Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Тази тема, като много други, въобще не пасва на заглавието на форума, разбира се, основно заради изявите ни.

Вероятно и ние не пасваме...

Абортът е личен избор. За мен със сигурност не е грях, но за този, който го прави, вероятно е. И както всяко друго човешко действие, той е определен от един куп останали зависимости, така, че самия му акт едва ли много принизява извършителя пред собствената му съвест. А когато това стане, значи условията са били доста контрастни, изборът наистина е бил разновъзможен и наказанието от доживотно разяждаща съвест може би си е на мястото...

Така или иначе, човек не може да погуби живот, а може да бъде само иструмент.

И именно защото същото се отнася и за новопоявяването на живот.

Редактирано от Венцислав (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 277
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

В светското Законодателство, абортът не се счита за убийство. Законите, които цитираш, както е видно, се отнасят за вече родено дете. А абортът се счита като прекъсване на бременност, не уби

НЕ Е ГРЯХ а и Душата още не е пристигнала така че ...

Ето това е една доста щекотлива тема. Нека най-напред ви представя различните религиозни гледни точки по проблема: В християнската традиция абортът е грях. Доколкото ми е известно в раннохри

Тази тема, като много други, въобще не пасва на заглавието на форума, разбира се, основно заради изявите ни.

Вероятно и ние не пасваме...

Абортът е личен избор. За мен със сигурност не е грях, но за този, който го прави, вероятно е. И както всяко друго човешко действие, той е определен от един куп останали зависимости, така, че самия му акт едва ли много принизява извършителя пред собствената му съвест. А когато това стане, значи условията са билиодтса контрастни, изборът наистина е бил разновъзможен и наказанието от доживотно разяждаща съвест може би си е на мястото...

Така или иначе, човек не може да погуби живот, а може да бъде само иструмент.

И именно защото същото се отнася и за новопоявяването на живот.

Принципно няма погубване на живот, не и поне преди да има развита централна нервна система в ембриона. Преди това си е просто организиран сбор от клетки. Иначе всеки път като ви вземат кръв също ще се извършва грях, но това не виждам да притеснява някой тук. :clap:

Все пак ако не е аргументиран аборта от някакви здравословни или социални сериозни причини, той си остава за мен престъпление срещу държавата и нацията, и срещу вида ни.

Контрацепцията не е, защото тя си има социална аргументация в повечето случаи. Но деца трябва да се правят, че иначе изчезваме. Така че не си губете времето, а правете деца! :whist:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно - живот има и без развита централна нервна система :whist:

Темата "за или против аборта",е на друго място!

В тази тема проблемът се разглежда само от религиозна (и философска) гледна точка и ще ви помоля да спрете с офтопиците!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен всичко, което прави човек, може да бъде разглеждано от религиозна гледна точка. Даже изобщо не виждам смисъл да се гледа от друга гледна точка.

Обаче кой и как преценява религиозността на една гледна точка?

Като цяло не разбирам защо трябва да се разглежда този проблем отделно от всички останали проблеми на човешкото същество: то си е принципно грешно. Отделило се е от създателя си (добре, това може и по друг начин да се каже- отделило се е от основния си жизнен принцип, като си е създало свой собствен), в някои случаи дори и това не може да проумее, оттук нататък една грешка повече, или по- малко... Та то всичко е грешно! Какво е да създаваш деца, без да можеш, или без да искаш да им осигуриш условия за израстване?А какво е да прекъснеш живот, който не ти започваш? Та ние дори не знаем със сигурност кога и какво трябва да се счита за начало на живот, защото и не знаем какво е живот...

Всъщност, infinity, изключително права си...

Редактирано от Багира (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 10 години по-късно...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грях е до толкова, колкото и мъжа изхвърля семенната си течност. Аман от такива мъже - съдници, които дори не могат да си държат панталона закопчан, а ще съдят постъпката на майките, които в много случаи после сами трябва да отглеждат децата си. А онези герои после ще се разкопчаят и разпищолят пред някоя друга, докато не се наситят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 10 месеца по-късно...
на 15.08.2006 г. в 20:19, cleopatra написа:

Така....не съм съгласна,че абортът е грях,но определено в повечето случаи остава силна травма у жената...Защо да е грях?ЧАми,случило се е...в живота си хората правим безброй грешки и ако трябва всеки път да се натоварваме с мисълта,че вършим грях,то какво ще остане от нас?Непрекъснато с тежест в душата ли ще живеем?Да,съгласна съм,че абортът е всъщност убийство на живо същество,но в крайна сметка жената е тази,която рещава как да постъпи...Има милиард причини,поради които да се направи един аборт...не е честно само да се сипят обвинения върху жената,защото не се знае какво е на нейната глава... :down: Нежелано забременяване се случва,но според мен много се драматизира тази ситуация...Имам приятелка,който направи аборт и всички се скъсаха да я упрекват как е могла и т.н....Е,можа...Не си заслужава заради тежестта от един "грях" или плюенето от околните да си съсипеш живота с дете,за което още не се чувстваш готова....

;)

Най- характерният коментар, на който попаднах: На Голяма Богородица една дама защитава способността на жената да престъпва граници и да контролира съдбата си. 

съгласна съм,че абортът е всъщност убийство на живо същество,но в крайна сметка жената е тази,която рещава как да постъпи...

Жената има пълна власт да реши и да извърши по своя воля убийство. Нихилизмът на Достоевски опира до това, че човек може да убие едно божие творение- себе си, за да покаже чрез своя избор, че е наравно с Бог. Жената може да престъпи границата, убивайки друго същество. Не става дума за "част от себе си", та това не е апендикс или далак. Авторката смята, че жената има право да реши и извърши убийството. Вижте горния цитат.

Това е наказуемо, но не е нереално или да не се върши.

(НК Чл. 120. За убийство, извършено от майка върху рожба във време на раждане или веднага след него, наказанието е лишаване от свобода до три години.

Чл. 121. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) За убийство на току-що родена рожба с чудовищен вид виновният родител се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.)

И понеже темата е за греха и е в рубрика Религия, само констатирам тази реалност- жена заявява, че контролира изцяло част от света- живота на своя плод. Тарас Булба е викал преди два века «Я тебя породил, я тебя и убью!». Сега това казва cleopatra. И не става дума за закона, а за идеята, че човек със свободна воля може да извърши съзнателно убийство.
Времената се менят. Времето тече. Не зная дали е героично или нелепо, но определено е впечатляващо. 

П.П. На снимки от профила на cleopatra видях, че е млада и вероятно нераждала и неабортирала. Това в някакъв смисъл я извинява- не е запозната с реална ситуация. Въпреки това коментарът остава характерен, дори 14 г. по- късно. Любопитно, дали още мисли така? Не очаквам неин отговор, от 10 г. не е влизала във форума.
П.П.П. В дух на самокритика отбелязвам, че не съм съобразил неопитността на коментиращата. Ценните мисли идват от патИло, а не от старИло, учИло или младИло. 
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 8 месеца по-късно...
на 16.02.2020 г. в 0:53, Търсещ истини написа:

Жената има пълна власт да реши и да извърши по своя воля убийство. 

Това е наказуемо, но не е нереално или да не се върши.

(НК Чл. 120. За убийство, извършено от майка върху рожба във време на раждане или веднага след него, наказанието е лишаване от свобода до три години.

Чл. 121. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) За убийство на току-що родена рожба с чудовищен вид виновният родител се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.)

В светското Законодателство, абортът не се счита за убийство.

Законите, които цитираш, както е видно, се отнасят за вече родено дете.

А абортът се счита като прекъсване на бременност, не убийство.

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и редът за изкуствено прекъсване на бременност, наричано по-нататък в наредбата "аборт".

(2) По реда на наредбата може да се извършват аборт по желание и аборт по медицински показания.

...

Чл. 7. Аборт по желание се извършва по искане на всяка бременна жена ако:

1. срокът на бременността й е до 12 гестационни седмици;

2. няма заболяване, при което прекъсването на бременността може да доведе до усложнения, заплашващи здравето и живота й, посочено в списъка по приложение № 1.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Aumi написа:

Законите, които цитираш, както е видно, се отнасят за вече родено дете.

А абортът се счита като прекъсване на бременност, не убийство.

