Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

То се е видяло, че само с парите на родителите не може... Мога ли да работя на 14? Нямам претенции какво ще е. Стипендията не ми стига, пък отделно се получава на всеки 2 месеца. Някой може ли да ми предложи нещо свързано с компютри? Тъкмо да науча още нещо. Ориентирал съм се към програмиране, уча в такава паралелка и като цяло това ми интересува. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преинсталации, актуализиране на драйвъри, инсталирани на всякакви програми, програмиране на прости програми и др. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В създаването на приложения за телефони има пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам Java, нито имам интерес към нея. Правя програми за компютри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кои езици?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

C#, Малко Visual Basic и batch script-ве. Разбирам горе-долу html.

Смея да кажа, че мога много неща в сравнение с наборите ми. Но, ако успея да си намеря или някой да ми предложи нещо с компютри е най-добре. Научил съм се на доста неща за възрастта си, точно не мога да изброя, но бързо научавам нови неща и съм сръчен. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хващай келнерче на някой строеж хем ще станеж мъж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, RxC001 написа:

Преинсталации, актуализиране на драйвъри, инсталирани на всякакви програми, програмиране на прости програми и др. 

преди 18 минути, RxC001 написа:

От това пари няма да изкараш. Още повече ако си малолетен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

На малолетни е забранено да работят. На непълнолетни - с писмено съгласие на родителите.
Според българското законодателство право на работа при изричното позволение на родител имат лица, навършили 16 години. Трудът на малолетни е строго забранен от закона

преди 19 минути, Bubbles написа:

Що не вземеш да се гръмнеш, а?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, RxC001 написа:

Смея да кажа, че мога много неща в сравнение с наборите ми. Но, ако успея да си намеря или някой да ми предложи нещо с компютри е най-добре. Научил съм се на доста неща за възрастта си, точно не мога да изброя, но бързо научавам нови неща и съм сръчен. 

Виж този сайт. Там може да се ориентираш какво се търси и съответно да видиш какви умения имаш.

преди 21 минути, Bubbles написа:

Това може да стане през лятото, когато учениците са във ваканция. В някое кафе могат да го наемат да работи. За строеж едва ли. Там си е опасно. А и сега с истерията около този вирус си е трудна работа като цяло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, DarkEdge написа:

Що не вземеш да се гръмнеш, а?

Що? К'во?
Аз на 14 какво съм работил според теб? Президент?

преди 20 минути, Емил Костов написа:

Това може да стане през лятото, когато учениците са във ваканция. В някое кафе могат да го наемат да работи. За строеж едва ли. Там си е опасно. А и сега с истерията около този вирус си е трудна работа като цяло.

Е то и ся е ваканция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно нищо не може... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Bubbles написа:

Аз на 14 какво съм работил според теб? Президент?

И как точно точно ти си критерият за стандарт? А да си чувал какви са санкциите за малолетен работещ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако вдигнеш достатъчно нивото, може да го докараш до там да правиш срещу заплащане курсовите работи на разни объркали се хора, решили да учат "компютри". Дори ако забравим за момент годините, трудно ще те вземат някъде на работа, тъй като доста време ще трябва някой да се занимава с теб, докато започнеш да носиш стойност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, DarkEdge написа:

И как точно точно ти си критерият за стандарт? А да си чувал какви са санкциите за малолетен работещ?

Абе какви санкции бе?

Отива хваща се на работа с разрешение от техните и никой не може нищо да каже, + той е непълнолетен а не малолетен, тоест вече би трябвало да има  лична карта.
Плюс никой няма да го товари толкова много колкото си представяш, това не ти е през 90-те все пак.
Друго на тия години трудно ще намери, а с компютри онлайн и програмиране дъра-бъра, айде да не си разправяме вицове. Днеска всеки втори  се пише за програмист и рзбирач от компютри, дори аз не оравя изключение както сигурно си забелязал, ама едно е да се пишеш, друго е да разбираш и съвсем различно да изкраваш и пари от това, а неговата възраст както казах нема нужда и да говорим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, Bubbles написа:

Отива хваща се на работа с разрешение от техните и никой не може нищо да каже

Аре спри да се изхвърляш неподготвен и необразован:

Цитат

Санкции
За нарушението на императивните норми в КТ и на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, по отношение на труда на непълнолетните е предвидено носенето на административно наказателна отговорност по чл.414 КТ.
Едновременно с това с изменението на Наказателния кодекс от м. март 2004 г. наемането на работа на непълнолетни лица без дадено предварително разрешение от Инспекцията по труда е криминализирано т.е. това деяние е въздигнато в престъпление. Наказателна отговорност по чл.192а НК носи работодателя, който е наел на работа непълнолетен без разрешение от Инспекцията по труда.
Предвидените санкции са:
• За наемане на лице от 16-18 г. – затвор до 6 месеца и глоба от 500 до 1000 лв.
• За повторно – затвор до 1 година и глоба от 1000 до 3000 лв.
• За наемане на лице от 15-16 г. – затвор до 1 година и глоба от 1000 до 3000 лв.
• За повторно – затвор до 3 години и глоба от 2000 до 5000 лв

Съгласно разпоредбите на Кодекса на труда право на труд имат лицата, които са навършили 16 години.
По изключение се допуска полагане на труд от непълнолетни лица, навършили 15 години. Също по изключение на ученически длъжности в цирковете могат да се наемат момичета, навършили 14 години, и момчета, навършили 13 години.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, DarkEdge написа:

Аре спри да се изхвърляш неподготвен и необразован:

В такъв случай нищо не му пречи да си поиска разрешение от инспекцията по труда по каналния ред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Bubbles написа:

да си поиска разрешение от инспекцията по труда по каналния ред

Тъкмо ще навърши 21 и в щатите даже вече бира ще може да пие... :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Bubbles написа:

В такъв случай нищо не му пречи да си поиска разрешение от инспекцията по труда по каналния ред.

Ако е малолетен - няма такъв случай! Казано е - НЕ МОЖЕ!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, DarkEdge написа:

Ако е малолетен - няма такъв случай! Казано е - НЕ МОЖЕ!

Ако , ама не е.
Виж ся пича пита за работа, ясно дребен е не му е работа още да работи, ама на, днешните не са като нас, ние минавахме с кафенце и пакет синьо виктори за общо 1000лв. и баничка с боза за още около 350лв. и ни оставаха пари за кафенце след даскало и за някой жетон на игрите...
А днес искат да щъкат по моловете, да пълнят гушите на ЕА спортс и Стийм и да си купуват всевъзможни джаджи, дроги и т.н.
Юрнал се е с компютри да се занимава, ама и на теб и е ясно че няма как да стане. Що? Щото първо трябва да си добър ама много, второ шанс трудно се дава на новобранци особено по фриленсър сайтовете и трето всеки трябва да почне от някъде. Не е казанао че задължително трябва да е строеж, но като знам как се плаща в милата татковина, това е мястото на което ще си изкара най добри пари а и ще има възможност да работи само сутрин/следобед естествено с намалено заплащане но пак ще му е по-добре, хем ще научи нещо, хем ше изкарва пари. А щом като закона е казал че трябва разрешение от тази и тази институция значи следва да се обърне към нея като се легитимира с личната си карта за докаже че е непълнолетен а не малолетен.
Естествено друг е въпроса дали и къде ще го вземат на тази възраст, но шанс има много повече от колко да изкара нещо като програматор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.03.2020 г. в 15:40, Bubbles написа:

Абе какви санкции бе?

Отива хваща се на работа с разрешение от техните и никой не може нищо да каже, + той е непълнолетен а не малолетен, тоест вече би трябвало да има  лична карта.

На 14 е МАЛОЛЕТЕН! Непълнолетен ще стане когато навърши 16, а на 18 ще стане пълнолетен. Засега с разрешение на техните може да отиде на екскурзия примерно (с пълнолетен придружител), но не може да работи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, _Belial_ написа:

На 14 е МАЛОЛЕТЕН! Непълнолетен ще стане когато навърши 16, а на 18 ще стане пълнолетен. Засега с разрешение на техните може да отиде на екскурзия примерно (с пълнолетен придружител), но не може да работи!

Щом казваш, но мислех че след като има право да си извади лична карта...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...