Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Клок на R5 1600 AF

Препоръчан отговор

• Отговори 61
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Моето дъно е същото, но го взех с предпоследен BIOS, който в последствие обнових до последния. Процесора ми също е 1600 AF. Ако става въпрос за това, мисля, че го е имало в предни BIOS версии.

http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=10382&title=high-stock-voltage-fatal1ty-b450-gaming-k4

Ти с коя си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с биоса с който си идва, не съм го ъпдейтвал, но предполагам, че и в новите го има под някакво наименование , та преди да го disable-на не ми закрепваше честотата като постоянна и отделно изпращаше ненужно високи спайкове волтаж от рода на 1.4+ към процесора при 3.7гхца...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 15.04.2020 г. в 8:59, Tommygun написа:

нещо в стил C-State,P-State.

Не знам,поради каква причина,но вчера открих подобна настройка в биоса(скоро го ъпдейтвах,но едва ли се е появила сега,по-скоро си я е имало ,но не съм я видял).Между другото се престраших и клокнах процесора и вградената карта от дъното,тъй като го прaвех с amd master и бях тествал волтажи и честоти.Интересно е,че за процесора дори леко намалих волтажа,дето е по Default(1,40v)на 1,3875v  и го сложих на 4,2Ghz.Тествал съм с айда cpu и със стрес тест видеото по над 2 мин. и няма проблем.Обаче сега честотите стоят заковани,тоест не варират според натоварването,а гледам постоянно(дори когато се товари 1-2% процесора)са около и над 4Ghz.Да спомена,че когато го клоквах през мастера също понякога стоеше заковано,а понякога си варираха честотите според натоварването.........много странно.Аз искам да варират,но не знам как да го направя,играх си с PBO(включвах,изключвах,ауто и т.н.)но няма ефект.С core boost performance също пробвах и го слагах всякак,но няма ефект,та се сетих за тези две въпросни настройки( C-State,P-State.),дали може от тях да е нещо,или нещо друго да ми подскажете...........

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Слави Маринов написа:

Аз искам да варират,но не знам как да го направя,играх си с PBO(включвах,изключвах,ауто и т.н.)но няма ефект.С core boost performance също пробвах и го слагах всякак,но няма ефект,та се сетих за тези две въпросни настройки( C-State,P-State.),дали може от тях да е нещо,или нещо друго да ми подскажете...........

Не зная дали ще ти помогне, но аз не съм променил основното напрежение, което при мен по дефол е 1,3875V, а съм задал +100mV на Vcore Offset Voltage.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, vpvelev написа:

Не зная дали ще ти помогне, но аз не съм променил основното напрежение, което при мен по дефол е 1,3875V, а съм задал +100mV на Vcore Offset Voltage.

И при теб как са честотите,варират според натоварването ,или стоят близки до макса?Аз съм задал амд овърклок mode,не  Offset,но едва ли е това причината да стоят постоянно високи.Има едни неща дето не са ми ясни...........това global C ;IOMMU;и това Pstate дето се появява като включа amd cool''n Quiet?

MSI_SnapShot.bmp.png

MSI_SnapShot_00.bmp.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, Слави Маринов написа:

И при теб как са честотите,варират според натоварването ,или стоят близки до макса?Аз съм задал амд овърклок mode,не  Offset,но едва ли е това причината да стоят постоянно високи.Има едни неща дето не са ми ясни...........това global C ;IOMMU;и това Pstate дето се появява като включа amd cool''n Quiet?

Тези настройки на напрежението съм ги дал в биоса, но и на програмата на дъното на Asrock се отчитат. Но сега забелязах, че при Windows 10 Pro не се променя честотата, а само напрежението играе. Същото показва и CPU-Z.

Capture5.png

Не зная дали не е до някаква настройка на Windows, защото при Линукс (аз съм с ArcoLinux-Xfce) честотата се променя в Conky според натоварването.

https://streamable.com/37ral2

П.П. Сега видях, че в Task Manager се променя честотата, но в малки граници - 3,5 - 3,99 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, vpvelev написа:

Тези настройки на напрежението съм ги дал в биоса, но и на програмата на дъното на Asrock се отчитат. Но сега забелязах, че при Windows 10 Pro не се променя честотата, а само напрежението играе. Същото показва и CPU-Z.

Capture5.png

Не зная дали не е до някаква настройка на Windows, защото при Линукс (аз съм с ArcoLinux-Xfce) честотата се променя в Conky според натоварването.

https://streamable.com/37ral2

Ами доколкото прочетох сега набързо тези неща global C ;pstate и amd cool''n quiet касаят именно това-икономията на енергия на празен ход и прецизно клокване на ядрата,като има доста много и объркана информация.......

