Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Viz Eymal

В опит да инсталирам windоws 10, сгафих.

Препоръчан отговор

Имам опит с компютрите,  много пъти съм преинсталирвал windows, 7-8 и веднъж 10. Днес исках на лаптопа да инсталирам windows 10, бях с 8.1 pro. 

За пръв път се сблъсках с следния проблем MBR и GPT. Лошото е че,  изтрих уиндоуса от C и в момента лаптопа е без уиндоус.  Попринцип, знам как да оправя този проблем,  но начина който знам, ще изтрие информацията от другите дялове. В този случай трябва да запазя информацията от другите два дяла,  и не знам как.  Как да оправя проблема без да изгубя информацията от другите дялове. Моля помогнете!  

IMG_20200323_001602.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, plamen_petrov_80 написа:

В биос ако смениш настройката на legacy какво става?

Не съм пробвал,  да пробвам, обаче ме е страх като рестартирам лаптопа, да не ми изтрие автоматично другия дял с информация, има ли такава вероятност?  Ако няма ще пробвам, но с коя опция да я сменя? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Намираш друга машина и там записваш инсталация, която не е UEFI - с Rufus. Може да пробваш и да го изключиш от BIOS. Ако не потвърдиш изтриване/записване на някой дял, няма как да затриеш информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Намираш друга машина и там записваш инсталация, която не е UEFI - с Rufus. Може да пробваш и да го изключиш от BIOS. Ако не потвърдиш изтриване/записване на някой дял, няма как да затриеш информация.

В биоса е настроен на legacy,  на коя настройка да пробвам да задам в биоса? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да смениш диска от MBR в GPT. Това става като го закачиш на друга машина и използваш тази програма. Досега съм я позлвал над 30 пъти и въпреки, че при смяна от MBR to GPT не ми се е губила информацията винаги съм я прехвълял за всеки случай. След това може да си инсталираш Windows 10 на лаптопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Viz Eymal написа:

В биоса е настроен на legacy,  на коя настройка да пробвам да задам в биоса? 

Значи правиш отново инсталационната медия като за MBR.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Трябва да смениш диска от MBR в GPT. Това става като го закачиш на друга машина и използваш тази програма. Досега съм я позлвал над 30 пъти и въпреки, че при смяна от MBR to GPT не ми се е губила информацията винаги съм я прехвълял за всеки случай. След това може да си инсталираш Windows 10 на лаптопа.

Само не разбрах, кое да прехвърля на друга машина и с какво?  Иначе, благодаря много за информацията! Ще съм ти благодарен ако дадеш по подробно описание,  пе да не оплескам нещо, не съм много сигурен дали ще се справя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Viz Eymal написа:

Днес исках на лаптопа да инсталирам windows 10, бях с 8.1 pro. 

Е не е трябвало да го триеш този 8.1 върни го ако можеш и после слагаш ИЗО-то от Уин 10 в 8.1 и кликаш на него и почва да се инсталира.
Плучаваш безплатен Уин 10 Про с ключа от 8.1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Viz Eymal написа:

Само не разбрах, кое да прехвърля на друга машина и с какво?  Иначе, благодаря много за информацията! Ще съм ти благодарен ако дадеш по подробно описание,  пе да не оплескам нещо, не съм много сигурен дали ще се справя. 

Закачаш хард диска за друг компютър. Прехвърляш си ценната информация на друг хард диск или на диска на компютъра към който си го закачил. След това с програмата сменяш на твоя диск състоянието от MBR в GPT. Ако всичко мине добре супер. Ако нещо се скапе имаш информацията прехвърлена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Белгиеца написа:

Е не е трябвало да го триеш този 8.1 върни го ако можеш и после слагаш ИЗО-то от Уин 10 в 8.1 и кликаш на него и почва да се инсталира.

Няма как да върна 8.1 то и уиндоус няма вече. 

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Закачаш хард диска за друг компютър. Прехвърляш си ценната информация на друг хард диск или на диска на компютъра към който си го закачил. След това с програмата сменяш на твоя диск състоянието от MBR в GPT. Ако всичко мине добре супер. Ако нещо се скапе имаш информацията прехвърлена.

Да де, ама как да я закача?  Нали това казвам че няма windows!  Може да опитам с флашка с операционна система, нали има флашки с уиндоус, че забравих наименованието. Или към друг компютър с кабел, дано да ми отвори другия дял, без ос.  А са попитам, има ли вариант,  да се оправи без прехвърляне на информация,  просто да сложа уиндоус и информацията от другия дял да се запази, или ще се наложи първо да я прехвърля.? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Белгиеца написа:

Той не го е изтрил. Просто инсталацията е спряла дотук.

току-що, Viz Eymal написа:

Няма как да върна 8.1 то и уиндоус няма вече. 

Да де, ама как да я закача?  Нали това казвам че няма windows!  Може да опитам с флашка с операционна система, нали има флашки с уиндоус, че забравих наименованието. Или към друг компютър с кабел, дано да ми отвори другия дял, без ос.  А са попитам, има ли вариант,  да се оправи без прехвърляне на информация,  просто да сложа уиндоус и информацията от другия дял да се запази, или ще се наложи първо да я прехвърля.? 

Имаш ли друг компютър при теб???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Той не го е изтрил. Просто инсталацията е спряла дотук.

Имаш ли друг компютър при теб???

Не,  нямам друг комп! 

Инсталацията даже не е почнала,  тази грешка ми излиза при дяловете, където се трият, даже и некст не съм натиснал за да започне да инсталирва. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Viz Eymal написа:

Не,  нямам друг комп! 

Инсталацията даже не е почнала,  тази грешка ми излиза при дяловете, където се трият, даже и некст не съм натиснал за да започне да инсталирва. 

Хубваво е да си намериш. А иначе може ли да стартираш компютъра в момента със старата ОС или не?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Емил Костов написа:

Хубваво е да си намериш. А иначе може ли да стартираш компютъра в момента със старата ОС или не?

Не съм пробвал, но щом съм я изтрил, едва ли.  И пак да попитам,  сега си стои така на дяловете, ако го изключа или рестартирам, има ли вероятност да ми се изтрие другия дял с информацията или не? 

Също така,  да пробвам ли варианта на колегите още в първите варианти, да сменя настройките на биоса, има ли връзка това с legacy? Като се замисля,  два пъти съм му инсталирвал windows 8.1 pro и такава грешка не ми е излизала, но при windows 10 излиза. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам, че инсталираш от флашка, ако греша - намери си флакша. Намираш друг компютър, намираш си и ISO с Win10, инсталираш Rufus(може и портативна да я ползваш) и с помощта на Rufus правиш флашката да ти инсталира Win10 ама GPT, а не UEFI. След това започваш да инсталираш наново.

Не съм пробвал, но щом съм я изтрил, едва ли.  И пак да попитам,  сега си стои така на дяловете, ако го изключа или рестартирам, има ли вероятност да ми се изтрие другия дял с информацията или не?

Нищо няма да се изтрие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това и направих,  да точно с флашка,  и с програмата rufus, само че я настроих за MBR. Явно там е грешката,  а да попитам, форматирах флашката,  как трябва да я форматирам за буутващ уиндоус 10? Ntfs или fat32?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Viz Eymal написа:

Също така,  да пробвам ли варианта на колегите още в първите варианти, да сменя настройките на биоса, има ли връзка това с legacy? Като се замисля,  два пъти съм му инсталирвал windows 8.1 pro и такава грешка не ми е излизала, но при windows 10 излиза. 

Докато не направиш някакво действие нищо няма да се изтрие за момента. Но сам си преценяваш от тук нататък. Информацията си е твоя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Viz Eymal написа:

Това и направих,  да точно с флашка,  и с програмата rufus, само че я настроих за MBR. Явно там е грешката,  а да попитам, форматирах флашката,  как трябва да я форматирам за буутващ уиндоус 10? Ntfs или fat32?

Rufus сам ще изтрие и форматира флашката. Просто му задай да я направи GPT.

Иначе, заради такива случаи е хубаво човек да има един диск с Linux Live CD. Стига да има и CD/DVD устройство де. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Емил Костов написа:

Докато не направиш някакво действие нищо няма да се изтрие за момента. Но сам си преценяваш от тук нататък. Информацията си е твоя.

В момента няма какво да направя, през нощта.  Чак късния следобед ще мога да намеря свободен човек с компютър,  за това искам да съм предпазлив с информацията и да не допусна грешка за която да съжалявам.  Не получих отговор на въпроса си относно биос и legacy, поне да опитам нещо тази вечер. А лошото е че, в момента в тази криза с този вирус не мога да си позволя финансови да купувам хард за информажията,  а става въпрос за 650 гигабайта, и не знам как е най безопасно да направя, в нейна защита. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента няма какво да направя, през нощта.  Чак късния следобед ще мога да намеря свободен човек с компютър,  за това искам да съм предпазлив с информацията и да не допусна грешка за която да съжалявам.  Не получих отговор на въпроса си относно биос и legacy, поне да опитам нещо тази вечер. А лошото е че, в момента в тази криза с този вирус не мога да си позволя финансови да купувам хард за информажията,  а става въпрос за 650 гигабайта, и не знам как е най безопасно да направя, в нейна защита. 

650 гигабайта ценна информация??? :no-no: Намери начин да си я прехвърлиш преди да правиш каквото и да било. Харди диск се купува лесно даже и online.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, промени настройките в биоса и започни нова инсталация. Ако тази промяна се окаже сполучлива ще можеш да си инсталираш Уин10 още тази нощ. Ако промяната не е сполучлива ще ти излезе същото съобщение. Информация няма да загубиш ако не форматираш или изтриеш дяла от твърдия диск(в процеса на самата инсталация), на който се намира тази информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, A.com написа:

правиш флашката да ти инсталира Win10 ама GPT, а не UEFI

Аз нещо не съм съгласен.

В биос-а може да е UEFI или Legacy

Диска може да е MBR или GPT

UEFI комуникира с GPT дискове, а Lagacy с MBR.

В момента диска му е MBR и флашката която е направена явно за UEFI мрънка, че диска не е GPT.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

+1. Тука съсвсем заприлича на bgmamata . Един прост проблем се превърна в говорилня. Щом диска ти е MBR, няма да му даваш UEFI инсталация на window 10. Ако трябва изключи UEFI от BIOS-a ако не става по друг начин. Макар че щом 8-цата ти била на MBR диск вече би трябвало да е бил изключен.

И спрете да си правите флашката с rufus, дори направена с двата вида инсталации такава флашка не винаги се чете на някои от новите лаптопи, за разлика от флашка правена с тулса на майкрософт която се чете винаги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Толкова ли е трудно да се ползва google например?

https://www.google.bg/search?q=rufus+windows+10+mbr&hl=bg

Ето и видео как става, как се избира MBR и така нататък за windows 10:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...