Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търсещ истини

Ко-вирусът 19, карантината и страхът. Психологически аспекти

Препоръчан отговор

Предлагам да не покриваме този текст с такива за темата https://www.kaldata.com/forums/topic/293582-коронавирус-масова-истерия-или-реална-опасност/

За момента у нас ситуацията е такава: 82 заразени, вкл. англичани, които ще си идат. Тежки случаи и смърт няма.

Обаче има карантина за да не се разпространи очакваната болест, маски и страх от заразяване. Именно от заразяване, а не от смърт. В пика на болестта, когато смъртността е 3/100 ще видим как се чувстваме, мисля, че тогава реалността ще надделее, но сега сме обзети от имагинерен страх (без реални основания, все пак за град като Габрово с един изолиран болен, това си е стерилна среда).

Какво да се прави:

Моето предложение е- общувайте с близки. Често и по телефона. Давайте им кураж, че сте здрав, че всичко е нормално. Питайте за познати как са и се радвайте, че няма простудени (именно простудени). Споделяйте, че нямате познати с диагностициран ко- вирус, което си е самата истина. Не се изолирайте!

Не приемайте емоционално паниката по магазините. Опашките пред магазините са си досада, но само толкова.

От телевизиите може да се изолирате. Ако смятате, че ще изпуснете важен момент, определете си едно информационно предаване дневно. Те повтарят едно и също, така че няма да пропуснете нищо важно. Имайте предвид, че телевизиите се стремят да печелят, продавайки думи и картинки. Не взимайте това, което не ви трябва от тях.

За да не се поддадете на паника, запазете равновесие, което ви е изключително нужно. Повече помагайте на най- близките, с които сте в един дом, наблюдавайте реалността- какви истински хора минават под прозореца, в работата, по улицата. По това ще съдите за реалната обстановка във вашето селище/квартал най- точно. Не се притеснявайте от линейките, те си имат свои пациенти- сърце, мозък, бъбреци и пр. ежедневни пациенти. Вслушвайте се в това, което правят другите, но отсявайте със смях прекаленостите.

Честа причина за страха е не това, което се усеща, вижда, чува, а чувството, че не можем да контролираме ситуацията. Общо взето, препоръчваните мерки дават достатъчна възможност за контрол над ситуацията- спазвайте хигиената и избягвайте излишни контакти. Прочее така правите и при обикновения грип с усложнения. Спомнете си как беше при свинския, птичия. Правете като се справихте тогава. Имате опит.

Радвайте се на пролетното слънце и затоплящия се въздух. Поемайте сили от природата.

Това сега ще мине, важно е накрая да сте здрави и в кондиция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Търсещ истини написа:

За момента у нас ситуацията е такава: 82 заразени, вкл. англичани, които ще си идат. Тежки случаи и смърт няма.

Това е кой момент?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Това е кой момент?

Сегашният. До толкова съм запознат. Ако ти доставя удоволствие- уплаши ме

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Търсещ истини написа:

Моето предложение е- общувайте с близки. Често и по телефона. Давайте им кураж, че сте здрав, че всичко е нормално.

Ако са такива кретени, че се насират от страх от преекспонирана заплаха, може би не заслужават да им давам кураж.

Глупостта е единствената болест, от която не страда носителя, а околните.

analiziraj-tova.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторът смята, че в този форум могат да бъдат открити индивиди с компетентности и познания в областта на психологията. Но единствено ще го налазят спамърите, коментиращи 99% от темите във форума, в ролята на "тесни специалисти".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Филипов написа:

Именно. написал съм. Тази не е смислено да я повтаря.

А сега:

Динамика на настроенията в спомената тема до към 8 стр.

1. отричане и надежда, че ще ни се размине
  2. притеснение
  3. недоверие към управляващите
  4. търсене лекарства и ваксина
  5. преувеличение на заплахата
  6. враждебност към съмнителните за болест
  7. недоверие към медиите
  8. примирение с настъпилата паника
  9. взаимна подкрепа, шеги

Имайте предвид, че явленията са последователни. Продължавам анализа.

преди 1 минута, Myanmar написа:

Авторът смята, че в този форум могат да бъдат открити индивиди с компетентности и познания в областта на психологията. Но единствено ще го налазят спамърите, коментиращи 99% от темите във форума, в ролята на "тесни специалисти".

Ще го имам предвид. Важното е да е с психологическа насоченост. Ако пък помогне някому---- прекрасно.

Ако може, дай някое психологическо или каквото и да е наблюдение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Търсещ истини написа:

Динамика на настроенията в спомената тема до към 8 стр.

1. отричане и надежда, че ще ни се размине
  2. притеснение
  3. недоверие към управляващите
  4. търсене лекарства и ваксина
  5. преувеличение на заплахата
  6. враждебност към съмнителните за болест
  7. недоверие към медиите
  8. примирение с настъпилата паника
  9. взаимна подкрепа, шеги

Според американският психолог Елизабет Кюблер-Рос има пет етапа на скръбта:

1. отричане
  2. гняв
  3. пазарлък
  4. депресия
  5. приемане

Участниците в масовата истерия са едва на етапа гняв, в процеса на осъзнаване на своята функционална неграмотност и откровена глупост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина! Няма ли никой с познат- заразен? 

Това не е на добро, шегувам се. Значи има паника без случай от нашата улица, само по медийно внушение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента се наблюдава отчаяно търсене на аргументи в подкрепа на идващия апокалипсис - края на света. Всеки умрял и заразен надлежно се описва и вписва в апотеоза на бутафорната им заблуда. Все по-трудно се отрича очевидното - че пресичане не улицата, обикновения грип или печеленето от лотарията са далеч по-вероятни събития. Полагат се усилия за игнор и избирателно цитиране.

Гневът отшумява от празните им глави и в тях започва да кънти идеята за пазарлък. Да, може да не е точно зомби апокалипсис, ама пак е нечувано, невиждано и определено неподушвано откъм масовото насиране от страх, събитие в жалкия им живот. Живот зает да брои мъртъвци. Колко отчаян трябва да си от собственото си съществуване, за да имаш такова хоби...

преди 4 минути, Търсещ истини написа:

Наистина! Няма ли никой с познат- заразен?

Заразените са хиляди. Просто тези, които се чувствам много зле от това са малко и само те отиват в болница, където да бъдат добавени в статистиката на "жертвите на фаталния вирус".

Нявгаш хората изучаваха Quo vadis.

Сега акъла им стига само за COVID-16.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Търсещ истини написа:

Моето предложение е- общувайте с близки. Често и по телефона. Давайте им кураж, че сте здрав, че всичко е нормално.

Всяка вечер им се обаждам, ама майка ми ептен истерясала. Тая вечер ми цитира някакви заловени дето били под карантина ... и глоба и затвор. И като ми го пищи това нещо няма да излизаш чу ли, ще те глобят и затвор ще има беее иии тряс затворих й телефона. И те така. Зер аз съм долетяла от чужбина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помня лунното затъмнение: "да не излезеш навън, ще стоиш заключен".

На човек като му липсват първите 30 години от живота, с утехи не се компенсира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, haidukpikaso написа:

Всяка вечер им се обаждам, ама майка ми ептен истерясала. Тая вечер ми цитира някакви заловени дето били под карантина ... и глоба и затвор. И като ми го пищи това нещо няма да излизаш чу ли, ще те глобят и затвор ще има беее иии тряс затворих й телефона. И те така. Зер аз съм долетяла от чужбина.

Много е готино, защото е истинско.

Предложение:

Ако сте ходила на психолог, те казват "Ъ- хъ" и си мислят съвсем други неща. Казвайте ъ-хъ, ъхъ и изчакайте. Тя има нужда да се изговори, да даде съвети и да се чувства полезна. Ако можете, иронизирайте крайностите, ако- не, казвайте "Добре". Не, не- по- добре е "Ъ- хъ", някак си неутрално е. Представете си, че сте психолог на пациент, който ви е платил още при раждането ви. Колкото знаете за психолозите, правете го. Слушайте, не приказвайте, само Ъ- хъ. Пробвайте утре и разкажете. Ще бъде интересно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заради това , че все някога ще умрем , трябва ли всеки ден да умираме ? :)

В същност 3% е пренебрежим процент.....

От автомобилни катастрофи колко умират всеки ден , но не се отказваме от автомобила ! ...:nono:

" По-добре ужасен край от колкото ужас безкрай " Гай Юлий Цезар .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, by_chechi написа:

В същност 3% е пренебрежим процент.....

" По-добре ужасен край от колкото ужас безкрай " Гай Юлий Цезар .

3% от заразените.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Търсещ истини написа:

3% от заразените.

Това е много далеч от истината. Възможно е и ти да си заразен с коронавирус и ни да потърсиш лекарска помощ, ни да разбереш даже. Много ясно, че като се правят тестове само на такива закъсали го да ходят в болница, накрая процента умрели спрямо тях да е висок.

преди 7 минути, by_chechi написа:

Смелият умира само веднъж, а страхливеца - много пъти. Нямаше да е проблем, стига да не изкупуваха всичката тоалетна хартия в супермаркетите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Myanmar написа:

Заразените са хиляди.

За съжаление давате негативен пример

Има специфичен момент при разпространението на слухове- разпространяващият иска да се представи за компетентен и разказва преувеличени или неверни неща. 

Щеше ми се да пишем в помощ това, хората да не изпадат в паника. Вие разказвате небивалици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Myanmar написа:

стига да не изкупуваха всичката тоалетна хартия в супермаркетите.

Между другото , така и не разбрах каква е тази история (истерия) с тоалетната харния . Наистина .

преди 27 минути, Търсещ истини написа:

...За съжаление давате негативен пример....

Точно така е - 3% от установените болни .

Иначе си е просто грип !......1 лимон с корите , глава чесън , мед , 2 аспирина и кисело мляко за вечеря ......В полунощ (2 часа - часът на Бика) хвърляш пламъци като змей горянин и си мокър до кости , и чешмата пресушаваш.....:) 

Е , и здрав стомах се иска !......... И на сутринта си като пролетна репичка :).

........................

А пък щом може със спирт да се забърсва и дезинфекцира , сигурно може и така :

Анти-грипин =100 грама външно , 400 грама - венозно ....и е желателно и мазно мезе да има....! :lol6:

Аз болен от грип алкохолик не съм виждал . А се говори , че и пушачите грип не ги хваща . Все дисциплини в които сме трудно достижими ! :lol6:

............А искаха гадовете да ни затрият казаните за ракия ! Нека да страдат сега ! :devil2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Търсещ истини написа:

Има специфичен момент при разпространението на слухове- разпространяващият иска да се представи за компетентен и разказва преувеличени или неверни неща.

Това не са слухове. Аз боледувам от грип всяка година, вероятно по няколко пъти годишно. Почти през целия си живот не съм ходил на лекар. Колко пъти съм вписван в статистиката за заболял от вирус? Николко. Това е обективната истина - не всеки търси лекарска помощ, когато е болен и не всеки боледува на легло.

преди 5 минути, by_chechi написа:

Между другото , така и не разбрах каква е тази история (истерия) с тоалетната харния . Наистина .

Осират се от страх.

Един съученик беше казал, че в понятието потребителска кошница за продукти от първа необходимост са хляб, сол и тоалетна хартия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ефект на "подгряваща група"

в други форуми забелязах, когато вече ставаше дума за вируса в Китай, а при нас никой не обръщаше внимание, се появиха статии за кемтрейлс. Те излизат от време на време, но в случая ми се сториха подгряващи притесненията от това, че ни влияят с нещо невидимо. В този форум стана дума за Глас в мозъка, но мисля, че това беше съвсем друг случай. 

Заради това припомням. Страхът от нещо, основано на съмнения, за което няма яснота е по- силен, ама като знаем подобни закономерности, можем да запазим логическите си преценки. Нали знаете, в тъмно, в неясно, страховете са по- силни, защото неясно уж виждаме, но се съмняваме, че е нещо страшно... пък то...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Пуснат е изкуствено

2. Цели - да редуцира популацията и да тества хората.

3. Към момента се оказва че българина като цяло не става за нищо. Което е ясно и без вирус...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Камен Петров написа:

Към момента се оказва че българина като цяло не става за нищо. Което е ясно и без вирус...

Нали разбирате логиката на това, което пишете?

Българинът не става за нищо
Камен Петров е българин
Камен Петров не става за нищо. :) :) :)   

Лично аз имам оптимистичен възглед.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Камен Петров написа:

1. Пуснат е изкуствено

Ама разбира се, че е пуснат изкуствено. Тя и чумата е била пусната умишлено - още тогава е имало микробиолози създаващи изкуствено болести за да тестват населението. Реално всички епидемии се развиват по този начин. И при всички случаи някой трябва да прави това изкуствено. Просто няма как да е по друг начин. Лошите винаги са виновни, а обикновените хора са в позицията на опитни мишлета изпитвани с неясно каква цел. Важното е страхът да е налице.

Само дето еволюцията предполага промяна във видовете. И в този смисъл всичко случващо си е напълно в реда на нещата. Това, че някой вирус се е изменил си е съвсем естествено и няма нужда да се търси причината в изкуствена намеса. Но винаги е по-лесно да пренесеш фокуса на вниманието си навън, към другите, към лошите, към врага, отколкото да се вгледаш в себе си, да видиш част от причината в себе си и в тези като тебе.

преди 36 минути, Камен Петров написа:

2. Цели - да редуцира популацията и да тества хората.

То голямото редуциране. И какво да им тества на хората? Има толкова много признаци показващи един човек дали е със слаб имунитет и доколко големи са шансовете му да издържи на вируса. 

преди 40 минути, Камен Петров написа:

3. Към момента се оказва че българина като цяло не става за нищо. Което е ясно и без вирус...

Да, тук "логиката" е желязна. Казваш, тестването е излишно - за теб резултата и без това е ясен. На теб всичко ти е ясно - ъв корс. Едните не стават за нищо, другите са зли и безчовечни експериментатори, а ти какъв си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко и странно и смешно да звучи Българинът има отличен ОБЩЕСТВЕН имунитет и то именно заради ЛОШАТА здравна система. Българинът след като вижда ,че системата не може да му помогне се спасява сам , къде с билки , къде с бабини рецепти, а най-често с НИЩО! Така че, той е кален и поизчистен/умрели/ като нация.Така де разни грипове ще го борят . От къде ,накъде. Пийте си пиенето ,радвайте се на живота и малко все пак се пазете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...