Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Клок на R5 1600 AF

Препоръчан отговор

Здравейте , бихте ли дали едно мнение  за клок на 1600af-a със стоковия охладител , до колко ще може да издържи , обмислям да взема и друго охлаждане  в близкото бъдеще - Artic Freezer 33 eSports ONE , но до тогава ми се ще малко да го вдигна процесора ? Дъното е MSI b450m- pro vdh max , захранването ми е 550w. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 61
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Всяка бройка е сама за себе си. Все пак разгледай в какви граници и с какви настройки пускат машините си другите и пробвай малко по малко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи до колко волтаж ще иска. Принципно няма да е проблем да задържиш на всички ядра turbo честотата, но за повече трябва да се тества. При мен работи без проблеми на 3.9 GHz и малко отгоре, но с охлаждане Arctic Freezer 34 eSports. При максимален товар съм го виждал малко над 73 градуса. Иначе съм тествал процесора и до 4.2 GHz, но температурата става доста висока и не е стабилен. Реално разлика особена няма да намериш като го клокнеш, освен на някой тест. Ползвай го на фабрични честоти, може да пробваш малко undervolt дори, ще е още по-хладен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С Ryzen master мисля, че става пак, но не съм го тествал, така или иначе, пак си трябва рестарт и тест след промяна. Най-добре през BIOS - настройваш и тестваш след това. За игрите, зависи от видеокартата, ако е high end и търсиш много кадри, може и да има някаква разлика, но реално не съм забелязал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ryzen Master пише в биоса докато върви, не е нужен рестарт. Aз бих ти препоръчал обаче все пак да влезеш в биоса и да му дадеш желаната стойност с малко + волтаж(аз предпочитам с офсет , но може и твърда стойност). Иначе колко може, става само с тестване. Мпя примерно не е АF и е от първите бройки, но въпреки това иска много малко волтаж до към 3,9-4,0. Аз го бутам на 3,85, защото така и така не играя вече почти нищо или само емулатори на телефонни игри. А и това ми е златната среда преди да поиска чуствително повече волтаж. Така вървеше и със стоковия охладител, само че с 15-на градуса отгоре. Това е с пуснат Transport Fever 2 на голяма карта с много транспортни мрежи на заден план.

TFQLwUF2V2uvzmRDT7qLZhydFxX0_E-6-WxSQlbh

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз от любопитство си пойграх вчера с razen master(че е по-лесно)и стигнах до стабилна работа на 4,25Mhz на всички ядра(това на razen 3 3200g),а също и на графиката на 1800Mhz(1250 май е фабрично).На 4,30Mhz минава теста на razen master,но после като пусна на айда тест и след 30-40сек забива,като не съм минавал 48-50 градуса,това с боксов охладител.Сега се чудя дали да го оставя така или да го върна по дефолт......

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай как е при 4,20 и 1750 на графичното една седмица.

Преглеждай температурите и след една седмица го върни на фабричните, ако не видиш разлика тогава значи не ти трябва толкова изчислителна мощ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Слави Маринов написа:

Аз от любопитство си пойграх вчера с razen master(че е по-лесно)и стигнах до стабилна работа на 4,25Mhz на всички ядра(това на razen 3 3200g),а също и на графиката на 1800Mhz(1250 май е фабрично).На 4,30Mhz минава теста на razen master,но после като пусна на айда тест и след 30-40сек забива,като не съм минавал 48-50 градуса,това с боксов охладител.Сега се чудя дали да го оставя така или да го върна по дефолт......

Пусни prime95 да повърти 15-20 минути на default теста.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То и сега си работи нормално и не вдига температура понеже аз с игри и други тежки приложения не го товаря,браузване видео,офис и 1-2 игри през браузъра,но са елементарни.............обаче защо не записва razen master промените в биоса и след рестарт трябва пак с програмата да го слагам на съответния профил?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защото ryzen master не записва в BIOS. Направи си профил и го зареждай при стартиране на windows.

https://community.amd.com/thread/227735

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Raze написа:

Защото ryzen master не записва в BIOS. Направи си профил и го зареждай при стартиране на windows.

Е аз съм направил профил и го пускам при старт,но си мислех,че ще запише промените в биоса и няма да се налага всеки път с програмата да ги пускам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип прави промените в реално време в биоса, защо не ги пише обаче не знам. Затова могат да се бърникат волтажи и тайминги без рестарт. Отдавна не съм имал версия на RM и не знам каква е ситуацията актуално, но по принцип не е проблем като разбереш , какви са параметрите, които работят, да влезеш един път и да си ги въведеш еднократно в биоса.

Силно не препоръчвам ползването на Prime95. Освен ако не се търси някакъв рекорд или трябва да е бърз и "мръсен" клок. Тествайте си с вашите ежедневни програми за седмица и ако не е стабилно една стъпка нагоре. Или обратно. Иначе давате ненужно висок волтаж на процесора, само и само за да е Prime стабилен. В моя случай ми трябва почти офсет от +0,3 за prime а за ежедневните ми нужди и то вече от 3 години ми стигат +0,0875 до +0,1. Разликата е сериозна, особенно ако не сте като мен на вода.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз не знам такъв инструмент да е записвал някога в BIOS. Подобен е на общия инструмент за overclock на intel - intel xtu -  и там правиш промени, които след рестарт се нулират. Запис в BIOS може да прави инструмент от производителя на дънната платка - при мен това е инструмента на asrock F-Stream Tuning.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми вече два дни не виждам артефакти и проблеми някакви,само дето като пусна компютъра трябва с amd master да стартирам профила..........обаче открих нещо дето не го знаех,в биоса на PBO промених опцията от auto на enable и сега вече базовата честота ми стана 4,05Ghz от 3,6,тоест сега е базова 4,05 и boost 4,25Ghz.

Екранна снимка (34).png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не е за всички ядра, а само за някои. Повече информация:

https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Raze написа:

https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc

Възможно е,не съм толко навътре,а и не разбрах всичко от този материал...........всъщност има ли нещо дето да показва работата на процесора по ядра по време на натоварване?HWinfo го показва като проценти,но не и като честота,а иначе дава  ,че и на 4те ядра е въпросната честота като клок.

Екранна снимка (35).png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно hwinfo го показва, но ако си заключил процесора да работи постоянно на една и съща честота, няма как да има промяна в честотата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В по-новите версии на биоса (поне на моето дъно) изчезна опцията за клок по P-state. За сметка на това автоматично си намаля честота и не стои фиксирано. Би трябвало и за по-ниския клас дъна да има или опцията за P-state овърклок или да може да се пусне въпреки твърдия множител да не стои фиксирано. Кажете за кое дъно става на върпос и ще го видим къде е. Това да стои фиксирано отдавна вече не е адекватен начин на клок. Защо да смуче яко само при браузър...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами нищо не съм фиксирал,не че знам и как де.............всъщност  amd master показва по време на тест работата на отделните ядра и сега като пусна тест с клок на 4,25Ghz и четирите седят почти през цялото време на 4,25 с малки колебания отвреме на време,hwinfo не виждам къде показва работата на отделните ядра като честота,само като процент натоварване виждам.Уточнението обаче беше за базовата му честота-4,05Ghz дали е за всички или за 1 ядро,но както казах при тест с клок и четирите седят на 4.25.Дъното ми е това:https://www.msi.com/Motherboard/B450M-PRO-VDH-MAX..............и да добавя,че съм с последният биос B4.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виж дали имаш някъде в по-подробните настройки AMD CBS и нещо в стил C-State,P-State. По принцип има голяма вероятност да сваля честотата а да не ти го показва. В началото поне беше така заради Shadow State. С две думи процесора си прави каквото иска независимо дали го фиксираш или не, просто под Уиндоус не го виждаш. Но това беше преди поне година и нещо и оттогава не съм се зачитал какво са правили. Само видях че при мен изчезна P-State , но пак си фунционира със свалянето на честотите. И може и заради друго да е, ако в мастъра плана ти не е на Balanced.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Tommygun написа:

Виж дали имаш някъде в по-подробните настройки AMD CBS и нещо в стил C-State,P-State.

Не намерих такива неща в биоса.

преди 2 часа, Tommygun написа:

И може и заради друго да е, ако в мастъра плана ти не е на Balanced.

Не виждам подобна опция в програмата.............да нямаш предвид power опциите от настройките на уиндоуса?

на 14.04.2020 г. в 10:42, Raze написа:

Бях със стара версия на HWinfo,днес я обнових и при тест и четирите ми ядра работят на базовата честота 4.05Гхц(без да съм активирал плана за клок на amd master).Оказа се,че активирането на PBO от биоса прави boost clock честотата като базова...........

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

На повечето дъна в биоса има опция да се спре "core performance boosta" даже би трябвало на всички да го има като опция. След това може да се клокне от биоса с настройки които вече са тествани и работят с ryzen master за да е постоянно .
Аз съм с 1600 af също, охладител Deep Cool Gammax v2 който е около 20 лв по-евтин от eSports One, а се представя на едно ниво с него според тестовете, а е доста по-тих. Клокнал съм от биоса всички ядра на 3.7 при волтаж 1.27... 1.274 или .275 нещо от сорта и се държи стабилен при всички тестове. При тест с prime 95 - 61 градуса макс, с един от тестовете на OCCT - 64 градуса макс, но там като, че ли го тества на спайкове , защото достига на моменти по-висока температура от прайм и аида но бързо спада след това. От това което изчетох и изгледох като тестове и бенчове този процесор спокойно държи 3.9,4.0, дори 4.1 гхца на всички ядра с подходящо охлаждане, но друг е въпроса до колко са нужни такива честоти за всекидневна употреба. Аз не виждам нужда да го вдигам повече от 3.7 , в игра на максимални настройки не вдига повече от 50 градуса при 3.7гхца на 1.27... волтаж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз моя си го държа на 3.9 ГХз 1.325 V и нямам никакви грижи. Над това обаче иска доста волтаж и е нестабилен, а и температурата се вдига доста. Ползвам arctic freezer esports, при тормоз с тестове рядко минава 75-76 градуса, при нормална употреба е около 70 градуса. Иначе такова performance boost не съм забелязал да има в моя BIOS на asrock.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с AsRock Fatality k4 и преди това не можех да задам еднаква постоянна честота на всички ядра, автоматично се променяше според натоварването, отделно и волтажа не ми се закрепяше и дъното изпращаше на моменти излишно висок волтаж към процесора. "Vcore performance boos" мисля, че се казваше, мога да намеря снимка за конкретното дъно и по дефолт е "enabled" , което води до това, че примерно като задавах 3700мхца , то реално процесора ги стигаше като пик при тестове, но падаше и надолу при по-леко натоварване, а сега ми е на постоянни 3.7, 1.275 волтаж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване