Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. В града имаме само един майстор. От вече 2 месеца не отговаря на тел. Нов съм е нещата моля за помощ.

Дилемата е следната. Хол и кухня в едно 30 кв. Искам да сложа 25 кв подово отопление. Без фибран
отдолу (на първия етаж са нашите аз съм на 2рия.) Искам и на тях да помогна малко ;д

Правилно ли е следната последователност. Специални тръби се слагат на пода с Железна решетка най тънката и се връзват тръбите с тел. На 15-20 см 5-8 см замазка.

От камината се връзват началото с топлата вода и края на трръбата се свързва отново в камината.

Другият въпрос е дали ще е достатъчно за отопление? Ще има или само плочки или плочки с ламинат.

Как се изчислява колко kW е подовото. Според дължината на тръбите ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Cvetanov Posveteniat написа:

дали ще е достатъчно за отопление

Приятел, подовото отопление във всички учебници по енергетика и енергийна ефективност се сочи като възможно най-лошия вариант. Каквото ще да гориш в тази камина, ефектът ще е плачевен. А ако се случи малко по-студена зима, ще се видиш в чудо. Откажи се навреме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До тук нищо не се разбира?

Вариантът не е лош, при условие

на 2.04.2020 г. в 22:44, Cvetanov Posveteniat написа:

отдолу (на първия етаж са нашите аз съм на 2рия.)

но връзването с камина не го виждам. Подовото отопление е свръхниско температурно, получава се при газово или ел. котле, за да може мноооооого да се намали!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Cvetanov Posveteniat написа:

Сериозно ли е толкова зле

Представи си колко куб. метра бетон и тухли трябва да нагрееш, за да стоплиш и помещението, колко от тази топлина ще изтече в околното пространство, на пода сигурно ще има я килим, я мокет-още една преграда за топлината. Пълна илюзия е, че ще помогнеш за долното помещение, таванът им ще стопли една малка ивица въздух горе и нищо няма да усетят. Най-добрия вариант за теб е да свържеш камината с добре изолирани тръби с радиатора . Подобни уредби се конструират камината да е в избата, а радиаторът в горните етажи и така водата циркулира термосифонно, не е нужна помпа. Всичката топлина ще е в помещението, а понеже температурата на радиатора няма да е висока, няма да изсушава въздуха. Подово отопление може да си позволи само някой , дето има частен термален извор (или петролен кладенец).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, B3M2W0 написа:

колко куб. метра бетон и тухли трябва да нагрееш

Колкото у конвенционалния радиатор с тази разлика, че циркулацията на въздуха при радиатора е пристенна, а при подовото нагрява почти цялата подова площ. Недостатък е, че ако се нагрява и подът и стенен радиатор, за пода трябва да се ползва или изходът от радиатора, или да има смесване на водата от изхода на камината с вода о изхода на радиатора. Пред пода не е добре да минава топлоносител с температура над 60С.
И какъв бетон и какви тухли в цялата работа при сравняване на подово със стенно?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи разбрах следното досега. Водата която излиза от радиатора да я вържа към входа на поводото и накрая да се връща отново към камината. Без изолация отдолу. Да сложа ли арматурна мрежа?

Имам помпа скъпа, една от най- добрите взех за над 9 метра нагоре.

28 кв. Ако сложа на 20 см разстояние тръбите около 150 метра тръба. По-гъсто не ми позволява . Чел съм че на един канал повече от 100 метра не се прави пък тук ще пускаме 140..

Въпросът е ще се топли ли стаята, след като сложим плочки без килими и др. ? Топлоизолация с нова дограма. И тавана е изолиран.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е идеята на цялото упражнение?

Като цяло идеята ти е лоша, защото имаш високотемпературен източник (камина), а за подовото трябва ниска температура - до 55градуса входяща вода в серпентините. Това е от здравословна гледна точка, както и да не прецакаш настилките. За камината пък е нужно през повечето време входящата вода в нея да е поне 50-60градуса заради катрани и образуване на киселини (нискотемпературна корозия).

Принципно няма невъзможни неща, но трябва да си наясно защо го правиш и имаш ли нужда от това.

Трябва да се сложи група за понижаване на температурата,  но се усложняват много нещата.

Мощността която можеш да постигнеш е 80W/m2 - без да застрашаваш здравето си, демек да не превишиш "максимална допустима повърхностна температура"  обикновено се постига със стъпка 15см.

Като цяло темата е доста обширна. Има доста дълга тема в форума направи си сам. Прочети поне част от нея за да си изясниш принципно нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пак не разбрах за

на 3.04.2020 г. в 3:45, JKirilov написа:

Tая камина какви допълнителни устройства има?

Само камината, при тази изолация не е ли достатъчна и без вода и радиатор?

Както и да не сте фенове на 30 градуса в помещенията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, DarkEdge написа:

какъв бетон и какви тухли

Виждал ли си изобщо как е направено подово отопление? Тръби, реотани (защото има и такива) са положени в бетонната плоча и замазани отгоре . Всичката топлина първо нагрява бетона и тогава останалото. А бетонната плоча нагрява околните стени, често тухлени и те излъчват топлината навън. Не го лъжете момчето да инвестира пари и труд в нещо, отречено от науката и практиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, B3M2W0 написа:

Тръби, реотани (защото има и такива) са положени в бетонната плоча и замазани отгоре .

Да, два вида са - интегрирани в замазката/плочата и на скари.
Първите обикновено се правят още при строителството, а вторите при последващо инсталиране.
И в момента не се говори за електрическо подово, а за такова с течен топлоносител.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, тя разликата е само в дебелината. Както и в последствията...

Цветанов не казва това нов апартамент ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.04.2020 г. в 19:01, JKirilov написа:

Аз пак не разбрах за

Само камината, при тази изолация не е ли достатъчна и без вода и радиатор?

Както и да не сте фенове на 30 градуса в помещенията?

Камината е долу при първият етаж. Нашите се топлят с нея. Аз съм горе и е оправена само една спалня, в която има голям 2метров радиатор. Долу има голяма помпа за над 9 метра нагоре да бута водата. Няма упс :(

на 4.04.2020 г. в 18:35, bobivg написа:

остта която можеш да постигнеш е 80W/m2 - без да застрашаваш здравето си, демек да не превишиш "максимална допустима повърхностна температура"  обикновено се постига със стъпка 15см.

Като цяло темата е доста обширна. Има доста дълга тема в форума направи си сам. Прочети поне част от нея за да си изясниш принципно нещата.

Форума не работи нещо са прецакали сайта.

Как ти се струва водата, излизаща от радиатора да влиза в подовото. 28 кв със стъпка 20 см - 140 метра тръба... Без изолация отдолу да помага на нашите...

преди 1 час, JKirilov написа:

Е, тя разликата е само в дебелината. Както и в последствията...

Цветанов не казва това нов апартамент ли е?

Къща на три етажа строени 2 та етажа миналата година. Тази година почват ремонтите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи догодина пак ремонти? :)

Сериозно - късно ли е да вградиш тръбите в стените?

Наистина сериозно питам - това е по-добрия вариант!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Cvetanov Posveteniat написа:

Форума не работи нещо са прецакали сайта.

Как ти се струва водата, излизаща от радиатора да влиза в подовото. 28 кв със стъпка 20 см - 140 метра тръба... Без изолация отдолу да помага на нашите...

Не бих го направил.

Сега работи сайта ето темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам познати с подово отоплените с тръби с топла вода. Правили са си го сами.

Фибран с най висока плътност 3см. върху него специално фолио което отразява топлината нагоре. 

Тръбите са от тези белите алуминии с пластмасово покритие който се огъват. Тръбите са през 20см и на 50-60 см от стените като са се съобразили и с мебелите под диван, кухня и спалня и т.н няма тръби. 

Имат вътрешна и външна изолация и добра дограма. Блока е саниран целия с 8-10см стиропор на пред последен етаж са. 

Ползват пелетна камина.  Не знам колко киловата и точен модел. Средно с чувал пелети за 24 часа у тях е 25-26 градуса. Топлят стандартен панелен апартамент 60-65кв.м  включително баня и коридор. 

Тръбите са си полагали сами. Пелетната камина/котел е вързан от фирма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, П.е.т.ъ.р написа:

у тях е 25-26 градуса

Ужаст неккъв! :angry:

И в спалнята ли е толкова?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...