцирана сода, т. 1980 г. - 1 115 578, 1988 г. – 795 209
Натриев бикарбонат, т. 1980 г.-5 325, 1988 г.-889
Водно стъкло, т. 1980 г. - 27 996, 1988 г.- 611
Натриев нитрат, т. 1980 г.-6 644, 1988 г.-2 806
Полистирол, т. 1980 г.-1 061, 1988 г.-260

Полиетилен, т. 1980 г. – 12 587, 1988 г.-2 239,
Карбамид, т. 1980 г.-380 528, 1988 г.– 555 920
Азотни торове, хил. т. 1980 г.-242 296, 1988 г.-318 992
Електроенергия, хил.квтч – 1980 г.-961 251, 1988 г.-848 533
Цимент, хил. т. 1980 г. - 444,2, 1988 г.-126,4
Стъкло за прозорци, хил. кв. м 1980 г.- 6 620, 1988 г.-1 204
Фаянсови плочки, хил.бр. 1980 г.-144 574, 1988 г.-167 650
Шперплат, куб.м 1980 г.-2 241, 1988 г.-3 498
Целулоза, т. 1980 г. – 15 229, 1988 г.-26 554

току-що, darkterminal написа:

Извод се прави базирано на пълен набор данни. При непълни данни, може да се излезе с хипотеза или спекулация. Тук говоря за методология, а не се заяждам. Дейта майнинга и интелиджънс репортинга не са проста работа. За целта се строят огромни модели в тъй-наречените Дейта Кубове, в оптимизирани за OLAP бази данни. Минава се през процес на слайсинг и дайсинг на данните за да се разбере каква е статистическата корелация на дадена величина спрямо друга величина. Това е труден и сложен бизнес и по всички правила, базирано на тези две числа които даде по-горе не можеш да направиш еднозначен извод!

Прав си. Аз затова написах, че изводът ми е, че е възможно качеството на продукта да не е същото като преди 10 години. Възможно е и причината за тази разлика да е другаде. Обаче е интересно как така цената на електроенергията се е повишила, заплатите са се повишили, изкупната цена на зърното и млякото се е повишила, но цената на хляба, хлебните изделия, млякото и млечните продукти е останала същата.

Изкупната цена на млякото се е увеличила с 40%, но в магазина литър мляко струва толкова, колкото е струвал и преди 10 години. Килограм кашкавал и килограм сирене струват толкова, колкото са стрували и преди 10 години. Предполагаемата причина се знае отдавна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...