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи виж при мен как е. Трябва да кажа ,че известно време тази настройка беше изчезнала и след някой от последните ъпдейти на биос се появи пак. Горе се вижда пътя в менюто до там, но на твоето дъно е друго сигурно.

ACtC-3dE-n1jkMLPYM1OzT2aVv1KLLvArF8N0Pfy

Променя се само показаната стойност в с хексадецимално число. Горе ти показва какъв е резултата. И се пипа само P0, другите не ги закачаш. Това е стойноста за честота когато ти трябва максимална скорост.

После аз променям напрежението от основното клок меню.

ACtC-3d-2kKphwLOuwVQLW_yIY0-oQnRTBVv2InC

Това ми е златната среда за моя процесор. И резултира в това в Уиндоус.

ACtC-3cdcIRFkKeRlpxiNbBnAuc2fWp1eAHkqGAd

Честота си играе според нуждата и държи нисък волтаж.

Eто тук е програмата за смятане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Tommygun написа:

Значи виж при мен как е. Трябва да кажа ,че известно време тази настройка беше изчезнала и след някой от последните ъпдейти на биос се появи пак. Горе се вижда пътя в менюто до там, но на твоето дъно е друго сигурно.

Променя се само показаната стойност в с хексадецимално число. Горе ти показва какъв е резултата. И се пипа само P0, другите не ги закачаш. Това е стойноста за честота когато ти трябва максимална скорост.

После аз променям напрежението от основното клок меню.

Това ми е златната среда за моя процесор. И резултира в това в Уиндоус.

Честота си играе според нуждата и държи нисък волтаж.

Eто тук е програмата за смятане.

Какви са дънната платка - марка/модел и процесора?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Asus Crosshair VI Hero с X370 чипсет и Ryzen 1600 от първите бройки . Това с 3466 TridentZ RGB B-Die памет. Мисля че април 2016 още го купих или 2017 ,не помня кога излязоха.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, vpvelev написа:

Виж при теб в Task Manager-а в какви граници се променя честотата.

Ами нали това казвам по-нагоре,че стой близо до горните граници дори и при минимално товарене на процесора(между 3,90 и 4,15Ghz),пък аз не искам да е така и не мога да разбера от къде да го коригирам.

преди 33 минути, Tommygun написа:

И се пипа само P0, другите не ги закачаш.

Значи на мен това pstate се появява като дам enable на amd cool'n quiet(като е ауто го няма)и има само 3 възможности p0;p1;p2 ,ама не знам дали при мен  са някакви готови режими,или мога да задавам стойности.............виж при мен как са заковани честотите.

Заснемане.PNG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Tommygun написа:

Нямаш ли някъде AMD CBS. Там трябва да го търсиш.

С това дъно е нормално да имаш повече настройки, отколкото нашите с B чипсет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз обаче не мога да разбера,защо като клоквах с амд мастер понякога беше като сега положението с честотите,понякога си беше нормално,тоест варираше и си падаха нормално ,когато е малко натоварването,това при еднакви настройки от биос,сега като го клокнах от биоса,стой така фиксирано горе,тоест няма я тази вариация според натоварването.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По принцип точно Cool&Quite го прави това. Ако се сещам някъде беше писал,че го спираш. По-добре недей. Остави го и остави C-State на Auto.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Tommygun написа:

По принцип точно Cool&Quite го прави това. Ако се сещам някъде беше писал,че го спираш. По-добре недей. Остави го и остави C-State на Auto.

Всякак съм пробвал,и ауто както е по дефолт,и спряно,и пуснато и все същото.......иначе и аз това четох за него,ама.....

Освен да ресетна настройките на биоса и да видя кое как е,но аз съм сигурен,че тези неща не съм пипал като клоквах,а после почнах да пробвам това-онова,като видях как са заковани честотите.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Raze написа:

Може да е бъг в BIOS или windows.

В по-горния ми пост показах, че под Линукс работи. Може би защото се управлява от ядрото, а не се чете от BIOS.

Поиграх си пак с настройките в BIOS и даже на 2 пъти развалях нещо и не искаше да тръгне компа, та се наложи "clear CMOS" с джъмпера :)

Като е на Auto CBS и фабричните настройки нещата работят при мен. Но като дам 4000 MHZ и тогава Pstate0 и Pstate1 са отворени на custom и са на 4000MHz. Като ги сложа на Auto и след рестарт пак си връщат горните стойности. Но тук не мога да променя честотата. Може би от тук е проблема?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Tommygun написа:

Като е custom трябва да може да променяш FID.

Да, може да се променя FID, DID и VID, но като дам новата стойност и ида на другото поле, ми връща старата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как точно променяш FID? Трябва да е само там и множителя трябва да е 8. Волтажа не го пипаш от там. Слагаш просто А0 за 4гхц и излизаш от менюто.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване