Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търсещ истини

Ко-вирусът 19, карантината и страхът. Психологически аспекти

Препоръчан отговор

преди 31 минути, Shiniasu написа:

А където е имало порвоначално страх, дали на негово място сега не се забелязва апатия? Дори ще бъда по-провокативен: след като бяхме наплашени, принудени да платим и тепърва да плащаме висока цена, дали няма да се появи разочарование, че нищо от "обещаното" и от това срещу което плащаме превантивно, не се случва? Проблемът от чисто психологична гледна точка е, че ние не виждаме резултата от действията си в момента. Да, с рестрикциите може и да се предотвратява много по-лош сценарий, но тъй като той не се случва на нас директно, ние само го предполагаме като вероятност, оценяваме го като вероятност и съответно цената, която заплащаме, заплащаме като за срещу вероятност. А очакваното не се случва. Което, разбира се е добре, но и оставаме с усещането, че сме заплатили за нищо.

Моето чувство е, че ни направиха на маймуни. Прекараха ни. Няма да се преструвам на "не-минат" и да го крия. Измамен съм и то не само аз.

Карат ме да се чувствам сред чужди, да бъда подозрителен, да не вярвам на никого. Започвам да харесвам версиите, че това е свързано с учението на НАТО и са ме направили на глупак, за да бъде занятието по- реалистично. Това обаче не е честно. Да участвам в чужда игра, по непонятни правила и без съгласието ми е унизително. 

Ще научим отговора, но засега трупам омраза и желание за мъст. Не обичам да ме правят на маймуна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Горещ" телефон

У В А Ж А Е М И   Г Р А Ж Д А Н И, 

Звънете на безплатния телефон

call.jpg                                              0 800 88 001

КОЛЦЕНТЪРЪТ НА МТСП ЩЕ ПРЕДОСТАВЯ ПСИХОЛОГИЧЕСКА  ПОДКРЕПА НА ВЪЗРАСТНИ ХОРА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

0000443638-article2.jpg

Ако те е страх от нещо - изяж го! Заведение в Ханой предлага КоронаБургер

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както и всеки друг враг, първо е необходимо да го идентифицираш. След това да го опознаеш, преди да можеш да го победиш. По отношение на корона-вируса, някои хора още не са преминали първия етап. Да, историята с Дон Кихот и вятърните мелници е поучителна, обаче... Точно това е най-важното - да можем да различим истинския враг от илюзорния. Някои отхвърлят вируса като реален враг, мислят го за илюзия, а приемат, че някой ги лъже и преувеличава и това е действителен противник. Значи отново имаме противник. Не може без противник - ако не е истински, ще е илюзорен. А различаването - всеки сам трябва да се научи на това.

Думите "дръж приятелите си близо, а враговете си още по-близо" са добре известни. В тях са засегнати и трите аспекта - познаване на врага; това, да не се страхуваш от него; да не го подценяваш, като го приемаш като нещо далечно и нямащо отношение към теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎30‎.‎3‎.‎2020‎ г. в 15:00, Shiniasu написа:

Думите "дръж приятелите си близо, а враговете си още по-близо" са добре известни. В тях са засегнати и трите аспекта - познаване на врага; това, да не се страхуваш от него; да не го подценяваш, като го приемаш като нещо далечно и нямащо отношение към теб.

Да се мисли, че вирус ни е враг е глупаво! Все едно да кажем, че невестулката е отровна.

Най-големия враг на даден човек е друг човек, който е изпаднал в паника.

Основно е, дали човек се подава на паника или не. Тук не става въпрос за подценяване или преекспониране на даден вид пандемия. Тя - де факто е - факт!!!

Тук се свежда до, дали човек подхожда адекватно или не. Повечето хора които са живели в суета и реално не са осъзнавали до колко вредят на другите - нормални хора в действителност изобщо не ги интересуват другите.

Самия психологичен момент се стопява когато стане вече социален. Да, има два вида хора: Такива които психически знаят какво да правят в такива моменти и такива които не знаят.

В основата е дали се страхуват от заразяване или не. Друг е момента, че от липса на елементарна хигиена определени хора разнасят вируса. И тук е разковничето, т.е. не говорим за прости хора, а за хора които считат себе си за високо културни. Това е - да, има много хора които живеят в илюзия, че имат достатъчно култура, а де факто - нямат.

Простия човек е дисциплиниран за разлика от въпросните "културни" хора. 

Време е да се научим на правилна култура! Това в днешния индивид е проблем, а не вируса.

Пред смъртта - всички сме равни!!! Тя, рано или късно, ще ни покоси. Дали ще е от вирус или нещо друго, то от нас зависи.

Та, молбата ми, към всички които са били извън България: Стойте си по домовете!!! Доволно вреда нанесохте!!!

За другите: На здраве! Нека Бог е с вас! Амин

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.03.2020 г. в 17:03, Търсещ истини написа:

Моето чувство е, че ни направиха на маймуни. Прекараха ни. Няма да се преструвам на "не-минат" и да го крия. Измамен съм и то не само аз.

Карат ме да се чувствам сред чужди, да бъда подозрителен, да не вярвам на никого. Започвам да харесвам версиите, че това е свързано с учението на НАТО и са ме направили на глупак, за да бъде занятието по- реалистично. Това обаче не е честно. Да участвам в чужда игра, по непонятни правила и без съгласието ми е унизително. 

Ще научим отговора, но засега трупам омраза и желание за мъст. Не обичам да ме правят на маймуна.

Аз пък имам чувството, че в момента никой не знае какво точно (трябва да) прави. Никой не е наясно с това, което ще последва. Да, пак "ще сме прекарани" накрая - най-вероятно. Който умее да прекарва другите и има властта за това, почти сигурно ще намери начин да извлече полза от всяка ситуация. 

Снощи и аз реагирах доста емоционално (вътрешно, външно не си пролича), когато съобщиха, че носенето на маски на обществени места става задължително за всички. Първоначалната ми мисъл беше: защо по дяволите ми ограничават свободата и разни други формулировки в този дух. Но след като се опитах да погледна по-малко емоционално на идеята, осъзнах, че не тя ограничава свободата ми. Все още не нося маска, но имам "в джоба си" и не ми пука, когато стане задължително да я нося. Ползата е съмнителна, вярата ми в добронамереността на правителството е ниска, а оценката за действията им - крайно отрицателна... Ясно е, че при такова отношение от моя страна е много лесно да се реагира с отрицание, с нежелание и т.н. Но всъщност отношението е това, което заробва. Аз и в затвора ще съм по-свободен от тях. Това последното сигурно за мнозина ще прозвучи странно. ...

В крайна сметка предполагам, че най-добре би било всеки сам да реши какво би могъл да направи в тази ситуация за себе си и за другите, и разбира се да не си пречим един на друг. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, iИ.дИоNд.Ni написа:

Простия човек е дисциплиниран

Сигурно разглеждате някаква тясна граница на простотията. Смятам, че тези под границата- най простите, не са дисциплинирани и това е по определение- ако е дисциплиниран, ако спазва нормите, вече не е толкова прост. 

А за т. нар. "културни хора", сещам се за важната българска чиновничка, хваната за кражба на парфюм на Варшавското летище. Както клептоманията, така и другите склонности към закононарушаване се разпределя във всички класи, но не смятам, че сред културните е повече, но несъмнено го има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Търсещ истини написа:

Сигурно разглеждате някаква тясна граница на простотията. Смятам, че тези под границата- най простите, не са дисциплинирани и това е по определение- ако е дисциплиниран, ако спазва нормите, вече не е толкова прост. 

А за т. нар. "културни хора", сещам се за важната българска чиновничка, хваната за кражба на парфюм на Варшавското летище. Както клептоманията, така и другите склонности към закононарушаване се разпределя във всички класи, но не смятам, че сред културните е повече, но несъмнено го има.

Под простия човек е животното!!! То, за разлика от простия човек има имунитет. Да, има хора само по външен вид, но това не означава, че са врагове, т.е. тук не говоря за образован или не, а за прост човек, който като едно добро питомно животно като му кажеш не - и не го прави. За дивите, то те там е друго ... те не са контактни, т.е. не водят социален живот. Да, именно те ще оцелеят, защото при тях нагона е по-силен от инстинкта за запазване на вида.

Що се касае до културата, то коя?! Вижда се, че вирусите нямат култура, а дали са култивирани е само и единствено вид конспирация. Да, благодарението на невежеството на човечеството в момента един вирус взима по-висша форма в йерархията от интелигентния човек, защото не мисли и не разсъждава, а се размножава и има доволно място на тази земя, за да мутира във вид който ще гарантира, че дори човечеството да изчезне, то, той вируса в нова мутация ще оцелее.

Така, че колкото и човек да си мисли, че е на върха на хранителната верига, то или огън, или червеи и т.н.

Самото човечество трябва да се смири, а тези които си мислят, че са върха, да се замислят дали след като са вече мъртви ще е значение това което са направели и оставели след себе си. Да, но психологията на днешно време е - живей сега, имай всичко сега и след теб - не му мисли ... Това е ... това доведе атеизма!!!

Та, застрашени са атеистите, а не вярващите. Да, ще има и паднали сред тях, но те няма да са виновни!

Всичко е божа работа, а психологията е елементарна: Или се смиряваш или правиш лошо на другите.

Както казах, праведния не се страхува, знае какво да прави и вярва, че Бог е милостив. Против друга воля, било то и светска не би въстанал.

В тоя ред на мисли под прост човек разбирам вярващия в божественото, т.е. в така нареченото имагинерно нещо наречено по-висша сила дори от светските хора.

За клептоманията .... няма да дам становище .... Един наш бивш министър председател на едно парти си сложи в един скъп костюм една пържола за вкъщи... - Да, по онова време бе един от видните (и с култура) наши политици ....   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, iИ.дИоNд.Ni написа:

Под простия човек е животното!!! То, за разлика от простия човек има имунитет. Да, има хора само по външен вид, но това не означава, че са врагове, т.е. тук не говоря за образован или не, а за прост човек, който като едно добро питомно животно като му кажеш не - и не го прави. За дивите, то те там е друго ... те не са контактни, т.е. не водят социален живот. Да, именно те ще оцелеят, защото при тях нагона е по-силен от инстинкта за запазване на вида.

Доста ексцентричен възглед за вида хомо сапиенс (разумен човек). Не мога да се съглася с вас в някои отношения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...