Вярно оценявате това, което съм написал и съм имал предвид. Уточнението ви за разликата между аборт и детеубийство, отнесете към cleopatra. Аз я цитирам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Търсещ истини написа:

Вярно оценявате това, което съм написал и съм имал предвид. Уточнението ви за разликата между аборт и детеубийство, отнесете към cleopatra. Аз я цитирам

Вие сте този, който определя аборта като убийство. А той, от гледна точка на светското законодателство, е само прекъсване на бременност.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Aumi написа:

Вие сте този, който определя аборта като убийство. А той, от гледна точка на светското законодателство, е само прекъсване на бременност.

Ох,

съгласна съм,че абортът е всъщност убийство на живо същество,но в крайна сметка жената е тази,която рещава как да постъпи...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жената има пълна власт да реши и да извърши по своя воля убийство. Нихилизмът на Достоевски опира до това, че човек може да убие едно божие творение- себе си, за да покаже чрез своя избор, че е наравно с Бог. Жената може да престъпи границата, убивайки друго същество. Не става дума за "част от себе си", та това не е апендикс или далак. Авторката смята, че жената има право да реши и извърши убийството.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Aumi написа:

Жената има пълна власт да реши и да извърши по своя воля убийство. Нихилизмът на Достоевски опира до това, че човек може да убие едно божие творение- себе си, за да покаже чрез своя избор, че е наравно с Бог. Жената може да престъпи границата, убивайки друго същество. Не става дума за "част от себе си", та това не е апендикс или далак. Авторката смята, че жената има право да реши и извърши убийството.

Точно така

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Полша забрани абортите дори и при увреждане на плода

https://www.dnes.bg/world/2020/10/23/polsha-zabrani-abortite-dori-i-pri-uvrejdane-na-ploda.466982

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам защо намесвате светските закони в темата. Тя не е "Престъпление ли е абортът?".  Въпросът се свежда до това, дали абортът е убийство. Ако е убийство - да, грях е. Ако не е - не е грях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ncl написа:

Не знам защо намесвате светските закони в темата. Тя не е "Престъпление ли е абортът?".  Въпросът се свежда до това, дали абортът е убийство. Ако е убийство - да, грях е. Ако не е - не е грях.

Абортът - според Анжелизъма

Според мен като основател на ,,Анжелизъма" и лице близко до Господ,който сключи вечен завет с Авраам ,и аз като сключил няколко завета с Господ. Обявявам ,че абортът според  Анжелизъма ,направен до третия месец от зачеването - Не е Грях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НЕ Е ГРЯХ

а и Душата още не е пристигнала така че ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Търсещ истини написа:

Точно така

Не стана ясно, дали според теб е убийство, грях, или не?

Трябва ли да бъдат забранявани абортите, дори при положение, че е доказано, че плодът е генетично увреден и с аномалии?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Aumi написа:

Не стана ясно, дали според теб е убийство, грях, или не?

Трябва ли да бъдат забранявани абортите, дори при положение, че е доказано, че плодът е генетично увреден и с аномалии?

Разгеле. 

Разбрахте, че по- горе цитирам чуждо мнение и сега питате за личното ми мнение. Това е добро.

Смятам абортът и контрацептивите за постижение на цивилизацията. Същевременно смятам, че семействата е редно да продължават рода и българите да се разрастваме. Именно за това абортът и контрацептивите се отнасят към Планирането на семейството- кога и как, и колко.

Проблемът е с това, кое би мотивирало българките да раждат повече от две деца. Не невежеството по предпазване и страстта към чифтосване да определят броя деца, а един разумен избор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Търсещ истини написа:

постижение на цивилизацията.

А положително ли следва да оценим  това постижение на цивилизацията? Ако е такова, то кое ли би било по-положителното постижение в тази посока?

Същата тая цивилизация, под натиска на неолибералната  идеология, вече прокарва като израз на борба с предразсъдъците и инцеста.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, badr написа:

А положително ли следва да оценим  това постижение на цивилизацията? Ако е такова, то кое ли би било по-положителното постижение в тази посока?

Зачеване ин витро

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Търсещ истини написа:

Проблемът е с това, кое би мотивирало българките да раждат повече от две деца. Не невежеството по предпазване и страстта към чифтосване да определят броя деца, а един разумен избор.

Байко това си го написал все едно си някой утопист в 10 - ти клас.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Търсещ истини написа:

семействата е редно да продължават рода и българите да се разрастваме

Т.е. българките трябва да раждат от шовинизъм.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване