Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Черна магия или защо ми харесва да съм вещица по пълнолуние

Препоръчан отговор

В терминала абсолютно всичко става много по-бързо, а както показва долното видео, същото важи и за компресията!

Едно и също нещо (за подробности - описанието на видеото) в терминал се компресира за 4:40 мин., а с графичния интерфейс - за 7:02 мин. И докато вие хвърлите едно око на видеото (или две), аз ще яхна метлата и ще ида да си направя бекъп на системата, като напиша заклинания за черна магия в страшния прозорец. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ааа няма такава гавра.... Рекох че от НИИЧАВО се гъбаркат пак а то бил наш Гаргамел...:lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, petie1 написа:

Ааа няма такава гавра.... Рекох че от НИИЧАВО се гъбаркат пак а то бил наш Гаргамел...:lol6:

Не помниш ли, че Бангиеца каза, че тия, дето пишем команди в терминала сме били вещици по пълнолуние? :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Валсо написа:

Не помниш ли, че Бангиеца каза, че тия, дето пишем команди в терминала сме били вещици по пълнолуние? :D

Помня помня, д-р. Конзол Терминалов НИИЧАВО приятно ми е:D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Валсо написа:

Той ги плещи същите и за нас, джамджиите, дет пишем заклинания у всите му черни/сини джамове.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как започва деня на лaйнoксчията - става, праска 5-6 команди за отскок, мacтурбира докато се изпълняват, после качва една и съща снимка на десктопа си в няколко форума.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Hot Bastard написа:

Как започва деня на лaйнoксчията - става, праска 5-6 команди за отскок, мacтурбира докато се изпълняват, после качва една и съща снимка на десктопа си в няколко форума.

Това е денят на Радо, той е по-специфичен линуксджия, държи да позира за всяко нещо на компютъра си или на тема Линукс. :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Валсо написа:

Не помниш ли, че Белгиеца каза, че тия, дето пишем команди в терминала сме били вещици по пълнолуние? 

А вие не сте ли ?
Само лъжете новобранците че всичко щяло да върви във Wine, па после като ви притисна на тясно у ъгъла и софтуерът си бил бъгав и не бил работел даже и в бозата. Ама той пък на пук на вещиците си работи нормално в бозата, защото е правен за нея, а не е правен за пингвинското вино.

преди 4 часа, DarkEdge написа:

Той ги плещи същите и за нас, джамджиите, дет пишем заклинания у всите му черни/сини джамове.

В далечната 1992г. се записах по неволя на безплатен курс по MS DOC, аз исках само да ме научат да ползвам софтуер за обработка на текстове, но те рекоха че като имат малко места ще дават предимство на сериозните хора записали се на няколко курса едновременно. Щото тези курсове бяха за безработни или поне за записали се че търсят ръбота. Аз тогава учех маркетинг, ама се записах че търся и работа за да се намърдам на безплатни курсове. Е, видях го тогава какво е писането на команди в черен прозорец. Пълна тъпотия за обикновен домашен ползвател. То по онова време нямаше още интернет и ползата от домашен компютър беше точно никаква, освен да го ползваш за пишеща машина. А компютрите бяха скъпи, та се мъчехме на курсове да ходим.
Значи, за да има работа нашето момче даскалче, ще ги притискаме безработните да учат MS DOS при него, нищо че няма да им трябва за нищо после.
А сега сме 2020г.
Кой нормален човек не изкарващ пари от поддръжка на компютри, ще седне да пише заклинания у черен прозорец ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Белгиеца написа:

Кой нормален човек не изкарващ пари от поддръжка на компютри, ще седне да пише заклинания у черен прозорец ?

Много от нещата стават много по-лесно в прозорец - cmd/powershell

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Белгиеца написа:

Аз пиша. Какъв е проблемът? Понякога това е по-добрата възможност. Понякога е единствената. 

Едно време Linux Mint при инсталация не разпознаваше автоматично, че на друг дял имаш и Windows. И при включване на компютъра тръгваше директно Ментата, без да те пита с какво искаш да работиш. Та, за да възстановиш Windows, трябваше да буутнеш от флашка, да влезнеш в Recovery, и оттам да пишеш команди в терминала, с които да възстановиш Boot record-а. И след това вече имаш две работещи ОС. 

А и сега го правя. Примерно - едно от първите неща, които слагам на прясна инсталация на Linux, е Grub customizer. С него мога да сменя коя ОС да ми се стартира по подразбиране (и някои други неща). Е, вместо да ровя из интернет да търся .deb инсталационен файл, просто копи-пействам 3 реда в терминала, и - готова работата :) . С видеоплеъра, който ползвам, е същата работа. Даже на официалния му сайт няма пакет за сваляне, а пише това:

За да инсталирате SMPlayer, стартирайте тези команди в терминал:

sudo add-apt-repository ppa:rvm/smplayer 
sudo apt-get update 
sudo apt-get install smplayer smplayer-themes smplayer-skins 

И пак - копи-пейст, и се инсталира. Без и грам да разбирам какво е написано :)

Когато на времето започнах да се занимавам с компютри, нямаше Windows, нямаше Linux, нямаше даже MS-DOS :) . И всичко се пишеше в "черен прозорец".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, RudeBoy написа:

Аз пиша. Какъв е проблемът?

За да инсталирате SMPlayer, стартирайте тези команди в терминал:

sudo add-apt-repository ppa:rvm/smplayer 
sudo apt-get update 
sudo apt-get install smplayer smplayer-themes smplayer-skins 

И пак - копи-пейст, и се инсталира. Без и грам да разбирам какво е написано  . 

От моя гледна точка проблемът се състои в това, че им даваш на вещиците те да те командват как да си живееш живота.
А ти ако се уважавш сам себе си, ще се съпротивляваш на диктата им и вместо да го инсталираш от терминала, ще отидеш като бял човек да си свалиш в такъв вид същата програма и после си е твоя и си я имаш да я инсталираш на цялата махала.
https://download.opensuse.org/repositories/home:/smplayerdev/xUbuntu_16.10/amd64/smplayer_19.10.2+2.1_amd64.deb

Я, ама верно ли си било могло и без тереминал, лелееееееее ...

преди 1 час, DarkEdge написа:

Много от нещата стават много по-лесно в прозорец - cmd/powershell

След като си научил наизуст корана и стария завет , после е по-лесно да.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Белгиеца написа:

След като си научил наизуст

Наизуст се учи "О, Шипка!". Другото е учене с разбиране. Дано можеш да схванеш разликата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, RudeBoy написа:

Даже на официалния му сайт няма пакет за сваляне

Има, ама не знаеш къде да гледаш.

spacer.png

преди 1 час, DarkEdge написа:

Наизуст се учи "О, Шипка!". Другото е учене с разбиране. Дано можеш да схванеш разликата.

Щом досега не е схванал, няма и да схване. Той иска всичко да му е "некст, некст, некст" като в Уиндоус. А като всички останали овци не схваща, че именно от "некст на трета степен" им идват проблемите и после реват, че имат вируси, други PUP или генерално са си счупили системата.

Бангиец, интересно ми е какви ще почнеш да ги плещиш и за Уиндоус, когато ти даде грешка при инсталацията и откаже да продължи, защото не може да си създаде буут партишъна? Уиндоус има едни малоумни ограничения за това с колко дяла може да работи по подразбиране. И като имаш налични повече от 3 дяла, не иска да си създаде допълнителния, който обикновено е 500 МБ. Тогава щеш - не щеш много бързо ще се научиш да пишеш заклинания в черния прозорец и не само по пълнолуние, защото заклинанията от долната снимка са единственият начин да го накараш да продължи с инсталацията. Заградил съм заклинанията в червено, защото на екрана на телефон се виждат малко по-различно и с червено са по-лесни различаване.

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, RudeBoy написа:

Я, това не бях го забелязал. 

А от директния линк който ти дадох пръв що не си я свали ?
Страх те е че идва от друга дистрибуция ли ?

преди 36 минути, Валсо написа:

..., интересно ми е какви ще почнеш да ги плещиш и за Уиндоус, когато ти даде грешка при инсталацията и откаже да продължи, защото не може да си създаде буут партишъна? Уиндоус има едни малоумни ограничения за това с колко дяла може да работи по подразбиране. И като имаш налични повече от 3 дяла, не иска да си създаде допълнителния, който обикновено е 500 МБ. 

И от какъв зор ще съм го нацепил предварително с Gparted на нещо повече от C & D ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е там въпросът, не схващаш идеята :) . Мен не ме командва никой, аз съм свободен човек. Познавам и двата начина на инсталация - от .deb файл и от терминал, и мога да избирам кой да приложа. Според моите предпочитания.

Докато теб страхът ти от командите в терминала те ограничава, спъва свободната ти воля. Принуждава те да ровиш къде ли не, само за да намериш файлче, на което да цъкнеш два пъти. И ако не успееш - блокирал си :) .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, RudeBoy написа:

страхът от командите в терминала

Във Фашистбук в една група за линуксари имаше един такъв. По незнайни причини беше решил, че ползването на команди съсипвало хардуера. :D Аз му показах нагледно, че абсолютно всяка една програма и ОС, която ползва, не е нищо друго, освен команди, подавани към компютъра, независимо дали ги подава през терминал или чрез графичен интерфейс. Посъветвах го да спре да ползва компютъра изобщо, защото дори натискането на Delete, за да влезе в БИОС също е команда и той спря да отговаря. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, RudeBoy написа:

Докато теб страхът ти от командите в терминала те ограничава, спъва свободната ти воля. Принуждава те да ровиш къде ли не, само за да намериш файлче, на което да цъкнеш два пъти. И ако не успееш - блокирал си .

Я да ви припомня моят голям страх от командите

https://www.kaldata.com/forums/topic/264943-acestream-за-linux/

Що така бе ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Белгиеца написа:

Я да ви припомня моят голям страх от командите

:) 

Има едно златно правило: Програмата прави това което си и задал, а не какво искаш! ;) 

Първи урогъ за програмистЪ!!!

Тъ ... де факто малко хора знаят какво е ОС .... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мале Джокера пак творил яката, айде един пример само: 

Кое е по лесно

rm -r blabla

или да рисуваш манга за всяка графична среда? В XFCE например  са две опции за тази команда ха сега де

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване