Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Да си инсталираме Дебиан по джедайски или в стил НИИЧАВО

petie1

Препоръчан отговор

Здравейте казвам се д-р Конзол Терминалов маг 2 ниво от отдел по програмиране и защита на времевите линии на НИИЧАВО.

Днеска реших да ви покажа как можете да си инсталирате Дебиан, Убунту и Арч без да спирате да си работите с текущата си ОС ако имате повече от един хардиск(моята е Дебиан 10 Бъстър ще кача за по лесно Дебиан 9 Стрич)

Първо инсталирате debootstrap

sudo apt-get install debootstrap -y 

После разделяте хардиска си на две части едната за Линукс а другата за домашна папка размерите си решавате вие и с файловата система също използвайки любимата си програма за "рязане" на хардискове (примемаме че втория ви диск е sdb с дялове sdb1, sdb2 файлова система ext4)

Сега трябва да монтираме дяловете на втория хардиск, в домашната папка съм си създал папка hdd (по канон се монтира в /mnt ама аз съм си мързел та директно в домашната :))

mkdir hdd
	mount -t ext4 /dev/sdb1 hdd/
	chmod 777 hdd/
	mkdir hdd/home
	mount -t ext4 /dev/sdb2 hdd/home

Внимавайте с chmod 777 hdd/ може да се наложи да я ползвате със sudo ако mkdir hdd/home ви изреве за правата...

И така стигнахме до свалянето на базовата система на Дебиан 9

debootstrap --arch amd64 stretch hdd/ https://deb.debian.org/debian/

Линкът който съм дал може да е грешен зависи от това колко време е минало от публикацията и какво е добавено на сървъра

Така почваме да чакаме да се свали базовата система на Дебиан 9 както между другото си ползваме компютъра за обикновените задачи (например да се шегуваме с Джокер белгийски в Калдата или да зяпаме клипчета :) )

След 10 минути вече имаме скелета на Дебиан 9, сега си създаваме един source.list

nano source.list

вътре пишем това:

deb http://deb.debian.org/debian/ oldstable main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ oldstable main contrib non-free
	deb http://deb.debian.org/debian/ oldstable-updates main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ oldstable-updates main contrib non-free
	deb http://deb.debian.org/debian-security oldstable/updates main
deb-src http://deb.debian.org/debian-security oldstable/updates main
	deb http://ftp.debian.org/debian stretch-backports main
deb-src http://ftp.debian.org/debian stretch-backports main

Сега е време да подкараме Дебиан 9 под Дебиан 10 който аз използвам както първо монтираме системата

mount -t proc /proc hdd/proc/
mount -t sysfs /sys hdd/sys/
mount -o bind /dev hdd/dev/

Сега вече копираме няколко файла

sudo cp source.list hdd/etc/apt/
sudo cp /etc/network/interfaces hdd/etc/network/
sudo cp /etc/resolv.conf hdd/etc/
sudo cp /etc/hostname hdd/etc/
sudo cp /etc/hosts hdd/etc
sudo cp /etc/fstab hdd/etc

Вече е време да влезем в Дебиан 9 и да започнем да го гласим по наш вкус

chroot hdd/ /bin/bash

Ако изпиши че няма chroot пробвайте със sudo отпред и ако пак писне тогава

sudo apt-get install chroot -y 

сега вече пишете горната команда и вече виждаме че влизаме в Дебиан 9 и конзолата ни показва вече root акаунт.

Първо обновяме хранилищата с

apt-get update 

После нагласяме енкондинга като първо инсталраиме пакета locales

apt-get install locales
dpkg-reconfigure locales

за конзолата указваме c unicode а за всичко друго en_US.UTF8

Сега ще настроим часовника и датата

dpkg-reconfigure tzdata 

Указваме Европа/София и сме готови с това

Инсталираме blkid с

apt-get install blkid -y 

Стартираме го

blkid

Тази команда ще отпечата нещо от този вид

/dev/sda1: UUID="72407699-191b-44c9-a014-4016372beac5" TYPE="ext4" PARTUUID="7bfcb655-01"
/dev/sda5: UUID="8ab9c49c-3127-4030-a2be-3d33280824b0" TYPE="ext4" PARTUUID="7bfcb655-05"
/dev/sdb1: UUID="2fe12468-591d-40c9-a65b-ae1975b592d2" TYPE="ext4" PARTUUID="d0d7a382-01"
/dev/sdb2: UUID="3d63d38d-7ce9-4347-ae5a-72fc51e37c7c" TYPE="ext4" PARTUUID="d0d7a382-02"

(Тука зависи как сте разделили хардиска sdb дали на sdb2 имаме логически дял sd5 тогава трябва даа копираме неговото uuid)

Вече е време да редактираме файла fstab

nano /etc/fstab

Ако нямате nano

apt-get install nano -y 

Файлът fstab има вида

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=72407699-191b-44c9-a014-4016372beac5 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda5 during installation
UUID=8ab9c49c-3127-4030-a2be-3d33280824b0 /home           ext4    defaults        0       2
/dev/sr0        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0

Заместваме с нашите uuid на sdb1 и sdb2 или sdb5 и го запазваме.

(Примера следва каноничния вид който е че трябва да има отделни партиции за Линукс и потребителите, вие можете да не си цепите хардиска и тогава ще трябва да изтрийте или коментирате # втория ред във fstab)

Време е за инасталиране на ядрото пишем

apt-cache search linux-image 

Избираме си ядро (можете да не изполвате ядрата в хранилищата на Дебиан 9 а да си сложите ядро по избор компилирано от вас)

apt-get install linux-image-4.9.0-11-amd64 

Ако имате някакъв по особен хардуер инсталирате и несвободните драйвери

apt-get install firmware-linux firmware-linux-free firmware-linux-nonfree -y 

Стигнахме до етапа да настроим root акаунта и да създадем потребител с админ права

passwd 

Въвеждаме паролата натискаме enter и я повтаряме

Инсталираме следните неща

apt-get install sudo adduser -y 

Пишем

adduser terminalov 

и следваме съветника после пишем

adduser terminalov sudo 

и приключваме със създаването на потребителя terminalov

Сега трябва да решим как ще ползваме Дебиан 9 с графична среда или без?

Ако ще го ползваме без графична среда за да подкараме интернет отваряме още една конзола в Дебиан 10 и пишем

ip a 

и търсим интерфейса на LAN картата който се намира на второто описание под lo връщаме се в първата конзола и пишем следното

nano /etc/network/interfaces 

който има вида

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
	# The primary network interface
allow-hotplug enp0s3
iface enp0s3 inet dhcp

Ако е празен пишете точно както съм го дал като само замените enp0s3 с вашия интерфейс

Ако искате графична среда например KDE Plasma инсталирате тези две неща

apt-get install aptitude tasksel -y 

После пишете

tasksel 

Това е графичен конзолен инструмент и от него си избирате KDE Plasma като следите първата опция винаги да е избрана

Друг вариант е този

aptitude install ~t^desktop$ ~t^kde-desktop$ 

Горната галимация с интернет няма да е нужна...

(KDE Plasma е доста голяма за сваляне и инсталиране така че можете да си прочетете новите бисери на Джокер белгийски в Калдата да зяпате клипчета или да си чатите...)

След като свърши инсталирането пишем

exit 

и се връщаме в конзолата на Дебиан 10 и пишем

sudo umount hdd/proc
sudo umount hdd/sys
sudo umount hdd/dev
sudo umount hdd/home
sudo umount hdd/

Приключваме с

update-grub 

Рестартираме и си влизаме в новия Дебиан 9 :)

Та така се инсталира Линукс от маг 2 ниво който иска да си ползва компютъра през това време

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама това много хубавко бе, ей направо е върхът !
Ама докторе, колко време е инкубационният период на развитие на конзол-терминалния синдром ?
И после, ако някоя 30 години по-млада русокоса украйнка иска да ми пристане, но при условия че се подложа на терапия да се излекувам от зависимостта ми от конзол-терминалния синдром, та колко пари ще ми струва лечението и колко време ще са ме затворили в някоя болница да ме тъпчат с лекарства ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Белгиеца написа:

колко време ще са ме затворили в някоя болница да ме тъпчат с лекарства ?

Доживотна присъда. Което в твоя случай означава само 15-20 години. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Белгиеца написа:

колко време ще са ме затворили в някоя болница да ме тъпчат с лекарства ?

За вакуум между ушите лек няма все още

Ама ти се разтупка сърчицето как знам да си ползвам компютъра и да си качвам Линукс а?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе гледам че никой не се вълнува от това дето го показваш, мрязят ли те нещо тука, вирусът ли ги е стреснал та не им е до тебе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, Белгиеца написа:

Абе гледам че никой не се вълнува от това дето го показваш, мрязят ли те нещо тука, вирусът ли ги е стреснал та не им е до тебе.

Абе теб нали те вълнува та си писал първа цигулка, иначе аз си получих поздравите от линуксарите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, petie1 написа:

, иначе аз си получих поздравите от линуксарите

Не виждам поздрави да валят тука в темата, май ти завиждат сега или се опитват да направят същото и не успяват. Да не си "сгрешил" нарочно някой ред от заклинанията, за да се бъзикаш с братята ти по пингвинска вяра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Белгиеца написа:

Не виждам поздрави да валят тука в темата, май ти завиждат сега или се опитват да направят същото и не успяват. Да не си "сгрешил" нарочно някой ред от заклинанията, за да се бъзикаш с братята ти по пингвинска вяра.

Получи ги в един друг форум, където сме само линуксари. Няма да ти кажа кой е форумът, а и да ти кажа, теб няма да те изърпят дълго и ще ти набият шута. Както на Копелето му набиват шута за сигурно 22-ри път вече (22-ри акаунт).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, Валсо написа:

Няма да ти кажа кой е форумът, 

А за какво ли ми е изтрябвал форум на български на линукс секта ?
Не съм регистриран на никакви чисто линукс форуми.
Няма и да ми се случи подобно унижение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, Белгиеца написа:

Не е форум за линукс. Но пак няма да ти кажа кой е. :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, Белгиеца написа:

За да споделяш за колко се стартира Линукса и как с новото ядро времето е паднало от 5.4 на 4.9 секунди.

За да се хвалиш как 2 часа си човъркал из конфигурациите на браузъра и консумираната рам е паднала с 12 мегабайта.

За да се гордееш как цяла вечер не си спал, но най-накрая си подкарал игра от преди 15 години, а тва че играеш с двойно по-малко FPS от Уиндоус е свобода и пълноценно ползване на компютъра.

За да се изпъчиш с чисто новата видео карта Нвидиа, която обаче е спряна от биоса защото драйвъра за линукс ще се появи най-рано догодина.

В случая на валсо/радо84 - като бонус си и плащаш като поп, за да ти отговарят на постовете без да те обиждат много.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изообщо не разбрахте какво ви показах нали? Айде за Джокер белгийски е ясно че е кух между ушите ами Гаргамел ака Валсо  не се ли сети? А @RudeBoy

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, petie1 написа:

Изообщо не разбрахте какво ви показах нали? Айде за Джокер белгийски е ясно че е кух между ушите ами Гаргамел ака Валсо  не се ли сети? А @RudeBoy

Даже бих ти дал един акъл. Викаш, че кде-то се инсталирало бавно. Я сложи в fstab флагове на файловата система - noatime,nobarrier,commit=600 и провери пак за колко време се инсталира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Hot Bastard написа:

Даже бих ти дал един акъл. Викаш, че кде-то се инсталирало бавно. Я сложи в fstab флагове на файловата система - noatime,nobarrier,commit=600 и провери пак за колко време се инсталира.

Е да... ама за мен пак е бавно то зависи и от хардиска май дали е ssd

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На ссд пак има разлика ама то си е бързо по принцип и не се усеща толкова. Ама хард диск без тия флагове аз не мога да ползвам, прекалено бавно е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, petie1 написа:

Изообщо не разбрахте какво ви показах нали? 

Е как да го разберем като не сме учили китайски ?
Аз съм само един обикновен мързелив потребител, който иска всичко да си работи само.
Без писане на команди, без учене на програмни езици и т.н.
Братовчеда в София пише софтуери, ама му е трудно да търпи жена при него. Синът му го отгледа друг втори мъж на жена му. Като почне да бачка по някой проект и пише по цели нощи код. Пък аз си спя спокойно и си почивам. Но той пък не се интересува особено от пингвини, щото парите били при бозата.
И представи си, че с него си лафима за други работи, за боза и пингвин не разговаряме често. Само като ударя на къмък някой път, го питам нещо. Иначе сам си търся варианти да работят гадинките при мене.
А ние какво е трябвало да разберем, някаква тайна ли е ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Белгиеца написа:

А ние какво е трябвало да разберем, някаква тайна ли е ?

Не е тайна ама се иска пипе да го схванеш...

Според теб в реалноста си говорим само за пингвини ли? И не шетаме по мацки?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, petie1 написа:

И не шетаме по мацки?

Като каза "мацки", днес сутринта отивам до един магазин близо до нас и ме посреща табела "влизането само с маски". Обаче аз и моето мръсно съзнание още не се бяхме събудили и четем "влизането само с мацки". :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Валсо написа:

Като каза "мацки", днес сутринта отивам до един магазин близо до нас и ме посреща табела "влизането само с маски". Обаче аз и моето мръсно съзнание още не се бяхме събудили и четем "влизането само с мацки". :D

И се чуди два часа как да влезеш нали? :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, petie1 написа:

И се чуди два часа как да влезеш нали? :lol6:

Не. Влязох и казах "мацката още не е станала", а касиерът ме погледна умно. Чак после се разбра, че пишело "маСки", а не "маЦки". :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Валсо написа:

Не. Влязох и казах "мацката още не е станала", а касиерът ме погледна умно. Чак после се разбра, че пишело "маСки", а не "маЦки". :D

То цял виц тва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване