Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Тъй като си търся нова машинка ще копирам питането си от един друг форум. Надявам се и тук да получа интересни мнения. Там до някъде ме разубедиха и промениха избора ми. Надявам си и потребителите тук да ми бъдат полезни. :) 

Дойде време да си сменя стария лаптоп, който ми служи вярно вече 11 или 12 години - Acer Aspire 7738G. Всъщност не знам дали точно сега е времето с тези корона вируси, но и не знам колко би ми се наложило да поизчакам.

Старият ми компютър е със 17 инчов екран и винаги ми е бил доста неудобен и тежък за разнасяне, колкото и рядко да ми се е налагало. Затова съм се ориентирал към 14" или 13", може и 15", но някак си най-имам симпатии към 14". Работя на 99% от времето си на външен 27" IPS 1440p монитор, така че качеството на матрицата и резолюцията не са от значение за мен.

Игри не играя, най-много веднъж в годината да си пусна за няколко часа нещо като Wolfenstein 2, Hitman 2 или някакъв транспортен симулатор. Тоест не искам външна видео карта.

Бих искал да имам поне 256 SSD и да речем 2TB (1TB) HDD. Такива конфигурации не виждам, така че най-вероятно ще го взема с SSD и ще му сложа допълнително HDD или обратното, но тогава ще съм с 1TB HDD. Това и означава, че компютърът трябва да има 2 слота.

RAM. Колкото повече, толкова повече. Сега се оправям с 4GB, мисля че 8GB ще ми стигат, но ми се ще да бъде поне 12GB или 16GB, все пак го купувам в перспектива. Добре е да не е 1 слот и да не е запоена.

Процесор. Уффф тук ми е най-голямата дилема. Имам спомени от време, че ако искаш мощен компютър си вземаш i7. Сега като гледам май не е точно така и някакъв батак с тия процесори. И най-вече искам мнение и препоръка за това. Много ми е симпатичен новия i7-10510u, но всъщност май е само търговски трик и не ти дава предимствата на 10та серия (10NM и видео) и същия като i7-8565u. Или греша? И втори въпрос - заслужава ли си разликата в цената или производителността сродна с i5-8250U? Моля за съвет!

И накрая нещо, с което може би трябваше да започна – за какво ще го използвам - ами накратко за всичко по много часове на ден! За програмиране, за офис работа, за администрация, малко елементарна фото обработка, малко видео обработка и конвертиране, администрация, забавление и какво ли още не. Прекарвам повечето си време на компютъра - и свободно и работно. И обичам да го товаря с по 20 отворени таба, всевъзможни месиндъри, няколко браузъра, с пусната музика, понякога и с вървящ клип на заден фон, а не обичам да чакам. Тоест харесва ми машината да ми служи, а не аз на нея.

Макар, че стария ми лаптоп далече не е бизнес клас, а съм сравнително доволен толкова години и никога не е гасен, отдавам това на късмет и успешна серия. Та сега ми се иска да си взема нещо по-качествено. Фаворити са ми Thinkpad-овете макар и най-ниските им класове E и L (не знам коя е за предпочитане). Заради тия пандемии ли не знам, трудно откривам разнообразие от конфигурации. По-често попадам на варианти с i5. Заглеждам се и по това нещо ThinkBook, но то май по-скоро бие на намазан IdeaPad. А и са малко вариантите с 14", при 13" няма как да сложа 2 харда. Друго което ми харесва е така непопулярната марка Fujistsu, от която имам добри впечатления. Fujitsu E449 се вписва в изискванията ми с лек ъпгрейд, а и цената му е доста атрактивна. Да, знам че за предпочитане е U-серията им, но някак си не ми се дават толкова пари за Fujitsu. Не знам сборени E-серията с ThinkBook как биха били. Тук също имам дилема, ако трябва да избирам Fujitsu с i7 или Thinkpad E/L с i5, кое да предпочета. Склонен съм и до някъде за EliteBook, но HP не ми е любима марка. Преди няколко месеца си взех монитора Dell, но заради едни глупави ограничения с HDMI ми остана един горчив вкус от тая марка.

Относно бюджета - имам широко поле на изява - между 1600 и малко над 3000 лв., но стига да си заслужава. За мен и 50 лв. са си пари, но някак си това нещо точно не искам да правя компромис. Лаптопи втора ръка са смислени, но в случая не искам. 

П.П. на повечето професионални серии чувствително се покачва цената заради Windows-а. Най-вероятно ще ми се наложи да взема такъв, но по принцип на мен Windows не ми трябва и (почти) няма да го ползвам. Цял живот съм работил с Линукс и на този компютър ще бъде така.

Много ще съм благодарен за вашите мнения, идеи и препоръки .Умишлено съм се въздържал от конкретни модели. Вече 2 седмици чета и разглеждам и на нищо конкретно налично не съм се спрял. Искам да чуя и странични мнения, защото ако продължавам така не само корона вирус ще отмине, ами може и да свърши света. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм се учудвал - да напишеш есе а-ла Харвардстайл, а да не можеш да си купиш един кирлив лаптоп?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инжинере, полезните мнения са в другия форум. Тук си приказваме, да си намираме занимание :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усещам иронията ти. Но повече усещам правописа ти. Наистина човек да не попита за мнение....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо бе, питай си - никой няма нищо против :) .

Обаче ти следя темата и в другия форум. И от нея оставам с впечатление, че искаш съвет не за да го изпълниш, а за да докажеш на този, който ти го дава, че разбираш повече от него по темата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, JKirilov написа:

Ти отново не успяваш да се сдържиш и реши да спамиш в темата. 

преди 1 час, RudeBoy написа:

Не се подвеждай и ти в спама, ако няма какво да се напише по темата е добре да се сдържаме и да не цапаме. 

преди 3 часа, инж. Ивайло ГЕОРГИЕВ написа:

Някой с по-полезно мнение?

Ето един пример, който е под бюджета, но заслужава внимание. 

HP Pavilion x360

И по - бърз, разбира се на по - висока цена 

LENOVO Yoga C740-14IML

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бизнес класовете лаптопи са със страшна надценка, аз никога не бих си взел такъв. Ето едно предложение от мен, ще ти върши работа за всичко ако искаш да използваш целия бюджет https://ardes.bg/product/dell-g5-5590-5397184272947-32gb-500ssdnvme-161469 може да намалиш RAM от 32 на 16 и ще си в бюджета. SSD-то е 500GB, макар че си писал, че 250 ти стигат, то разликата е 50лв. Предвид цените на SSD-та в момента си е страшна оферта и не е за предпочитане да го бараш. Лаптопът е със стабилен процесор и видеокарта (има и вградена), добра изработка и охлаждане. Смятам, че този лаптоп ще те изкара години, стига бройката да е добра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, FusE написа:

Не се подвеждай и ти в спама, ако няма какво да се напише по темата е добре да се сдържаме и да не цапаме. 

Моите уважения, но можеш да ми казваш дали да пиша в дадена тема или не, когато/ако под аватара ти видя табелка "Модератор". А дори и тогава можеш да ме спреш само ако нарушавам правилата.

С удоволствие бих помогнал на някой, който наистина има нужда. Но не и на човек, който държи да знаем, че е "инж." :D , и заявява: "На тази тема "избор на лаптоп" - вероятно по-скоро аз трябва да съветвам. Работил съм в 2 онлайн магазина за търговия точно на лаптопи и то през няколко години, отделно имам доста солиден опит с ремонта и профилактиката на компютри и най-вече преносими компютри." 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много на колегите за посочените предложения и мнения. Наистина сте ми изключително полезни. Всъщност колегите от другото въпросно място, ме посъветваха да изчакам новите поколения лаптопи с AMD Ryzen 4000 и има доста смисъл в препоръката им. 

За съжаление, темата доста се разводни и някак си загубих желание и се отвратих да коментирам каквото и да било. Не е редно изобщо да падам на нивото на @RudeBoy, но ще му отговоря на така посочените въпроси. 

преди 5 часа, RudeBoy написа:

Защо бе, питай си - никой няма нищо против :) .

Обаче ти следя темата и в другия форум. И от нея оставам с впечатление, че искаш съвет не за да го изпълниш, а за да докажеш на този, който ти го дава, че разбираш повече от него по темата. 

Не, нямам такива комплекси. Просто събирам повече мнения. Искам да направя добре информиран избор. Ако си чел внимателно, се вслушвам точно в съвета този, който е най-активен в темата. Но май четенето (а и писането) не са ти от силните страни. За твоя информация, щом толкова следиш, коментирах с човека на лично, за да не разводнявам темата и стигнахме до консенсус. 

преди 3 часа, RudeBoy написа:

Но не и на човек, който държи да знаем, че е "инж."

Ако беше малко по-умен, можеше да се досетиш, че това е автоматично генериран юзърнейм. И всъщност да, аз съм "инж.", дори магистър и не от къде да е. Също така съм и Ивайло, и Георгиев. Имам и следдипломни квалификации и още много неща. И да, не виждам нищо срамно в това да си инж., доц., проф., д-р и т.н. Образованието е нещо с което се гордея, но ти май имаш комплекс от това. Жалко, че в България това все повече и повече не се счита за ценност. Аз не твърдя, че съм нещо повече от останалите, напротив търся съвет от тях. Ако следваме твоята логика за потребителските имена, ти някакъв певец ли си или ти се иска да си? Май доста неща ти се иска да си, които не си.

преди 3 часа, RudeBoy написа:

"На тази тема "избор на лаптоп" - вероятно по-скоро аз трябва да съветвам. Работил съм в 2 онлайн магазина за търговия точно на лаптопи и то през няколко години, отделно имам доста солиден опит с ремонта и профилактиката на компютри и най-вече преносими компютри." 

Това е доста извадено от контекста. Факт е, че доста хора съм съветвал и са останали доволни. И да имам опит. Но има и други, и по-опитни, и по-добри. И искам да чуя и мнението на препратилите. И понеже си много заинтересован, а аз съм обичал да се изтъквам, единият онлайн магазин беше мой.

Мисля да спрем до тук. Тонът започва да става доста неприятен. Очаквах прилично количество хейт, ама множко взе да става.

Сърдечно благодаря на колегите @FusE и @tepmu за това, че не се включиха в спама, дори ме подкрепиха и дадоха интересни предложения. Извинявам се на всички потребители на този форум, че избрах първо да питам в друг, но бях тотално изключил, че Kaldata имат хубав форум. Много малко резултати има, за иначе така полезните теми в SERP-а.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вай, вай...

Инженер - металург?

Аз също съм инженер, също и магистър, но такива есета не пиша. И никога не бих избрал лаптоп с AMD!

Е, ако на пазара останат само те - ще го мисля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, JKirilov написа:

Вай, вай...

Инженер - металург?

Аз също съм инженер, също и магистър, но такива есета не пиша. И никога не бих избрал лаптоп с AMD!

Е, ако на пазара останат само те - ще го мисля.

Все пак по-полезен коментар от първия ти. И аз не съм фен AMD по редица причини. И също особено за лаптоп. Но хората ме обориха с аргументи, не с вай-вай. 😉 И все пак малко се притеснявам да се спра на AMD, затова и продължавам да събирам мнения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.03.2020 г. в 15:58, tepmu написа:

Бизнес класовете лаптопи са със страшна надценка, аз никога не бих си взел такъв.

Защото нямаш пари... затова и няма как да си вземеш.   Не се заяждам, но това е доста глупаво изказване. Не случайно години след покупката тези лаптопи се продават и пре-продават, поради факта че са много здраво направени, отговарят на военни стандарти и издържат на заливане с вода и големи температури. Въпросния Dell G5 който си го предложил, сигурно ще изкара като живот 3 ПЪТИ по-малко спрямо един добре направен бизнес лаптоп. Та в крайна сметка зависи кой какво търси и какво му трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.03.2020 г. в 21:51, инж. Ивайло ГЕОРГИЕВ написа:

разнасяне, колкото и рядко да ми се е налагало. Работя на 99% от времето си на външен 27" IPS 1440p монитор

"разнасяне, колкото и рядко да ми се е налагало." това ми звучи като 3 пъти нося 20 щайги на село затова ще си взема бус за личен автомобил.

Нямам идея какви други форуми какво е станало и не ми пука.

Никъде в описанието ти не видях нуждата от лаптоп(преносим компютър) освен цитираното от мене. От това следва че имаш нужда от стационарна машина плюс среден клас лаптоп когато(ако) се наложи.

1500 лева за стационарна машина и 1000-1500 лв. за лаптоп.

Жив и здрав.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, rosko написа:

Защото нямаш пари... затова и няма как да си вземеш.   Не се заяждам, но това е доста глупаво изказване. Не случайно години след покупката тези лаптопи се продават и пре-продават, поради факта че са много здраво направени, отговарят на военни стандарти и издържат на заливане с вода и големи температури. Въпросния Dell G5 който си го предложил, сигурно ще изкара като живот 3 ПЪТИ по-малко спрямо един добре направен бизнес лаптоп. Та в крайна сметка зависи кой какво търси и какво му трябва.

Изобщо не го смятам за глупаво, въпрос на гледна точка е. Да, като здравина и компактност бизнес класовете са по-добри, но за какво ти е лаптоп за следващите 20 години, като след 5-6 изобщо няма да ти върши работа ако го използваш за нещо по-солидно от гледане на филми и Интернет? Дали имам или нямам пари няма да го коментирам, ще кажа само, че ценя парите, защото ги изкарвам сам, за това преценявам за себе си дали дадено нещо струва тези пари или не. По същата причина нямам iPhone, a Xiaomi, защото този за 400лв. ще ми върши същата работа от този за 1500лв. Но факт е, че щом се произвеждат тези лаптопи и тези телефони значи си имат своя таргет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, tepmu написа:

Изобщо не го смятам за глупаво, въпрос на гледна точка е. Да, като здравина и компактност бизнес класовете са по-добри, но за какво ти е лаптоп за следващите 20 години, като след 5-6 изобщо няма да ти върши работа ако го използваш за нещо по-солидно от гледане на филми и Интернет? Дали имам или нямам пари няма да го коментирам, ще кажа само, че ценя парите, защото ги изкарвам сам, за това преценявам за себе си дали дадено нещо струва тези пари или не. По същата причина нямам iPhone, a Xiaomi, защото този за 400лв. ще ми върши същата работа от този за 1500лв. Но факт е, че щом се произвеждат тези лаптопи и тези телефони значи си имат своя таргет.

Тия спорове сме ги водили много пъти последните години... Един съвременен лаптоп с   U  базиран 4-ядрен процесор последните 2 години(кобилейк-рефреш/уискилейк) е на нивото на стар висок клас MQ/QM  четериядрен базиран процесор от 2013/2014г. Та по тая логика след тия 5-6 години вече би трябвало да сме ги изхвърлили😄... тези лаптопи и да не стават за нищо, ама ей го на хората продължават да ги купуват/ъпгрейдват и с поне още 3-4 години  мегдан с планиране за  използване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...