Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Програма за оразмеряване на системен диск

Препоръчан отговор

Добър вечер!

Търся безплатна програма, с която бързо, лесно и безпроблемно да оразмеря системния диск на Windows 10, без това да доведе до загуба или повреда на Windows.

Сещам се само за AOMEI Partition Assistant, но тя е платена, а не искам да се занимавам с кракове и т. н.

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, iBonev написа:

Сещам се само за AOMEI Partition Assistant, но тя е платена, а не искам да се занимавам с кракове и т. н.

Има и безплатна версия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това съм го правил през вградения disk management на Windows, защо се търси странична програма?

Вече, за смаляване май имаше някаква особеност и дали не трябваше да се дефрагментира преди това, не съм сигурен, предимно (и май само) съм увеличавал дял.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, teglicha написа:

Това съм го правил през вградения disk management на Windows, защо се търси странична програма?

А защо да не се ползва удобството на по-добър графичен интерфейс и функционалност?
То може и command prompt и powershell да се свие/разтегне дял. Ама е за пристрастени писатели...
Shawn Brink е написал ръководство за преоразмеряване с инструментите на Windows 

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, DarkEdge написа:

А защо да не се ползва удобството на по-добър графичен интерфейс и функционалност?
То може и command prompt и powershell да се свие/разтегне дял. Ама е за пристрастени писатели...
Shawn Brink е написал ръководство за преоразмеряване с инструментите на Windows 

Наистина не разбирам целта на този пост, поне началото.
Диск мениджмънта на Windows е графичен. Елементарен. За операция, която се прави веднъж или дваж в живота на една Windows инсталация (при мен веднъж на 5-6 години, евентуално) и става за секунди или минута с вградения инструмент без да се пипа команден промпт (не разбрах защо намеси тях и power shell). Освен евентуално въвеждането на размера чре клавиатурата като число да е някакъв особен проблем...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, teglicha написа:

Диск мениджмънта на Windows е графичен.

Но трябва да смяяташ "на ръка" кое колко. И има вероятност да допуснеш грешка. А софтът на трети страни позволява да виждаш колко е заетото място на тома, който променяш и не можеш да зададеш по-голям размер от свободния, примерно. Могат да работят/преобразуват mbr/gpt....могат...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това със смятането не го приемам като валиден довод. Ако си тръгнал да увеличаваш дял, то определено си наясно на колко или с колко, ще искаш да го увеличиш. Ако пък ще го увеличаваш до максимума на диска или наличното unpartitioned пространство, даже не трябва да смяташ или въвеждаш нищо.
Не ми се вярва да вярваш, че вградения инструмент ще ти "позволи" да зададеш размер, по-голям от наличното максимално пространство, и че ще го изпълни като операция. Чак толкова не е калпав :) . Всъщност докажи, че не е така, защото честно казано не съм и опитвал - ако искам да е до максимума даже не се въвежда нищо, то предлагаше мисля максималната стойност.

Ако се търси вече някаква друга функционалност, която я няма във вградените средства (а такава извън базовите операции, определено има като разлики), тогава е ясно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, teglicha написа:

Ако си тръгнал да увеличаваш дял, то определено си наясно

Хм, дали - пусни търсачката във форума и фактите са леко по-различни...
А и не само във форума....
Не гледай само от твоята си камбанария! Сигурен съм, че не знаеше за преоразмеряване в powershell, но си е знание, нали? А ти го нямаше...
Така, че нека спрем да изясняваме кой какво и колко!
Авторът пита за инструмент на трети страни! А това отхвърля ползването на diskmgmt конзолата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нека малко по-спокойно. Авторът съвсем спокойно може и да не знае за съществуващата възможност в Windows. Масата хора не са наясно какви възможности има тази OS. Прекалено тясно мислене е това, че авторът е питал за 3rd party програма, и да се ограничим единствено за такава, след като може да свърши работата далеч по-бързо без да търси, инсталира, пробва и т.н. странични програми. Не е казал повече информация какво точно цели, затова предположих, че вградената функция е достатъчно адекватна.
Колкото до Powershell, не бъди толкова сигурен, нямам идея откъде смяташ какво знам и какво не, а ти сигурно не знаеш, че пък се занимавам и с Windows server администриране, но както и да е. Не разбирам напоследък доста от постовете ти какво точно целят.. Допреди известно време пишеше повече за да помагаш и вежливо, но нещо се промени и често усещам неуместно заяждане не само към мен. Не е моя работа, но в случая касае и други, в темата, затова си позволих този коментар.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Идеята ми беше и продължава да бъде, да взема от диск D и да сложа на диск C толкова, че да стане точно 256 GB. Но за сега не се оправям с цифрите. Уж нагласих 256 000 MB, но сега ми показва, че е 249 GB.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защото не знаеш колко MB има в 1 GB, като се смята в двоична система:

https://www.gbmb.org/gb-to-mb

тоест ако искаш 256 GB, трябв да ги умножиш х1024, като пак има загуби, понеже информацията е на сектори и според зависи, няма как да се запълнят точно, но това вече са по-сложни неща.

Цитат

256 GB = 262144 MB (in binary)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Raze написа:

Защото не знаеш колко MB има в 1 GB, като се смята в двоична система:

https://www.gbmb.org/gb-to-mb

тоест ако искаш 256 GB, трябв да ги умножиш х1024, като пак има загуби, понеже информацията е на сектори и според зависи, няма как да се запълнят точно, но това вече са по-сложни неща.

След задаване на стойността за binary, показва 255 GB всичко. Предполагам, че 1-ия GB отива загуби, за които казвате.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То не е точно загуби, но се заделят за файлова система, информация за дялове и други данни.

Може да прочетеш и това например:

https://www.diskpart.com/articles/500gb-hard-drive-shows-only-130-gb-of-space-5740i.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване