Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

bdenkov

Робството и Политика на Робовладелство.

Препоръчан отговор

преди 53 минути, darkterminal написа:

Когато си иска. Това си е сръбска работа.

Сравняваме бе . Какво толкова.

Просто се зачудих коя друга държава празнува деня си на обявяване за васално княжество с окупационен корпус , за национален празник .

И не, нямам нищо против националните празници, нека има такива, даже да са повече.

преди 57 минути, darkterminal написа:

Второ, ако се опитваш да направиш паралел между директна и безсрочна турска власт, с пълна липса на независимост и временно окупиране на турски територии, докато се създадат и укрепнат държавните структури на автономното Княжество България, на същите тези окупирани територии. Ми... Не, не е същото!

Правя по широк паралел. И го казах. Когато се наложи да се "тества" братушкината  любов , се оказа че моментално се отдръпнаха след Съединението, и дори нямаха нищо против Турция да се намеси и да ни озапти на нова сметка.

Братушките ! Те го направиха. И обезглавиха българската млада армия, с цел  сърбите да ни натрошат кокалите.

Я ми кажи, какво би се случило ако не беше подвига на българите, и АКО сърбите ни бяха смазали заради това руско предателство ???

Каква България щеше да има сега, и дали въобще щеше да я има? Благодарение на братушките "освободители" ???? КАвичките не са случайни.

а ?

преди 1 час, darkterminal написа:

Това ти си го измисли! Никой, в тази тема не е казвал такова нещо! Преувеличаваш!

Гледам с много чувствителен за мои квалификации за изводите за които лъхат от постовете на някои тук, но си изключително сляп за техни спекулации и измишльотини.

Нека си е на твоята съвест. Виждам търсенето на сламката и неглижирането на гредата ви е "зпазена марка"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, miro20 написа:

Сравняваме бе . Какво толкова.

Просто се зачудих коя друга държава празнува деня си на обявяване за васално княжество с окупационен корпус , за национален празник .

И не, нямам нищо против националните празници, нека има такива, даже да са повече.

...

Бразилия! Обявява независимост на 7 септември 1822, но остава васална на Португалия до 1825. Национален празник 7 септември!

преди 6 часа, miro20 написа:

...

Правя по широк паралел. И го казах. Когато се наложи да се "тества" братушкината  любов , се оказа че моментално се отдръпнаха след Съединението, и дори нямаха нищо против Турция да се намеси и да ни озапти на нова сметка.

Братушките ! Те го направиха. И обезглавиха българската млада армия, с цел  сърбите да ни натрошат кокалите.

Я ми кажи, какво би се случило ако не беше подвига на българите, и АКО сърбите ни бяха смазали заради това руско предателство ???

Каква България щеше да има сега, и дали въобще щеше да я има? Благодарение на братушките "освободители" ???? КАвичките не са случайни.

а ?

...

Ако... Ако... Ако... Сравняваш събития от различно време и различни политически обстановки. Дай да се уточним, България имаше ли пряка полза от Санстефанския договор или нямаше. Някой друг направи ли нещо на дело, с което да възстанови българската държавност или не направи... Впускаш се в неслучили се сценарии и се опитваш да замъглиш значимостта на този договор за нашата държава. Неизповедими са възможностите, които алтернативната история предоставя... Но всичките са в условно наклонение... А възстановяването на българската държавност вследствие на Санстефанския договор е неоспорим факт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Какво "ако " , какви "различни обастановки, какво различно време" ??? КАква Бразилия бре. Говорим за балканите и резултатите от договорките на големите.

Какво "ако" има във ФАКТА на сръбско-българската война и демонстративното обезглавяване на българската войска  от руснаците ???

Ей как ли не се гърчите....  Няма никакво  "ако" в желанието на руснаците които направиха това явно антибългарско действие, в интерес на сърбите.

Които братушки пак ще ти повторя , дори са съгласни Турция да се намеси и да  ни нападне . Братушките ! Затова и ние сме очаквали такова нападение и силите са били на юг !

Единствената изненада  за руснаците, т.е. изненадващия  фактор в това антибългарско действие бе нечувания героизъм на българите които попиляха сърбите.

преди 36 минути, darkterminal написа:

А възстановяването на българската държавност вследствие на Санстефанския договор е неоспорим факт.

Изгледай предаването "история.бг" което бе цитирано тук

Прекалено е обширно да цитирам от там, но ще ти синтезирам че просто не си в час. Ама много .

България придобива държавност и статут по смисъла на международното право и т.н. след Берлинския конгрес.

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, miro20 написа:

Какво "ако " , какви "различни обастановки, какво различно време" ???

...

Какво "ако" има във ФАКТА на сръбско-българската война и демонстративното обезглавяване на българската войска  от руснаците ???

Ей как ли не се гърчите....  Няма никакво  "ако" в желанието на руснаците които направиха това явно антибългарско действие, в интерес на сърбите.

Които братушки пак ще ти повторя , дори са съгласни Турция да се намеси и да  ни нападне . Братушките ! Затова и ние сме очаквали такова нападение и силите са били на юг !

Единствената изненада  за руснаците, т.е. изненадващия  фактор в това антибългарско действие бе нечувания героизъм на българите които попиляха сърбите.

...

Обяснявам. От 1878 до 1885 година са изминали около 7 години... Това са две различни политически обстановки... Това е различно време... Ако-тата можеш сам да си ги преброиш в поста. Именно те дават условното наклонение на твоите спекулации... Били съгласни Турция да стори еди кво си, да ама Турция си седяла на миндера и не направила нищо... Ако Сърбите ни били смазали, да ама сърбите не успели... Руският цар бил много недоволен, ама ефективно не направил нищо, понедоволствал малко и му минало... Всичко е баланс на сили... И този път те не са били на страната на Русия... Предишният път, са били... Ето ти отново две различни политически ситуации... В единия случай България е облагодетелствана от силата на Русия... И в другия случай е облагодетелствана от слабостта и... И в двата случая, браво на България...

...

КАква Бразилия бре. Говорим за балканите и резултатите от договорките на големите.

...

Така си си задал въпроса, такъв отговор си получил. Апропо съвсем на място, по темата и облекчаващ терзанията ти...

...

Изгледай предаването "история.бг" което бе цитирано тук

Прекалено е обширно да цитирам от там, но ще ти синтезирам че просто не си в час. Ама много .

...

Аз лично, не чух нищо ново там... Добре известни истини... Това, което не коментираха там, а то е много важно... Че войната на Балканския Полуостров е само половината от Турската Кампания, другата половина е на Кавказ...

...

България придобива държавност и статут по смисъла на международното право и т.н. след Берлинския конгрес.

Пак си слушал каквото ти е изнасяло! На въпросът до каква степен двата договора не донесоха справедливост за нас българите, коментарът е че Берлинският Договор освобождава две Българии и че утвърждава основите на българската държавност. Забележи думата утвърждава, а не полага! Друг договор ги полага! А след като вече са утвърдени от втория договор (който частично денонсира първият), то и позициите и статутът на България са установени по неговият смисъл... Цялото изказване е в духът, че не трябва да считаме Берлинският Договор за несправедлив, защото той е такъв, какъвто е позволявал балансът на силите, без да се денонсира българската държавност...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, darkterminal написа:

Това е различно време..

Политиката и отношението на имперска Русия не са изменени ни на йота.

Ако Сърбите ни били смазали, да ама сърбите не успели...

Пак казвам, жеста който правят руснаците с цел нашия разгром , е изключително показателен. Показва до колко им е пукало за нашата "държавност".

Просто ми е бедна фантазията какво би се случило ако тези планове , подкокоросвани И ОТ РУСНАЦИТЕ с цел наш погром и наказване, бяха успели.

Руският цар бил много недоволен, ама ефективно не направил нищо, понедоволствал малко и му минало...

Да бе .. минало му ... кое наричаш "ефективно не направил нищо" ??? обезглави нашата войска и отне на нашия най позорно всички титли и звания които е имал в руската армия.

Какво по ясно и показателно трябва да се случи, за да осъзнаете какво реално и ЕФЕКТИВНО означава това. Просто ни се изплюха и унизиха.

В единия случай България е облагодетелствана от силата на Русия... И в другия случай е облагодетелствана от слабостта и... И в двата случая, браво на България...

България е винаги губеща именно защото на никого не им е пукало за нас. Колкото и пропагандата да развява митове и лъжи.

На Русия сме  им трябвали /пак вземам леко от предаването на история.бг / до толкова до колкото да имат свой силен и изцяло подконтролен съюзник с излаз на Бяло море. 

Като главната цел на руснаците, както всички знаете  , и за това няма грам спор,  са били проливите. Всичките алабалистики относно бъгларите /добри или лоши/ , те вземат единствено и само заради тази тяхна по глобална цел.

Пак ще спомена кримския сценарий, който евентуално е можело дасе приложи у нас, и то доста по лесно , имайки впредвид езиковите и религиозни общи неща - след придаване на автономия , но подконтролна автономия, постепенно анексиране на тази територия. Както в Крим не е имало нито един руснак до 17-ти 18-ти век, НИТО ЕДИН, , започва постепенното му заселване и експанзия.И вече всеки вее пропагандната глупост "Крим е руски" .

И щяха да си имат  в свое владение на подобие на Крим , само че на Балканите . И то до Бяло Море ! И някой щеше днес да вее знамена "България винаги е била руска " :)

Това споменават в предаването , или в статии бях чел, самия Стамболов го осъзнава и категорично се противопоставя на тази политика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, miro20 написа:

Политиката и отношението на имперска Русия не са изменени ни на йота.

Пак казвам, жеста който правят руснаците с цел нашия разгром , е изключително показателен. Показва до колко им е пукало за нашата "държавност".

...

Всяка държава си преследва интересите... Но, за да стъпи на този път, в който може да преследва своите цели, България от турска провинция, трябва да се превърне в държава... Каквато и да е политиката на имперска Русия, каквито и да са подбудите и намеренията и, благодарение на активните и действия България възстановява своята държавност за пръв път след около 500 години. Никоя друга от великите сили не направи активна стъпка. Пък ти си казвай пак и пак и пак и пак...

...

Просто ми е бедна фантазията какво би се случило ако тези планове , подкокоросвани И ОТ РУСНАЦИТЕ с цел наш погром и наказване, бяха успели.

...

Ми не са се случили. Щото не са им дали! Българи Юнаци! А пък ти си реви за нероден Петко...

...

Да бе .. минало му ... кое наричаш "ефективно не направил нищо" ??? обезглави нашата войска и отне на нашия най позорно всички титли и звания които е имал в руската армия.

Какво по ясно и показателно трябва да се случи, за да осъзнаете какво реално и ЕФЕКТИВНО означава това. Просто ни се изплюха и унизиха.

...

Обезглавяването на войската става, като ефективно се разруши линията на субординация. Тоест физически да се отстранят командирите. А командирите са си били на лице. Бойците са имали висок боен дух и са юнашки са се преборили за каузата си. Така, че никакво обезглавяване на армията не е имало, а ти преувеличаваш значението на един силно театрален по същността си акт. Акт показващ безсилието на руския император.

Ако не ти е ясно какви биха могли да са ефективните мерки, да взема да ти кажа. Имал е право да повдигне въпрос пред Великите Сили за неспазване на договореностите и да окупира княжеството изисквайки връщане на статуквото от преди Съединението. Но не го е направил. Защото към момента е бил слаб. Както вече казах, това е друго време, друга политическа ситуация. Единственото, което са му стигали силите е злобно да съска и показно да търси подкрепа от Турция. Руския император се поцупил малко, а през това време Българските Бойци юначно влезли в Сърбия и потвърдили решимостта си да отстояват Съединението до последно... Ми нека си се цупи, разжалва и отнема... Времето тече и чиновете и наградите се придобиват!

...

България е винаги губеща именно защото на никого не им е пукало за нас. Колкото и пропагандата да развява митове и лъжи.

...

България е губеща, защото живее в сянката на Великите Сили и те се разпореждат със съдбините и! Всичките Велики Сили!

...

На Русия сме  им трябвали /пак вземам леко от предаването на история.бг / до толкова до колкото да имат свой силен и изцяло подконтролен съюзник с излаз на Бяло море. 

Като главната цел на руснаците, както всички знаете  , и за това няма грам спор,  са били проливите. Всичките алабалистики относно бъгларите /добри или лоши/ , те вземат единствено и само заради тази тяхна по глобална цел.

...

Добрутрю мирко. Чак сега се сети, че всеки си преследва целите... Ма някои, като си преследват целите и изпада по нещичко за нас... Пък германците като си преследваха целите, ни докараха Втората и Третата национални катастрофи... Примерно... Иде реч, в тази игра няма добри и лоши, номерът е България да извади някакви ползи... Е, от Санстефанския договор е извадила ползи. Възстановена е българската държавност... Без значение дали и е пукало на Русия за нас и без значение какви са били главните и цели!

...

Пак ще спомена кримския сценарий, който евентуално е можело дасе приложи у нас, и то доста по лесно , имайки впредвид езиковите и религиозни общи неща - след придаване на автономия , но подконтролна автономия, постепенно анексиране на тази територия. Както в Крим не е имало нито един руснак до 17-ти 18-ти век, НИТО ЕДИН, , започва постепенното му заселване и експанзия.И вече всеки вее пропагандната глупост "Крим е руски" .

И щяха да си имат  в свое владение на подобие на Крим , само че на Балканите . И то до Бяло Море ! И някой щеше днес да вее знамена "България винаги е била руска " :)

Това споменават в предаването , или в статии бях чел, самия Стамболов го осъзнава и категорично се противопоставя на тази политика.

Тук ключовата дума е евентуално! Пак плачеш за нероден Петко. Да не говорим за това, че останалите Велики Сили е нямало да позволят такъв ход. Тъй като не са имали интерес Русия да се сдобие с такова влияние. И това е добре видно в недоволството на държавите предизвикали Берлинския Конгрес. Време е да спреш с евтините спекулации...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, darkterminal написа:

Добрутрю мирко. Чак сега се сети, че всеки си преследва целите...

Дубрютру и на теб. Аз това винаги съм го повтарял, като разликата между нас е че напълно оневиняваш и неглижираш неприятните ФАКТИ на руската политика спрямо нас.

И само си плямпаш благодарение на това ... благодарение на онова... създали са, освободили са... бла бла  бла ... А всъщност, те ни плюят, оно си мисли че вали ...

:) 

преди 8 минути, darkterminal написа:

Ми не са се случили. Щото не са им дали! Българи Юнаци! А пък ти си реви за нероден Петко...

Е именно че руснаците са "искали нероден Петко" . И всичките  нагласи са били в тази насока. Никой не е вярвал че българите ще се опълчат толкова силно .

Всички са очаквали наш разгром. И руснаците, от които пряко зависеше това.

И не ти прави впечатление "поканата"  на руснаците Турция да се намеси от юг, и съвсем да ни стъпчат .

преди 10 минути, darkterminal написа:

Тук ключовата дума е евентуално! Пак плачеш за нероден Петко.

Радваш се на случайностите /българския героизъм/   , а не на явната и последователна политика на "Големите" . Да, и аз се радвам че не са се случили тези неща . Но пак казвам разликата между нас е ... че аз не си затварям  очите за тази очевидна антибългарска политика на руската империя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, miro20 написа:

Дубрютру и на теб. Аз това винаги съм го повтарял, като разликата между нас е че напълно оневиняваш и неглижираш неприятните ФАКТИ на руската политика спрямо нас.

И само си плямпаш благодарение на това ... благодарение на онова... създали са, освободили са... бла бла  бла ... А всъщност, те ни плюят, оно си мисли че вали ...

...

Не мирко, аз безпристрастно оценявам политическите ситуации към времето, реалната сила и фактическото значение на политическите актове, както и фактическите последствия от тях. За мен не е тайна, че всяка от Великите Сили е водела своя игра, в лично свой интерес. Но за мен значение имат само фактическите последствия. Какво, къде и как е могло евентуално да се случи, са само едни емоционални спекулации без фактическа сила.

преди 6 минути, miro20 написа:

...

Е именно че руснаците са "искали нероден Петко" . И всичките  нагласи са били в тази насока. Никой не е вярвал че българите ще се опълчат толкова силно .

Всички са очаквали наш разгром. И руснаците, от които пряко зависеше това.

И не ти прави впечатление "поканата"  на руснаците Турция да се намеси от юг, и съвсем да ни стъпчат .

...

Ми... Искали, ма не го получили... Щото не е греела тяхната звезда... Не са единствените. Резидентът на Великобритания Станислас Сенклер, през февруари 1878 г. инспирира бунт сред мюсюлманското родопско население, с цел да покаже на останалите Велики Сили, че това не са традиционно български територии и Родопите да бъдат изключени от картата на освободена България... Сега трябва да мразя и Великобритания ли? Или да мразя Германия, щото кандисвайки на нейната политика, се сдобиваме с две национални катастрофи... Не вървиш мирко...

преди 28 минути, miro20 написа:

...

Радваш се на случайностите /българския героизъм/   , а не на явната и последователна политика на "Големите" . ...

Това, което ти наричаш случайност, аз го наричам с истинското му име - Блестящо Планирана и Проведена Войскова операция! Тук с един гол героизъм не се минава! Ами трябва и войнско, командирско и щабно умение. Трябва разузнаване. Трябва мотивация. Трябва военна и политическа логистика. Виждаш ли колко много неща са необходими за да се проведе една успешна войскова операция. Това не е низ от случайности. Било е закономерен резултат!

преди 28 минути, miro20 написа:

...

... Да, и аз се радвам че не са се случили тези неща . Но пак казвам разликата между нас е ... че аз не си затварям  очите за тази очевидна антибългарска политика на руската империя.

Не ми казвай нищо... Според мен, твоите оценки са умишлено силно преувеличени...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво, къде и как е могло евентуално да се случи, са само едни емоционални спекулации без фактическа сила.

Факт е ЖЕЛАНИЕТО на някои това да се случи , и то на 99%. За наша радост, в случая се е случил онзи 1 % щастливо и геройско развитие за нас, но не и благодарение на руската антибългарска политика.

А именно че ВЪПРЕКИ нея. Това е фактологията. А не "ако-та , неродени Петковци " и т..н.

Благодарение на такива РЕАЛНИ действия дават нишан на историците да оценяват истинската политика и желания на големите, в частност, на руската империя.

Станислас Сенклер, през февруари 1878 г. инспирира бунт сред мюсюлманското родопско население

ахаа.. Нормало е да е имало и такива, които са работили най вече за османската империя. Но твоето е именно "търсим сламката а не виждаме гредата"  :) 

А казваш аз съм "преувеличавал" ?? :) 

Това, което ти наричаш случайност, аз го наричам с истинското му име - Блестящо Планирана и Проведена Войскова операция! Тук с един гол героизъм не се минава! Ами трябва и войнско, командирско и щабно умение. Трябва разузнаване. Трябва мотивация. Трябва военна и политическа логистика. Виждаш ли колко много неща са необходими за да се проведе една успешна войскова операция. Това не е низ от случайности. Било е закономерен резултат!

Ти въобще чел ли си нещо за тази сръбско-българска война ??

Не аз, а много други хора и от онова време, са давали оценка на подготовката, качеството, силите и войските, и въобще не е било на наша страна. Да, нашите са провели блестящи операции и героизъм и са наритали сърбите.

Цитат

Българите не разполагат с достатъчно офицери, защото Русия е изтеглила своите офицери след обявяването на Съединението. Единствената надежда са завърналите се около 40 млади български офицери от руските военни академии, които са завършили само месец преди това, а някои дори са прекъснали обучението си. Сержантите също не достигат, затова за сержанти в българските роти са назначени 30 юнкери.

Цитат

Особено тежък е ударът от страна на Руската империя - тя настоява за възстановяване на статуквото, изтегля офицерите си от Българската армия и нарежда на военния министър в правителството на Петко Каравелов, Михаил Кантакузин, да подаде оставка. Император Александър III не успява да преодолее натрупаната ненавист към българския княз и желанието той да бъде отстранен от престола.

Цитат

Предвид скорошното Освобождение на България и липсата на опитни офицерски кадри и точно обратното за Сърбия, която разполага с многобройна войска и артилерия и възможно най-модерните оръжия за времето си, очакванията на западните Велики сили на този етап са бърз и пълен разгром на България.

Цитат

Русия изтегля офицерите си от българските войски като демонстрация против Съединението.

Българите не разполагат с достатъчно офицери. Единствената надежда са завърналите се около 40 млади български офицери от руските военни академии, които са завършили само месец преди това, а някои дори са прекъснали обучението си.

Сержантите също не достигат, затова за сержанти в българските роти са назначени 30 юнкери. Общо през казарма в Княжество България и Източна Румелия са минали 86 000 души[14], и заедно с доброволците и опълченците, армията наброява малко над 100 000.

Българската пехота разполага със стари пушки (на повече от 10 – 15 години), а артилерията с 200 артилерийски оръдия, които са обаче доста по-добри от сръбските антики, но 40 от тях са повредени и неизползваеми.[15]

Боеприпасите също не са достатъчно, както и униформите. Такива имат само редовните войници, а запасните, опълченците и доброволците са със собствени дрехи.

Храната се събира главно от доброволно предоставяне на населението или чрез дарения на богати българи извън граница.

Лекарското обслужване по това време е на ниско ниво – в цяла България има само 150 лекари и 8 ветеринари, които трябвало да се грижат за всички коне в обоза и кавалерията. Военни болници не съществуват.[16]

и т.н.

Проблема е в умишленото ни обезглавяване и желание за наш разгром . И това не е преувеличено . Преувеличени са твоите "оценки" че ... ама те руските генерали и командири не са били от значение, те нашите са били подготвени, бла бла бла...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@bdenkov си е пример за провала на здравната реформа. Вместо да го вътворят в някоя институция и да го оправят той буйства из нета. Оставка за Ананиев и Сачева!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, miro20 написа:

Факт е ЖЕЛАНИЕТО на някои това да се случи , и то на 99%. За наша радост, в случая се е случил онзи 1 % щастливо и геройско развитие за нас, но не и благодарение на руската антибългарска политика.

А именно че ВЪПРЕКИ нея. Това е фактологията. А не "ако-та , неродени Петковци " и т..н.

Благодарение на такива РЕАЛНИ действия дават нишан на историците да оценяват истинската политика и желания на големите, в частност, на руската империя.

...

Слънце мамино. Желанието, няма как да бъде факт, защото едно, то е мисъл и второ, то изразява неосъществен акт. Факти могат да бъдат последствията от осъществяването на желанието.

Пример 1: Мирко желае да каже нещо смислено. Но факт е, че не му се получава.

Пример 2: Мирко желае да изобрази някаква картинка в проценти. Но, факт е, че няма как да премери процентите и си ги е измислил.

Пример 3. Руският император много желаел да попречи на Съединението! Но, факт е, че не е успял.

...

ахаа.. Нормало е да е имало и такива, които са работили най вече за османската империя. Но твоето е именно "търсим сламката а не виждаме гредата"  :) 

...

Не знам дали е нормално. За мен е подло и недопустимо. Но Великите Сили не са си поплювали и са саботирали образуването на Княжество България по всички възможни начини. Германия е снабдявала Османската Империя с оръжие. Великобритания, праща емисари да бунтуват родопското население, за да инспирира откъсването им от бъдеща България и праща флот в подкрепа на Отоманската Империя. Австроунгарската Империя с рев оспорва Санстефанския договор и не се кротва докато не се събира Берлинския Конгрес. Франция позорно мълчи по време на конгреса. Всичките тези предприемат активни мерки спрямо разпокъсването и намаляването на българските територии. И само една единствена от великите сили, предприема активни стъпки, от които фактическият резултат е появяването на Княжество България на бял свят. Къде тук са гредите и сламките, аз няма да коментирам. Както и не коментирам, кой е добър, а кой лош. Аз не съм съдия. Аз само знам, че Русия строши оковите на османската власт и създаде Княжество България. Знам, че това е добре за България! 

И тука спирам...

...

А казваш аз съм "преувеличавал" ?? :) 

...

При това умишлено!

...

Ти въобще чел ли си нещо за тази сръбско-българска война ??

Не аз, а много други хора и от онова време, са давали оценка на подготовката, качеството, силите и войските, и въобще не е било на наша страна. Да, нашите са провели блестящи операции и героизъм и са наритали сърбите.

и т.н.

Проблема е в умишленото ни обезглавяване и желание за наш разгром . И това не е преувеличено . Преувеличени са твоите "оценки" че ... ама те руските генерали и командири не са били от значение, те нашите са били подготвени, бла бла бла...

Виж колко не можеш да оцениш един прост политически акт. Руските офицери са на императорска служба. Те са положили клетва за вярна служба пред руския император, а не пред българския княз! Те са пратени да обучават войската ни, а не да водят военни действия!

При такава ситуация, всеки владетел, би изтеглил офицерите си, защото всеки офицер на чужда служба, намиращ се официално в редовете на воюващата войска би бил casus belli. А от друга страна, кой военачалник би желал в редовете на войската му да се бият офицери, положили клетва за вярност към друг владетел? От такива би могло да се очаква всичко! С този си акт руският император решава проблема за експулсирането на руските офицери, което от своя страна елиминира още един класически casus belli.

Да! Спор няма! Войската ни е подложена на изпитание, но всичко това е разчетено в щаба на Съединението (БТРЦК), като възможен вариант и са взети съответните мерки. За бойците са намерени командири. Нещо повече, правилните командири. В резултат. Българските войски не губят организация и дух и печелят войната!

Виж, ако има някой предприел активни контрамерки срещу Съединението това е Австроунгарската Империя, която подличко подбутва сърбите да свършат черната работа и да си подложат дупетата за бой!

Аз пак няма да сравнявам един показен акт на руският император и един фактически акт на австроунгарският император. Няма да казвам кое е треската и кое е гредата. Само ще кажа още веднъж - Българи Юнаци!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пак няма да сравнявам един показен акт на руският император и един фактически акт на австроунгарският император.

Сърбите са си имали свои мегаломански "представи" , докато фактическия акт е именно на руския император. С активно действие -  обезглавяване на войските ни , очаквайки младите и дори необучени българи  да се провалят. Плюс заповядва оставката на военния ни  министър , плюс заличаване на нашия княз от военни звания, плюс покана Турция да се намеси или че няма да пречат на такова действие  и т.н. което цитирах по назад.

Забравяш и това че Русия  далеч повече подкрепя Сърбия отколкото васалните си българи.  ФАКТ.

Толкова за твоята  "обективност" . :)

Само ще кажа още веднъж - Българи Юнаци!

В това спор няма. За разлика от тука спорещите  субективни пропагандатори, тогава е имало много българи, като Възрожденците, после Стамболов и др , които ясно са си давали сметката за всичката тази антибългарска геополитика на "големите", ВКЛЮЧИТЕЛНО и на "матушката" .

Аз се чудя до къде може да стигне коленопреклонничеството пред дадена чужда сила, какво още трябва да направи тя, за да осъзнаят някои че .. това което вали не е дъжд а те плюят ?

Да ни нападнат явно  ?

Ах да.. и това се е случвало... в едни по късни години , и сме  ги наривали. Питайте ген. Колев.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, miro20 написа:

Сърбите са си имали свои мегаломански "представи" , докато фактическия акт е именно на руския император. С активно действие -  обезглавяване на войските ни , очаквайки младите и дори необучени българи  да се провалят. Плюс заповядва оставката на военния ни  министър , плюс заличаване на нашия княз от военни звания, плюс покана Турция да се намеси или че няма да пречат на такова действие  и т.н. което цитирах по назад.

...

Мирко! Мале, ма ти не можеш да оцениш тежестта едни политически интрижки с открити военни действия бре пиле...

...

Забравяш и това че Русия  далеч повече подкрепя Сърбия отколкото васалните си българи.  ФАКТ.

Толкова за твоята  "обективност" . :)

...

По това време Княжество България, въпреки проведеният акт на съединението е все още държава васална на Отоманската Империя, а не на Руската Империя! Запиши си го това дебело и недей да бъркаш Ямбол и Стамбул!

Толкова за твоят факт...

Толкова за твоята компетентност...

...

В това спор няма. За разлика от тука спорещите  субективни пропагандатори, тогава е имало много българи, като Възрожденците, после Стамболов и др , които ясно са си давали сметката за всичката тази антибългарска геополитика на "големите", ВКЛЮЧИТЕЛНО и на "матушката" .

Аз се чудя до къде може да стигне коленопреклонничеството пред дадена чужда сила, какво още трябва да направи тя, за да осъзнаят някои че .. това което вали не е дъжд а те плюят ?

Да ни нападнат явно  ?

Ах да.. и това се е случвало... в едни по късни години , и сме  ги наривали. Питайте ген. Колев.

Ех... Мирко, мирко... Ми хубаво де... Наритвали сме ги... Пак браво на нас... Това, което не щеш да схванеш е, че историята се анализира без емоции... Например аз, колко пъти ти казах, че Великите Сили постоянно водят антибългарска политика. И то всичките. Това включва и Русия. И този тип политика хич не ме радва. Но понякога, България успява да се облагодетелства от един или друг политически акт на същите тези сили. Ей тези моменти ме радват. Аз помня и когато са ни помогнали и когато са ни предавали. Направо не мога да повярвам, че 170 години след прословутата реч на лорд Палмерстън, ти все още не успяваш да осъзнаеш, че една страна няма вечни врагове или вечни приятели, а само вечни интереси... Няма значение от кого произтича съответният политически акт, след като той е в полза на България. 1878 е произтекъл от Русия - възстановена е българската държавност - Браво на България. 1885 е произтекъл от Великобритания - проведено е Съединението - Браво на България. 1908 е произтекъл от Германия - България обявява независимост - Браво на България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, darkterminal написа:

По това време Княжество България, въпреки проведеният акт на съединението е все още държава васална на Отоманската Империя, а не на Руската Империя! Запиши си го това дебело и недей да бъркаш Ямбол и Стамбул!

Ха !  Че именно де.  И с руски окупационен корпус !

Запиши си го и си го татуирай някъде, преди да говориш за "освобождение"

преди 3 минути, darkterminal написа:

ти все още не успяваш да осъзнаеш, че една страна няма вечни врагове или вечни приятели, а само вечни интереси...

Аз ли аз ли... :) :)  

преди 4 минути, darkterminal написа:

Толкова за твоята компетентност...

Видях и твоята :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, miro20 написа:

Ха !  Че именно де.  И с руски окупационен корпус !

Запиши си го и си го татуирай някъде, преди да говориш за "освобождение"

...

Не така мирко, не така... По-горе ти нарече факт, че "Русия  далеч повече подкрепя Сърбия отколкото васалните си българи.".  От написаното от теб следва, че българите са васални на Русия. Това е лъжа, защото по това време Княжество България е васално на Отоманската Империя, а не на Русия. Ще рече, че не това което си казал не е факт!

Окупационният корпус, не окупира Княжество България, я окупира освободената турската територия, до създаване на необходимите държавни структури. Недей да подвеждаш читателите, че е окупирана България!

Княжество България е автономно, сиреч самоуправляващо се и свободно от турско имперско присъствие и управление, държавно образувание, намиращо се на освободена от Отоманската Империя територия. Всичко това са придобивки за българите, получени благодарение на активните военни и политически действия на Руската Империя. 

И за ти е по просто Русия прави на дело така, че България да има своя държава, Турция се опитва да попречи на България да има своя държава, останалите Велики Сили намаляват размера на българската държава. Ти ми кажи, кое сламката, кое е гредата, ама не в окото, а в темелите на българската държавност.

...

Аз ли аз ли... :) :)  

...

Ми... Аз не изкарвам никого приятел и никого враг... През цялото време оценявам само, в даден момент кой е допринесъл нещо, което е от интерес за България, без значение кой е той... Отдавам дължимото за ползите дошли и Великобритания и Германия, и на САЩ (1876 г. Макгахан прави покъртителен репортаж за кървавото потушаване на Априлското Въстание и за зверските погроми след това)... Сиреч, съдя безпристрастно. От друга страна, ти през цялото време съдиш доста пристрастно по отношение на една от Великите Сили, изкарвайки я винаги враг... Ми... По всичко е видно, че ти, да - точно ти...

...

Видях и твоята :) 

То, за да видиш, трябва да знаеш и да гледаш бре мирко... Пък ти, не можеш да видиш разликата между ефективни и неефективни политически действия... Не можеш да различиш безсилната истерия на Русия от активните военни действия инспирирани и подкрепени от Австроунгария... Видяхме те, колко си видял и съобразил...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.03.2020 г. в 22:11, Белгиеца написа:

Е па сега изчезвате свободно през летището към запада, а преди стреляха на границата.
В магазините имате всякакви корекомски стоки и не чакате 10 години за Москвич.
Имате право да сте екслоататори капиталисти, а преди беше забранено.
Като командват хамериканците и няма войни в Европа.
Ако командваха руснаците, щяхме в цяла Европа да сме бедни като тях.

1. Сега изчезваме принудително, преди ни държаха принудително. Все принуда, а има ли принуда- няма свобода.

2. Нямаме никакви корекомски стоки! Имаме западни, но те са от пето качество надолу. В кореком бяха само първо качество и техниката беше японска, а не китайска! Сега не чакаме 10 години за нов Москвич, но чакаме новия опел или форд да станат на 10 години, та да можем да си ги купим.

3. Имаме право само на хартия. Ти като си отдавна в капитализма, капиталист ли си?

4. Няма войни в Европа? Войната в Югославия, да не би да се водеше в космоса?

5. "Ако" и "щяхме" са предположения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, darkterminal написа:

Окупационният корпус, не окупира Княжество България, я окупира освободената турската територия, до създаване на необходимите държавни структури. Недей да подвеждаш читателите, че е окупирана България!

Княжество България е автономно, сиреч самоуправляващо се и свободно от турско имперско присъствие и управление, държавно образувание, намиращо се на освободена от Отоманската Империя територия. Всичко това са придобивки за българите, получени благодарение на активните военни и политически действия на Руската Империя. 

Да, да... окупационния корпус не окупира.... както някои плямпат робството не било робство...  Виждаш ли колко сте еднакви лъжеисториците "обективни" пропагандатори. :)

И второ , не съм сигурен дали БЛАГОДАРЕНИЕ или ВЪПРЕКИ тези действия. Историята доказва точно второто.

Ето ти още за домашно :

https://blog.veni.com/?p=5494

:halloween10:

Вече бях споменал по назад  Утин, но пак ще спомена един пасаж :

„Извънредно често – пише Утин – трябваше да слушам за благодеянията, които Русия изсипала с щедра ръка върху българския народ. Всъщност, до сегашната война от наша страна не е сторено нищо за сериозна промяна в неговата наистина трагичната съдба. След като нищо не е било направено, ние нямаме право да изискваме възторжена благодарност, а и нямаме основание да обвиняваме българите, че спрямо нас показват благоразположението си недостатъчно старателно.”

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.03.2020 г. в 1:03, lsmurf написа:

Така е човек е дволен но след като си е заплатил надлежно поисканата цена за спасяването не тича да издига паметници на доктора който му е спасил живота примерно срещу 100000 лева за извършена операция. Лекарите спасяват ежедневно хиляди животи да си видял хиляди паметници издигнати от признателни пациенти ? Да не говорим че в крайна сметка Русия ни избавя от зависимост от Турция и в същото време ни поставя под своя зависимост не толкова директно разбира се .

Лекарите определено не спасяват хиляди животи всеки ден! А и сравнението ти е брутално тъпо. Руските войници са оставили костите си тук, за твоята свобода! Дали са живота си. Това е сравнимо с даряване на орган, за да бъде спасен жалкия ти животец! Та, на този човек ти дължиш абсолютно всичко! Дължиш му живота си! Можеш ли да си дадеш сметка, колко си жалък умаловажавайки саможертвата му?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, miro20 написа:

....Ето ти още за домашно :https://blog.veni.com/?p=5494 .....

Ами ето ти за домашно , да се упражняваш върху "домашното" . :nono:

А бе !? :lol6:

В тази война защо няма армия от германци , англичани , французи , австрийци .....? Благодетели един вид.... "създатели на България" . :angry:

Има обаче сеирджии..... ! :lol6:

Народът е казал : " С чужда пита - майчин помен "  :nono:

Ъъъъххх ! " .....По делата ще ги познаете....":nono:

Практиката е единствен критерий за всяка теория ! :nono:

А на практика има България ! :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ще кажеш преди да цитираш нещо , поне да го прочетеш ?

То има дадени отговори, ама чукча писатель чукча не читатель...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, да... окупационния корпус не окупира...

...

Окупира мирко, но не България!

... както някои плямпат робството не било робство...

Кое робство мирко? Ако за турско говориш, де юре , не е било робство... Робите не притежават имущество и не плащат данъци... А българският народ е плащал бая данъци... Та робство е една метафора за угнетеното положение, в което сме били под османска власт. Не знам кога се е появила тази метафора, но добре описва положението ни. Аз самият я потребявам смело в ежедневните си разговори. При исторически анализи, избягвам да я ползвам, защото вкарва излишна емоционалност.

... Виждаш ли колко сте еднакви лъжеисториците "обективни" пропагандатори. :)

...

Пак се опита да сравниш ябълки с макарони... Нищо... Нито и е за пръв път, нито ще ти е за последен. Сега ще ти обясня защо сравненията са недопустими. В договора четем:

Цитат

До пълното създаване на местна милиция, достатъчна да поддържа реда, сигурността и спокойствието, броят на която ще бъде определен по-късно със споразумение между османското правителство и руския императорски кабинет, руски войски ще заемат страната и ще подпомагат комисаря в случай на нужда. Тази окупация ще бъде ограничена също за срок от около две години.

Войската е там за да изпълни функциите на все още несъществуващата милиция по поддръжка на реда, сигурността и спокойствието на народа в освободените от турска власт територии и след около две години се изтегля.

Докато турската власт се намирала на превзетите български територии безсрочно! Тя е била там да защитава интересите на турският султан, а не на българският народ.

Хайде сега сам сравни и ни кажи, кое е гредата и кое сламката във фундаментите на българската държавност? Една войска оставена да следи за реда, сигурността и спокойствието на народа в освободените от турска власт територии с мандат за около две години или  безсрочната власт на турският султан над българският народ?

...

Ето ти още за домашно :

https://blog.veni.com/?p=5494

:halloween10:

Вече бях споменал по назад  Утин, но пак ще спомена един пасаж :

„Извънредно често – пише Утин – трябваше да слушам за благодеянията, които Русия изсипала с щедра ръка върху българския народ. Всъщност, до сегашната война от наша страна не е сторено нищо за сериозна промяна в неговата наистина трагичната съдба. След като нищо не е било направено, ние нямаме право да изискваме възторжена благодарност, а и нямаме основание да обвиняваме българите, че спрямо нас показват благоразположението си недостатъчно старателно.”

Не си дорасъл да ми даваш домашни!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако за турско говориш, де юре , не е било робство...

Това го знам и съм го твърдял мноооого по отдавна

За останалите ти глупости не мисля да предъвквам отново едно и също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, _Belial_ написа:

Лекарите определено не спасяват хиляди животи всеки ден! А и сравнението ти е брутално тъпо. Руските войници са оставили костите си тук, за твоята свобода! Дали са живота си. Това е сравнимо с даряване на орган, за да бъде спасен жалкия ти животец! Та, на този човек ти дължиш абсолютно всичко! Дължиш му живота си! Можеш ли да си дадеш сметка, колко си жалък умаловажавайки саможертвата му?

Лекарите спасяват по света всеки ден не хиляди а много повече животи . Това че в безпределната си тъпота някой не го осъзнава си е негов проблем. И да не може да се сравняват двете неща защото войниците убиват и биват убивани а лекарите спасяват животи . Всички войни се водят от користни подбуди включително и тази в която руските войници са оставили костите си както казваш обаче не за моята свобода а заради руски интереси. Това че си жалка картинка която приема приказките за "безкористната помощ" без да обръща внимание на фактите си е твой проблем . То мисленето не е за всеки - особенни за такива като теб. На кой човек дължа живота си според теб ? На Путин може би . Наследник на кого се явява той . На Александър втори чиято фамилия унищожиха болшевиките или на самите болшевики. Смешиник! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, lsmurf написа:

Лекарите спасяват по света всеки ден не хиляди а много повече животи . Това че в безпределната си тъпота някой не го осъзнава си е негов проблем. И да не може да се сравняват двете неща защото войниците убиват и биват убивани а лекарите спасяват животи . Всички войни се водят от користни подбуди включително и тази в която руските войници са оставили костите си както казваш обаче не за моята свобода а заради руски интереси. Това че си жалка картинка която приема приказките за "безкористната помощ" без да обръща внимание на фактите си е твой проблем . То мисленето не е за всеки - особенни за такива като теб. На кой човек дължа живота си според теб ? На Путин може би . Наследник на кого се явява той . На Александър втори чиято фамилия унищожиха болшевиките или на самите болшевики. Смешиник! 

Тия хора са умрели тука, той ми говори за корист... Че ме нарича и смешник. Сравнението ти с лекарите продължава да е все толкова малоумно. Но гледам че се поизнерви... истината хапе доста болезнено. Палтил им бил...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, _Belial_ написа:

Тия хора са умрели тука, той ми говори за корист... Че ме нарича и смешник. Сравнението ти с лекарите продължава да е все толкова малоумно. Но гледам че се поизнерви... истината хапе доста болезнено. Палтил им бил...

Със сигурност хапе щом толкова настървено атакувате хората които ви я казват, обаче то си е ваш проблем . Прозрете я застанете зад нея и няма да бъде толкова страшно. Нещо не можеш да ми отговориш на кого според теб дължим признателност на царя водил тази война или на наследниците на палачите на семейството му ? Относно изнервянето не мисля че съм се изнервил повече от теб . Погледни си само коментарът . Или толкова си можеш по принцип ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...